نوبت دهی

اخبار ارتوپدی 3

69

بهترین نوع تغذیه برای آرتروز و سائیدگی مفصل چیست

خیلی از افراد به تجربه دریافته اند که بعضی غذاها میتواند علائم ناشی از سائیدگی و آرتروز مفصل مانند درد و خشکی و تورم را کم کند. بعضی از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان های ضد التهابی هستند و از این طریق علائم آرتروز را کم میکنند. بعضی دیگر کلسترول را کاهش میدهند و بعضی دیگر با کم کردن وزن و کاهش فشار وارد شده به مفصل موجب تخفیف علائم استئوآرتریت میگردند.

مهمترین مواد غذایی که میتواند علائم آرتروز و سائیدگی مفصل را کم کند عبارتند از

 • ماهی های چرب مانند ساردین، ماکرل، سالمون و تن
 • روغن زیتون و آووکادو
 • لبنیات بخصوص شیر و ماست
 • برگ های سبز مانند اسفناج
 • بروکلی و چای سبز و سیر
 • بادام و گردو و فندق و پسته

70

روكش مصنوعی مفصل ران از جنس سرامیك

4937 وقتی مفصل ران بصورت كامل خراب میشود درمان آن جاگذاری یك مفصل مصنوعی به جای آن است. برای كارگذاری مفصل مصنوعی سر استخوان ران بصورت كامل خارج شده و به جای آن یك سر مصنوعی گذاشته میشود. در افراد جوان میتوان از نوعی مفصل مصنوعی استفاده كرده كه در آن قسمت اعظم استخوان های فرد و بخصوص قسمت زیادی از سر استخوان ران دست نخورده باقی مانده و تنها روكشی از مواد مصنوعی بر روی استخوان ها گذاشته میشود. به این روش resurfacing میگویند.

این روكش از جنس فلز است. متاسفانه از این روكش های فلزی ممكن است ذرات بسیار ریز فلزی در محیط آزاد شود كه مشكلاتی را برای بیمار بوجود میاورد. حالا محقان راه جدیدی را برای غلبه بر این مشكل پیدا كرده اند. بدین منظور محققان كالج امپریال لندن بجای فلز از سرامیك برای روكش كردن استخوان استفاده میكنند.

در آخرین مطالعه بر روی این روش محققان از این مفصل مصنوعی جدید بر روی 15 بیمار استفاده كرده اند كه نتایج بسیار مطلوبی را در بر داشته است. مرحله بعدی استفاده از این وسیله در 250 بیمار و پیگیری دراز مدت آنها برای بررسی مزایا و معایب آن است.

71

پیشگیری از عفونت مفصل مصنوعی با یك پوشش جدید

4761

در ادامه تلاش محققین برای یافتن راهی موثر در پیشگیری از عفونت مفاصل مصنوعی روش جدیدی بر پایه استفاده از آنتی بیوتیك ابداع شده است. در این روش از آنتی بیوتیك در ساخت پلی اتیلن مورد استفاده در مفصل مصنوعی استفاده میشود. سطح سایشی مفاصل مصنوعی غالبا از جنس نوعی پلیمر به نام پلی اتیلن است. حركت سر فلزی یا سرامیكی مفصل مصنوعی درون كاسه ای از جنس پلی اتیلن موجب میشود حركات مفصل مصنوعی با حداقل سایش و به نرمی انجام شود.

در روش جدید محققان توانسته اند آنتی بیوتیك را چنان به خورد پلی اتیلن بدهند كه ساختار و استحكام آن تغییری نكند. آنها با آزمایش این نوع پلی اتیلن در مفاصل مصنوعی حیوانات نشان داده اند كه تزریق باكتری خطرناكی به نام استافیلوكك طلائی در اطراف مفصل هم نتوانسته موجب عفونت آن شود و آنتی بیوتیك آزاد شده از سطح پلی اتیلن توانسته است تا میكروب ها را از بین ببرد.

نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

72

كاهش خطر سائیدگی مفصلی با مصرف فیبر بیشتر

4668 آرتروز و ساییدگی مفصلی تعداد فراوانی از انسان ها را گرفتار كرده است. حدود ده درصد مردان و 18 درصد زنان بالای 60 سال به این بیماری دچار هستند. حالا محققان در تازه ترین مطالعات خود به این نكته پی برده اند كه مصرف مواد غذایی كه فیبر بیشتری دارند میتواند ریسك ابتلا به ساییدگی زانو را كاهش دهد.

مطالعات قبلی تاثیر مقادیر بالای فیبر در مواد غذایی در كاهش فشار خون و قند خون را نشان داده است. منابع عمده فیبر در موادی مانند دانه های گیاهی، میوه ها، غلات و سبزیجات وجود دارند. حالا محققین دانشگاه تافت و منچستر با بررسی رادیوگرافی زانو و علائمی مانند درد و خشكی و تورم در زانوی حدود شش هزار نفر بمدت چهار سال متوجه شدند در آنهایی كه بیشترین فیبر را در رژیم غذایی خود مصرف كرده بودند میزان سائیدگی مفصل زانو 60-30 درصد كمتر از كسانی بود كه كمترین میزان فیبر را استفاده كرده بودند.

همچنین مشخص شد كه مصرف فیبر بیشتر بخصوص فیبر موجود در غلات به طور محسوسی از بیشتر شدن درد زانو به علت ساییدگی جلوگیری میكند.

نتایج این تحقیق در مجله Annals of the Rheumatic Diseases منتشر شده است.

73

تاثیر ویتامین دی بر درد و حركت ناشی از ساییدگی مفصل

3589

براساس مطالعه محققین دانشگاه فلوریدا افزایش میزان ویتامین دی بدن میتواند درد ناشی از ساییدگی مفصلی در بیماران چاق را كاهش داده و حركات مفصل را بهتر كند. این مطالعه كه نتایج آن در مجله The Clinical Journal of Pain منتشر شده است نشان داده است كه افراد چاق مبتلا به آرتروز در صورتیكه سطح كافی ویتامین دی در بدن خود داشته باشند میتوانند بهتر راه بروند، تعادل بهتری دارند و بهتر از روی صندلی بلند شوند.

همچنین ویتامین دی كافی در بدن میتواند با كاهش التهاب موجب كاهش میزان درد مفاصل شود. ویتامین دی میتواند با كنترل سطح كلسیم و فسفر بدن موجب حفظ قدرت استخوان ها شود.

آرتروز یا ساییدگی مفصل شایعترین نوع التهاب مفصل بوده و در اثر تخریب غضروف مفصلی ایجاد میشود و میتواند در نهایت موجب بروز درد مفصل و كاهش حركت در اندام ها شود.

محققان سطح ویتامین دی در 256 فرد میانسال و همچنین وجود درد زانو در آنها و توانایی ایشان در انجام بعضی حركات مانند راه رفتن و بلند شدن از صندلی را بررسی كردند. 126 نفر از این افراد چاق بودند. در میان این افراد چاق 68 نفر آنها كمبود ویتامین دی داشتند در حالیكه در تنها 29 نفر از 130 نفر دیگر كه چاق نبودند سطح ویتامین دی پایین بود كه نشان میداد كمبود ویتامین دی بیشتر در افراد چاق دیده میشود. ویتامین دی در كبد و در سلول های چربی ذخیره میشود و در افراد چاق قسمت اعظم ویتامین دی بدن بجای جریان داشتن، در این مكان ها ذخیره میشود.

ویتامین دی ارزان بوده و مسمومیت با آن نادر است. محققان به افراد مسن كه دردهای مزمن دارند توصیه میكنند تا با پزشك خود صحبت كنند تا سطح ویتامین دی خون آنها را اندازه گیری كند و در صورت پایین بودن از مكمل های دارویی حاوی آن استفاده كنند.

74

جراحی منیسك ممكن است احتمال ساییدگی مفصل زانو را افزایش دهد

3133

منیسك ها دو بافت فیبری غضروفی درون زانو هستند كه موجب پایداری مفصل شده و در جذب ضربات وارد شده به زانو كمك میكنند. منیسك ها بدنبال ضربات شدید زانو ممكن است پاره شوند و یكی از اعمال جراحی رایج كه امروزه زیاد انجام میشود ترمیم منیسك های پاره شده است. اینك یك مطالعه جدید این نكته را مطرح كرده است كه این نوع اعمال جراحی ممكن است احتمال بروز ساییدگی و آرتروز را در مفصل زانو افزایش دهد.

در این مطالعه محققان ام ار آی زانو را در 355 زانوی ساییده شده را با همین تعداد زانوی سالم مقایسه كردند. این بررسی در افراد با سن متوسط 60 سال انجام شد كه عمدتا چاق بودند. مطالعه نشان داد كه همه زانوهایی كه برای ترمیم پارگی منیسك تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند در عرض یكسال بعد از جراحی دچار آرتروز شده بودند ولی تنها 59 درصد زانوهایی كه پارگی منیسك آنها بدون جراحی درمان شده بود در این مدت دچار آرتروز و ساییدگی شده بودند.

همین مطالعه نشان داد كه از دست رفتن غضروف مفصلی در 81 درصد كسانی كه تحت عمل جراحی ترمیم منیسك قرار گرفته بودند ایجاد شده بود ولی این میزان در كسانی كه پارگی منیسكشان جراحی نشده بود 40 درصد اندازه گیری شد.

محققان میگویند ممكن است درمان های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی و تقویت عضلات چهارسر ران راه بهتری برای درمان پارگی منیسك های زانو باشند.

75

آیا مصرف شیر میتواند موجب تاخیر در بروز ساییدگی مفصل زانو شود

2608 6

مطالعات جدید مشخص كرده است كه در زنانی كه مصرف شیر كم چرب زیاد دارند بروز ساییدگی زانو با تاخیر مواجه میشود. نتایج این مطالعات در مجله Arthritis Care & Research منتشر شده است.

آرتروز و ساییدگی زانو یك مشكل شایع در سنین متوسط و بالا است و میتواند موجب درد و محدودیت حركتی در این مفصل شود. این بیماری در زنان بیشتر دیده میشود و چاقی، آسیب های مفصلی و ضربات وارده به مفصل در اثر زیاده روی در بعضی ورزش ها هم میتوانند شیوع آن را بیشتر كنند.

در مطالعات ذكر شده تعداد 2148 نفر شامل 888 مرد و 1260 زن كه مبتلا به ساییدگی مفصل زانو بودند به مدت 48 ماه مورد بررسی قرار گرفتند. در این افراد فاصله مفصلی زانو به توسط رادیوگرافی های متعدد پیگیری شده و بدین وسیله پیشرفت ساییدگی اندازه گیری میشد.

مطالعات نشان داد كه در زنان هرچه مصرف شیر بیشتر بود پیشرفت آرتروز و ساییدگی هم كندتر میشد. این تاثیر در مردان دیده نشد. طبق این مطالعات مصرف ماست تاثیری در پیشگیری از پیشرفت ساییدگی زانو نداشت.

76

مصرف ماهی های چرب میتواند احتمال بروز روماتیسم مفصلی را كاهش دهد

2379 2

بر اساس مطالعه ای كه نتایج آن در سالنامه بیماری های روماتیسمی Annals of the Rheumatic Diseases منتشر شده است مصرف یك وعده ماهی چرب در هفته میتواند ریسك ابتلا به روماتیسم مفصلی را به نصف تقلیل دهد.

این مطالعه كه در سوئد انجام شده بر روی 32 هزار زن صورت گرفته است. پرسشنامه هایی به ایشان داده شده و از طریق آنها عادات غذایی این افراد مورد بررسی قرار گرفته است. در بین سال های 2020-2003 تعداد 205 نفر از این افراد به روماتیسم مفصلی مبتلا شده اند. در بین افراد مورد مطالعه در آنانیكه مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 روزانه بیش از 210 میلیگرم بوده است (كه معادل مصرف یك وعده غذایی ماهی چرب در طول هفته است) احتمال بروز روماتیسم مفصلی به میزان 52 درصد كمتر از افردی بود كه مصرف اسید چرب پایینی داشتند.

مطالعه همچنین نشان داد كه مصرف یك وعده غذایی ماده در هفته از هر نوعی كه باشد میتواند احتمال بروز روماتیسم مفصلی را 29 درصد كاهش دهد. مطالعاتی كه قبلا مركز كنترل بیماری ها در امریكا انجام داده است منجر به این پیشنهاد شده كه مصرف هفته ای دو وعده غدای دریایی موجب دریافت 250 میلیگرم اسید چرب امگا 3 در روز میشود.

روماتیسم مفصلی از بیماری های ناتوان كننده ای است كه بطور عمده مفاصل انگشتان دست و مچ دست ها و در مواردی هم زانو و مفاصل ران را درگیر كرده و موجب التهاب و درد و محدودیت حركتی در مفاصل بدن میشود. تغییر در عادات میتواند در بروز این بیماری نفش داشته باشد. در مطالعاتی دیگر نشان داده شده است كه مصرف سیگار میتواند احتمال بروز این بیماری را افزایش دهد.

ماهی های آزاد، قزا آلا، تن و ساردین جزو ماهی های چرب محسوب شده و میتوانند مقادیر بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 را به بدن برسانند.

77

چه متغیرهایی موجب افزایش احتمال بروز روماتیسم مفصلی میشوند

2370 1

بر اساس مطالعه ای که نتایج آن در سالنامه بیماری های روماتیسمی Annals of the Rheumatic Diseases منتشر شده است بعضی رفتارها و تعدادی از مشکلات زمینه ای میتوانند احتمال بروز روماتیسم مفصلی را افزایش دهند. کشیدن سیگار و مبتلا بودن به دیابت متغیر هایی هستند که میتوانند احتمال این بیماری را در افراد بیشتر کنند.

حدود ۸ دهم درصد از جامعه مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند و هنوز علت ایجاد آن به درستی شناخته نشده است ولی میدانیم که این بیماری در بعضی افراد بیشتر دیده میشود.

مطالعه ذکر شده بر روی ۲۵ هزار فرد با سن بین ۷۹-۴۰ سال صورت گرفته و این افراد در مدت زمانی طولانی تحت نظر گرفته شدند. تعداد ۱۸۴ نفر از این افراد که به روماتیسم مبتلا شدند با تعدادی دیگر از همان گروه که علائمی از روماتیسم نداشتند مقایسه شدند. محققان در انتها به این نتیجه رسیدند که کشیدن سیگار، چاق بودن و مبتلا بودن به دیابت عواملی هستند که وقتی در فردی وجود داشته باشند احتمال بروز روماتیسم در وی بیشتر میشود.

در مطالعات قبلی ارتباطات دیگری بین وجود روماتیسم مفصلی و دیگر خصوصیات انسان ها کشف شده بود. بطور مثال مشخص شده است که در زنانی که بیش از دو فرزند زاده اند و زنانی که مدت کوتاه تری فرزند خود را شیر داده اند روماتیسم مفصلی بیشتر دیده میشود. تاثیر زمان شیردهی در بروز روماتیسم در مطالعات دیگر هم تائید شده است بطوریکه هرچه مدت زمان شیردهی زنان بیشتر باشد احتمال مبتلا شدن آنها به روماتیسم کمتر میشود.
 
78
 
آیا احتمال آسیب مفصل زانو در زنان بیشتر است
 

2373

نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که احتمال آسیب های زانو در زنان بیش از مردان است و این نکته نه فقط مربوط به تفاوت استخوان بندی و عضلات آنان بوده بلکه همچنین از این نکته ناشی میشود که زنان و مردان در طریقه ارسال پیام های عصبی از مغز به عضلات برای کنترل آنها با هم تفاوت دارند.

محققان دانشگاه اورگون Oregon State University متوجه شده اند که انتقال پیام های عصبی حرکتی از مغز به عضلات در مردان بیشتر شبیه ورزشکارانی است که حرکات ناگهانی و انفجاری انجام میدهند مانند دوندگان دو سرعت. در حالیکه این انتقال در زنان بیشتر مانند ورزشکاران استقامتی مانند دوندگان دو مارتن است.

حتی حرکات ساده ای مانند راه رفتن نیازمند محاسبات پیچیده سیستم عصبی است و در حین راه رفتن اطلاعات پیچیده ای به عضلات پا میرسد تا ما بتوانیم به نرمی راه برویم، مسیر خود را عوض کنیم و یا از پله بالا و پایی برویم. وقتی روی یک سطح لیز سر میخوریم عضلات باید خیلی سریع و خیلی دقیق واکنش نشان داده و در جهات مناسب فعال شوند تا ما زمین نخوریم. این دقت و سرعت تفاوت بین سالم ماندن و شکسته شدن لگن بدنبال زمین خوردن را موجب میگردد.

بنا به عللی حرکات زانو در زنان الگوهایی دارد که آنها را مستعد آسیب بیشتر در این مفصل میکند. بطور مثال وقتی یک زن به بالا میپرد در حین بازگشت به زمین پاهای وی بیشتر به سمت داخل چرخش دارد. به همین دلیل احتمال آسیب رباط صلیبی در زنان در حین فهالیت های بدنی و ورزشی بیشتر است.

در صورتی که زنان ورزشکار از این تفاوت با اطلاع باشند میتوانند با انجام نرمش های تقویتی و کششی و تعادلی و تمرین های جهشی الگوهای حرکتی را در زانو ایجاد کرد تا احتمال آسیب دیدن آن در حین ورزش کاهش یابد.

79

آلبالو چه تاثیری بر روی آرتروز و ساییدگی مفصلی دارد

2370 6

بر اساس یک تحقیق جدید آلبالو بیشترین مقدار آنتی اکسیدان را در بین میوه ها دارد و میتوان از آن در کنترل بسیاری از موارد آرتروز و ساییدگی مفصلی استفاده کرد. این مطالعه که در دانشکاه بهداشت و علوم اورگون Oregon Health and Science University صورت گرفته است ۲۰ زن با سن بین ۷۰-۴۰ سال که مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل بوده اند را مورد بررسی قرار داده است. مطالعه نشان میدهد که نوشیدن روزی دو لیوان آب آلبالو به مدت سه هفته میتواند بطور واضحی موجب کاهش التهاب شود.

آرتروز و ساییدگی مفصلی از بیماری های شایعی است که در سنین بالا موجب درد مفصلی بخصوص در مفاصل زانو شده و ناتوانایی های زیادی را برای فرد ایجاد میکند. در واقع آرتروز شایعترین نوع آرتریت یا التهاب مفصلی است. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری تمایلی برای استفاده از داروهای ضد درد نداشته و از آثار احتمالی زیانبار این داروها نگران هستند. این خبر خوبی برای این دسته از افراد است تا با استفاده از یک ماده کاملا طبیعی بتوانند سلامت کلی خود را ارتقا داده و از التهاب مفصلی و دردهای ناشی از آن کم کنند.

دردهای مفصلی از مشکلات شایع در بسیاری از ورزشکاران است. آنها با فشارهای زیادی که به اندام و مفاصل خود وارد میکنند در معرض آسیب های غضروفی در مفاصل خود هستند. محققان ذکر میکنند مصرف آلبالو و بخصوص آب آن در حین ورزش میتواند تا حد زیادی خستگی و دردهای احتمالی ناشی از یک ورزش طولانی و خسته کننده را کم کند.

آنتی اکسیدان اصلی موجود در آلبالو که anthocyanins نام دارد میتواند در حد بسیاری از داروهای ضد التهابی درد بسیاری از بیماران را کاهش دهد. مطالعه این محققان نشان میدهد که مصرف مداوم آب آلبالو میتواند دردهای آرتروز را در بسیاری از بیماران تا ۲۰ درصد کاهش دهد. آنتی اکسیدان موجود در این میوه میتواند دردهای عضلانی را هم کاهش دهد.
 
80
 
تئوری جدید در زمینه پیدایش آرتروز و ساییدگی مفصل
 

2356 7

تا کنون عقیده غالب این بود که شروع آرتروز و ساییدگی مفصلی با خراب شدن غضروف مفصل آغاز میگردد. براساس این تئوری فشارهای ناپایدار بر روی مفصل موجب آسیب به غضروف آن شده تا جایی که منجر به آسیب غیر قابل برگشت مفصل میشود. حالا محققین دانشگاه جانز هاپکینز شواهدی را بدست آورده اند که بر اساس آن استخوان زیر غضروف هم از عوامل مهم در بروز و تشدید آن محسوب خواهد شد. آنها متوجه شده اند که متوقف کردن فعالیت یک پروتئین مهم میتواند پیشرفت بیماری را هم متوقف کند.

تئوری جدید شرح میدهد که چگونه آسیب اولیه به غضروف مفصلی موجب تغییر رفتار استخوان زیر آن میشود به نحوی که این استخوان شروع به ساختن استخوان های جدید و اضافه میکند. این استخوان های اضافه موجب کشیده شدن غضروف روی آن شده که نتیجه آن سرعت گرفتن تخریب آن است.

محقق ارشد این مطالعه میگوید ” اگر پایه صندلی شما خراب باشد و شما برای تعمیر آن رویه آن را درست کنید صندلی تعمیر نشده است. ما فکر میکنیم مشکل در آرتروز و ساییدگی مفصلی غضروف یا همان رویه مفصل نیست بکه پایه آن یا استخوان زیر غضروف است”

مفصل جایی است که دو استخوان بر روی هم حرکت میکنند. در محل لغزش این دو استخوان بر روی هم لایه ای غضروفی قرار گرفته است که نه تنها حرکت سطوح مفصلی بر روی هم را تسهیل میکند بلکه موجب جذب شدن ضربات وارده به مفصل هم میشود. خراب شدن این لایه محافظ موجب بروز علائم آرتروز میشود.

محققان میگویند شروع آرتروز با بروز ناپایداری در مفصل است. این ناپایداری میتواند به علت آسیب های رباط ها، بد جوش خوردن شکستگیها، وجود اضافه وزن و یا ضعیف شدن عضلات ایجاد شود.

این محققان آزمایش خود را بر روی یک مدل حیوانی انجام دادند با استفاده از موش هایی که رباط صلیبی آنها پاره شده بود تا زانوی آنها دچار آرتروز شود آنها دریافتند که در عرض یک هفته پس از آسیب، قسمت هایی از استخوان زیر غضروف به توسط سلول های استئوکلاست خورده شده بود. این روند موجب فعال شدن پروتئینی به نام TGF-beta1 شد. این پروتئین با فعال کردن سلول های بنیادی موجب میشد تا این سلول ها بتوانند مجددا استخوان خورده شده را ساخته و حفره ایجاد شده را پر کنند.

آنها دریافتند که در این جریان روند ساخته شدن استخوان بر روند خورده شدن آن غالب است و همین عامل است که موجب ایجاد استخوان های اضافه در لبه مفصل میشود. به همین خاطر آنها شروع به متوقف کردن فعالیت پروتئین TGF-beta1 کردند. وقتی که داروهایی که این پروتیئن را غیر فعال میکند به موش ها تزریق شد استخوان زیر غضروف به نحو چشمگیری بهبود میافت ولی غضروف روی آن بیشتر خراب میشد.

آنها شروع به تجویز نوع دیگری داروی مهار کننده TGF-beta1 و آنتی بادی ضد این پروتئین به حیوانات کردند و مشاهده کردند که آثار بهبودی هم در استخوان و هم در غضروف مشاهده میشود.

محققین اکنون در حال آزمایشاتی هستند که تاثیر آنتی بادی های ضد TGF-beta1 را بر روی مراحل ابتدایی آرتروز در انسان ورد ارزیابی قرار دهد. در صورت موفقیت آمیز بودن این بررسی ها میتوان ساییدگی مفصل را در همان مراحل ابتدایی متوقف کرد.
 
81
 
پودر میوه گل رز میتواند درد و التهاب مفصل را کم کند
 

2349 5

اخیرا دو مطالعه جدید بر روی اثرات ضد التهابی قوی پودر میوه گل رز Rosehip powder صورت گرفته که توجه بیشتری را به سوی این ماده جلب کرده است. این مطالعات نشان داده اند که پودر گل رز نه تنها میتواند التهاب و درد ناشی از آرتریت را کاهش دهد بلکه احتمالا میتواند به حفاظت از مفاصل افراد جوان کمک کند.

میوه گل رز در زیر گلبرگ های آن قرار دارد و وقتی گلبرگ ها ریخت میوه به حداکثر رشد خود میرسد.

در مطالعه ای که در دانشگاه شفیلد صورت گرفته و نتایج آن در کنگره اروپایی روماتیسم در سال ۲۰۱۳ در مادرید ارائه شده است مشخص شده که پودر میوه گل رز میتواند موجب کاهش درد مفصل زانو شده و همچنین حرکات زانو را هم بهتر میکند و احتمالا میتواند از آسیب به غضروف مفصل زانو پیشگیری کند. در دو سوم مردانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند خم شدن زانو بهتر شده بود و ۹۰ درصد آنها بهبود در باز شدن زانو را گزارش کرده بودند.

مطالعه دیگری که در بیمارستان هورسنز در دانمارک انجام شده نشان میدهد که مقادیر بالای پودر گل رز میتواند به کاهش التهاب در مفصل زانو کمک کند. این مطالعه در کنگره بین المللی انجمن تحقیق در باره استئوآرتریت که در سال ۲۰۱۳ در فیلادلفیا برگزار شده ارائه شده است و نشان میدهد که میوه گل رز این توانایی را دارد تا با کاهش التهاب در مفصل استرس درونی آن را کم کند. این محققین اعلام کرده اند که ترکیبی مساوی از پوسته بیرونی میوه همراه با دانه های آن بهترین ترکیب در کاهش التهاب مفصل است.

تاکنون بیش از ۳۰ مطالعه علمی در باره تاثیر ضد التهابی میوه گل رز صورت گرفته و نشان میدهد که میتوان از آن در کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی در مفاصل ملتهب استفاده کرد.

82

بیشترین میزان دررفتگی مفصل شانه در مردان جوان و زنان مسن است

2326 5

مفصل شانه یکی از متحرک ترین مفاصل بدن و به همان اندازه شایعترین مفصلی است که درمیرود. مقاله ای که در مجله جراحی مفاصل و استخوان The Journal of Bone and Joint Surgery   JBJS به چاپ رسیده مشخص کرده است که بیشترین میزان دررفتگی مفصل شانه در مردان جوان و در حین ورزش است. این مقاله همچنین ذکر میکند که شیوع دررفتگی شانه در زنان مسن هم زیاد است.

 مقاله بر اساس مطالعه ای است که بر روی ۸۹۴۰ دررفتگی شانه در یکصد بیمارستان امریکا بین سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ انجام شده و هدف آن پیدا کردن گروه های است که در معرض خطر دررفتگی مفصل شانه قرار دارند. مطالعه نشان داد که در رفتگی ها
 • در ۷۲ درصد موارد مرد بودند
 • در ۴۷ درصد موارد در سنین ۲۹-۱۵ سالگی بودند
 • در ۴۹ درصد موارد در حین ورزش ایجاد شده بودند
 • ۳۷ درصد موارد دررفتگی در حین ورزش مربوط به فوتبال و بسکتبال بود
 • دررفتگی در ۵۹ درصد موارد به علت زمین خوردن ایجاد شده بود
 • در زنان بالاترین میزان دررفتگی در سنین ۹۰-۸۰ سالگی بود

دررفتگی مفصل شانه موجب درد و تغییر شکل ناگهانی در شانه میشود و در حین دررفتگی تاندون ها و رباط های اطراف مفصل آسیب میبینند. به علت نزدیکی اعصاب به مفصل شانه احتمال آسیب آنها هم در حین دررفتگی وجود دارد. درمان این آسیب جااندازی سریع آن به توسط پزشک متخصص است که بلافاصله موجب از بین رفتن درد میشود.

در بعضی از افرادی که دچار دررفتگی شانه میشوند این دررفتگی میتواند بعدا بصورت مکرر اتفاق بیفتد و دررفتگی مکرر شانه نیاز به عمل جراحی دارد.

83

کاهش وزن میتواند از آرتروز و ساییدگی مفصل پیشگیری کرده و حتی علائم آن را کاهش دهد

2279 4

کاهش وزن نه تنها میتواند مانع از بروز ساییدگی مفصل و آرتروز شود بلکه تا حد زیادی مستواند علائم ناشی از آن را از بین ببرد. این نتیجه مطالعه ای است که در مجله انجمن ارتوپدی امریکا به چاپ رسیده است. بر طبق این مقاله چاقی میتواند موجب شروع تغییرات بیوشیمیایی و التهابی شود که در نهایت منجر به ساییدگی مفصل میگردد. نتیجه ساییدگی آن درد و محدودیت حرکتی است که بدنبال آن ایجاد میشود. به جرات میتوان گفت که در صورت حذف چاقی از جامعه نیمی از موارد ساییدگی زانو ایجاد نخواهند شد.

در این مقاله همچنین ذکر شده است که
 • وزن زیاد موجب وارد آمدن فشار زیاد به سطوح مفصلی شده و این فشار میتواند موجب ساییده شده و تخریب غضروف مفصل شود
 • بافت چربی سفید White adipose tissue یک منبع قوی برای ترشح مواد شیمیایی است که موجب التهاب بافتی میشوند. این بافت در افراد چاق زیاد میشود. پس انتظار میرود در افراد چاق التهاب بیشتری در مفاصل ایجاد شده و در نهایت این التهاب موجب تخریب مفصل شود
 • چاقی به خودی خود عاملی است که احتمال بروز درد تاندونی را در افراد افزایش میدهد
 • چاقی میتواند موجب افزایش فشار خون و افزایش احتمال بروز دیابت شود. این دو عامل به همراه آرتروز کیفیت زندگی فرد را کاهش میدهند. فشار خون و دیابت هر دو از عواملی هستند که میتوانند موجب کاهش تمایل فرد به انجام فعالیت های بدنی و ورزشی شود و این کاهش فعالیت، چاقی را تشدید میکند
 • کاهش وزن در افراد چاق میتواند تا حدود زیادی درد مفصلی آنها را کاهش داده و موجب شود تا فرد بتواند فعالیت های روزانه خود را بهتر انجام دهد

84

اول خود را گرم كنیم یا نرمش های كششی را انجام دهیم

قبل از هر ورزشی و در آخر آن باید دو كار را حتما انجام داد وگرنه احتمال آسیب ورزشی بشدت بالا میرود. یكی گرم كردن بدن و دیگری انجام نرمش های كششی است. گرم كردن بدن را برای ورزش آماده میكند. ضربان قلب را بالا میبرد و جریان خون به عضلات را افزایش میدهد. مثلا پنج تا ده دقیقه راه رفتن میتواند به نوعی گرم كردن بدن باشد.

حالا وقتی عضلات بدنتان به اصطلاح گرم شدند آماده كشش هستند. كشش میتواند استاتیك یا دینامیك باشد. در كشش استاتیك مثلا یك وضعیت را ده تا سی ثانیه به خود میگیرید و در كشش دینامیك مفصل را در یك دامنه مشحص حركت میدهید.

هرچه سن شما بالاتر میرود نیاز شما به نرمش های كششی هم بیشتر میشود چون با بالا رفتن سن توان انعطاف پذیری تاندون ها و لیگامان ها كمتر میشود. بعضی مطالعات نشان داده كه نرمش های كششی دینامیك قبل از شروع ورزش و نرمش های كششی استاتیك بعد از پایان آن بهتر میتوانند كمك كننده و موثر باشند.

بعد از پایان ورزش هم باید بدن كم كم سرد شود یعنی ضربان قلب به آهستگی به وضعیت نرمال برگردد. مثلا راه بروید یا حركات هوازی را به آهستگی انجام دهید تا ضربان قلب شما به زیر 120 برگردد. وقتی بدن شما هنوز گرم است میتواند نرمش های استاتیك كششی را انجام دهید. فراموش نكنید كه در حین انجام این نرمش ها تنفس های عمیق انجام دهید.

85

تاثیر دود سیگار بر درد مفاصل

یک مطالعه جدید نشان داده زنانی که در زمان بچگی بطور دائم در معرض دود سیگار دیگران بوده اند احتمال بیشتری دارد که به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلا شوند. امروزه تاثیر دود سیگاری که اطرافیان میکشند بر افراد دیگر و به ویژه کودکان یکی از مسائل بهداشتی مهم است که بر سلامت جامعه تاثیر فراوان میگذارد. حتی وقتی والدین در بیرون از خانه سیگار میکشند وقتی به خانه میایند مواد سمی را از ریه و پوست و لباسشان به درون محوطه منزل پخش میکنند و تاثیر این مواد بیش از همه بر روی کودکان است.

روماتیسم مفصلی بیماری است که در آن سیستم دفاع ایمنی بدن انسان به اشتباه لایه داخلی مفاصل را هدف قرار داده و به آن آسیب میزند. این بیماری هم زمینه ژنتیکی دارد و هم عوامل محیطی بر روی آن موثر است. تاکنون مطالعات زیادی ارتباط سیگار و روماتیسم مفصلی را نشان داده است.

حالا یک مطالعه جدید بر روی بیش از ۷۱ هزار زن فرانسوی به مدت دو سال نشان داده در آنهایی که در زمان کودکی در معرض دود سیگار والدین بوده اند احتمال بروز بیماری روماتیسم مفصلی ۴۳ درصد بیش از دیگر زنان است. نتایج این مطالعه در شماره اوت ۲۰۱۸ مجله Rheumatology منتشر شده است.

86

آرتروز دارید. پس حركت كنید

4967 آیا درد ناشی از سائیدگی و ارتروز مفصل شما را از حركت كردن باز داشته است. ممكن است دارید اشتباه میكنید.

آرتروز یا سائیدگی مفصلی بیماری شایعی است كه بیشتر در مفاصل زانو و ران دیده میشود. گرچه در كمر و گردن هم كم شایع نیست. این بیماری بر اثر خرابی غضروف مفصل ایجاد میشود و علائم آن بروز درد و محدودیت حركتی و تورم در مفصل است.

اكنون محققین میگویند كسانی كه از این بیماری رنج میبرند باید حركت كنند. باور این حرف در ابتدا ممكن است كمی سخت باشد ولی فعالیت فیزیكی كلید اصلی درمان این بیماری است. مطالعات نشان داده كه حركت دادن مفصل نه تنها درد آن را به تدریج كم میكند بلكه موجب بهتر شدن حركات مفصل نیز میگردد. از طرف دیگر فعالیت بدنی وزن را كم میكند و كاهش وزن موجب كم شدن درد غالب مفاصل میشود.

محققان میگویند كسی كه به سائیدگی مفصل دچار است باید در ابتدا حركات آرام و آهسته ای را انجام دهد و در موقع انجام حركات نباید دردی وجود داشته باشد. باید صبور باشد و زمان كافی را بدهد تا بتدریج بدن او به نرمش عادت كند. راه رفتن آهسته و شنا از جمله ورزش های سبك و بسیار مفید برای مبتلایان به آرتروز هستند. یوگا و تای چی هم از ورزش های خوبی هستند كه به این بیماران كمك میكنند.

و در نهایت نرمش های طبی خاص برای تقویت عضلات اطراف مفصل و نرمش های كششی برای افزایش قابلیت انعطاف آن از راه های بسیار موثر كاهش دردهای ناشی ار سائیدگی مفاصل هستند. یاد گرفتن و انجام این نرمش ها در ابتدا باید تحت نظر پرشك و متخصص فیزیوتراپی باشد.

87

بدست آوردن فلز مفاصل مصنوعی از درگذشتگان

5044 هر ساله تعداد بیشتری از افراد تحت عمل جراحی استخوان و مفاصل قرار میگیرند و برای بسیاری از آنها مفاصل مصنوعی فلزی كار گذاشته میشود یا به منظور جوش خوردن استخوان ها از پیچ و پلاك هایی بر روی استخوان ها استفاده میگردد. مسلما این افراد فوت میكنند و بنابراین هرساله با خود مقادیر بالایی از فلزات ارزشمندی مانند تیتانیوم و پالادیوم را به زیر خاك میبرند.

ایمپلنت های قلبی یا مغزی یا دندانی هم مقادیری از فلزات دیگر مانند طلا و نقره و فلزات با ارزش دیگر دارند كه بعد از فوت فرد استفاده كننده بلامصرف باقی میمانند.

حالا شركتی به نام OrthoMetals در هلند شروع به جمع آوری این فلزات از بدن افراد فوت كرده در سراسر جهان كرده است. آنها تكنولوژی لازم را ابداع كرده اند و كسانی را هم پیدا كرده اند كه این فلزات را برای بازیابی برای آنها میفرستند. بطور مثال شركت هایی كه مسئول سوزاندن اجساد بعد از فوت آنها هستند قسمت های باقیمانده فلزی كه در خاكستر متوفی برجای مانده است را برای بازیابی به این شركت ارسال میكنند.

در این جهانی كه سعی در بازیافت منابع و آسیب كمتر به محیط زیست میكند ظاهرا برای مردگان هم نقش های جدیدی ایجاد شده است.

88

روشی جدید برای پیشگیری از عفونت مفاصل مصنوعی

4453 گرچه احتمال عفونت مفاصل مصنوعی كه در بدن كار گذاشته می‌شوند بسیار كم و معمولاً كمتر از یك درصد است ولی اگر این عفونت ایجاد شود درمان آن می‌تواند بسیار مشكل باشد. علت آن چسبیدن میكروب‌ها به بدنه فلزی مفصل مصنوعی است. سپس این میكروب‌ها لایه‌ای به نام بیوفیلم در اطراف خود می‌سازند كه می‌تواند مانع از نفوذ آنتی‌بیوتیك‌ها شود.

اینك محققان دانشگاه جانز هاپكینز به روش جدیدی دست‌یافته‌اند تا احتمال عفونت در این مفاصل را كم كنند. آن‌ها سطح مفاصل مصنوعی را با نانو فایبرهایی از جنس پلی لاكتیك گلایكولیك اسید و پلی كاپرولاكتون می‌پوشانند. این مواد از قبل به انواع آنتی‌بیوتیك‌ها آغشته شده‌اند. بعد از كارگذاری مفصل در بدن آنتی‌بیوتیك‌ها به‌تدریج و به‌مرورزمان از سطح آن آزاد می‌شوند. میزان بالای آنتی‌بیوتیك در فضای اطراف مفصل مصنوعی می‌تواند از رشد بسیاری باكتری‌ها جلوگیری كند.

فعلاً از این مفاصل مصنوعی در مقیاس حیوانی استفاده‌شده و با موفقیت بالایی همراه بوده است. نتایج بررسی بر روی این روش در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

89

تشخیص زودهنگام آرتروز مفاصل با یك آزمایش جدید خون

4441 آرتروز یا استئوآرتریت یا ساییدگی مفصل بیماری است كه به علت از بین رفتن تدریجی غضروف مفصل ایجادشده و علائم آن درد، محدودیت حركتی و تورم مفصل است. محققان دانشگاه وارویك در انگلستان توانسته‌اند به‌نوعی روش آزمایشگاهی دست یابند كه با بررسی خون می‌تواند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

محققانی كه نتیجه این موفقیت خود را در مجله Arthritis Research & Therapy منتشر كرده‌اند میگویند این آزمایش تا دو سال دیگر در دسترس مردم قرار خواهد گرفت. اساس این آزمایش اندازه‌گیری پروتئین‌های مفصلی است كه براثر شروع آرتروز تغییریافته‌اند و تعدادی از آن‌ها به جریان خون راه پیداكرده‌اند. این تغییر شكل معمولاً به‌صورت اكسیدِ یا نیتراته شدن یا اتصال این پروتئین‌ها به مواد قندی است.

محققان میگویند این حساسیت این تست‌ها برای كشف حتی موارد خفیف آرتروز 92 درصد است. این را می‌شود با حساسیت روش تصویر برداری ام آر ای مقایسه كرد كه در موارد خفیف آرتروز تنها 70 درصد حساسیت دارد.

90

حفظ تناسب استخوان و بهداشت مفاصل با افزایش سن

3075

 

طبق جدیدترین تحقیق انجام گرفته روی ورزشكاران سالمند كه در Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons  JAAOS منتشر شد، فعالیت های بدنی می تواند بر روی بهبود عضلانی و سلامت كلی بدن تاثیر گذاشته و عوارض ناشی از افزایش سن را كمتر كرده و یا بروز آنها را به تاخیر اندازد.

در گذشته تصور می شد كه افزایش سن باعث زوال اجتناب ناپذیر بدن و كاهش توانایی آن و نیز، سبب افزایش آسیب هایی مانند كشیدگی عضلات، شكستگی استخوان، ابتلا به بیماری هایی مانند چاقی و دیابت و بروز مشكلات مربوط به استخوان و مفاصل می شود. اما، تحقیق جدید نشان می دهد تناسب اندام و عادت های غذایی “صحیح”، شامل مصرف روزانه 1 تا 1.5 گرم پروتئین به ازای هركیلوگرم وزن بدن و 6 تا 8 گرم كربوهیدرات به ازای هر كیلوگرم وزن بدن، به حفظ سلامت استخوان و مفاصل كمك می كند.

 

دكتر Bryan G. Vopat، جراح ارتوپد و مسئول تحقیقات اخیر صورت گرفته درباره جراحی های ارتوپدی بیان می كند: “به جای نسبت دادن تحلیل عضلانی افراد در سنین پیری به افزایش سن، باید آن را نتیجه شیوه زندگی عاری از تحرك این افراد دانست.”

این تحقیقات، به همه بزرگسالان توصیه می كند فعالیت های جسمانی را به صورت تركیبی از ورزش های قدرتی، استقامتی، انعطاف پذیری و تعادل پذیری انجام دهند:

 

 • انجام ورزش های قدرتی به مدت طولانی بیشتر از ورزش های هوازی قدرت و حجم عضلات و توده استخوانی بدن را افزایش می دهد. ورزش های سبك تر نیز توده های چربی بدن را كاهش می دهند. انجام پیوسته ورزش های قدرتی در اندام فوقانی و تحتانی بدن، می تواند تراكم استخوان را افزایش و خطر شكستگی شدید استخوان را كاهش دهد.
 • انجام مداوم ورزش های استقامتی، مصرف اكسیژن را بالا برده، سلامت قلب را افزایش و تجمع چربی ها را كاهش داده، و از حجم غضروف ها محافظت می كند. انجام حداقل 150 تا 300 دقیقه حركات استقامتی در هفته، و هر مرتبه 10 تا 30 دقیقه، به ورزشكاران مسن توصیه می شود.
 • انجام ورزش های انعطاف پذیری و حفظ توازن نیز برای حفظ دامنه حركتی و بهینه سازی عملكرد بدن، قویا به سالمندان توصیه می شود تا آسیب های احتمالی را به حداقل برسانند. انجام حركت های كششی پیوسته و غیر قدرتی برای حداقل دو روز در هفته توصیه می شود.

91

غضروف مهندسی شده مفاصل را بازسازی می كند

2933

نقایص غضروفی در انسان را می توان با سلول های غضروفی بدست آمده از تیغه بینی درمان كرد. محققانی از دانشگاه بازل سویس می گویند سلول های غضروفی كه می توان آنها را از غضروف تیغه بینی بدست آورد قادرند در محیط مفصل زانو فعال باشند و بنابراین می توان از آنها در ترمیم نقایص غضروفی این مفصل استفاده كرد.

این توانایی سلول های غضروف تیغه بینی به علت فعالیت ژنی موسوم به HOX است. نتایج این مطالعه همراه با نتایج بدست آمده از درمان اولین بیمار با این روش در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

آسیب های غضروفی در مفاصل، در افراد مسن در نتیجه پروسه تحلیل رفتن، و در افراد جوان در اثر مصدومیت ها و تصادفات رخ می دهد. ترمیم چنین آسیب هایی دشوار است و اغلب به عمل های جراحی سخت و دوره توانبخشی طولانی نیاز دارد

در روش جدید نشان داده شده است كه سلول های غضروفی سپتوم بینی (كندروسیت های بینی) بعد از رشد در محیط كشت، ظرفیت منحصر به فردی در ایجاد یك غضروف جدید از خود نشان می دهند.

در مطالعه ای كه محققان انجام دادند آنها نمونه های كوچكی به قطر 6 میلیمتر از تیغه بینی 7 بیمار زیر 55 سال را گرفتند و بعد سلول های غضروفی آنها را جداسازی كردند. سپس سلول ها را كشت و تكثیر داده و روی یك داربست بافتی گذاشتند تا یك تكه غضروف با ابعاد 30 در 40 میلیمتر ایجاد شود. محققان سپس چند هفته بعد، بافت غضروفی آسیب دیده ی زانوی بیماران را خارج كرده و آن را با بافت مهندسی شده ی غضروف بینی جایگزین كردند.

پیش از این محققان دانشگاه بازل در یك مطالعه كلینیكی دیگر با همین روش قسمت غضروفی پره های بینی را كه توسط تومورها آسیب دیده بود را با موفقیت درمان كرده بودند.

پروفسور Ivan Martin درباره ی نتایج این مطالعه می گوید: نتیجه تحقیقات اولیه و مطالعات اولیه پیرامون سلول های غضروفی بینی و پیوندهای بافت مهندسی شده حاصل از آن این امكان را به ما می دهد تا از این روش در ایجاد درمان های جدید آسیب های غضروفی استفاده كنیم.

محققان می گویند سلول های غضروفی تیغه بینی از لحاظ منشا جنینی با سلول های غضروف مفصل متفاوتند و به علت عدم فعالیت ژن HOX در آنها، این سلول ها برخلاف سلول های غضروفی مفصل توانایی و ظرفیت بالایی در خود ترمیمی دارند.

پیش از این مشخص شده بود كه توانایی سلول های بینی انسان برای رشد و تشكیل غضروف جدید با وجود افزایش سن حفظ می شود. به این معنی كه افراد مسن و همینطور افراد با آسیب غضروفی گسترده هم می توانند از این روش درمانی جدید بهره مند شوند. هدف اصلی مطالعه ی كلینیكی در حال پیگیری در دانشگاه بازل اطمینان حاصل كردن از امكان و ایمنی بافت غضروفی مهندسی شده از سلول های بینی است و اثربخشی كلینیكی این روش تا كنون بسیار امیدواركننده ارزیابی شده است.

92

پروتز هایی كه عفونت نمیكنند

4788 یكی از مشكلات مفاصل مصنوعی احتمال چسبیدن باكتری های به سطح آنها است. وقتی این اتفاق میفتد باكتری ها غشایی در اطراف خود ایجاد میكنند كه در برابر آنتی بیوتیك ها مقاوم است و به این ترتیب از بین بردن باكتری ها و در نتیجه عفونت ایجاد شده به توسط آنها بسیار مشكل میشود. در سال های اخیر تلاش های زیادی در جهت غلبه بر این مشكل در حال انجام است.

حالا محققین در Georgia Tech راهی پیدا كرده اند كه با كمك آن میتوان سطح فولادی كه مفاصل مصنوعی از آنها ساخته میشوند را به نحوی تغییر داد كه موجب كشتن باكتری هایی شود كه به آن میچسبند. این در حالی است كه سلول های پستانداران به خاطر تفاوت های ذاتی كه با باكتری ها دارند میتوانند به راحتی با سطح این فلز تماس داشته باشند و مشكلی برای آنها بوجود نیاید.

این روش بصورت نوعی تغییر در سطح فلز با كمك روش های الكتروشیمیایی است كه موجب میشود سطح فلز در مقیاس نانو كمی خشن شود و این به آن معنا است كه خاصیت ضد باكتری فلز برای همیشه در آن باقی میماند.

این در حالی است كه تغییر ایجاد شده در سطح فلز موجب مقاوم شدن آن به خوردگی هم میشود. برجستگی های ایجاد شده به این روش در سطح فلز چیزی در حدود 20 نانومتر است و به نظر میرسد تماس این برجستگی های نوك تیز با غشاء باكتری ها موجب از بین رفتن آنها میشود.

93

استفاده از نقره و برق برای پیشگیری از عفونت

4738

از قدیم میدانستیم كه هم نقره و هم جریان الكتریسیته دشمنان باكتری ها هستند. قدیم های پول دار كه در قاشق های نقره غذا میخوردند كمتر مریض میشدند. حالا محققان دانشگاه كارولینسكای سوئد ذرات نانوی نقره را با جریان الكتریسیته همراه كرده اند تا بتوانند باكتری ها را درون بدن انسان بكشند.

مدت ها است محققان به دنبال راهی هستند تا از عفونت وسایل پزشكی كه درون بدن انسان كارگذاشته میشوند پیشگیری كنند. یكی از این حیطه های مهم، تحقیق برای كشف روشی است تا از عفونت مفاصل مصنوعی جلوگیری كنند. اینك محققان امیدوارند این روش بتواند به این مهم كمك كند.

محققان سوئدی باكتری استافیلوكوك طلائی كه از خطرناكترین میكروب های مولد عفونت است را بر روی یك سطح پلاستیكی پخش كردند. درون این پلاستیك در حین ساخت ذرات نانوی نقره پخش شده بود. گرچه ذرات نقره نمیتوانستند به تنهایی از پس باكتری ها برآیند ولی وقتی یك جریان متناوب مربعی الكتریكی از آنها عبور داده شد موجب گردید باكتری ها توانایی رشد خود بر روی سطح را از دست بدهند.

این مطالعه در مجله Advanced Healthcare Materials به چاپ رسیده است.

94

تاثیر مضر ویتامین آ بر سلامت استخوان

ویتامین آ یکی از ویتامین های مهم بدن بوده و برای داشتن یک بدن سالم تر و بخصوص برای تقویت سیستم دفاع ایمنی بدن مهم و ضروری است. بعضی افراد تمایل دارند میزان بیشتری از این ویتامین را از راه مکمل های دارویی مصرف کنند ولی محققین میگویند ویتامی آ زیادی میتواند به استخوان های بدن آسیب برساند.

بدن ما ویتامین آ را معمولا از غذاهایی که میخوریم تامین میکند مانند هویچ و سیب زمینی و جگر و ماهی و بعضی از انواع لبنیات و اگر سعی کنیم یک رژیم غذایی متعادل داشته باشیم معمولا بدن ما به ویتامین آ کافی دست پیدا میکند.

محققان میگویند مردان روزانه به 900 میکروگرم و زنان 700 میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد. برای مقیاس بهتر است بدانید نصف لیوان هویچ و یا 9 گرم جگر حدود 600 میکروگرم حدود 6600 ویتامین آ دارند.

حالا محققین سوئدی در یک مطالعه جدید نشان داده اند در آنهایی که بیش از 13 برابر حد توصیه شده ویتامین آ مصرف میکنند استخوان ها ضعیف تر و شکننده تر شد و احتمال شکستگی استخوان بیشتر میشود.

محققان میگویند تنها اگر یک رژیم غذایی متنوع را مصرف کنیم میتوانیم مطمئن باشیم که به احتمال زیاد ویتامین آ کافی به بدن ما رسیده است.

نتایج این مطالعه در مجله Journal of Endocrinology منتشر شده است.

95

كاهش صد برابری میزان متاستاز استخوانی تومورها

4872 بسیاری از مرگ و میرهایی كه بدنبال ابتلا به سرطان ایجاد میشود نه به علت خود تومور اولیه بلكه به علت متاستازهای ناشی از آن است. متاستازهای انتشار دور دست تومورهای بدخیم هستند.

سلول های بدخیم از تومور اولیه جدا شده و از طریق جریان خون به مناطق دیگری از بدن میروند و در آنجا رشد كرده و تومور دیگری را بوجود میاورند. در بسیاری اوقات استخوان، هدف متاستاز قرار میگیرد. مثلا 70 درصد سرطان های سینه در مراحل انتهایی خود متاستاز استخوانی ایجاد میكنند كه نتیجه آن درد استخوانی و بالا رفتن احتمال شكستگی آن است. متاسفانه درمان این متاستازهای استخوانی بسیار مشكل است.

محققان یافته اند كه مولكولی به نام Jagged1 نقش مهمی در ارتباط بین سلول های سرطانی و سلول های استخوانی دارد. تئوری آنها این است كه شاید بتوان با مهار این مولكول جلوی ارتباط این سلول ها و در نتیجه جلوی متاستاز تومور به استخوان را گرفت. در این راه آنها از آنتی بادی خاصی برضد مولكول ذكر شده استفاده كرده اند. آنها در مطالعه خود در فاز حیوانی و بر روی موش ها نشان داده اند كه استفاده از آنتی بادی همراه با شیمی درمانی میتواند حجم تومورهای استخوانی متاستاز یافته را به یك صدم تقلیل دهد.

كار بعدی آنها ادامه آزمایشات بر روی انسان است و آنها امیدوارند این آزمایشان به سرعت انجام شود چون آنتی بادی كه آنها ساخته اند در اصل برای انسان است. نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله Cancer Cell منتشر شده است.

96

تاثیر آلودگی هوا بر استخوان

4831  

یك مطالعه جدید نشان داده كه آلودگی هوا میتواند استخوان ها را ضعیف تر كرده و با ایجاد استئوپروز یا پوكی استخوان زمینه بروز شكستگی را زیاد كند. محققان با مطالعه بیش از 9 میلیون نفر در ایالات متحده كه در سال های 2010-2003 به علت شكستگی در بیمارستان ها بستری شده بودند به این نتیجه رسیده اند. محققان دریافتند كه حتی افزایش اندك در میزان مواد معلقی كه به آنها PM2.5 میگویند میتواند احتمال بروز شكستگی در افراد مسن را افزایش دهد. اینها مواد معلق در هوا هستند كه اندازه شان از 2.5 میكرون كمتر بوده و جزو خطرناكترین مواد آلوده كننده هوا هستند.

مطالعه همچنین نشان داد در كسانی كه در مناطق با هوای آلوده زندگی میكنند میزان هورمون های كنترل كننده كلسیم استخوان ها به نحوی تغییر میكند كه تراكم استخوان كاهش یابد. نتایج این تحقیق در شماره نوامبر 2017 مجله The Lancet Planetary Health منتشر شده است.

مطالعات قبلی نشان داده كه آلودگی هوا میتواند باعث بروز مشكلات بسیاری مانند بیماری های قلبی و تنفسی و سرطان و اختلالات حافظه و تعقل شود و حالا پوكی استخوان هم به این جمع اضافه شده است.

97

اهمیت سال های نوجوانی در ساخت استخوان

4706 محققین میگویند حتی بعد از اینكه یك نوجوان قد نهایی دوران بزرگسالی خود را بدست میاورد سال های انتهایی نوجوانی زمانی بسیار مهم در ساخته شدن استخوان های بدن است. آنها میگویند مهمترین چیزی كه در این ساخته شدن موثر میباشد تغذیه درست و داشتن فعالیت بدنی مناسب است.

بسیاری از مردم فكر میكنند رشد استخوانی دوران بلوغ فقط رشد قدی است در حالیكه این درست نیست و استخوان ها بعد از رسیدن به طول نهایی خود هنوز جا دارند تا ده درصد قطورتر شوند. محققان نتایج مطالعات خود در این موضوع را در مجله JAMA Pediatrics منتشر كرده اند.

آنها در این مطالعه خود متوجه شده اند كه در دوران بلوغ ابتدا رشد طولی استخوان تمام شده و سپس تا مدت ها بدن به جایگزینی مواد معدنی در استخوان ها ادامه داده و آنها را محكم تر میكند. آنها میگویند این پدیده ممكن است علت بالا بودن میزان شكستگی ها در دوران نوجوانی را توضیح دهد. طبق آمارها 50-30 درصد بچه ها حداقل یكبار دچار شكستگی استخوان میشوند.

محققان عقیده دارند در همین دوران انتهایی نوجوانی است كه بسیاری از افراد مرتكب رفتارهای پرخطری مانند مصرف سیگار و الكل و غذاهای آماده و مصرف نوشابه های گازدار میشوند و فعالیت بدنی شان را هم كم میكنند كه همه این اعمال برای رشد استخوان ها مضرند. آنها میگویند رژیم غذایی مناسب و ورزش هایی كه در آنها دویدن وجود دارد مهمترین كارهایی هستند كه موجب میشوند بدن ما در دروان نوجوانی استخوان های قوی تری بسازد.

98

تاثیر منیزیم بر شكستگی استخوان چیست

4610 یك تحقیق جدید به توسط محققین دانشگاه بریستول در بریتانیا نشان داده كه كمبود منیزیم در بدن ریسك بروز شكستگی را افزایش داده و اگر به اندازه كافی در بدن وجود داشته باشد احتمال بروز شكستگی استخوان ها كم میشود. نتایج این تحقیق در مجله European Journal of Epidemiology منتشر شده است.

شكستگی استخوان ها در افراد مسن یكی از كشنده ترین بیماری های انسان و در عین حال قابل پیشگیری ترین آنها است. در ایالات متحده سالی حدودا شش میلیون نفر دچار شكستگی استخوان میشوند و 75 درصد كل شكستگی های لگن و ستون مهره و مچ دست در افراد بالای 65 سال است. نقش كلسیم و ویتامین دی در تقویت استخوان ها و كاهش احتمال شكستگی در آنها ثابت شده است.

مطالعه اخیر بر روی بیش از دو هزار مرد میانسال و به مدت بیست سال انجام شده است. مطالعه نشان داد كه در مردان با منیزیم بالا احتمال شكستگی استخوان 44 درصد كاهش پیدا میكند و در بیست سال مطالعه هیچكدام از مردانی كه منیزیم خیلی بالایی داشتند دچار شكستگی استخوان نشدند. منظور از میزان بالای منیزیم سطح خونی بالای 2.3 میلیگرم در صد سی سی است.

99

ارتباط مصرف حشیش و بروز پوكی استخوان چیست

4448 یك مطالعه جدید نشان داده كه مصرف زیاد و منظم حشیش یا ماری‌جوانا می‌تواند موجب بروز پوكی استخوان و درنتیجه افزایش احتمال شكستگی شود. متأسفانه مصرف این ماده در سال‌های اخیر در بین جوانان رواج بیشتری پیداكرده و در بعضی كشورها استفاده آن قانونی شده است. به‌طور مثال نیمی از ایالات امریكا مصرف ماری‌جوانا قانونی اعلام شده است.

حالا محققان دانشگاه ادینبورو بامطالعه 284 فرد و بررسی تراكم استخوان آن‌ها متوجه شدند كه در آن‌هایی كه زیاد از حشیش استفاده می‌كنند (منظور محققان از زیاد استفاده بیش از پنج هزار بار در طول عمر است) تراكم استخوان به‌طور متوسط به میزان پنج درصد كاهش پیدا می‌كند.

محققان با بررسی بیشتر متوجه شدند كه در افرادی كه حشیش مصرف می‌كنند كل توده بدنی كمتر است و این‌ها بیشتر افراد متوسط تا لاغراندامی هستند. آن‌ها معتقدند همین كاهش كل توده بدنی می‌تواند با كاهش توده استخوانی مرتبط باشد.

100

استفاده از هورمون رشد در درمان پوكی استخوان

4015

یك مطالعه جدید نشان داده است كه میتوان از هورمون رشد برای درمان پوكی استخوان در زنان مسن با موفقیت استفاده كرد و تاثیر این درمان برای سالها در اسنخوان های این زنان باقی میماند. استئوپروز یا پوكی استخوان مهمترین علت شكستگی در استخوان های لگن در سنین بالا و بخصوص در خانم ها است. خانم ها در سنین بالا سه برابر مردان دچار پوكی استخوان و شكستگی های ناشی از آن میشوند.

در این مطالعه كه در سوئد انجام شده است در مدت 18 ماه تعداد 80 خانم در سنین 70-50 سالگی كه به پوكی استخوان مبتلا بودند به دو دسته تقسیم شدند. به عده از آنان هورمون رشد تزریق شد و عده ای دیگر فقط آب مقطر دریافت كردند. وضعیت استحكام استخوان های این زنان به مدت ده سال تحت مطالعه قرار گرفت.

نتایج مطالعه نشان داد كه در زنانی كه هورمون رشد دریافت كرده بودند نه تنها استحكام استخوان ها بیشتر بود بلكه احتمال شكستگی در ده سال مطالعه، نصف آنهایی بود كه برای آنها از این هورمون استفاده نشده بود. نتایج این مطالعه در مجله The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است.

101

روزی دو دقیقه پریدن برای كم كردن ریسك شكستگی استخوان

4010

یك مطالعه جدید كه بر روی مردان مسن انجام شده نشان داده است كه روزی تنها دو دقیقه پریدن میتواند استخوان های تنه و لگن را محكم تر كرده و احتمال شكستگی آنها بعد از زمین خوردن را كاهش دهد. استخوان ها با بالا رفتن سن ضعیف تر میشوند. این چیزی است كه به آن پوكی استخوان میگویند و پوكی استخوان ناشی از افزایش سن میتواند ریسك شكستگی استخوان ها بخصوص شكستگی استخوان های لگن بدنبال زمین خوردن را زیاد كند.

حالا تحقیقی جدید به توسط محققان بریتانیایی كه نتیجه آن در مجله Journal of Bone and Mineral Research منتشر شده نشان داده است كه جهیدن و پریدن میتواند ضرباتی مداوم و خفیفی به استخوان های تنه و لگن وارد كند و این ضربات میتوانند استخوان ها این نواحی را محكم تر و قویتر كنند.

در این مطالعه از 34 مرد مسن خواسته شد تا به مدت یك سال هر روز دو دقیقه تنها بر روی یك پای خود به بالا و پایین بپرند. برای پای دیگر این كار انجام نشد. در انتهای یك سال مشاهده شد كه تراكم استخوان در استخوان لگن طرفی كه بر روی آن جهش صورت گرفته بود 7 درصد بیشتر شده است.

102

ارتباط پوكی استخوان و بیماری های قلبی چیست

3845

محققان دانشگاه ساوت همپتون ارتباطی را بین پوكی استخوان و بیماری های كرونری قلبی یافته اند كه مشخص میكند هر دو این بیماری ها علت مشابهی دارند. آنها در یكی از اولین مطالعات در نوع خود با استفاده از یك سیستم اسكن مخصوص مشخص كرده اند كه در كسانی كه سابقه بیماری های قلبی دارند تراكم استخوان در ناحیه مچ دست كم است.

آنها با استفاده از روشی به نام high resolution peripheral quantitative computed tomography تراكم لایه های مختلف استخوان مچ دست را در 350 مرد و زن با سن 85-70 سال بررسی كردند.

این بررسی كه نتایجش در مجله Osteoporosis International منتشر شده نشان داده است كه تراكم استخوان مچ دست در بیمارانی كه مشكلاتی در خونرسانی قلب دارند – مانند مبتلایان به آنژین صدری یا سكته قلبی یا اغلب نارسایی های قلبی – كمتر از دیگر افراد است. این ارتباط در مردان قویتر از زنان است.

محققان میگویند این مطالعه نشان میدهد كه در بیماران مبتلا به تصلب شرایین قلبی تراكم استخوان های بدن هم كم میشود.

103

تاثیر استفاده از رسانه های تصویری در پسران نوجوان بر سلامت استخوان

3797

محققان میگویند سلامت استخوان در پسران نوجوانی كه از تلویزیون و كامپیوتر زیاد استفاده میكنند در خطر است. آكادمی متخصصان كودكان امریكا میگوید استفاده از هر وسیله ای كه صفحه نمایش دارد مانند تلویزیون، كامپیوتر و تلفن همراه باید در نوجوانان به حداكثر روزی دو ساعت محدود شود و بچه های زیر دو سال نباید به هیچ وجه از این وسایل استفاده كنند. این توصیه براساس مطالعات زیادی است كه بر روی تاثیر منفی استفاده از این وسایل بر سلامت نوجوانان انجام شده است.

مطالعات قبلی نشان داده است كه استفاده زیاد از تلویزیون و كامپیوتر و موبایل موجب افزایش اضطراب و فشار خون در آنها میشود. حالا در یك تحقیق كه به توسط محققین نروژی صورت گرفته است 961 نوجوان با سن 17-15 تحت مطالعه قرار گرفته و میزان استفاده آنها از تلویزیون و كامپیوتر و موبایل و مصرف سیگار و الكل در آنها و میزان مصرف كلسیم و مصرف نوشابه ها و دیگر غذاها و سطح ویتامین دی خون آنها بررسی شده است.

میزان فعالیت بدنی این افراد و سپس تراكم استخوان آنها در همه بدن و منجمله لگن هم مورد مطالعه قرار گرفت. بررسی ها نشان داد كه پسران نوجوان بیش از دختران از كامپیوتر و تلویزیون و موبایل استفاده كرده بودند. پسران روزی چهار ساعت و دختران روزی سه ساعت. هرچه استفاده از این وسایل بیشتر بود میزان فعالیت بدنی به همان اندازه كاهش پیدا میكرد.

این مطالعه كاهش تراكم استخوان در پسرانی كه زیاد از تلویزیون و كامپیوتر و موبایل استفاده كرده بودند را نشان داد ولی این ارتباط در دختران مشاهده نشد كه احتمالا به علت تفاوت در نحوه توزیع چربی در بدن آنها و تفاوت های هورمونی در ایشان است.

104

آیا نیازی به انجام تست های مكرر تراكم استخوان در سنین بالا هست

3785

یك بررسی جدید نشان داده است كه در یك زن در سنین یائسگی با سن 50 سال كه تست تراكم استخوان او نرمال گزارش شده است نیازی نیست كه تا ده و حتی شاید 15 سال بعد از آن مجددا تراكم استخوان خود را اندازه گیری كند. با این حال اگر در تست تراكم استخوان اولیه آثاری از كاهش قدرت استخوان دیده شود ریسك شكستگی زیاد است و فرد نیاز به درمان دارد. این بیماران ممكن است نیاز به تكرار تست تراكم استخوان در سال های بعد داشته باشند.

این یافته براساس مطالعه ای است كه بر روی حدود 4100 زن در سنین 64-50 سال انجام شده است. این مطالعه نشان داده است كه در زنانی كه تست اولیه تراكم استخوان در آنها هیچ گونه استئوپروز یا پوكی استخوانی را نشان نداده است برای یك درصد از جوان ترین آنها 13 سال و برای یك درصد از مسن ترین آنها 8 سال طول میشكد تا مبتلا به یك شكستگی در ناحیه ستوان مهره یا لگن شوند.

با این حال كسانی كه در اولین تست تراكم استخوان نشانه هایی از پوكی استخوان دارند در ریسك بالایی از شكستگی هستند. در عرض سه سال یك درصد از این زنان دچار یك شكستگی عمده میشوند و در این زنان باید بررسی های تشخیصی جهت اندازه گیری میزان تراكم استخوان در فواصل كمتری انجام شود.

105

تاثیر داروهای آنتی اسید در افزایش احتمال شكستگی استخوان

3592

یك مطالعه جدید نشان داده است كه مصرف آنتی اسید كه معمولا از آنها برای كاهش علامت درد و سوزش معده و مری استفاده میشود میتواند احتمال شكستگی استخوان را افزایش دهد. نتایج این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شده است. آنتی اسیدها از رایج ترین داروهای مورد استفاده است كه در غالب كشورها بدون نسخه پزشك در اختیار مردم قرار میگیرند.

این مطالعه نشان داده است كه اسید موجود در معده و دستگاه گوارش نقش مهمی را در روند جذب كلسیم و انتقال آن به استخوان ها ایفا میكند و داروهای ضد اسیده معده با كاهش اسیدیته دستگاه گوارش میتواند این روند را كند كرده و در نهایت موجب كاهش دسترسی استخوان ها به كلسیم و در نتیجه ضعیف شده آنها شود. ضعف استخوان ها و كاهش تراكم آنها میتواند زمینه ساز افزایش بروز شكستگی در آنها شود.

ارتباط بین مصرف داروهای ضد اسید معده و افزایش احتمال شكستگی استخوان ها از قبل شناخته شده بود بطوریكه سازمان غذا و داروی ایالات متحده از سال 2010 تمامی تولید كنندگان این داروها را موظف به الصاق برچسبی به همین مضمون بر روی داروهایشان كرده است ولی تاكنون مكانیسم دقیق این تاثیر شناخته نشده بود.

106

داروی ضد پوكی استخوان برای همه زنان با شكستگی مچ دست

3583پوكی استخوان بیماری پیشرونده شایعی است كه عامل تعداد زیادی از شكستگی ها بخصوص در سنین بالا است و یكی از داروهایی كه بیشترین تاثیر را در جلوگیری از پیشرفت این بیماری دارد دسته دارویی بیس فسفونات ها است كه نمونه متداول آن آلندرونات یا فوزاماكس است. از این دارو معمولا در كسانی استفاده میشود كه پوكی استخوان در آنها به اثبات رسیده است. حالا محققین به این نكته پی برده اند كه میتوان از این دارو در همه خانم های مسن با سن بالای 65 سال كه دچار شكستگی مچ دست شده اند استفاده كرد و با این كار میتوان تا حدود زیادی مانع از بروز شكستگی های دیگر بخصوص در ناحیه لگن شد.

محققان با بررسی مطالعات قبلی و با تحلیل اطلاعات درمانی افرادی كه سابقه آنها در سیستم بیمه ای ثبت شده است فراوانی شكستگی مچ دست و همچنین فراوانی شكستگی های لگن كه بدنبال شكستگی های مچ دست ایجاد میشود را بررسی كرده و آنها را در بیمارانی كه از بیس فسفونات ها استفاده كرده اند و نكرده اند با هم مقایسه نمودند و بدین ترتیب مدلی را ایجاد كردند تا به توسط آن احتمال شكستگی لگن بعد از شكستگی مچ دست را با و یا بدون استفاده از بیس فسفونات را پیش بینی كنند.

این بررسی نشان داد كه با مصرف بیس فسفونات ها در همه زنانی كه بدنبال زمین خوردن دچار شكستگی مچ دست شده اند میتواند بطور موثری احتمال شكستگی لگن در آنها را كاهش داد و این نه تنها برای بیمار و خانواده او مفید است بلكه میتواند فشار مالی فراوانی را كه همه ساله براثر شكستگی های لگن بر اقتصاد سیستم بهداشتی كشور وارد میشود كاهش دهد.

107

رضایت از زندگی در زنان مسن و ارتباط آن با تراكم استخوان

3343

یك مطالعه جدید كه اخیرا به توسط محققان فنلاندی صورت گرفته نشان داده است كه زنان مسنی كه از زندگی خود رضایت دارند استخوان های سالم تری هم دارند. مطالعات قبلی نشان داده است كه بیش از نیمی از زنان مسن تر از 50 سال مبتلا به پوكی استخوان یا استئوپروز هستند. این وضعیت میتواند موجب ترد شدن استخوان شده و احتمال شكستگی را بالا ببرد.

مهمترین عواملی كه احتمال بروز پوكی استخوان را افزایش میدهد شروع یائسگی، مصرف سیگار، كم تحركی و مصرف كم لبنیات است. اینك مطالعه جدیدی كه نتایج آن در مجله Psychosomatic Medicine منتشر شده نشان داده است كه استرس هم میتواند با تاثیر بر سوخت و ساز بدن بر روی احتمال بروز پوكی استخوان اثر گذار باشد. محققان میگویند رفتار افرادی كه افسردگی دارند هم میتواند موجب كاهش فعالیت های بدنی به توسط آنها و یا احتمالا افزایش مصرف سیگار شود و بدین وسیله میتواند احتمال بروز پوكی استخوان در آنها را افزایش دهد.

در این مطالعه كه بر روی 1100 زن 70-60 ساله فنلاندی صورت گرفته است تراكم استخوان این افراد مرتبا اندازه گیری شد. مطالعه نشان داد كه در یك دوره زمانی ده ساله تراكم استخوان این زنان بطور متوسط چهار درصد كاهش پیدا میكند. همین مطالعه نشان داد كه تراكم استخوان در زنانی كه از زندگیشان راضی بودند 52 درصد بیش از زنانی بود كه احساس نارضایتی از زندگیشان داشتند. همچنین در افراد راضی از زندگی سیر كاهش تراكم استخوان در طی دروه ده ساله كندتر از زنان ناراضی بود.

محققان میگویند احساس رضایت از زندگی و روحیه خوب در زنان میتواند با تقویت رفتارهای خوب مثل افزایش فعالیت های بدنی یا عدم استعمال دخانیات موجب محكم تر ماندن استخوان ها شود. 

108

ورزش برای سرطان استخوان هم خوب است

3208

 

یافته های اخیر محققان نشان داده است توصیه های معمول به بیماران سرطانی كه دچار متاستاز استخوانی شده اند مبنی بر اینكه فعالیت بدنی برای آنها خوب نیست ممكن است درست نباشد. متاستاز استخوانی موقعی است كه سلول های سرطانی از منشا اولیه خود به یكی از استخوان های بدن رسیده و آن را هم درگیر كرده اند. در این موقع استخوان ضعیف و شكننده و دردناك میشود.

محققان میگویند در بیمارانی كه مبتلا به متاستازهای استخوانی هستند ورزش های مقاومتی و نرمش های هوازی البته با درنظر گرفتن اینكه به استخوان ضعیف شده فشاری وارد نشود میتواند مفید و موثر باشد. این برررسی در دانشگاه Edith Cowan صورت گرفته و تاثیر ورزش بر بیمارانی كه متاستاز استخوانی از سرطان های سینه و پروستان دارند را بررسی كرده است.

دكتر Robert Newton استاد علوم ورزشی در این دانشگاه میگوید: معمولا بیمارانی كه دچار متاستازهای استخوانی شده اند از ترس شكسته شدن استخوان از انجام ورزش های هوازی یا مقاومتی خودداری میكنند و یا اینكه فكر میكنند چون سرطان آنها پیشرفته است نفعی از ورزش نمیبرند ولی بررسی های نشان داده كه ورزش نكردن این بیماران موجب كاهش بیشتر طول عمر آنها میشود.

او میگوید مطالعات انجام شده نشان داده است كه انجام این ورزش ها میتواند قدرت عضلانی و استخوانی بیمار را افزایش داده بدون اینكه درد های استخوانی بیشتر شوند یا برای بیمار مشكل دیگری ایجاد شود. البته این برنامه ورزشی باید تحت نظر یك متخصص ورزشی و متناسب با وضعیت استخوانی آنها طراحی شود.

109

احتمال فوت مردان به علت پوكی استخوان دو برابر خانمها است

3076

 

بنیاد بین المللی پوكی استخوان (IOF) به تازگی اطلاعاتی هشداردهنده منتشر كرده مبنی بر اینكه یك سوم شكستگی های لگن در مردان اتقاق میفتد و 37 درصد از این شكستگی ها در سال اول بعد از حادثه منجر به فوت می شوند. این موجب می شود تا احتمال فوت مردان بعد از شكستگی های لگن دو برابر زنان باشد.

متخصصین هشدار می دهند چون پوكی استخوان در مردان غالبا تشخیص داده نمی شود و در نتیجه درمان نشده باقی می ماند و نیز اینكه مردان 50 درصد كمتر از زنان برای پوكی استخوان خدمات درمانی دریافت می كنند، میلیون ها نفر در معرض خطر ناتوانی و مرگ زودرس ناشی از این “قاتل خاموش” قرار دارند.

گزارش این اطلاعات تحت عنوان “پوكی استخوان در مردان: چرا لازم است تغییراتی ایجاد كنیم؟”، در تاریخ 20 اكتبر یعنی روز جهانی پوكی استخوان، منتشر شد و این موضوع را مطرح كرد كه یك نفر از هر پنج مرد بالای 50 سال در طول عمر خود دچار شكستگی ناشی از پوكی استخوان می شود كه اغلب به اشتباه یك بیماری زنانه نامیده می شود. پیش بینی می شود كه به دلیل افزایش سریع جمعیت مردان سالمند، تا سال 2050 جمعیت مردان با سن بالای 60 سال نسبت به سال 1950 دو برابر شده است. احتمال بروز پوكی استخوان در این گروه بالا است.

 

پروفسور John A. Kanis، رئیس بنیاد IOF بیان می كند: تخمین زده می شود كه خطر شكستگی ناشی از پوكی استخوان در مردان بالای 50 سال نزدیك به 27% است كه بیشتر از خطر ابتلا به سرطان پروستات می باشد. با این وجود تاكنون منابع مالی كافی در زمینه بیماری های استخوان، عضلات و مفاصل سرمایه گذاری نشده است.

پوكی استخوان نوعی بیماری است كه بر روی استخوان ها تاثیر منفی گذاشته و باعث ضعیف و شكننده شدن آن ها می شود. اگر پزشكان بتوانند مردان در معرض پوكی استخوان را بعد از بروز اولین شكستگی در آنها تشخیص دهند، خطر شكستگی های آینده و فوت زودرس آنها را به میزان چشمگیری كاهش خواهند داد. در صورتی كه در حال حاضر، كمتر از 20% از این افراد شناسایی و مورد درمان قرار می گیرند.

 

پروفسور Peter Ebeling ، نویسنده این گزارش اظهار می كند: مطالعات نشان میدهند تا سال 2025 در اروپا تعداد كل شكستگی های ناشی از پوكی استخوان در مردان 34% افزایش می یابد، در حالی كه این افزایش در ایالات متحده تا سال 2030، حدود 52 درصد خواهد بود.

در زمان ما تلاش هایی برای ایجاد توازن بین كمیت و كیفیت زندگی در حال انجام است. اكنون زمان آن رسیده تا دست به كار شویم و به مردان این اطمینان را بدهیم كه نه تنها عمری طولانی، بلكه آینده ای عاری از درد و آسیب های ناشی از پوكی استخوان خواهند داشت.”

110

بعد از جراحی كاهش وزن استخوان ها هم ضعیف میشوند

2882 1

مطالعات جدید نشان میدهد كه بعد از جراحی هایی كه روی دستگاه گوارش به منظور كاهش وزن صورت میگیرد (بخصوص عمل جراحی بای پس معده) استخوان ها هم ضعیف میشوند و این روند تا حداقل دو سال بعد از عمل جراحی ادامه میابد.

محقق اصلی این تحقیق دكتر Elaine Yu متخصص غدد بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون میگوید: اینكه این ضعف استخوانی تا چه حد مهم است هنوز مشخص نیست ولی ممكن است بیماران را در معرض خطر شكستگی استخوان قرار دهد. بنابراین اهمیت دارد تا كسانی كه تحت این نوع اعمال جراحی قرار میگیرند از لحاظ سلامت استخوانی تا مدتی تحت نظر پزشك باشند.

این محققان ستون فقرات و لگن 50 بیمار بسیار چاق را تحت بررسی قرار دادند. این بررسی به توسط روشی بسیار دقیق تر از روش مرسوم برای دانسیتومتری استخوان كه روش DXA است صورت گرفت. برای بررسی تراكم بافت استخوانی در این افراد هم از روش DXA و هم از روش quantitative CT استفاده شد. 30 نفر از این بیماران تحت عمل جراحی دستگاه گوارش برای كاهش وزن قرار گرفته و 20 نفر از آنها از رژیم غذایی بدین منظور استفاده كردند. بعد از جراحی به همه بیماران كلسیم و ویتامین دی با دوز بالا داده شد.

دو سال بعد از جراحی تراكم استخوان در گروه جراحی شده در ستون مهره 7-5 درصد و در لگن 10-7 درصد كمتر از گروهی بود كه از رژیم غذایی برای كاهش وزن استفاده كرده بودند.

این محققین میگویند كاهش تراكم استخوان در بیماران جراحی شده دو سال بعد از جراحی در حالی ایجاد میشد كه بیمار در آن زمان دیگر در حال كاهش وزن نبوده است و سطح كلسیم و ویتامین دی خون آنها هم در حد طبیعی بوده است پس میتوان نتیجه گرفت كه علت كاهش تراكم استخوانی آنها كاهش وزن نبوده است. خوشبختانه هیچكدام از این بیماران نیاز به درمان پوكی استخوان پیدا نكردند.

این محققین توصیه میكنند بیمارانی كه برای كاهش وزن تحت عمل جراحی بر روی دستگاه گوارش قرار میگیرند، بخصوص عمل جراحی بای پس معده انجام میدهند بهتر است در یكی دو سال اول بعد از جراحی تراكم استخوان خود را چند بار اندازه گیری كنند.

111

پیشگیری از پوكی استخوان از جوانی شروع میشود

2608 8

 

میزان بالای مصرف پروتئین در پسران در سنین قبل از بلوغ تاثیر فعالیت های ورزشی بر سلامت استخوان ها را بیشتر میكند. این نتیجه مطالعاتی است كه در دانشگاه ژنو سویس و دانشگاه آینتهوون هلند انجام شده و نتیجه آن در كنگره جهانی استئوپروز و استئوآرتریت و بیماری های استخوانی- عضلانی در سویل اعلام شد.

این مطالعه بر روی 176 پسر در سنین قبل از بلوغ و با سن متوسط 7.4 سال تا سنین نوجوانی (متوسط 15.2 سال) انجام شد. همه افراد مورد مطالعه فعالیت بدنی و ورزشی بالایی داشتند ولی در گروهی كه میزان مصرف پروتئین بالا بود قدرت و استحكام استخوان های لگن بیش از آنهایی بود كه مصرف پروتئین متوسطی داشتند.

افراد مورد مطالعه تا اواخر دوران بلوغ تحت نظر قرار گرفتند و استحكام استخوانی در افرادی كه مصرف پروتئین بالایی داشتند تا آن زمان همچنان باقی مانده بود.