نوبت دهی

سری فیلم های جدید

.

آیا باید از عوارض احتمالی جراحی تعویض مفصل ران بترسم

 

بسیاری از بیمارانی که نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن و ران دارند از انجام این جراحی ترس دارند. علت این ترس متفاوت است. بعضی از این افراد دیگرانی را دیده اند که جراحی آنها موفق نبوده و میترسند آنها هم دچار مشکلاتی شوند.

بعضی دیگر عوارض جراحی را در وبسایت ها خوانده اند و دچار واهمه شده اند. عده ای دیگر ممکن است به توسط پزشکان دیگر ترسانده شده باشند که عمل نکن و بگذار سن و سال شما بالا برود و بعد عمل کن.

تکلیف چیست.

 

.

مراقبت ها و دوران نقاهت بعد از تعویض مفصل ران

 

در ذهن خیلی از بیماران قبل از جراحی تعویض مفصل لگن و ران سوالاتی در مورد مراقبت های کلی قبل از جراحی و در مورد طول درمان و دوران نقاهت بعد از جراحی مطرح میشود. اینکه چه مدت بعد از جراحی باید در خانه بمانند و بخوابند و بعد از چه مدت میتوانند بعد از جراحی راه بروند.

کیفیت مراقبت های بعد از جراحی از مهمترین عوامل موثر در موفقیت درمان هستند و بدون یک مراقبت درست و کافی نمیتوان انتظار یک نتیجه مناسب را از درمان داشت حتی اگر جراحی به درستی انجام شود.

 

.

نرمش و ورزش های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

 

مهمترین هدف جراحی تعویض مفصل ران افزایش توان فعالیت بدنی بیمار است که به علت درد توان راه رفتن به مدت کافی را نداشته است و میخواهد بعد از جراحی راه برود. برای راه رفتن نه تنها به یک مفصل بدون درد نیاز داریم بلکه عضلات سالم و قوی هم مورد احتیاج است.

خرابی مفصل و دردی که متعاقب آن و به مدت طولانی وجود داشته است موجب میشود تا بیمار نتواند به اندازه کافی راه برود و این به نوبه خود موجب ضعف عضلات ران میشود. بعد از جراحی این عضلات باید قوی شوند. بیمار با عضلات ضعیف نمیتواند به درستی راه برود.

 

.

آیا بعد از جراحی تعویض مفصل لگن نیاز به فیزیوتراپی دارم

 

سوالی که بسیاری از بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و ران میپرسند نحوه استفاده از فیزیوتراپی است. جواب من همیشه اینست که شما نیازی به فیزیوتراپی مکرر ندارید و بسیاری از بیماران متعجب میشوند چون فکر میکنند فیزیوتراپی جزو لاینفک درمان های ارتوپدی است.

البته بعد از بسیاری از جراحی ها بیمار ممکن است به جلسات متعدد فیزیوترای نیاز داشته باشند ولی در مورد جراحی تعویض مفصل ران این صادق نیست.

برای اینکه ببینیم نیاز به فیزیوتراپی چگونه است ابتدا باید تاثیر آن را بر بیمار بررسی کنیم. فیزیوتراپی چند تاثیر مهم بر بیمار دارد.

 

.

ارتباط جراحی تعویض مفصل لگن و ایجاد لخته و آمبولی چیست

 

در مورد آمبولی و لخته احتمالا تاکنون مطالبی را شنیده اید. خیلی از افراد از آمبولی میترسند. این بیماری به واقع چیست و چه عواملی موجب بروز لخته و آمبولی میشوند.

لخته درون وریدها چگونه ایجاد میشود و چگونه موجب بروز آمبولی ریوی میشود. بروز لخته و آمبولی ریوی چه ارتباطی با جراحی تعویض مفصل لگن و ران و یا چه ارتباطی با شکستگی های لگن و اندام تحتانی دارد.

 

.

مراقبت از زخم جراحی چگونه است

 

بهبود زخم جراحی از مهمترین عوامل موثر بر نتیجه یک جراحی است و مهمترین دلیل این سخن تاثیری است که بهبود زخم بر احتمال عفونت محل جراحی میگذارد.

در شرایط مطلوب زخم جراحی باید در کوتاه ترین زمان و بدون بروز عفونت خوب شود تا بیمار بتواند در کوتاه ترین زمان و بدون ایجاد عوارض دیگر به زندگی و کار برگردد.

در ذهن بسیاری از بیماران سوالات زیادی در مورد نحوه مراقبت از زخم جراحی وجود دارد. اینکه آیا باید پانسمان زخم را مرتبا عوض کنند و اگر اینکار لازم است هر چند وقت یکبار باید این کار را بکنند.

آیا خود بیمار یا همراهیان او اجازه دارند پانسمان زخم جراحی را عوض کنند.

بیمار و اطرافیان او باید مراقب چه نکاتی در زخم جراحی باشند. علائم عفونت احتمالی در محل زخم عمل جراحی چیست.

اگر محل جراحی درد داشت یا ورم کردباید چکار کنند.

آیا ترشح زخم جراحی طبیعی است و اگر طبیعی است تا چند روز بعد از جراحی باید قطع شود. اگر ترشح زخم قطع نشد یا قطع شد و بعد از مدتی دوباره شروع شد بیمار باید چکار کند.

بیمار چه موقع بعد از جراحی میتواند حمام برود و زخم چند وقت بعد از جراحی میتواند با آب تماس داشته باشد. چه موقع میتوان بخیه زخم جراحی را باز کرد.

 

.

عمر مفصل مصنوعی لگن چقدر است

از مهمترین دغدغه های بیماران قبل از جراحی تعویض مفصل دانستن عمر مفصل مصنوعی است که به جای مفصل آسیب دیده در بدن آنها قرار خواهد گرفت.

عمر مفصل مصنوعی لگن و ران به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آنها کیفیت عمل جراحی است.

از دیگر عوامل تاثیرگذار، کیفیت و جنس مفصل مصنوعی و کیفیت مراقبتی است که بیمار از مفصل مصنوعی انجام میدهد. امروز در این مورد صحبت خواهم کرد.

.

زمان بندی های قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل ران

امروز در باره زمان بندی های مهم قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل ران صحبت میکنیم.

اینکه بیمار برای این جراحی چه مدت در بیمارستان میماند، جراحی چه مدت طول میکشد، چه موقع بیمار میتواند راه برود، چه موقع میتواند از پله استفاده کند یا رانندکی کند و زمان های دیگر.

با دانستن این زمان ها میتوانیم بهتر برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم.

.

بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه اقداماتی در بیمارستان برای بیمار انجام میشود

این بار در مورد اقداماتی که بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و ران در اطاق عمل و بخش برای بیمار انجام میشود صحبت میکنیم.

اقداماتی که موجب میشوند بیمار بتواند بهترین نتایج را از جراحی خود بدست آورد.

.

اطاق عمل چگونه جایی است

امروز در باره محوطه داخلی اطاق های عمل جراحی صحبت میکنیم و خواهیم دانست بیمار در بدو ورود به این محل با چه تصویری روبرو خواهد شد.

.

آمادگی های قبل از جراحی تعویض مفصل ران

موفقیت جراحی تعویض مفصل ران در گرو ارتباط و هماهنگی کامل بین پزشک جراح و بیمار است. نتیجه جراحی فقط به پزشک وابسته نیست و نقش بیمار بسیار مهم است.

اخذ نتیجه مناسب از درمان وابستگی زیادی به دانش و اطلاعات بیمار از مراحل درمان، چه قبل و چه بعد از جراحی دارد. امروز در باره آمادگی های قبل از عمل جراحی تعویض مفصل ران صحبت میکنیم. اینکه این جراحی چه مقدماتی دارد و وظیفه بیمار و پزشک در این مرحله چیست.

.

لنگش چیست و چه عللی دارد

لنگیدن از مشکلات مهم سیستم حرکتی است که ممکن است با یا بدون احساس درد باشد. لنگش علل متفاوتی دارد و بسته به علت ایجاد کننده آن درمان هم متفاوت است.

پس برای درمان درست و مناسب اول باید علت های ایجاد کننده آن را شناخت و تشخیص داد. امروز در مورد علل متفاوتی که موجب لنگیدن میشوند صحبت میکنیم.

.

روش بررسی دردهای لگن چیست

شایعترین علت مراجعه به پزشک درد است. درد به خودی خود یک بیماری نیست بلکه یک علامت و یک هشدار است. نوعی سیستم عیب یابی در بدن ما است که اختلال در کارکرد بدن را به ما اطلاع میدهد.


برای درمان درد ابتدا باید علت ایجاد کننده آن را شناخت. در این جلسه در مورد درد و روش پزشک برای بررسی علت درد و بخصوص علت های درد لگن صحبت میکنیم.

.

تغذیه و تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران نوعی از جراحی است که با کمک آن یک مفصل خراب ران با یک مفصل مصنوعی جایگزین میشود. از مهمترین عواملی که میتواند خطر عفونت مفصل مصنوعی را بیشتر کند سوء تغذیه بیمار است.

در این جلسه در مورد ارتباط سوء تغذیه با نتایج تعویض مفصل ران و در مورد علم تغذیه صحبت میکنم.

.

تاثیر دیابت و چاقی و سیگار بر جراحی تعویض مفصل ران

دیابت یا بیماری قند، چاقی و وزن زیاد و مصرف سیگار و مواد مخدر میتوانند احتمال بروز مشکلات و عوارض احتمالی بعد از جراحی تعویض مفصل ران را افزایش دهند.


امروز در مورد تاثیر این سه بیماری بر روی جراحی تعویض مفصل ران و لگن صحبت میکنم.

.

تاثیر پوکی استخوان بر نتایج جراحی تعویض مفصل ران

سوالی که در ذهن بسیاری از این بیماران بخصوص آنهایی که سن و سال بالاتری دارند ایجاد میشود اینست که آیا با وجود پوکی استخوان و استخوان های ضعیف میتوان جراحی تعویض مفصل ران را انجام داد.


آیا بعد از جراحی مفصل مصنوعی به علت ضعیف بودن استخوان لق نمیشود. یا آیا استخوان ران موقع جراحی یا بعد از آن ممکن است دچار شکستگی شود.

.

اسپوندیلیت انکیلوزان لگن و درمان آن

 

اسپوندیلیت یعنی التهاب ستون مهره. پس اسپوندیلیت انکیلوزان نوعی روماتیسم است که بیشتر ستون مهره را درگیر میکند. انکیلوزان یعنی خشک شدن و بیحرکت شدن.

یعنی مهره های ستون فقرات به هم جوش میخورند و این موجب میشود حرکت ستون فقرات کم شود. منظور همه ستون فقرات است از گردن تا کمر تا لگن. پس اسپوندیلیت انکیلوزان مفاصل لگن را هم گرفتار میکند. هم مفاصل ران و هم مفاصل ساکروایلیاک

.

روماتیسم و تعویض مفصل ران

 

روماتیسم بیماری نادری نیست و به احتمال زیاد در اطرافیان خود افرادی را میشناسید که به این بیماری مبتلا هستند.
روماتیسم نام یک بیماری خاص نیست بلکه نامی کلی برای مجموعه ای از چند ده بیماری متفاوت است.


با این حال فقط بعضی از انواع روماتیسم ها مفاصل بدن را درگیر میکنند و از بین آنها تعدادی علاقه خاصی به مفصل ران دارند.
درگیر شدن یک مفصل با روماتیسم معمولا موجب درد و گاهی تورم و بعضی مواقع خشک شدن حرکات آن میشود ولی انواعی از روماتیسم میتوانند در دراز مدت موجب تخریب کامل مفصل شوند.

.

دررفتگی مادرزادی لگن و جراحی تعویض مفصل ران

 

بسیاری از بیمارانی که نیاز به جراحی تعویض مفصل ران پیدا میکنند خانم هایی هستند که مفصل ران آنها به علت دررفتگی مادرزادی لگن خراب شده و دچار درد لگن و لنگش شده اند.


آیا همه دررفتگی های مادرزادی لگن نیاز به جراحی تعویض مفصل دارند. آیا کلا این دررفتکی ها باید عمل شوند. و آیا در صورت جراحی تا چه حد میتوان انتظار داشت تا درد و لنگش یا کوتاهی پای بیمار خوب شود

.

سائیدگی مفصل ران و درمان آن

 

احتمالا تاکنون نام آرتروز و سائیدگی به گوشتان رسیده است. خیلی از پزشکان برای توصیف درد مفصلی از آن استفاده میکنند و بطور مثال ذکر میکنند که مفصل ران شما دچار سائیدگی یا آرتروز شده است. امروز راجع به این بیماری صحبت میکنیم.


بخصوص راجع به سائیدگی مفصل ران. اینکه این بیماری در اصل چیست و چکونه ایجاد میشود. با ایجاد آن چه مشکلاتی برای بیمار بوجود میاید. علائم آن چیست و باید چگونه با آن مواجه شویم. آیا درمان دارد و اگر دارد چگونه است.

.

تاثیر جراحی تعویض مفصل ران بر روی کوتاهی پا چگونه است

 

مهمترین هدفی که به خاطر آن جراحی تعویض مفصل ران انجام میشود و با کمک آن یک مفصل مصنوعی را به جای مفصل خراب شده قرار میدهیم از بین بردن درد است. با خراب شدن مفصل ران درد شدیدی ایجاد میشود که با جراحی تعویض مفصل کنترل میگردد


ولی بعضی از بیمارانی که قصد انجام این عمل جراحی را دارند متوجه میشوند پای آنها کوتاه هم هست و میخواهند بدانند آیا این جراحی میتواند کوتاهی پای آنها را هم درمان کند.


آیا بعد از جراحی، پایی که خراب شده و کوتاه شده دوباره طول اول خود را بدست میاورد یا خیر. بیمار میپرسد آیا بعد از جراحی دوتا پای من یک اندازه میشوند. آیا با یکی شدن پاها راه رفتن درست میشود. آیا اصلا ممکن است کوتاهی پا با جراحی بیشتر شود.


و یک نکته خیلی مهمتر. خیلی از بیمارانی که برای جراحی تعویض مفصل به من مراجعه میکنند اصلا درد لگن ندارند و مراجعه آنها برای درمان کوتاهی پا است. آیا میشود به آنها قول داد که طول پاها بعد از جراحی یکی میشود.

.

تاثیر جراحی تعویض مفصل ران بر لنگش چیست

 

اگرچه غالب کسانی که میخواهند جراحی تعویض مفصل لگن انجام دهند این کار را به هدف از بین بردن درد لگن میکنند ولی درمان لنگیدن هم برای آنها مهم است.


خیلی از این بیماران از من میپرسند که آیا بعد از جراحی میتوانند درست راه بروند. بعضی بیماران هم اصلا درد لگن ندارند یا درد کمی دارند و هدف آنها از جراحی فقط درمان لنگش است.


بعضی دیگر از بیماران میگویند دکتر میخواهم کوتاهی پایم درست شود چون فکر میکنند بد راه رفتن آنها فقط به علت کوتاه شدن پای آنها است و اگر طول پا درست شود لنگش هم درمان میشود.


واقعا تاثیر جراحی تعویض مفصل ران روی لنگش و روی کوتاه پا تا چه حد است و بیمار چه انتظاری میتواند از جراحی خود داشته باشد.

.

سیاه شدن سر استخوان ران و تعویض مفصل

 

تو کشور ما خیلی از جراحی های تعویض مفصل ران یا اونطور که خیلی از مردم میگن جراحی تعویض مفصل لگن. برای درمان سیاه شدگی سر استخوان ران انجام میشه. ولی این جراحی تا چه حد میتونه مشکل این بیمارا رو حل کنه.


آیا هر کسی که سر استخوان رانش سیاه شده باید جراحی تعویض مفصل ران انجام بده. این جراحی توی این بیمارا چه ملاحظاتی داره.

.

تاثیر جراحی تعویض مفصل بر روی درد لگن

 

دردهای لگن را در خیلی از مواقع میتوان با درمان های طبی و بدون نیاز به عمل جراحی کنترل کرد ولی گاهی اوقات بهترین درمان برای آن عمل جراحی است.


یکی از این اوقات در هنگام خراب شدن کامل مفصل ران است. در این وضعیت اگر مفصل مصنوعی درست کار گذاشته شود میتواند درد یک مفصل خراب و آسیب دیده را کاملا کنترل کند.


با این حال ممکن است از خود بپرسید این کنترل تا چه حد است. چه مقدار از درد خوب میشود. آیا درد کاملا برطرف میشود. درد چه موقع بعد از جراحی از بین میرود. آیا خود عمل جراحی درد دارد و چه موقع بعد جراحی میتوان بدون درد راه رفت.

.

ارتباط سن و انجام جراحی تعویض مفصل لگن

 

خیلی از مردم و حتی خیلی از پزشکان فکر میکنند جراحی تعویض مفصل ران فقط برای افراد مسن قابل انجام است یا اینکه مفصل باید کاملا خراب شود و یا فرد کاملا فلج شده و سالها و سالها درد بکشد تا آماده جراحی شود.


این فکر چه پایه ای دارد و تا چه حد درست است. واقعا جراحی تعویض مفصل ران در چه سنی قابل انجام است. آیا در یک جوان بیست ساله یا یک فرد مسن نود ساله میتوان جراحی تعویض مفصل لگن را انجام داد.

.

راهنمای جراحی تعویض مفصل ران

 

اگه قصد جراحی تعویض مفصل ران رو دارید و روز جراحی شما مشخص شده به صحبت هایی که براتون میکنم با دقت گوش بدید.

میدونم که سوال های زیادی در مورد این جراحی توی ذهنتون وجود داره. سعی میکنم یکی یکی همه اطلاعاتی رو که لازم دارید بهتون بدم.

بهتون توصیه میکنم این صحبتای منو چند بار قبل عمل جراحی گوش بدید. چند بار هم بعد عمل گوش بدید و هر موقع سوالی براتون پیش اومد دوباره گوش بدید چون ممکنه اونو شنیده باشید ولی یادتون رفته باشه.

اگه سوال یا سوالای دیگه ای دارید که من توی صحبتام اونا رو توضیح ندادم میتونید روز بعد از جراحی ازم سوال کنید.

.

پروتز لگن و توتال هیپ چیست

 

احتمالا ممکنه شنیده باشین میگن برای فلانی پروتز لگن گذاشتن یا دکتر گفته باید براش پروتز لگن گذاشت. و شما هم سری تکون دادید که آره میدونم چی شده ولی شاید در واقع ندونید این پروتز لگن واقعا چیه.

نکته دیگه هم کلمه توتال هیپه که ممکنه خیلیا ندونن چیه. بعضی موقع ها دکترا میگن مثلا شما نیاز به توتال هیپ دارید. امروز راجع به این دو تا کلمه صحبت میکنبم. پروتز و توتال هیپ. اینا چین و دقیقا چه استفاده ای دارن

.

دررفتگی مادرزادی لگن

 

 

ممکنه تا الان اسم دررفتگی مادرزادی لگن به گوشتون خورده باشه. اسم بیماری تا حدود زیادی اونو تعریف میکنه.

مشخص میکنه که دررفتگی لگنه و اینکه مادرزادیه یعنی از اول تولد وجود داشته. ولی چیزی که نمیگه اینه که منظور دررفتگی کجای لگنه. وقتی ایجاد میشه چه مشکلایی برای بیمار درست میکنه.

آیا پیشرفت میکنه یا شدت اون ثابت میمونه. آیا مادرزادی بودن یعنی اینکه ارثیه. درمانش چیه. چه موقع باید اونو درمان کرد.

این بار راجع به این بیماری، علائم و درمان های اون در افراد بزرگسال صحبت میکنم.

.

روش جراحی تعویض مفصل ران چیست

 

این بار راجع به جراحی تعویض مفصل ران صحبت میکنیم. گاهی وقتا بهش میگن جراحی تعویض مفصل لگن. ولی هر دوش یکیه. منظور اینه که مفصل رانی که خراب شده رو با یه مفصل مصنوعی جایگزین میکنن.

اینکه چطور میشه که مفصل ران خراب میشه و علت این خرابی چیه و اینکه جراحی تعویض مفصل چه کمکی میتونه به بیماری که مفصلش خراب شده بکنه رو جاهای دیگه صحبت کردم. میتونید بهشون مراجعه کنید. اینجا فقط راجع به تکنیک و روش انجام دادن این جراحی صحبت میکنیم و اینکه چطور یه مفصل مصنوعی ران رو توی بدن کار میزاریم.

.

علل خرابی مفصل ران و نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن چیست

 

وقتی مفصل ران کاملا خراب میشه نیاز به جراحی تعویض مفصل پیدا میکنه. این جراحی میتونه درد لگن بیمار رو از بین ببره و راه رفتنش رو هم تا حد زیادی درست کنه

ولی یه سوال اساسی اینه که مفصل ران چطوری خراب میشه طوری که نیاز به این جراحی پیدا میکنه. چه بیماری هایی هستن که میتونن این مفصل رو خراب کنن طوری که مجبور میشیم برای درمانش از مفصل مصنوعی ران استفاده کنیم.

این بار راجع به این بیماری ها باهاتون صحبت میکنم. بیماری هایی که میتونن مفصل ران رو کاملا خراب کنن بطوریکه بیمار نیاز پیدا کنه که از مفصل مصنوعی استفاده کنه.

.

همه چیز در باره سیاه شدگی سر استخوان ران

 

مشکلی که امروز میخوام در موردش باهاتون صحبت کنم بیماریه که موجب فلج شدن و از کارافتادن خیلی از مردم و بخصوص جوونای کشورمون میشه. دارم راجع به سیاه شدن سر استخوان ران صحبت میکنم.


سیاه شدن سر استخوان ران بیماریه که ممکنه اسمشو جسته و گریخته شنیده باشین یا اطلاعات پراکنده ای رو دربارش از این و اون شنیده باشین. به همین خاطره که فکر کردم شاید لازم باشه چیزایی رو که خیلیا بدنبال فهمیدنش هستن از زبون کسی بشنون که کارش مداوای این بیماریه.


متاسفانه این، بیماریه که غالبا توی جوونا بوجود میاد و میتونه زندگی اونا رو برای همیشه تحت تاثیر خودش قرار بده. پس اهمیت زیادی داره و باید در بارش خوب بدونیم.

.

عمل جراحی تعویض مفصل لگن چه فایده ای دارد

 

این چیزیه که خیلیا که میخوان عمل کنن از خودشون میپرسن.
اینکه این جراحی چه کمکی به من میکنه و چه تغییری توی زندگیم میده.


چه انتظاری باید از این عمل داشته باشم.
توی کارم یا توی راه رفتنم چه تغییری بوجود میاد.


به خیلیا ممکنه گفته شده باشه که نیاز به جراحی تعویض مفصل ران دارن ولی مرددن. یا میترسن.
یا نمیدونن آیا با جراحی بهتر میشن یا نه. چه چیزشون بهتر میشه. آیا ممکنه بدتر هم بشن.
اگر جراحی نکنن فلج میشن؟ بدتر میشن؟ اگر جراحی کنن چی.

.

مفصل مصنوعی لگن و ران چیست و چه انواعی دارد

 

احتمالا تا به حال مطالبی را راجع به مفصل مصنوعی ران شنیده اید ولی ممکن است دقیقا ندانید چیست. به آن پروتز لگن هم میگویند. ولی آیا میدانید این پروتز یا مفصل مصنوعی لگن چه وسیله ای است. جنس آن چیست. آیا یک تکه یکپارچه است یا چند قسمت دارد.

در چه مواردی باید از آن استفاده شود و استفاده از آن چه فایده ای دارد. مفصل مصنوعی لگن چه انواعی دارد و یک پزشک جراح چگونه یه مفصل مصنوعی را درون لگن جاگذاری میکند.

در فیلم زیر یاد میگیریم مفصل طبیعی ران چیست و چه شکلی دارد. هدف استفاده از این مفصل چیست و چرا از این وسیله استفاده میشود.

بعد از جراحی بیمار چه فایده ای از مفصل مصنوعی میبرد. شکل یه مفصل مصنوعی لگن چیست و از چه قسمت هایی درست شده و کار هر قسمت آن چیست. راجع به جنس هر قسمت مطالبی یاد میگیریم و اینکه چه انواعی از مفاصل مصنوعی وجود دارد.