نوبت دهی

مقالات تکنولوژی پزشکی 1

1

یک لامپ ال ای دی برای رشد موها

درمان ریزش مو

مطالعات اخیر نشان داده که تاباندن لیزر قرمز بر روی پوست سر میتواند موجب تحریک رشد موها شود. این فکر به ذهن مخترعان آمده که از این یافته میتوان برای ساخت دستگاهی برای کمک به رشد موهای افرادی که دچار ریزش موی سر هستند کمک گرفت ولی مشکل این است که دستگاه لیزری که بتواند این کار را انجام بدهد بزرگ و با مصرف انرژی زیاد خواهد بود. پس کره ای ها فکر این را هم کردند و نوعی دستگاه محرک نوری با کمک لامپ های ال ای دی ساختند.

آنها حدود 900 مولد ال ای دی را بر روی یک غشای انعطاف پذیر قرار دادند که تنها 200 میکرومتر کلفتی دارد. گرمای کمی تولید میکند و بنابراین موجب سوختگی پوست سر نمیشود و مصرف انرژی آن به علت استفاده از تکنولوژی دیود نوری بسیار پائین است.

بررسی بر روی این وسیله در فاز حیوانی موفقیت آمیز بوده و نشان داده که با بیست روز استفاده به اندازه روزی پانزده دقیقه رشد مو در مقایسه با وقتی که از داروی مینوکسیدیل استفاده شده بود بیشتر بوده است. مینوکسیدیل داروی رایجی است که در درمان ریزش موضعی مو استفاده میشود.

نتایج مطالعه بر روی این روش جدید در مجله ACS Nano منتشر شده است.

2

برای داشتن قلبی سالم چقدر بخوابیم

خواب و قلب سالم

وقتی نوبت به خوابیدن میرسد این طبیعی است که افراد مختلف نیاز های متفاوتی دارند. اگر میخواهید بدانید چند ساعت خوابیدن در شبانه روز برای شما کافی است به خواندن این مقاله ادامه دهید.

یک بررسی جدید بر روی یازده مطالعه قبلی که کلا بیش از یک میلیون نفر را تحت پوشش داشته نشان داده است که مناسب ترین مدت برای خواب شبانه روزی چیزی بین شش تا هشت ساعت است. این بررسی نشان داد در آنهایی که کمتر از شش ساعت در شبانه روز میخوابند احتمال فوت به علت سکته قلبی یا مغزی 11 درصد بیشتر میشود.

همین مطالعه نشان داد در آنهایی که روزی بیش از هشت ساعت میخوابند احتمال فوت به علت سکته قلبی یا مغزی 33 درصد افزایش میابد.

محققان میگویند ما تقریبا یک سوم طول عمرمان را در خواب به سر میبریم ولی متاسفانه اطلاعات ما از تاثیر این نیاز بیولوژیک بر سلامت قلبی عروقی زیاد نیست. با این حال میدانیم خواب میتواند بر متابولیسم قند، فشار خون و روند التهاب در بدن تاثیر داشته باشد و هر سه این عوامل بر روی سلامت قلبی عروقی موثر هستند.

آنها میگویند بررسی انجام شده به توسط آنها نشان داده که میزان خواب در یک محدود شش تا هشت ساعت در شبانه روز مناسب است و خوابدین کمتر یا بیشتر از آن میتواند مضر باشد.

از مهمترین راه های کمک به داشتن یک خواب شبانه خوب این است که

 • زمان خوابیدن و زمان برخاستن از خواب همیشه یکسان باشد
 • قبل از خواب از قهوه یا الکل استفاده نشود
 • تغذیه خوب داشته باشیم
 • به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشیم

3

قلب سالم با روزی سه نوبت لبنیات

لبنیات و قلب سالم

انجمن قلب امریکا به مردم توصیه میکند روزی بیش از سه وعده لبنیات آن هم از نوع کم چرب مصرف نکنند و میگوید مصرف زیاد لبنیات با چربی کامل میتواند موجب افزایش میزان کلسترول بد در بدن شود که نتیجه آن اختلال در سیستم قلبی عروقی است.

حالا بک مطالعه جدید این سخنان را به چالش کشیده و نشان داده است که مصرف لبنیات با چربی کامل میتواند وضعیت سلامتی سیستم قلبی عروقی را بهتر کند. این مطالعه بر روی بیش از 130 هزار فرد در 21 کشور در پنج قاره و در مدت نه سال انجام شده و میزان مصرف شیر، ماست و پنیر در افراد با سن 70-35 مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مطالعه هر وعده لبنیات به معنای یک لیوان معمولی شیر یا ماست و یا 15 گرم پنیر یا 5 گرم کره است.

مطالعه نشان داد احتمال مرگ به هر علتی در آنهایی که روزانه بیش از دو وعده لبنیات مصرف میکنند کمتر از آنهایی است که کمتر از این میزان مصرف میکنند. همچنین احتمال مرگ بر اثر بیماریهای قلبی عروقی و سکته مغزی هم در این افراد کمتر میشود. همچنین مشخص شد هرچه مصرف لبنیات با چربی کامل بیشتر باشد ریسک مردن به علت بیماری های قلبی عروقی هم کمتر میشود.

نتایج این تحقیق در مجله The Lancet منتشر شده است.

4

برای اولین بار مهندسی ژنتیک جنین قبل از تولد

مهندسی ژنتیک قبل از تولد

محققین دانشگاه پنسیلوانیا برای اولین بار توانستند با استفاده از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر CRISPR gene-editing technology ژن های یک جنین را قبل از تولد تغییر داده و بدین وسیله از بروز یک بیماری کشنده متابولیک ممانعت بعمل آوردند.

در این روش محققین تنها یک جفت باز اسید نوکلئیک را از ژن جنین تغییر داده و آن را با نوع درست آن جایگزین کردند. این آزمایش در فاز حیوانی و بر روی جنین موش انجام شده است. آنها جنین موش را از رحم خارج کرده و تغییر ژنتیکی مورد نظر را بر روی آن انجام دادند و سپس مجددا جنین را به رحم مادر برگرداندند.

نتایج شگفت انگیز بود. جنین بعد از تولد هیچ علامتی از بیماری مهلک مادرزادی که قرار بود کبد او را از کار بیندازد نشان نداد. محققین البته میگویند تا روزی که بتوان از این روش در انسان استفاده کرد راه درازی در پیش است. البته بیشتر این راه معذوریت های اخلاقی است که در بکار بردن روش های مهندسی ژنتیکی در انسان وجود دارد.

آیا ما از لحاظ اخلاقی مجاز هستیم در موجودیت یک انسان دست ببریم و زندگی او را تا آخر عمر تغییر دهیم. این سوال و سوال های دیگر فعلا استفاده از روش های مهندسی ژنتیک بر روی انسان را تا حد زیادی محدود کرده است. ولی تحقیقات در فاز حیوانی با سرعت شگفت آوری در حال پیشرفت است.

نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

5

سکته مغزی احتمال زوال عقل را افزایش میدهد

سکته مغزی و زوال عقل

در سنین بالا سکته مغزی یکی از مهمترین علل ایجاد ناتوانی و معلولیت است. حالا در یک مطالعه بزرگ محققان زوایای دیگری از این بیماری را آشکار کرده و به این نتیجه رسیده اند که سکته مغزی میتواند احتمال بروز دمانس یا زوال عقل را دو برابر بیشتر کند.

سکته مغزی بیماری شایعی است. بطوریکه در ایالات متحده در هر 40 ثانیه یک نفر سکته مغزی میکند و این بیماری سالانه موجب مرگ حدود 140 هزار نفر در آن کشور میشود یعنی از هر 20 مرگ یکی به علت سکته مغزی است. از طرف دیگر دمانس یا زوال عقل در حدود 9 درصد افراد بالای 65 سال این کشور وجود دارد.

حالا محققان دانشگاه اگزتر در انگلستان در مورد ارتباط این دو بیماری بررسی وسیعی را انجام داده اند که نتایج آن در مجله Alzheimer’s & Dementia منتشر شده است. این بررسی بر روی 48 مطالعه قبلی انجام شده که بیش از 3 میلیون نفر را شامل شده است.

نتیجه این بررسی آن بوده که سابقه سکته مغزی احتمال بروز زوال عقل را 70 درصد افزایش میدهد و سکته مغزی که به تازگی رخ داده باشد این احتمال را باز هم بیشتر کرده و به دو برابر افزایش میدهد. به نظر میرسد این ارتباط در مردان قویتر است و اینکه در هر سکته مغزی چه قسمتی از مغز آسیب دیده است تاثیر آن بر بروز دمانس را متفاوت میکند.

محققان میگویند با در نظر گرفتن شیوع بالای هر دو بیماری سکته مغزی و زوال عقل فهمیدن ارتباط بین این دو اهمیت زیادی دارد و هنوز چیزهای زیادی هست که باید در این مورد کشف شود.

6

یک پماد پوستی ضد سرطان

پماد پوستی ضد سرطان

ممکن است به نظر برسد سرطان پوست به راحتی درمان میشود. به هر حال روی پوست در خارج از بدن است و میشود به راحتی آن را با جراحی از بدن خارج کرد. نه اینطور نیست. درمان سرطان های پوست گاهی اوقات بسیار سخت و مشکل میشود و بجر جراحی ممکن است نیاز به شیمی درمانی هم پیدا شود. داروهایی که باید بصورت تزریقی داده شوند و عوارض بالایی هم دارند.

ولی شرایط در حال تغییر است. محققین نوعی پماد ساخته اند که میتوان آن را بر روی محل سرطان پوست مالید و از این طریق میتوان داروی شیمی درمانی را به سلول های سرطانی رساند.

ملانوم، بدخیم ترین سرطان پوست است. در حالیکه روی پوست و در خارج از ارگان های داخلی بدن نشسته، سلول های آن میتوانند از طریق عروق لنفاتیک به درون بدن منتشر شوند. تازه موقعی که وجود آن بر روی پوست آشکار میشود ممکن است مدت ها از انتشار آن به ارگان های درونی بدن گذشته باشد.

حالا محققین نوعی هیدروژل ساخته اند که در آن داروی ضد سرطانی به نام پاکلی تاکسل paclitaxel درون یک سورفاکتانت قرار گرفته و لایه هایی از فسفولیپید دور آن قرار داده میشود. به این ترتیب نانوذراتی تولید میشود که میتوانند با راحتی بیشتر درون پوست نفوذ کرده و ماده شیمی درمانی را به سلول های سرطانی برسانند.

مطالعه بر روی این روش جدید در فاز حیوانی موفقیت آمیز بوده و نشان دهنده تاثیر دو برابری آن نسبت به داروهای تزریقی شیمی درمانی است.

نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله ACS Nano منتشر شده است.

7

تاثیر چربی لبنیات بر دیابت نوع دو چیست

چربی لبنیات و دیابت

این بحث که آیا چربی لبنیات برای سلامتی خوب است یا بد سالها است ادامه دارد و هنوز اتفاق نظری بر روی آن وجود ندارد. با این حال مطالعات جدید نشان داده که شیر و ماست و پنیر برای سلامتی بسیار مفیدند. حالا یک مطالعه جدید نشان داده که چربی لبنیات میتواند احتمال بروز دیابت را کم کند.

آنها میگویند گرچه در چربی لبنیات اسید پالمیتیک وجود دارد که میتواند بالقوه احتمال بروز دیابت را بیشتر کند ولی اسید های چرب بسیار مفید دیگری هم در چربی لبنیاتی مانند شیر و ماست و پنیر هست که اثرات بسیار مفیدی دارند.

محققان بریتانیایی در یک بررسی از 16 مطالعه قبلی که در 12 کشور و بر روی بیش از 63 هزار نفر انجام شده نشان داده اند در کسانی که مصرف لبنیات با چربی کامل دارند احتمال بروز دیابت نوع دو به اندازه سی درصد کمتر میشود.

فعلا در امریکا و بریتانیا توصیه پزشکان بر مصرف لبنیات کم چرب است ولی این مطالعه و بررسی های دیگری که در چند ساله اخیر انجام شده تاثیر مثبت چربی لبنیات را نشان داده است. محققان فکر میکنند بهتر است در توصیه های رایج پزشکی تغییراتی داده شده و مردم به مصرف لبنیات با چربی کامل تشویق شوند.

نتایج این مطالعه در مجله PLOS Medicine منتشر شده است.

8

دلیلی دیگر که چرا نباید انگشت در بینی کرد

انگشت در بینی

مادرتان ممکن است به شما تذکر داده باشد که انگشت در بینی نکنید ولی حالا محققین هم به شما همین توصیه را میکنند البته نه فقط برای اینکه کار بدی است بلکه چون برای سلامتی شما و آنهائیکه اطراف شما هستند مضر است. چرا؟

محققان انگلیسی در یک مطالعه جدید یافته اند که نوعی باکتری خطرناک که میتواند موجب بروی بیماری پنومونی یا ذات الریه شود میتواند با انگشت کردن در بینی منتشر گردد. این باکتری هر سال موجب مرگ یک و نیم میلیون کودک زیر پنج سال میشود. افراد مسن و افراد با ضعف سیستم ایمنی هم در معرض ابتلا به این باکتری هستند.

مطالعات قبل نشان داده که باکتری به نام پنوموکوک که مولد بیماری پنومونی یا ذات الریه یا عفونت ریوی است میتواند از طریق قطرات ریز و معلق در هوا منتقل شود. این قطرات هم معمولا با سرفه و عطسه از دهان فرد مبتلا به هوای اطراف وارد میشود.

حالا این مطالعه میگوید همین باکتری خطرناک میتواند از راه دشت و بینی هم منتقل شود.

محققین توصیه میکنند دست ها باید مرتبا در طول روز شسته و تمیز شوند تا میران باکتری های روی آن به حداقل برسد و همچنین تا حد امکان وسایلی که مرتبا به آنها دست میزنیم هم باید تمیز شود. انگشت هم در بینی برده نشود لطفا.

نتایج این مطالعه در شماره اکتبر 2018 مجله European Respiratory Journal منتشر شده است.

9

امگا سه چگونه به بیماران مبتلا به سرطان سینه کمک میکند

سرطان سینه و امگا سه

یک مطالعه جدید نشان داده که اسید های چرب امگا سه موجود در غذاهای دریایی میتواند رشد و انتشار سلول های سرطان سینه را کاهش دهد.

تاکنون مطالعات فراوانی اثرات مفید امگا سه را نشان داده است. این اسید چرب در ماهی ها و دیگر غذاهای دریایی و گردو و بادام و فندق و در روغن ماهی و روغن های گیاهی وجود دارد. مطالعات نشان داده مصرف امگا سه به اندازه کافی میتواند احتمال مرگ و میر را کاهش داده و عمر را طولانی تر کند.

امگا سه همچنین کارکرد مغز و قلب را بهتر کرده، احتمال بروز افسردگی را کم کرده و بر روی سلامت روحی تاثیر مفید دارد. همچنین مطالعات قبلی نشان داده که این اسید چرب مبتواند احتمال بروز سرطان سینه را هم کم کند.

حالا یک مطالعه جدید نشان داده که امگا سه حتی میتواند در بیماران مبتلا به سرطان هم مفید باشد. این مطالعه در فاز حیوانی انجام شد است و نشان داده در آنهایی که روغن ماهی سرشار از امگاه سه مصرف کرده اند رشد و انتشار سلول های سرطانی سینه کمتر از آنهایی بوده که روغن زیتون مصرف کرده اند.

با مشاهده افرایش سلول های لنفوسیت تی در در تومور سرطانی آن دسته که روغن ماهی مصرف کرده بودند محققان فکر میکنند امگا سه موجود در آن احتمالا از راه تقویت سیستم دفاع ایمنی بدن است که تاثیر مفید خود بر کاهش رشد و انتشار سلول های سرطانی را بر جای میگذارد.

نتایج این مطالعه در مجله Journal of Mammary Gland Biology and Neoplasia منتشر شده است.

10

تاثیر آلودگی هوا بر کاهش حافظه

آلودگی هوا و کاهش حافظه

یک مطالعه جدید نشان داده که استنشاق هوای آلوده میتواند احتمال بروز دمانس یا زوال عقل را افزایش دهد. محققان دانشگاه لندن در این مطالعه نشان دادند در افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند احتمال بروز زوال عقل 40 درصد افزایش پیدا میکند.

دمانس یا زوال عقل بیماری است که در آن حافظه و قدرت تعقل و تفکر دچار اختلال میشود و شایعترین نوع آن بیماری الزایمر است. بعد از الزایمر شایعترین علت زوال عقل دمانس عروقی است که در آن مغز به علت بیماری های عروقی مانند سکته های خفیف دچار کمبود اکسیژن میشود.

این مطالعه بر روی حدود 131 هزار فردی که در لندن زندگی میکنند صورت گرفته است. سن این افراد بین 50 تا 79 سال بوده و در شروع مطالعه هیچکدام زوال عقل نداشتند. محققان میزانی که هر فرد در معرض آلودگی های هوای تنفسی مانند میزان دی اکسید نیتروژن و مواد ریز معلق در هوا و اوزون قرار گرفته بود را محاسبه کردند.

پس از هفت سال حدود 2200 نفر یعنی دو درصد افراد مورد مطالعه دچار دمانس شدند. مطالعه نشان داد که احتمال زوال عقل در آنهایی که بیشتر در معرض در اکسید ازت یا ذرات ریز معلق در هوا قرار گرفته بودند 40 درصد افزایش پیدا کرده بود.

محققان میگویند علت این ارتباط هنوز برای آنها شناخته شده نیست ولی مطالعات قبلی نشان داده است که رشد مغز کودکان میتواند تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گیرد.

مطالعات نشان داده که بهترین راه برای پیشگیری از دمانس یا زوال عقل داشتن ورزش روزانه و منظم، داشتن تغذیه سالم با چربی کم و میوه و سبزی زیاد و داشتن خواب کافی است. البته درگیر کردن مغز با فعالیت هایی مانند یادگیری و فعالیت های اجتماعی هم میتواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

11

دیدن مغز از راه چشم برای تشخیص ضربه مغزی

اولتراسوند چشم برای تشخیص ضربه مغزی

بعضی از ضرباتی که به جمجمه وارد میشود میتوانند موجب بالا رفتن فشار درون آن شوند و فهمیدن این وضعیت بسیار مهم است چون اگر کشف نشده و به موقع درمان نشود ممکن است موجب ایجاد صدمات غیر قابل برگشت به بافت مغز شود. حالا محققان وسیله جدیدی ساخته اند که میتوان با کمک آن بالا بودن فشار مغز را خیلی زود تشخیص داد.

روش فعلی برای کشف بالا بودن جمجمه اینست که بر روی جمجمه بیمار در اطاق عمل سوراخی ایجاد شود و از آن طریق نوعی فشارسنج به داخل جمجمه فرستاده و فشار آن اندازه گیری شود. حالا یک متخصص جراحی مغز کودکان از افریقای جنوبی وسیله ای را ابداع کرده که حتی پرسنل آمبولانس میتوانند از آن برای اندازه گیری فشار دورن مغز استفاده کنند.

در این وسیله نوعی پروب اولتراسوند بر روی چشم بیمار قرار گرفته و با کمک امواج فراصوتی وضعیت عصب اپتیک یا چشمی در ناحیه شبکیه بررسی میشود. با این بررسی میتوان فشار دورن جمجمه و مغز را محاسبه کرد.

نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله Operative Neurosurgery منتشر شده است.

12

دارویی به نام پلاسبو که معجزه میکند

یک مطالعه جدید نشان داده بیمارانی که از احساس خستگی و ضعف مفرط ناشی از سرطان رنج میبرند با مصرف پلاسبو بهبودی قابل توجهی پیدا کرده اند.

پلاسبو دارویی است که هیچ ماده موثری در آن وجود ندارد. به فارسی به آن دارونما میگویند.

معمولا از آن وقتی استفاده میشود که پزشک عمدا میخواهد چنین وانمود کند که در حال تجویز دارویی موثر بر بیماری است ولی در واقع چنین نیست. از دارونما معمولا در تحقیقات پزشکی استفاده میشود. موقعی که محقق نمیخواهد بیمار متوجه شود آیا دارو به وی داده شده یا خیر.

در این تحقیقات به تعدادی از افراد مثلا قرص های حاوی ماده موثره داده میشود و به تعدادی دیگر قرص هایی که در ظاهر شبیه به قرص های دیگرند ولی ماده موثری ندارد. سپس نتایج را با هم مقایسه میکنند.

در یک مطالعه جدید محققان 80 بیمار مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر را به دو دسته تقسیم کردند. به تعدادی دارو ندادند و به تعداد دیگر دارو نما دادند تا به مدت سه هفته روزی دو قرص مصرف کنند ولی به همه آنها گفتند این دارونما است و هیچ ماده موثری در آن نیست.

حتی روی جعبه داروها هم نام پلاسبو را ذکر کردند و به بیماران گفتند که فکر نمیکنند داروها تاثیری بر آنها داشته باشد. فقط داروها را بخورند. ولی با کمال تعجب باز هم داروها تاثیر کردند.

از پلاسبو تاکنون در درمان مشکلاتی مانند کمردرد، تهوع، سندروم روده تحریک پذیر و میگرن استفاده شده است.

یک مطالعه که در سال 2013 در انگلستان بر روی 700 پزشک عمومی انجام شد نشان داد که همه آنها برای بیمارانشان از پلاسبو استفاده کرده اند. در اینجا منظور از پلاسبو دارویی واقعی است که پزشک میداند تاثیری بر روی بیمار ندارد ولی به بیمار میگوید تاثیر دارد و تاثیرش را هم مشاهده میکند.

اینکه آیا این کار اصولا اخلاقی است یا نه یک مسئله است ولی اینکه این پلاسبوها در بسیاری اوقات واقعا اثر میکنند مسئله مهم دیگری است که در سال های اخیر بسیار مور توجه قرار گرفته است.

نتایج مطالعه در مجله Supportive Care in Cancer منتشر شده است.

13

پیشرفتی بزرگ درزمینه تاثیر سیستم ایمنی بر بیماری شیزوفرنی

سیستم ایمنی و اسکیزوفرنی

برای مدت ها بشر فکر میکرد بیماری شیزوفرنی  اختلالی است که تنها در مغز رخ میدهد ولی تحقیقات جدیدی در جریان است که پرده از رازهای جدیدی گشوده است. این تحقیقات نشان داده که شروع این بیماری ناتوان کننده را باید در قسمت های دیگر بدن جستجو کرد.

دریکی از بزرگترین اکتشافات درزمینه اسکیزوفرنی محققان نشان دادند که در قسمت هایی از مغز این بیماران سیستم دفاع ایمنی بدن فعالیت بیش از حدی دارد. تا سال های اخیر محققان متفق القول بودند که سلول های دفاعی بدن نمیتواند از سد خونی مغزی عبور کند و در نتیجه نمیتواند فعالیت در مغز داشته باشد و در نتیجه تحقیقاتی در این زمینه انجام نمیشد.

حالا محققان اطلاعاتی را بدست آورده اند که تاثیر سیستم ایمنی بر روی بیماریهایی که به هر نحو به استرس های روحی مرتبط هستند را نشان میدهد. مطالعات دیگری نشان داد که در افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی مانند روماتیسم احتمال بروز بیماری های روحی مانند شیزوفرنی 40 درصد افزایش پیدا میکند.

سپس محققان هشت ژن را کشف کردند که هم در بروز روماتیسم مفصلی و هم در بروز شیزفرنی نقش بازی میکند. این یافته ها آنها را به این سمت برد که شاید برخلاف نظریه های قبلی سیستم ایمنی ارتباط بسیار نزدیکی با شیزوفرنی دارد.

میدانیم عروق خونی در مغز وظیفه رساندن اکسیژن و مواد غذایی به آن را انجام میدهند ولی سدی به نام سد خونی مغزی وجود دارد که اجازه نمیدهد میکروب ها و یا مواد سمی از عروق خونی به درون بافت مغز راه پیدا کنند. این سد همچنین مانع عبور سلول های سیستم دفاعی بدن هم میشود.

مغز دو دسته سلول دارد. نورون ها که فعالیت عصبی دارند و سلول های گلیال که کارشان مراقبت از سلول های عصبی است. حالا محققان دریافته اند که در بعضی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی سلول های گلیال ملتهب میشوند و موادی را از خود ترشح میکنند که میتوانند نفوذپذیری سلول های اندوتلیال جدار مویرگ های خونی مغز را تغییر دهد.

این موجب میشود دسته ای از سلول های ایمنی به نام ماکروفاژها بتوانند از فضای بین این سلول های اندوتلیال عبور کرده و خود را به درون بافت مغز برسانند. درواقع از سد خونی مغزی عبور کنند.

محققان میگویند در چهل درصد افراد مبتلا به شیزوفرنی میزان مولکول های التهابی به نام سیتوکین ها افزایش میابد و ممکن است بتوان این افراد را با کمک داروهای ضد التهاب درمان کرد. آنها امیدوارند با کشف داروهایی که بتوانند التهاب موجود در سلول های گلیال را کم کند یا مانع از ورود سلول های دفاعی به مغز شود جبهه ای جدید را در جنگ علیه شیزوفرنی باز کنند.

14

تجویز دارو با لنز تماسی چشم

دارو و لنز تماسی چشم

اگر تا به حال از داروهایی که به صورت قطره چشمی هستند استفاده کرده باشید میدانید قسمت عمده مایعی که در چشم میریزید بصورت اشک از چشم بیرون میریزد. این یک مکانیسم دفاعی بدن است تا با کمک آن مواد خارجی که بر روی چشم مینشینند را به بیرون هدایت کند. حالا محققین برای حل این مشکل از لنز تماسی یا کنتاکت لنزهای چشمی استفاده کرده اند.

آنها یک لنز تماسی از نوعی پلیمر ساخته اند که بر روی سطح آن حفرات بسیار ریز میکروسکوپی وجود دارد. وقتی این لنز با مایعی که حاوی تیمولول timolol است تماس پیدا میکند تیمولول درون حفره های سطح لنز باقی میماند. تیمولول نوعی داروی چشمی است که از آن در درمان گلوکوم یا آب سیاه استفاده میشود.

حالا میتوان این لنز تماسی را بر روی چشم گذاشت. دارو به آرامی از سطح کنتاکت لنز آزاد شده و در اختیار چشم قرار میگیرد. نکته جالب اینجا است که  وقتی محتویات دارویی لنز تمام شد رنگ آن کم کم آبی میشود. حالا میتوان فهمید که دیگر دارویی در لنز وجود ندارد و میتوان آن را از چشم برداشت.

البته تکنولوژی تغییر رنگ لنز تماسی چیز جدیدی نیست و قبلا محققان کانادایی کنتاکت لنزهایی ساخته بودند که وقتی قند خون فرد بالا میرود تغییر رنگ میدهد.

نتیجه مطالعه بر روی لنز تماسی ذکر شده در مجله  ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شده است.

15

افزایش سرطان روده بزرگ در زنان چاق

چاقی سرطان روده بزرگ

در سال های اخیر به تدریج احتمال بروز سرطان روده بزرگ در افراد با سن بالای 50 سال کاهش یافته ولی در جوان ها بیشتر شده است. حالا یک مطالعه جدید نشان داده که علت آن افزایش وزن است.

محققان دانشگاه واشنگتن در این مطالعه نشان داده اند که در زنان با سن 49-20 سال که وزن بالایی دارند احتمال بروز سرطان روده بزرگ دو برابر میشود. این مطالعه بر روی بیش از 85 هزار نفر انجام شده است.

البته از مدت های قبل مشخص بود که وزن بالا میتواند در افراد مسن احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را بیشتر کند ولی تاکنون تحقیقی در زمینه تاثیر چاقی بر افزایش سرطان روده بزرگ در جوان ها انجام نشده بود.

متاسفانه چون غربالگری سرطان روده بزرگ تازه در سن 50 سالگی شروع میشود بروز این سرطان در سنین کمتر میتواند بدون تشخیص باقی مانده و خطرساز شود. به همین خاطر اخیرا انجمن سرطان امریکا سن شروع کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان روده بزرگ را پنج سال کمتر کرده و توصیه میکند این کار از سن 45 سالگی شروع شود.

نتایج این مطالعه در شمار اکتبر 2018 مجله JAMA Oncology منتشر شده است.

16

یک واکسن جدید که میتواند آکنه را ریشه کن کند

آکنه جوش غروز جوانی

تقریبا هر کسی آکنه یا جوش های پوستی را در دوران نوجوانی تجربه کرده است و در بسیاری از افراد این جوش ها حتی در سنین بالاتر هم ادامه میابند و متاسفانه ممکن است جای آن برای همیشه بر روی پوست باقی بماند.

 این وضعیت میتواند آنقدر شدید گردد که موجب استرس های روحی شود. با این حال متاسفانه هنوز راه حل سریع یا قاطعی برای درمان آن وجود ندارد. معمولا از آنتی بیوتیک و رتینوئید برای درمان استفاده میشود و به مبتلایان توصیه میشود رژیم غذایی مناسب داشته باشند و ورزش را فراموش نکنند.

حالا محققین میگویند اوضاع میتواند تغییر کند. آنها دریافته اند که نوعی باکتری به نام کوتی باکتریوم آکنه Cutibacterium acnes نوعی سم تولید میکند که عامل عمده تولید کننده التهاب در محل جوش آکنه است و این التهاب است که شکل جوش و قرمزی دور آن را ایجاد میکند.

حالا محققان توانسته اند بر علیه این سم نوعی آنتی بادی تولید کنند که در واقع میتوان از آن به عنوان یک واکسن برعیله آکنه استفاده کرد.

بررسی های اولیه بر روی این واکسن در فاز حیوانی امیدوار کننده بود و محققان امیدوارند بتوانند در آینده ای نزدیک ار این روش در درمان آکنه استفاده عملی کنند.

نتایج این مطالعات در مجله the Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.

17

اندازه گیری فشار خون با یک سنسور بسیار کوچک

سنسور فشار خون پوستی

محققان به تازگی نوعی پچ وستی را ابداع کرده اند که میتواند با کمک امواج اولتراسوند فشار خون را اندازه گیری کند. وقتی شما با کمک دستگاه های رایج، فشار خون خود را اندازه گیری میکنید در واقع چیزی را اندازه میگیرید که به آن فشار خون محیطی میگویند و این با فشار خون مرکزی بدن قدری متفاوت است.

فشار خون مرکزی فشاری است که در عروق خونی مرکزی بدن یعنی جایی که خون را از قلب خارج میکنند وجود دارد و اهمیت اندازه گیری آن بیشتر از فشار خون محیطی است.

روش رایج برای اندازه گیری فشار خون مرکزی وارد کردن یک کاتتر از راه یک رگ محیطی به رگ های نزدیک قلب و سپس اندازه گیری فشار است. حالا محققان نوعی شیت الاستومری از جنس سیلیکون ساخته اند که بر روی آن تعداد زیادی مولد پیزوالکتریک وجود دارد.

این پچ کاملا قابل انعطاف بوده و میتوان آن را بر روی پوست چسباند. امواج اولتراسوند خارج شده از این مولد میتواند تا چهار سانتیمتر در پوست نفوذ کرده و با کمک این امواج میتوان قطر عروق خونی در این عمق را اندازه گیری کرد. این اندازه گیری سپس آنالیز شده و میزان فشار خون مرکزی از راه آن اندازه گیری میشود.

محققان عقیده دارند با کمک این سنسور میتوان فشار خون دقیق مرکزی افراد را بطور دائمی اندازه گیری کرد. نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله Journal Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

18

آیا مصرف روزانه آسپرین برای افراد مسن مفید است

قرص آسپرین

خیلی از افراد روزانه آسپرین میخورند. البته بسیاری از آنها مصرف آسپرین را بنا به توصیه پزشک و برای پیشگیری از سکته قلبی یا مغزی انجام میدهند ولی خیلی ها هم آسپرین میخورند تا کمتر بیمار شوند. آیا این کار درست است. اطلاعات در این مورد ضد و نقیض است ولی یک مطالعه جدید نشان داده که:

در افراد با سن بالای 70 سال که سالم هستند و یک زندگی مستقل دارند مصرف آسپرین تاثیری در بهبود سلامتی ندارد.

خیلی از پزشکان به افراد در سنین میانسالی یا بالاتر توصیه میکنند روزی یک قرض آسپرین با دوز کم موسوم به آسپرین بچه استفاده کنند به این امید که در سنین بالاتر سالم تر باشند. این توصیه بر این مبنای علمی استوار است که آسپرین یک دارو با اثرات رقیق کننده خون و اثرات ضد التهابی است و ممکن است بتواند ریسک دمانس یا زوال عقل در سنین بالا را کم کند.

 ولی حالا این مطالعه جدید میگوید مصرف طولانی آسپرین نمیتواند تضمین کننده یک زندگی طولانی و سالم باشد و حتی ممکن است تاثیرات منفی مانند افزایش احتمال خونریزی گوارشی یا مغزی را به همراه داشته باشد.

در یک مطالعه جدید محققان بیش از 19 هزار نفر با سن متوسط 74 سال و به ظاهر سالم در استرالیا و ایالات متحده را مورد بررسی قرار دادند. به تعدادی از آنها بصورت روزانه آسپرین دادند و به تعداد دیگر هم دارونما دادند.

نتیجه تحقیق این بود که مصرف روزانه یکصد میلیگرم آسپرین در روز در افراد مسن سالم نمیتواند شانس داشتن یک زندگی طولانی تر بدون ابتلا به زوال عقل یا ناتوانی های دیگر را بیشتر کند. حتی در گروهی که آسپرین مصرف کرده بودند احتمال بروز خونریزی گوارشی و مغزی افزایش هم پیدا کرده بود.

بنابراین محققان به افراد مسنی که سالم هستند توصیه نمیکنند آسپرین مصرف کنند ولی اگر از قبل به هر دلیلی از آسپرین استفاده میکنند نباید بدون مشورت با پزشک مصرف آن را سر خود قطع کنند.

نتایج این مطالعه در شماره سپتامبر 2018 مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است.

19

یک روز بخور یک روز نخور تا پیر نشوی

روزه داری متناوب مانع پیری میشود

در سال های اخیر روش هایی مانند روزه داری متناوب به علت تاثیر مثبت آن بر کاهش وزن سریع در بین مردم بسیار رایج شده است ولی محققین به تازگی دریافته اند که روزه داری از راه های دیگری هم برای بدن منفعت های زیادی دارد. نکته مثبت این است که این راه ها تاثیرات دراز مدت و ماندگار روزه داری بر روی بدن هستند.

منظور از روزه داری متناوب یک روز در میان روزه گرفتن است یعنی به مدت 24 ساعت چیزی نخوریم و 24 ساعت دیگر از مواد غذایی استفاده کنیم.

یک مطالعه جدید نشان داده که در حین روزه داری مولکول خاصی در بدن تولید میشود که میتواند پیر شدن سیستم عروقی را به تاخیر بیندازد. و این وقتی اهمیت خود را نشان میدهد که بدانیم پیر شدن سیستم عروقی از علل مهم پیر شدن کل بدن است.

یک مطالعه قبلی که به توسط محققین دانشگاه هاروارد انجام شده نشان داد که روزه داری میتواند با تغییر در فعالیت شبکه میتوکندری درون سلول ها میتواند موجب تاخیر در پیری و افزایش طول عمر میشود.

حالا محققین دانشگاه جورجیا در یک مطالعه جدید نشان داده اند که در موقع روزه داری ماده ای به نام بتا هیدروکسی بوتیرات β-Hydroxybutyrate تولید میشود که میتواند مانع از پیر شدن سلول های عروقی بدن شود.

محققین عقیده دارند متقاعد کردن همه مردم به روزه داری آسان نیست و همه کسی هم نمیتواند رژیم غذایی روزه داری متناوب را رعایت کند به همین خاطر در حال تلاش برای یافتن موادی هستند که همین تاثیرات را بر روی سلول های عروقی داشته باشد.

نتایج این تحقیق در مجله the journal Molecular Cell منتشر شده است.

20

چگونه تحمل و سازگاری با دیگران را به فرزندان خود بیاموزیم

احترام به تفاوت های فردی

جهان به سرعت در حال تغییر است و یکی از این تغییرات تنوع بسیار زیاد در عقاید و رفتار انسان هایی است که در یک جامعه زندگی میکنند. حال این جامعه ممکن است یک مدرسه، یک محل کار و حتی خانه خود ما باشد. این تفاوت ها حتی در کشورهای مهاجر پذیر بسیار بیشتر مشاهده میشود.

خیلی از نوجوانان امروزه عقاید متفاوتی نسبت به والدین خود دارند. این اختلاف در نظرات و عقاید و رفتارها اگر به درستی شناخته و مدیریت نشوند میتوانند مشکل زا باشند.

در این وضعیت یکی از وظایف والدین این است که به فرزندان خود یاد بدهند که چگونه به تفاوت های فردی احترام بگذارند و با عقاید و رفتار اطرافیان خود سازگار باشند. محققان در همین زمینه به شما پیشنهاد میکنند

 • به فرزندتان در عمل نشان بدهید که خودتان به دیگران و عقایدشان احترام میگذارید
 • بچه ها گوش های تیزی دارند. پس مراقب حرف هایی که در مورد دیگرانی که با شما تفاوت دارند میزنید باشید
 • در مورد بی احترامی های غیر عادلانه ای که گاهی در وسایل ارتباطی جمعی مانند تلویزیون راجع به گروه های خاص و بخصوص اقلیت ها میشود با فرزندان خود بحث کنید
 • به سوالات فرزندان خود در مورد تفاوت انسان ها صادقانه و با احترام پاسخ دهید
 • به تفاوت هایی که بین افراد خانواده شما وجود دارد احترام بگذارید. نشان دهید که تفاوت بین توانایی ها و علائق و روش های زندگی فرزندان خود را به عنوان یک واقعیت قبول کرده اید
 • تحمل به معنای اجازه دادن به رفتار غیر قابل قبول نیست بلکه به این معنا است که باید با همه افراد حتی گناهکار با احترام رفتار شود
 • طوری رفتار کنید که فرزندتان احساس کند مورد قبول شما واقع شده و مورد احترام است و ارزش دارد و با این کار حس اعتماد به نفس را در او ایجاد کنید.
 • در مورد مراسمی که دیگران دارند ولی جزو رسوم شما نیست به یکدیگر آموزش بدهید

21

فواید زودتر غذا خوردن برای سلامت بدن

رژیم غذایی کاهش وزن

کاهش وزن به این بستگی دارد که میزان خوردن کالری کمتر از میزان کالری باشد که بدنتان مصرف می کند. اما اینکه چه زمانی از روز این کالری را مصرف میکنید موجب بدست آوردن نتایج متفاوتی میشود که آن را فقط روی ترازو خواهید دید.

یک مطالعه که به توسط محققان ایتالیایی انجام شده نشان داده که شما می توانید با خوردن 70 درصد از کالری روزانه بین صبحانه و ناهار،( از جمله میان وعده های بین صبحانه و ناهار)، و 30 درصد دیگردر قالب یک میان وعده بعد از ظهر و شام، کاهش وزن خود را در حدود 25 درصد افزایش دهید.

محققان برای این مطاله از رژیم مدیترانه ای که برای قلب مفید است استفاده کردند. تمام شرکت کنندگان مصرف روزانه کالری خود را به میزان 600 کالری کاهش دادند. کالری مصرفی آن ها در یک روز به تفکیک شامل 55 درصد کربوهیدرات، 30 درصد چربی و 15 درصد پروتئین بود و بیش از 30 گرم فیبر میشد.

در پایان سه ماه، شرکت کنندگانی که 70 درصد از کالری روزانه خود را از طریق ناهار می خوردند، 18 پوند وزن از دست دادند، در مقابل افرادی که فقط 55 درصد از کالری روزانه خود را از طریق ناهار می خوردند 14 پوند وزن از دست دادند. به علاوه، گروه اول چربی بیشتری از دست دادند و انسولین را به طور موثرتری استفاده کردند، که می تواند به کاهش دیابت کمک کند.

متعادل کردن کالری مصرفی نیاز به تلاش زیادی دارد، به خصوص اگر به خوردن غذای دیر هنگام عادت کرده باشید. اما نتایج آن ارزش تغییر را دارد.

دستورالعمل های کلیدی برای یک رژیم غذایی مدیترانه ای عبارت است از:

 • اکثر غذاهایی که می خورید باید از مواد گیاهی مانند سبزیجات، میوه ها، آجیل ها و دانه ها باشد.
 • به جای چربی های حیوانی، از روغن های گیاهی، به خصوص روغن زیتون استفاده کنید.
 • میزان متوسطی از لبنیات را در انواع کم چرب و یا بدون چربی بخورید.
 • میزان متوسط یا کمی از ماهی مصرف کنید و میزان کمتری مرغ و مقادیر باز هم کمتری گوشت قرمز بخورید
 • در صورت امکان بر مصرف غذاهای تازه و فصلی تمرکز کنید و سعی کنید غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده را از رژیم خود حذف کنید.

22

استخدام باکتری ها برای جنگ برعلیه سرطان

کلستریدیوم برعلیه سرطان

شاید این بهترین نمونه برای این مثل معروف باشد که دشمن دشمن من دوست من است. محققان یک باکتری خطرناک پیدا کرده اند که میتواند به جنگ سلول های بدخیم سرطانی رفته و امیدهای تازه ای را برای درمان سرطان ایجاد کرده است.

این باکتری نوعی کلستریدیوم به نام Clostridium novyi-NT است که معمولا موجب بروز قانقاریا در زخم های وسیع میشود و وقتی محققان آن را به یک تومور تزریق کردند باکتری نه تنها به سلول های سرطانی حمله کرد بلکه پاسخ ایمنی بدن به سلول های سرطانی را هم افزایش داد.

باکتری ذکر شده تمایل دارد تا در بافت های با سطح اکسیژن کم فعالیت و رشد کند. بافت طبیعی بدن حتی وقتی دچار کمبود اکسیژن است آنقدر از این عنصر دارد تا بتواند مانع رشد و تکثیر کلستریدیوم نووی شود ولی بافت های تومورال و سرطانی بسیار کم اکسیژن هستند.

محققان باکتری ذکر شده را به درون تومورهای سرطانی 24 بیمار که بیشتر به سارکوم و ملانوم مبتلا بودند تزریق کردند و بعد از یک هفته آتی بیوتیک هایی به بیماران دادند تا باکتری را از بین ببرد. این باکتری به آنتی بیوتیک ها بسیار حساس است.

نتایج بسیار امیدوار کننده بود. در 23 درصد از بیماران توده سرطانی کوچک شد. محققان میگویند این باکتری نه تنها به سلول های سرطانی حمله میکند بلکه بعد از کشتن آنها موجب میشود آنتی ژن های آنها در محیط آزاد شده که نتیجه آن کمک به کشف سلول های سرطانی به توسط سیستم دفاع ایمنی بدن است.

در این روش درمانی باکتری ها نه تنها به سلول های سرطانی حمله میکنند بلکه قوای سلول های دفاع ایمنی بدن را هم تقویت میکنند.

23

منافع قلبی گردو چیست

مطالعات قبلی نشان داده که مصرف گردو میتواند موجب کاهش احتمال بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی شود. کسانی که گردو مصرف میکنند عمر بیشتری میکنند و حافظه قویتری خواهند داشت. ولی این اثرات از کجا منشا میگیرد و این گردوی به شکل مغز چگونه میتواند به قلب ما کمک کند.

به همین مظور محققان بررسی وسیعی را بر روی ۲۶ مطالعه قبلی که جمعا بر روی بیش از یک هزار نفر انجام شده شروع کرده و متوجه شدند مصرف زیاد گردو میتواند کلسترول خون را بیش از سه درصد و تری گلیسرید را بیش از پنج درصد کاهش دهد. گردو سرشار از چربی های غیر اشباعی و امگا سه و انواع متفاوتی از آنتی اکسیدان ها است.

آنها میگویند گردو میتواند از طریق اثرات ذکر شده به سلامت قلب کمک کند. نتایج این مطالعه در مجله American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است.

24

برای اولین بار پیوند ریه مصنوعی

دانشمندان برای اولین بار توانستند یک ریه را که در شرایط آزمایشگاهی رشد و پرورش داده بودند در درون بدن یک خوک جای دهند و امیدوارند این کار راه را برای پیوند ریه در انسان هم باز کند. در سال های اخیر تعداد کسانی که به دلیل بیماری های مختلف ریه شان کاملا از کار افتاده و نیاز به پیوند ریه دارند افزایش یافته ولی متاسفانه ریه کافی برای پیوند وجود ندارد.

در این روش محققان ریه ای را که کاملا در محیط آزمایشگاه رشد و پرورش داده بودند در بدن یک خوک قرار دادند. بعد از حدود دو هفته بدن حیوان شبکه عروقی لازم برای زنده نگه داشتن بافت ریه را ایجاد کرد. البته در این تحقیق هدف تنها بررسی زنده ماندن ریه در بدن گیرنده بوده است. ریه پیوندی کارکرد تبادل اکسیژن را در بدن حیوان انجام نداد ولی این آزمایش نشان داده که میتوان یک ریه بزرگ شده در محیط آزمایشگاهی را با موفقیت در بدن یک پستاندار نگهداری کرد.

نتایج مطالعه بر روی این روش جدید در شماره اوت ۲۰۱۸ مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

25

بچه ها هر چند وقت یکبار نیاز به حمام دارند

بعضی از بچه ها حمام رفتن را دوست دارند در حالیکه بعضی دیگر را باید به زور به حمام فرستاد. حالا انجمن متخصصان پوست امریکا برای والدین بچه های دسته دوم یک خبر خوب دارد. لازم نیست بچه ها هر روز به حمام بروند.

گرچه حمام روزانه ضرری برای بچه های در سن شش تا یازده سال ندارد ولی یک چیز لازم و ضروری نیست. نیاز بچه های در این سن و سال برای حمام کردن هفته ای دو بار است. البته اگر بدنشان واقعا کثیف شد یا پوستشان بوی بد داد یا اگر در آب دریاچه یا دریا شنا کرده اند هم باید حمام کنند.

در همین حال نیاز افراد با سن بالاتر قدری متفاوت است. علت افزایش ترشح غدد چربی پوست در سنین نوجوانی و جوانی است. انجمن پوست به نوجوانان و جوانان توصیه میکند هر روز حمام بروند و صورتشان را روزی دو بار بشویند و بعد از ورزش کردن هم حتما دوش بگیرند.

26

آیا بوهایی را احساس میکنید که وجود ندارند

آیا شما هم بوهایی را احساس میکنید که میبینید واقعا وجود ندارند. اگر اینطور است تنها نیستید. یک مطالعه جدید نشان داده بوهایی که واقعا وجود ندارند خیلی بیش از چیزی که در قبل فکر میشد وجود دارند.

حس بویایی از اساسی ترین حس های انسان است که در ابتدایی ترین موجودات هم وجود داشته و ارتباط بسیار نزدیکی با احساسات و عواطف انسان دارد. این حس بر روی اشتها بسیار موثر است و ما را از بسیاری از خطرات مانند بوی آتش یا گاز یا غذای فاسد شده آگاه میکند.

محققان با بررسی اطلاعات پزشکی بیش از ۷ هزار فرد با سن بالای ۴۰ سال متوجه شدند حدود شش درصد آنها بوهایی را که واقعا وجود ندارند احساس میکنند. حس بویایی با بالا رفتن سن ضعیف تر میشود ولی به نظر میرسد همین افزایش سن موجب میشود بوهایی را که نیست بیشتر احساس کنیم. حس بوهایی که وجود ندارند در زنان دو برابر مردان است.

بررسی بیشتر محققین نشان داد که این حس بویی که وجود ندارد در کسانی که به هر دلیلی بیمار هستند و یا در کسانی که ارتباطات اجتماعی ضعیف تری دارند بیشتر است. کسانی که دهان خشک دارند، سابقه ضربه به سر دارند و کسانی که الکل مصرف میکنند هم بیش از دیگران بوهای وجود نداشته را حس میکنند.

هنوز کسی علت این پدیده را نمیداند. نتایج این مطالعه در مجله JAMA Otolaryngology—Head and Neck Surgery منتشر شده است.

27

چگونه استرس را مدیریت کنیم

احساس استرس و اضطراب مانع جدی برای انجام کارهای روزمره است. برای مقابله با این احساس، انجمن اضطراب و افسردگی امریکا به شما پیشنهاد میکند

 • قبول کنید که شما نمیتوانید همه چیز اطرافتان را کنترل کنید
 • بر روی انجام دقیق کارها اصرار نکنید
 • رویکرد مثبت داشته باشید
 • مشخص کنید چه چیزی اضطراب شما را بیشتر میکند
 • میزان مصرف الکل و قهوه را محدود کنید
 • غذای خوب بخورید
 • به اندازه کافی استراحت کنید
 • هر روز ورزش کنید
 • اگر میبینید دارید مضطرب و عصبی میشوید تا ده بشمارید
 • از روش های کاهش اضطرای مانند یوکا و گوش دادن به موسیقی و ماساژ استفاده کنید
 • در کارهای عام المنفعه شرکت کنید

28

چطور از نیش پشه دوری کنیم

بدی نیش پشه فقط حس خارش بعد از آن نیست. بسیاری از بیماری ها مانند مالاریا، تب پشه خاکی و زیکا هم میتوانند از همین راه منتقل شوند. بیماری هایی که از راه نیش پشه منتقل میشوند هر سال حدود ۷۲۵ هزار نفر را میکشد. پزشکان توصیه میکنند برای دوری از نیش پشه از راه های زیر کمک بگیرید

 • از دور کننده حشرات که حاوی مواد شیمایی DEET یا picaridin یا lemon eucalyptus یا para-menthane-diol یا IR3535 هستند استفاده کنید
 • پیراهن آستین بلند و جوراب و شلوار بلند بپوشید
 • از پشه بند استفاده کنید و در پنجره هایتان توری نصب کنید. دقت کنید پشه ها به راحتی میتوانند از درز بین قاب توری و پنجره وارد شوند. این درز را با دقت مسدود کنید
 • به جای باز کردن پنجره برای تهویه از دستگاه های خنک کننده استفاده کنید
 • جاهایی را که در اطراف محل سکونتتان آب راکد تجمع دارد شناسایی کنید و آب راکد را حذف کنید

29

باکتری های مقاوم به الکل هم پدیدار شدند

در دو دهه قبل افزایش استفاده از الکل برای استریل کردن دست ها در بیمارستان ها توانسته است جلوی بسیاری از عفونت ها را بگیرد. حالا یک مطالعه جدید نشان داده بعضی باکتری ها به الکل هم مقاوم شده اند. محققان در تعجب بودند که چطور با وجود کاهش عفونت های ناشی از استاف طلایی عفونت های انتروکک در حال افزایش هستند. فرضیه آنها این بود که ممکن است این باکتری ها به الکل مورد استفاده در بیمارستان ها مقاوم شده باشند.

انتروکک ها در سال ۱۹۸۰ به یکی از قویترین آنتی بیوتیک ها یعنی ونکومایسین مقاوم شوند و اکنون محققان نشان داده اند بعد از گذشت سی سال بسیاری از آنها به ایزوپروپانول که الکل متداول در بیمارستان ها برای ضد عفونی کردن دست ها است هم مقاوم گشته اند.

محققان میگویند خیلی زود باید به فکر ماده ضد عفونی کننده دیگری باشیم. نتایج این تحقیق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

30

یك تست تشخیصی برای همه سرطان ها با كمك پشه مالاریا

داشتن یك آزمایش كه بتواند همه انواع سرطان را تشخیص دهد یك آرزو برای همه پزشكان است. تا امروز محققان آزمایش های مختلفی را طراحی كرده اند كه هر كدام از آنها میتواند وجود یك نوع سرطان خاص را حدس بزند ولی یك آزمایش مشترك برای همه سرطان ها تاكنون وجود نداشته است.

حالا محققان دانشگاه كپنهاگ میگویند با كمك پروتئینی خاص كه از پشه مالاریا گرفته اند به این مهم دست یافته اند. آنها میگویند نوعی پروتئین خاص كه به توسط پشه مالاریا تولید میشود میتواند خود را به مولكول خاص قندی كه در جدار 95 درصد سرطان ها یافت میشود بچسباند. این پروتئین كه VAR2CSA نام داده میتواند مثل آهنربا به سلول های سرطانی بچسبد.

محققان میگویند با این روش میتوان سلول های سرطانی را كه حتی در مراحل بسیار ابتدایی سرطان در مسیر جریان خون هستند را شناسایی كنند. حتی میتوان متوجه شد كه سرطان مزبور وخیم یا با سیر آهسته است. آنها میگویند از این پروتئین حتی میتواند در انتقال داروها به سلول های سرطانی و درمان آنها نیز استفاده كرد. این پیشرفت بزرگی در علم پزشكی است.

نتایج مطالعه بر روی این روش جدید در مجله Nature Communications منتشر شده است.

31

بوتاكس برگ افرا برای چین و چروك صورت

محققان در حال توسعه راهی برای برطرف كردن چین و چروك صورت مانند بوتاكس البته بدون تزریق هستند. اساس این راه استفاده از شیره برگ درخت افرا است. سرخپوستان امریك از برگ درخت افراد استفده دارویی میكرده اند پس محققان هم به فكر استفاده از آن افتادند. آنها میگویند درخت افراد حاوی بیش از 60 نوع آنتی اكسیدان است.

محققان میگویند خاصیت الاستیسیته و قابلیت انعطاف پذیری پوست وابسته به نوعی پروتئین آن به نام الاستین است و با مسن شدن آنزیمی به نام الاستاز به تدریج این پروتئین را از بین میبرد و نتیجه آن كم شدن خاصیت انعطاف پذیری پوست و پیدا شدن چین و چروك است.

محققان در مطالعه خود نشان دادند كه وجود ماده ای به نام glucitol-core-containing gallotannins در برگ درخت افرا میتواند فعالیت آنزیم الاستاز را مهار كند. آنها در حال جدا سازی این ماده و آماده كردن آن برای ارائه تجاری آن به بازار هستند و امیدوارند بتوانند از آن به عنوان جایگزین مناسبی برای تزریق های بوتاكس البته بدون نیاز به تزریق استفاده كنند.

32

علائم عفونت ادراری را بشناسید

سیستم ادراری ابزار بدن برای رهایی از مواد اضافه ای است كه به آن وارد شده یا در آن تولید میشود و این دستگاه میتواند دچار عفونت شود. هر كسی میتواند به عفونت ادراری مبتلا شود ولی احتمال عفونت ادراری در زنان چهار برابر مردان است.

همچنین اگر دیابت دارید یا سوند ادراری دارید یا نخاع شما آسیب دیده است هم احتمال مبتلا شدن شما به عفونت ادراری بیش از دیگران خواهد بود.

مهمترین وسیله در درمان این بیماری تشخیص زودرس آن است. پس آشنایی با علائم آن میتواند به ما كمك كند تا آن را سریعتر شناسایی و سپس درمان كنیم. مهمترین علائم عفونت ادراری عبارتند از

 • درد یا سوزش در هنگام ادرار كردن
 • تب، احساس خستگی و لرز
 • احساس اینكه همین الان باید برای ادرار كردن به توالت بروید
 • احساس فشار در پائین شكم
 • ادرار بدبو یا قرمز یا كدر
 • درد در كمر یا پهلوها

33

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر زنان تا 90 سالگی

یك مطالعه جدید نشان داده زنانی كه مادرانشان عمری طولانی و سالم داشته اند شانس زیادی دارند تا آنها هم همینطور باشند. این مطالعه بر روی حدود 22 هزار زن در سنین بعد از یائسگی و در ایالات متحده انجام شده و نشان میدهد زنانی كه مادران آنها تا سن 90 سالگی عمر كرده اند 25 درصد بیش از دیگر زنان شانس این را دارند تا بدون ابتلا به بیماری جدی مانند بیماری قلبی یا سكته مغزی یا دیابت یا سرطان به این سن برسند.

اگر هر دو پدر و مادر یك زن به سن 90 سالگی برسند احتمال اینكه دختر آنها نیز به این سن برسد 38 درصد بیش از دیگران است. با این حال طولانی بودن سن پدر تاثیر زیادی بر سن دخترش نخواهد داشت.

محققان عقیده دارند تاثیر عمر والدین بر عمر فرزندان میتواند هم از طریق ژنتیك و هم انتقال عادات زندگی كردن به آنها منتقل شود. به طور مثال در این مطالعه زنانی كه مادرانشان بیش از 90 سال عمر كرده بودند در غالب اوقات تحصیلات دانشگاهی داشتند و با یك فرد با درآمد بالا ازدواج كرده بودند و عادات ورزشی و غذایی آنها بهتر از دیگران بود.

در سال های اخیر جمعیت افراد مسن بیش از پیش در حال افزایش است و طی مراحل كهنسالی با كمترین ابتلا به بیماری ها از اولویت زیادی برای سیاست گذاران بهداشتی كشورها برخوردار است.

این مطالعه به توسط محققان دانشگاه كالیفرنیا انجام و نتیجه آن در شماره اوت 2018 مجله Age and Ageing منتشر شده است.

34

استفاده از مكمل ها وقتی داروی ضد افسردگی كارساز نیست

افسردگی از بزرگترین معضلات انسان ها بخصوص در دهه های اخیر است كه فرد مبتلا به آن ممكن است مدت ها در جستجوی دارویی كه بتواند او را كمی بهتر كند مرتبا نسخه های پزشكان را عوض كند تا ببیند آیا اصلا دارویی میتواند به او كمك كند. حالا محققان میگویند شاید راه حل را بتوان در مواد دیگری غیر از داروهای ضد افسردگی یافت.

محققان دانشگاه استنفورد با بررسی 71 زن و مرد با سن 70-20 سال مبتلا به افسردگی دریافتند میزان ماده ای به نام استیل ال كارنیتین acetyl-L-carnitine در خون آنها پائین است و هرچه افسردگی آنها بیشتر بوده این ماده هم در خون آنها كمتر یافت شده است. این ماده بصورت مكمل غذایی در دسترس است.

مطالعات قبلی بر روی حیوانات نشان داده كه استیل ال كارنیتین در هیپوكامپ و قشر فرونتال مغز میتواند با كم كردن فعالیت بعضی سلول های عصبی علائم افسردگی را مهار كند. تحقیق جدید تاثیر این ماده در انسان ها را هم مورد تاكید قرار داده است.

نتایج این تحقیق در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

35

آیا آزار دهنده حیوانات خود آزار دیده است

5096 یك مطالعه جدید نشان داده كودكانی كه حیوانات را مورد اذیت و آزار قرار میدهند در خیلی از موارد خودشان قبلا مورد آزار دیگران قرار گرفته اند. محققان انگلیسی میگویند بچه های ده ساله و بیشتر از آن كه قصدا به حیوانات صدمه و آزار میرسانند دو تا سه برابر كودكانی كه به حیوانات احترام میگذارند خود مورد اذیت و آزار دیگران قرار گرفته اند.

همین مطالعه نشان داده كودكانی كه شاهد خشونت بین والدین خود بوده اند هم سه برابر دیگر بچه ها حیوانات را آزار میدهند. همچنین مشخص شد دختران كمتر از پسران حیوانات را آزار میدهند ولی دختری كه این كار را میكند احتمال بسیار زیادی دارد كه مورد آزار و اذیت گسترده تری قرار گرفته باشد.

ارتباط آزار دیدن با افزایش سن بیشتر میشود. مثلا احتمال اینكه یك پسر پنج ساله كه حیوانات را آزار میدهد خود آزار دیده باشد سه برابر بچه های معمولی است ولی این احتمال در یك پسر ده ساله پنج برابر بچه های هم سن و سال خودش است.

نتایج این تحقیق در شماره جولای 2018 مجله Archives of Disease in Childhood منتشر شده است.

36

كاهش كلسترول با مهندسی ژنتیك

5092 محققان دانشگاه پنسیلوانیا برای اولین بار توانستند با دستكاری یك ژن كه در كبد فعال است سطح كلسترول خون میمون ها را كاهش دهند و میگویند حداكثر تا 10-5 سال آینده میتوانند همین كار را برای انسان ها انجام بدهند. در كبد پروتئینی به نام PCSK9 وجود دارد كه توانایی كبد در حذف كلسترول بد را مهار میكند. تاكنون داروهای متفاوتی برای مهار فعالیت این پروتئین ساخته شده ولی بسیار گران هستنند و تاثیر خیلی خوبی هم ندارند.

به همبن خاطر تعدادی از محققین در صدد برآمدند تا این كار را یا كمك دستكاری ژنتیكی انجام دهند. دستكاری با روش meganuclease-based gene-editing انجام شد. مگانوكلئاز آنزیمی است كه میتوان از آن برای ادیت كردن ژن ها استفاده كرد. محققان آین آنزیم را از طریق یك آدنوویروس خاص وارد كبد كرده و با كمك آن ژن پروتئین PCSK9 را غیر فعال كردند.

نتیجه آن دستكاری كاهش 60 درصدی در میزان كلسترول نمونه ها بود كه بسیار موفقیت آمیز است. محققان میگویند یافتن راهی برای كاهش كلسترول با كمك مهندسی ژنتیك میتواند كمك فراوانی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی بكند و آنها را برای همیشه از مصرف داروهای كاهنده كلسترول بی نیاز كند.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

37

بیوپسی از خون برای تشخیص سرطان

5089 بیوپسی یا نمونه برداری بافتی كه به صورت سنتی انجام میشود شامل بدست آوردن یك نمونه كوچك از بافتی است كه مشكوك به سرطان است. این نمونه گیری میتواند بصورت باز و با كمك جراحی و یا بصورت بسته و با یك سوزن باشد ولی در هر حال ابتدا نیازمند پیدا كردن بافت مشكوك به سرطان است.

با این حال گاهی اوقات تومورهای سرطانی مخفی بوده و محل آنها برای ما مشخص نیست. در این مواقع بیوپسی یا نمونه برداری های رایج كمكی به ما نمیكنند. ولی سلول های سرطانی خاصیتی دارند كه به منظور ما برای تشخیص آنها كمك میكند. آنها اتصال سستی به بافت سرطانی دارند و به آسانی از آن جدا شده و به درون جریان خون میروند. از همین راه است كه سلول ها میتوانند به بافت های دیگر رفته و درآنجا نشسته و رشد كنند و تومورهای متاستاتیك را ایجاد كنند.

محققان میتوانند با پیدا كردن این سلول ها در جریان خون به وجود تومور پی ببرند. این را بیوپسی مایع liquid biopsy میگویند و هم اكنون بسیاری از محققین در حال مطالعه بر روی آن برای كشف بهتر انواع سرطان ها هستند.

حالا محققین دانشگاه های دوك و ام آی تی در روشی كه جزئیات آن را در مجله Small منتشر كرده اند از امواج صوتی برای جدا كردن این سلول های سرگردان از جریان خون استفاده كرده اند. آنها میگویند سلول های سرطانی در جریان خون معمولا بزرگتر و سفت تر از دیگر سلول هایی هستند كه بطور طبیعی درون خون وجود دارند و با ارسال امواج فراصوت میتوان سلول های درون خون را برحسب اندازه و سفتی آنها جدا كرد.

38

تاثیر ام آر آی بر آمالگام دندان

5088 گرچه امروزه برای پر كردن پوسیدگی های دندان بیشتر از كمپوزیت ها استفاده میشود با این حال هنوز آمالگام مورد استفاده قرار میگیرد و در دندان های بسیاری از ما آمالگام وجود دارد. حدود نیمی از ماده آمالگام جیوه است و حالا مطالعات نشان داده كه انجام ام آر آی میتواند جیوه این آمالگام را از آن بیرون بكشد.

دستگاه های ام آر آی با كمك میدان های مغناطیسی كار میكنند و هرچه قدرت آهنربای این دستگاه ها بیشتر باشد میتوانند تصاویر دقیق تری را بوجود آورند. واحد میدان های مغناطیسی تسلا است و دستگاه های ام آر آی رایج معمولا قدرتی در حد یك و نیم تسلا دارند. برای مقایسه بد نیست بدانید قدرت میدان مغناطیسی كره زمین در سطح آن حدود 50 میلیونیم تسلا است.

محققان میگویند میدان مغناطیسی قوی آهنربای دستگاه های ام آر آی میتواند جیوه موجود در آمالگام دندان ها را از آنها خارج كند و متاسفانه جیوه آزاد یك ماده سمی است. با این حال دستگاه های ام آر آی یك و نیم و سه تسلا تنها مقادیر بسیار ناچیزی از جیوه را از آمالگام بیرون میكشند كه مشكلی برای بدن ایجاد نمیكند ولی این موضوع در مورد ام آر ای های جدید هفت تسلا كه مدتی است وارد بازار شده صادق نیست.

مطالعه نشان داد كه دستگاه های جدید و بسیار دقیق ام آر آی هفت تسلا میتوانند چهار برایر دستگاه های یك و نیم تسلا، جیوه را از آمالگام دندان خارج كنند. با این حال تعداد دستگاه های قدرتمند ام آر آی هفت تسلا در دنیا هنوز خیلی كم است. نتایج این مطالعه در مجله Radiology منتشر شده است.

39

نوجوانان خواب آلود امروز، بیماران قلبی آینده

5086 یك مطالعه جدید میگوید غالب كودكان و نوجوانان امروزی خواب كافی ندارند و این میتواند موجب افزایش بروز بیماری های قلبی عروقی در آینده آنها شود. محققان میگویند نوجوانانی كه در شب كمتر از هفت ساعت میخوابند چاق ترند و فشار خون و كلسترول بالاتری دارند و همه این ها از عوامل خطر ساز برای بیماری های قلبی هستند.

مطالعه محققان نشان داده است كه تنها كمتر از سه درصد از كودكان و نوجوانان در طول شب به اندازه كافی میخوابند. حداقل مدت پیشنهادی خواب كافی برای سن 13-11 سالگی شبی نه ساعت و برای سن 17-14 سالگی شبی هشت ساعت است.

بررسی بر روی 829 نوجوان نشان داد كه خواب ناكافی موجب افزایش چربی بدن و فشار خون و كاهش كلسترول خوب بدن میشود. محققین میگویند كم خوابی موجب تغییر در اشتها میشود و میزان فعالیت های بدنی را هم كم میكند. فرد كم خواب غالبا احساس خستگی میكند كه نتیجه آن فعالیت فیزیكی و ورزش كمتر است. همچنین خواب نقش مهمی در كنترل فشار خون و قند خون دارد.

محققان عقیده دارند علت عمده كم خوابی نوجوانان استفاده بیش از حد آنها از موبایل و كامپیوتر و تلویزیون است. در سال های اخیر استفاده از تلویزیون در بین نوجوانان كمتر شده و جای خود را به تلفن های هوشمند داده است. و مهم این است كه نوجوانان میتوانند این تلفن ها را با خود به راحتی به اطاق خواب ببرند. كاری كه احتمالا به علت نظارت والدین با تلویزیون نمیتوانند بكنند.

نتایج این مطالعه در شماره ماه ژوئن 2018 مجله Pediatrics منتشر شده است.

40

یك پروب اولتراسوند وایرلس

5080 اخیرا شركت كره ای به نام Healcerion پروب سونوگرافی كاملا وایرلس خود به نام SONON 300L را روانه بازار كرده كه میتواند تصاویر را بصورت وایرلس بر روی یك تلفن همراه یا تبلت منتقل كند. این پروب حدود 370 گرم وزن داشته و انرژی مورد نیاز خود را از باطری تامین میكند و با یك بار شارژ باطری میتوان از آن بصورت ممتد تا سه ساعت استفاده كرد.

این پروب تصاویر را در فرمت دایكام تهیه كرده و میتواند آنها را بر روی سیستم PACS بیمارستان آپلود كند. پزشكان میتوانند از این وسیله در هر جایی حتر در كلینیك و منزل و بر بالین بیمار استفاده كرده و تصاویر سونوگرافی را بر روی هر تلفن هوشمند یا تبلت با سیستم عامل اندروید یا iOS مشاهده كنند.

این وسیله استفاده از سونوگرافی را بسیار سهل تر كرده و آن را در دسترس تعداد بیشتری از پرسنل پزشكی قرار میدهد. با پیشرفت روزافزون دستگاه های سونوگرافی این وسایل به تدریج حكم گوشی پزشكی را پیدا كرده و به همه پرسنل پزشكی اجازه میدهد تا با سهولت بیشتری اطلاعات وسیع تری را به فوریت و بدون آسیب از داخل بدن به دست بیاورند.

41

تاثیر اعتقادات مذهبی بر طول عمر

5074 یك مطالعه جدید نشان داده كه داشتن اعتقادات مذهبی میتواند طول عمر افراد را تا شش سال افزایش دهد.

علت این تقریبا هنوز یك راز باقی مانده است ولی میدانیم كه زنان بیش از مردان عمر میكنند. به طور متوسط چیزی بین پنج تا ده سال. در سال های اخیر محققان متوجه شده اند بجز جنسیت عوامل دیگری هم در بیشتر بودن طول عمر بعضی افراد تاثیر دارند مانند داشتن ارتباطات اجتماعی زیاد، داشتن یك حیوان خانگی، تند راه رفتن و خیلی چیزهای دیگر.

حالا محققان دانشگاه اوهایو در دو تحقیق جداگانه آگهی های ترحیم حدود هزار و پانصد نفر را بررسی كرده و بعد از كنار گذاشتن بسیاری عوامل تاثیرگذار دیگر مانند جنسیت و وضعیت تاهل افراد، مشخص كردند آنهائیكه اعتقادات مذهبی داشته اند به طور متوسط چهار تا شش سال بیش از افراد بی اعتقاد عمر كرده اند.

محققانی كه این مطالعه را انجام داده اند عقیده دارند شركت داشتن در گروه های اجتماعی و داوطلب شدن در امور خیریه یكی از عواملی است كه میتواند باعث طول عمر افراد مذهبی باشد. با این حال آنها قویترین عمامل تاثیرگذار این اعتقادات در افزایش طول عمر را داشتن آرامش روحی و كم شدن استرس میدانند.

نتایج این تحقیق در مجله Social Psychological and Personality Science منتشر شده است.