نوبت دهی

مقالات تکنولوژی پزشکی 3

 83

آیا خوردن ماهی بچه ها را باهوش تر میكند

4860 تفكر غالب مادران این است كه ماهی غذای مغز است و بچه ها هرچه بیشتر ماهی بخورند باهوش تر میشوند. حالا یك مطالعه جدید این موضوع را مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه نشان داده كه اگر بچه ها حداقل هفته ای یك بار ماهی بخورند آی كیو یا هوش آنها پنج درجه بیشتر از بچه هایی است كه ماهی نمیخورند. همچنین مشخص شد كه ماهی خوران بهتر میخوابند.

برای این مطالعه محققین عادات غذایی و خواب 500 دختر و پسر در سنین 11-9 سال را مورد بررسی قرار داده و از آنها تست هوش به عمل آوردند. آنها همچنین متغیرهای دیگری كه فكر میكردند ممكن است در نتایج مطالعه تاثیر بگذارد مانند سطح تحصیلات و شغل والدین و وضعیت تاهل آنها و تعداد بچه های خانه را هم بررسی كردند.

نتایج مطالعه نشان داد در آنهایی كه حداقل هفته ای یك بار ماهی میخوردند آی كیو 5 درجه بیشتر بوده و خواب شبانه آنها هم بهتر بود. محققان میگویند ماهی منبع خوبی از پروتئین و امگا سه است كه نقش مهمی در كاركرد مغز دارد.

نكته جالب این است كه ماهی ها در عین حال درجاتی از جیوه را هم در خود دارند و این جیوه برای مغز حكم سم را دارد. به همین خاطر است كه اداره دارو غذای ایالات متحده توصیه میكند در بچه های با سن 7-4 سال هفته ای حداكثر یك تا دو وعده و هر بار حداكثر 60 گرم ماهی با جیوه كم مصرف شود. میگو و سالمون و پولاك و كت فیش جیوه كمی دارند.

نتایج این مطالعه در مشاره دسامبر 2017 مجله Scientific Reports منتشر شده است.

84

مهندسی ژنتیك گلبول های سفید برای حمله به سرطان

4850 سال 2017 را به درستی میتوان نقطه عطفی در دانش پزشكی دانست. در این سال بود كه مهندسی ژنتیك جهشی بزرگ به جلو انجام داد تا بتواند در سال های آینده به سرعت درمان های جدیدی را برای بسیاری از بیماری های علاج ناپذیر انسان بیابد. یكی از این درمان ها مبارزه با انواع سرطان ها از راه ایمونوتراپی یا استفاده از سیستم دفاع ایمنی خود انسان و تقویت آن برای مبارزه با سرطان است.

در همین راستا محققان دانشگاه كاردیف در انگلستان راهی برای تقویت توانایی گلبول های سفید خون در مبارزه علیه سرطان و با كمك مهندسی ژنتیك یافته اند.

در این روش با كمك تكنولوژی CRISPR كه نوعی ابزار برای تغییر توالی ژن ها است گیرنده های مولكولی خاصی كه به طور طبیعی بر روی سلول های لنفوسیت تی قرار دارند حذف شده و به جای آنها گیرنده هایی گذاشته میشود كه میتوانند سلول های سرطانی را شناسایی كنند.

این شناسایی این امكان را به لنفوسیت های تی میدهد كه سلول های سرطانی را بعد از شناسایی منهدم كنند. لنفوسیت های تی دسته های از گلبول های سفید هستند كه در مجموعه سیستم دفاعی بدن قرار دارند.

85

كاهش احتمال آب سیاه چشم با روزی یك فنجان چای گرم

4849 یك مطالعه جدید نشان داده كه احتمال بروز آب گلوكوم یا آب سیاه در چشم در كسانی كه روزی یك فنجان چای گرم مصرف میكنند كمتر میشود. گلوكوم بر اثر افزایش فشار داخل چشم ایحاد شده و با آسیب به عصب بینایی میتواند منجر به كوری شود. این بیماری در سنین بالا و دیابت و افراد چاق و در كسانی كه فشار خون بالا دارند بیشتر دیده میشود.

طبق آمار در امریكای شمالی حدود دو درصد مردم بالای 40 سال گلوكوم یا آب سیاه چشم دارند.

مطالعات قبلی نشان داده است كه مصرف قهوه با مكانیسم افزایش فشار داخل چشم میتواند احتمال بروز گلوكوم را افزایش دهد. حالا محققین با تحلیل اطلاعات بهداشتی و پزشكی بیش از ده هزار نفر نشان داده اند در آنهایی كه روزی حداقل یك فنجان چای گرم مصرف كرده بودند احتمال بروز گلوكوم 74 درصد كمتر از آنهایی بوده كه چای نمیخوردند. این مطالعه هیچ ارتباطی بین بروز گلوكوم و مصرف دیگر نوشیدنی ها مانند قهوه ( چه با كافئین و چه بدون آن) نشان نداد.

محققین میگویند وجود موادی مانند فلاوونوئید ها flavonoids در چای كه خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی و آنتی اكسیدانی دارند میتواند با این تاثیر ارتباط داشته باشد. این مواد میتوانند در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و سرطان و دیابت هم موثر باشند.

نتایج این تحقیق در مجله British Journal of Ophthalmology منتشر شده است.

86

درمان هموفیلی با مهندسی ژنتیك

4842 اخیرا نتایج اولین تحقیقات بالینی بر روی انسان با كمك ژن درمانی در بیماران مبتلا به هموفیلی منتشر شده است. این نتایج نشان دهنده درمان تقریبا كامل بیماری است كه تا چندی قبل یك بیماری ژنتیكی غیر قابل درمان شناخته میشد. سال 2017 یكی از نقاط عطف درمان بیماری های ژنتیك بود. در اوت همین سال بود كه سازمان غذا و داروی ایالات متحده اجازه اولین ژن درمانی در این كشور را داد و در همین سال پیشرفت های عمده ای در درمان ژنتیكی انواعی از كوری و بیماری ام اس حاصل شد.

بدن مبتلایان به بیماری هموفیلی نمیتواند پروتئین خاصی به نام فاكتور 8 كه برای لخته شدن خون لازم است را بسازد. نتیجه آن بروز خونریزی های غیر قابل كنترل در بدن بیمار است كه جان او را در خطر قرار میدهد. درمان سنتی این بیماری تزریق مداوم این پروتئین به بدن بیمار است. بطور مثال ممكن است لازم شود بیمار یك روز درمیان فاكتور انعقادی 8 را به خود تزریق كند تا دچار خونریزی نشود. در درمان تازه با یك تزریق میتوان ژن هایی را كه در بدن فرد وجود ندارند به او داد تا بتواند پروتئین لازم را تولید كند.

درمان ذكر شده بر روی 13 بیمار مبتلا به هموفیلی آ انجا شد و بعد از گذشت 19 ماه 11 نفر از آنها سطح طبیعی از پروتئین یاد شده را داشتند. همه 13 بیمار توانستند درمان های رایج را كاملا كنار بگذارند. این درمان البته پرهزینه است و یك تزریق آن حدود نیم میلیون دلار هزینه دارد. با این حال در مقایسه با هزینه تزریق مكرر فاكتور های انعقادی كه هزینه سالانه آن حدود یكصد هزار دلار است یك تزریق گرانقیمت خیلی هم غیر منطقی نیست.

نتایج این تحقیق كه در دانشگاه كوئین مری لندن انجام گردیده در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است.

87

لخته شدن خون در پا با نگاه كردن زیاد تلویزیون

4835

یك مطالعه جدید بر روی بیش از 15 هزار نفر نشان داده در كسانی كه زیاد تلویزیون نگاه میكنند احتمال بروز لخته خون در وریدهای پا بیش از آنهایی است كه كم تلویزیون نگاه میكنند یا اصلا نگاه نمیكنند. مطالعات قبلی ارتباط نگاه كردن به تلویزیون و افزایش ریسك بیماری های قلبی عروقی را نشان داده است.

بعد از سكته مغزی و قلبی لخته شدن خون در پا شایعترین بیماری عروقی است و لخته های ایجاد شده نه تنها میتوانند برای پا مشكل ایجاد كنند بلكه با رفتن به ریه میتوانند موجب بروز مشكلات قلبی و تنفسی شوند.

مطالعه ذكر شده نشان داد در كسانی كه تلویزیون نگاه میكنند حتی اگر فعالیت بدنی و ورزشی به اندازه كافی داشته باشند احتمال وقوع لخته خون در سیاهرگ های عمقی پا 80 درصد افزایش پیدا میكند. جالب اینجا است چاقی كه از عوامل مهم مساعد كننده بروز لخته در پا است فقط 25 درصد به افزایش احتمال آن كمك میكند.

انجمن قلب امریكا مردم را از نشستن به مدت طولانی برحذر میكند و آن را از عوامل مساعد كننده دیابت و بیماری های قلبی میداند. یك راه خوب استفاده از تلویزیون فقط موقع راه رفتن بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت است.

88

چطور با كودك خود در باره اتفاقات ناگوار صحبت كنیم

4829  

زندگی در كنار شادی ها موقعیت های دردآور و ناراحت كننده ای هم دارد كه ممكن است در زمان هایی به یكباره یك خانواده یا یك جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. كنار آمدن با این اتفاقات مسلما مشكل است ولی شاید مشكل تر از آن دیدن كودكانی است كه مجبورند آن وضعیت را تحمل كنند. در این مواقع از خود میپرسیم چگونه میتوانم به كودكی كه گرفتار مصیبتی شده كمك كنم. چگونه به او اطلاع دهم كه مشكل بزرگی بوجود آمده است.

انجمن كودكان امریكا میگوید والدین باید اتفاقات ناگوار زندگی را به نحوی برای كودكان توضیح دهند كه برای آنها قابل فهم بوده و بتوانند با آن كنار بیایند. باید به آنها فهماند كه شما در كنار آنها هستید و آنها را حمایت میكنید. از آنها بپرسید كه تاكنون راجع به خبر چه شنیده اند و از آنها بخواهید اگر سوالی دارند از شما بپرسند.

سعی كنید كودكان خود را از دیدن صحنه ها و توصیف های وحشتاك از حوادث بخصوص در رادیو و تلویزیون دور نگه دارید.

علائم زیر نشانه های آن هستند كه كودك در مواجهه با شرایط بد دچار مشكل روحی شده است:

  • اشكال در خوابیدن و دیدن كابوس های شبانه
  • احساس خستگی و سردرد و تغییر اشتها
  • رفتارهای پرخاشگرایانه و اضطراب جدایی
  • استفاده از مواد و الكل و سیگار در نوجوانان
  • افسردگی و اضطراب

در این موارد كودك باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

89

چطور لجبازی خواهر و برادران را كم كنیم

4817  

حسادت بین برادران و خواهران در یك خانواده و رقابت آنها با هم و لجبازی هایی كه با یكدیگر میكنند میتواند حتی قبل از اینكه فرزند دوم متولد شود بوجود آید. علت عمده این روابط هم رقابت برای جلب توجه بیشتر والدین است. این رقابت ها با بالا رفتن سن بچه تغییر كرده و شكل های جدیدی به خود میگیرند.

برای جلوگیری از این روابط ناسالم وظیفه والدین است كه به هر فرزند توجهی كه نیازمند آن است داده شود. این توجه میتواند بسته به سن و جنس و یا حتی خصوصیات ذاتی فرزند متفاوت باشد. در كنار این توجه، بودن همه خانواده با هم مثلا در زمان صرف شام و یا در تعطیلات حس با هم بودن و كمك به هم و نه رقایت با هم را در بین فرزندان تقویت میكند.

باید به فرزندان خود بیاموزید كه گاهی اوقات یكی از آنها به توجه بیشتری نیازمند است مثل وقتی كه مریض میشود و یا به كمك درسی نیازمند است. وقتی درگیری بالا میگیرد باید یك جلسه خانوادگی ترتیب بدهید و اجازه دهید كه همه افراد خانواده احساسات خود را آزادانه بیان كند. در این جلسات باید قوانین زیر حاكم باشند

  • هیچ كس نباید حرف دیگری را قطع كند
  • به همه این موقعیت داده شود كه احساسات خود را بیان كرده و راه حل های خود را ارائه دهد
  • وقتی كه كسی حرف میزند بقیه باید گوش بدهند
  • در راه حلی كه برای رفع مشكل ارائه میشود باید به هر كدام از بچه ها یك نقش فعال داده شود نه فقط از یكی بخواهیم كار خاصی را انجام دهد.

این صحبت ها میتواند به نزاع ها خاتمه داده و به كودك این مهارت را یاد دهد كه مانند یك فرد بالغ بتواند مشكلات را حل كند.

90

ریسك بارداری هم در مادران لاغر و هم مادران چاق بالا است

4814

محققان میگویند برای خانم هایی كه قصد بارداری دارند وزن متناسب بهترین وزن است و هم چاقی و هم لاغری میتواند ریسك بارداری را افزایش دهد. مهمترین راه رسیدن به این هدف تغذیه مناسب و داشتن فعالیت های بدنی كافی است. این میتواند سلامت مادر و كودك هر دو را تامین كند.

این مطالعه بر روی بیش از 700 هزار نفر در ایالات متحده انجام شده و نشان داد كه هرچه وزن یك زن در دوران بارداری بیشتر باشد احتمال بیمار شدن او و حتی احتمال فوت او بیشتر میشود. خانم های با وزن كم هم به همین مشكلات دچار میشوند. مشكلاتی مانند بالا رفتن فشار خون و تشنج ناشی از آن و نارسایی كلیوی و عفونت های خون و خونریزی و نارسایی های تنفسی از مشكلاتی است كه میتواند در دوران بارداری این افراد بوجود آید.

محققان همچنین میگویند فرزند مادران چاق هم میتوانند مشكلات زیادی داشته باشند كه یكی از آنها چاقی است. یعنی مادران چاق بچه های چاق تری به دنیا میاورند و این اصلا برای سلامتی نوزاد خوب نیست.

نتایج این تحقیق در شماره نوامبر مجله Journal of the American Medical Association منتشر شده است.

91

خطر تزریق خون بین زن و مرد

4811

تاكنون معمولا جنسیت دهنده خون اهمیتی در تصمیم گیری پزشكان نداشته است ولی یك مطالعه جدید نشان داده كه تزریق خون زنانی كه قبلا باردار بوده اند به مردان میتواند احتمال فوت آنها در سال های بعد را افزایش دهد. این مطالعه به توسط محققین هلندی و بر روی بیش از 31 هزار بیماری كه خون دریافت كرده بودند انجام شده و نشان داد كه تزریق خون زنی كه قبلا باردار بوده به مردی دیگر احتمال فوت مرد را در سال های بعد به میزان 50 درصد بیشتر میكند ولی تزریق خون زنی كه باردار نبوده و یا تزریق خون مرد به مرد این افزایش احتمال فوت را نشان نداده است.

نكته جالب این بوده كه این تاثیر فقط در مردان با سن كمتر از 50 سال مشاهده شده و در مردان بالای 50 سال این تزریق خون ها تاثیری بجای نگذاشته است. محققان میگویند از علت این ارتباط اطلاعی ندارند با این حال حدس میزنند تولید آنتی بادی های خاص در خون زنان باردار میتواند به این تاثیر ارتباط داشته باشد ولی اینكه چرا این آنتی بادی ها بر زنان یا مردان با سن بالای 50 سال تاثیری ندارد مشخص نیست.

نتایج مطالعه ذكر شده در مجله JAMA منتشر شده است.

92

درمان نارسایی قلبی با خون بند ناف

4789

محققان توانسته اند با كمك سلول های بنیادی كه از خون بند ناف میگیرند كاركرد عضلات قلب در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را بهتر كنند. نیمی از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در پنج سال بعد از تشخیص این بیماری جان خود را از دست میدهند و تخمین زده میشود كه 26 میلیون نفر در سراسر جهان به نارسایی قلبی مبتلا هستند. در این بیماری قدرت عضله قلب كم شده بطوریكه نمیتواند خون را به خوبی در سراسر بدن پمپ كند.

مطالعات قبلی اثربخشی سلول های بنیادی كه از مغز استخوان گرفته میشوند بر نارسایی قلبی را نشان داده است. حالا این مطالعه جدید نشان داده كه تزریق وریدی سلول های بنیادی كه از خون بند ناف جنین گرفته شده میتواند در یكسال بعد از تزریق كاركرد عضله قلب در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را بهتر كند. جالب این است كه هیچ اثرات جانبی بر اثر واكنش ایمنی بدن بعد از تزریق این سلول ها مشاهده نشده است.

محققان میگویند این مطالعه آنها را بسیار امیدوار كرده چون راهی كم خطر و كم هزینه و آسان برای كنترل بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را آشكار كرده است.

نتایج این تحقیق در مجله Circulation Research منتشر شده است.

93

ماست چه كمكی به التهاب كلیه در بیماری لوپوس میكند

4780  

یك مطالعه جدید میگوید نوعی باكتری در ماست وجود دارد كه میتواند التهاب كلیه در بیماران مبتلا به لوپوس را كاهش دهد. این مطالعه در فاز حیوانی صورت گرفته و مشخص شده كه اضافه كردن لاكتوباسیل Lactobacillus ( كه نوعی باكتری موجود در ماست است ) به رژیم غذایی میتواند التهاب كلیه ناشی از بیماری لوپوس كه به آن نفریت لوپوسی lupus nephritis میگویند را كم كند. البته این تاثیر فقط در جنس مونث دیده شده است.

لاكتوباسیل نوعی باكتری مفید است كه به طور طبیعی در دستگاه گوارشی و ادراری و تولید مثل وجود دارد. این باكتری در ماست، كفیر و دیگر غذاهای تخمیر شده هم یافت میشود.

لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی است كه در 90 درصد موارد در زنان دیده میشود. در این بیماری سلول های دفاع ایمنی بدن به اشتباه بافت های خودی بدن را دشمن قلمداد كرده و به آنها حمله میكنند و موجب بروز علائمی مانند درد مفصلی و مشكلات قلبی و كلیوی و مغزی میشوند. حدود نیمی از مبتلایان به لوپوس دچار التهاب كلیه میشوند و سی درصد مبتلایان نارسایی كلیه پیدا میكنند.

محققان حدس میزنند وجود لاكتوباسیل در رژیم غذایی میتواند با تغییر در نفوذپذیری سلول های جدار داخلی روده مانع از ورود مواد سمی خطرناك به جریان خون شود. آنها میگویند اگر بیمار لوپوسی خانم است و مشكلات كلیوی دارد چیز بدی نیست كه ماست مصرفی خود را بیشتر كند.

نتایج مطالعه ذكر شده درمجله Microbiome منتشر شده است.

94

آیا اكسیر جوانی در خون جوانان است

4758  

اخیرا شركتی به نام Ambrosia در سانفرانسیسكو شروع به اقدامی عجیب كرده است. هر كسی كه سن بالای 35 سال داشته باشد و بتواند برای هر تزریق هشت هزار دلار بپردازد را با محصول خود جوانتر میكند. ولی این محصول چیست و این چگونه كاری است.

اینكه خیلی از افراد باور دارند چیزی در خون افراد جوان هست كه میتواند حال پیران را هم بهتر كند جدید نیست. در قرن 16 میلادی یك شیمی دان آلمانی به نام Andreas Libavius پیشنهاد كرد رگ های یك فرد پیر و جوان را به هم وصل كنند تا خون جوان فرد پیر را هم سرزنده و شاداب كند. در سال 1920 فیلسوف و پزشك معروف Alexander Bogdanov آزمایشی ترتیب داد و با انجام آن ادعا كرد با تزریق خود فرد جوان به خود انرژی اش بیشتر شده است.

در سال 2014 محققین دانشگاه استنفورد با تزریق پلاسمای خون موش جوان به موش پیر نشان دادند كه بسیاری از كاركرد های بدن موش پیر بهتر شده است. حالا با الهام از این آزمایش فردی به نام Jesse Karmazin با تاسیس شركت Ambrosia یك آزمایش بزرگتر ترتیب داده كه هزینه آن را شركت كنندگان میپردازند. ظاهرا تاكنون حدود 600 نفر با سن تقریبی 60 سال ثبت نام كرده اند. در این آزمایش یك و نیم لیتر پلاسمایی كه از خون جوان تهیه شده در عرض دو روز به فرد تزریق میشود و بیوماركرهایی كه فكر میشود با سن و پیری در ارتباط هستند قبل و بعد از تزریق مورد بررسی قرار میگیرند.

بسیاری از دانشمندان با این آزمایش مخالفت كرده اند و آن را غیر دقیق دانسته اند. با این حال ظاهرا عده ای قصد انجام آن را دارند. باید منتظر ماند و دید.

95

كمك پروبیوتیك ها به بیماری ام اس

4754

یك مطالعه جدید نوعی میكروب كه در روده زندگی میكند را كشف كرده كه توانایی درمان بیماری های خود ایمنی و از جمله بیماری ام اس را دارد.

بیماری ام اس نوعی بیماری خود ایمنی است كه در آن سلول های دفاع ایمنی بدن به اشتباه به غلاف محافظ عصب ها یعنی غلاف میلین حمله میكنند. این غلاف موجب سریع شدن انتقال اطلاعات بین سلول های عصبی میشود و بدون آن ارتباط بین مغز و دیگر اعضای بدن مختل میشود. ام اس موجب بروز علائمی مانند ضعف و كاهش حس لمس در اندام ها، دو بینی، اختلال تكلم، اختلال تعادل و راه رفتن و گاهی فلجی میشود. این بیماری دوره های شدت و ضعف دارد.

از طرف دیگر درون روده انسان پر از باكتری هایی هستند كه در طول تكامل انسان نقش مهمی را در حفظ سلامت وی به دست آورده اند ولی نوع این میكروب ها در روده افرادی كه در كشورهای توسعه یافته زندگی میكنند قدری متفاوت است. محققان علت این تفاوت را احتمالا در نوع غذای مصرفی، استفاده زیاد آنتی بیوتیك ها و از بین رفتن انگل های روده ای در آنها میدانند.

افزایش شیوع بیماری های خود ایمنی در این جوامع این فرضیه را به ذهن میاورد كه ارتباطی بین تغییر در باكتری های روده و بروز بیماری های خود ایمنی وجود دارد.

حالا محققین در یك مطالعه جدید متوجه شده اند كه باكتری به نام Prevotella histicola كه به طور طبیعی در روده انسان ها وجود دارد میتواند بیماری ام اس در موش را غیر فعال كند. آزمایش نشان داد كه این باكتری میتواند سطح سلول های ایمنی كه با بیماری ام اس مبارزه میكنند یعنی سلول های دندریتیك و سلول های تی و نوعی ماكروفاژ را افزایش دهد.

تحقیقات گذشته نشان داده كه نوع تغذیه غربی باكتری های Bacteroides را در روده زیاد میكند در حالیكه تغذیه برمبنای غلات و فیبرهای غذایی موجب افزایش باكتری های Prevotella میشوند. همچنین مشخص شده كه در هنگام درمان دارویی ام اس میزان باكتری های Prevotella در روده زیاد میشود.

محققان میگویند این كشف دروازه ای به استفاده از میكروب ها Bugs بجای داروها drugs در مبارزه با داروها است و این Bugs as drugs یا brugs میتوانند قدمی بزرگ در طب باشند.

نتایج این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شده است.

96

آیا دیابت نوع دو مسری است

4753  

یك مطالعه جدید نشان داده كه بیماری دیابت نوع دو میتواند مسری باشد. این بیماری حدود 420 میلیون نفر را در سرتاسر جهان مبتلا كرده و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست. با این وجود مطالعات قبلی نشان داده كه در 80 درصد مبتلایان به دیابت نوع دو نوعی پروتئین به نام islet amyloid polypeptide protein در جزایر لانگرهانس پانكراس دچار تغیر شكل شده و تجمع پیدا میكند.

سلول های بتای این جزایر هستند كه انسولین میسازند و این پروتئین به سلول های بتای پانكراس صدمه میزند كه نتیجه آن كاهش تولید انسولین و افزایش قند خون است.این تغییر شكل پروتئینی كه بصورت بد تا شدگی misfolding است شبیه همان پدیده است كه در بیماری مسری جنون گاوی دیده میشود.

كاركرد درست پروتئین ها ارتباط مستقیمی با شكل سه بعدی آنها دارد و این شكل به خاطر تا شدگی یا folding رشته پروتئینی بوجود میاید. حال اگر تا شدگی بد باشد پروتئین ها در یك جا جمع شده و بیماری هایی مانند الزایمر یا پاركینسون یا هانتینگتون را بوجود میاورند.

گاهی اوقات این پروتئین های بد تا شده میتوانند بصورت یك هسته مركزی عمل كنند و موجب شوند دیگر پروتئین های سالم هم بد تا شوند. این هسته های پروتئینی بد تا شده را پریون prions مینامند. این پریون ها میتوانند از یك فرد به فرد دیگر منتقل شده و موجب همان تغییرات پروتئینی و بروز همان بیماری شوند.

محققان در بررسی خود با مهندسی ژنتیك نوعی موش تولید كردند كه در پانكراس خود پروتئین های islet amyloid polypeptide protein انسانی تولید میكند. آنها با انتقال فرم بد تا شده این پروتئین به موش ها توانستند موجب بروز بیماری دیابت در آنها شوند. این نشان داد كه بیماری دیابت نوع دو میتواند به توسط پریون ها منتقل و منتشر شود.

نتایج این تحقیق كه به توسط محققان دانشگاه تگزاس صورت گرفته در مجله The Journal of Experimental Medicine منتشر شده است.

97

ارتباط ریسك سرطان سینه با نور شبانه چراغ ها

4745

یك مطالعه جدید ارتباط یك عنصر غیر معمول را با افزایش احتمال بروز سرطان سینه در زنان نشان داده است و آن نور شهرها است. مطالعه دانشكده طب هاروارد این ارتباط بین نور خیابان ها و معابر در شب و بروز سرطان سینه در زنان جوان را نشان داده است.

مطالعات قبلی نشان داده است كه بودن در معرض نور زیاد شبانه موجب برهم خوردن ساعت درونی بدن انسان و كاهش سطح هورمون ملاتونین میشود و احتمالا این تغییرات هستند كه میتوانند بر میزان ریسك ابتلا به سرطان سینه موثر واقع شوند.

برای تست كردن این مدعا محققان حدود 110 هزار زن را در مدت 24 سال بررسی كرده و با بررسی تصاویر ماهواره ای میزان نور شبانه محیط زندگی زنان را محاسبه كردند. همچنین با بررسی ساعات كار شیفت شبانه این زنان میزان در معرض بودن آنها در برابر نور هم محاسبه گردید. مطالعه نشان داد در زنان جوانی كه سیگار میكشند یا قبلا سیگاری بوده اند در دسته ای كه بیش از بقیه در معرض نور شبانه بوده اند میزان ابتلا به سرطان سینه 14 درصد بیشتر بود.

این افزایش ابتلا در زنان غیر سیگاری و آنها كه مسن تر بودند دیده نشد. نتایج این مطالعه در شماره اوت 2017 مجله Environmental Health Perspectives منتشر شده است.

98

افزایش فشار خون با مصرف مسكن

 4741

یك مطالعه جدید نشان داده كه مصرف داروهای ضد التهابی مانند بروفن میتواند موجب بالا رفتن فشار خون شود. محققان میگویند علت افزایش ریسك بروز مشكلات قلبی بدنبال مسكن این دسته از مسكن ها احتمالا بالا رفتن فشار خون است. بیمارانی كه به علت دردهای اندام مثلا به علت سائیدگی مفصلی نیاز به مصرف مداوم این داروها دارند حتما این كار را باید با اطلاع پزشك انجام دهند و پزشكان نیز باید قبل از تجویز این داروها منفعت و ضرر احتمالی استفاده از آنها را سبك و سنگین كنند.

مشكل اینجا است كه حدود چهل درصد از كسانی كه به علت سائیدگی مفصلی نیاز به استفاده از داروهای ضد التهابی پیدا میكنند فشار خون بالا هم دارند.

محققان 444 بیمار را كه نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی داشتند تحت نظر گرفتند. عده ای از این بیماران از سلكوكسیب و عده ای دیگر از ایبوبروفن و تعدادی دیگر از ناپروكسن استفاده میكردند. غالب این بیماران سائیدگی مفصل یا آرتروز داشتند و در همه آنها فشار خون بالا بود.

در این بیماران استفاده از سلكوكسیب فشار خون را كم كرده بود. استفاده از ناپروكسن كمی فشار خون را بالا برده بود و در آنها كه از ایبوپروفن استفاده كرده بودند فشار خون بیش از همه افزایش یافت. محققان به بیمارانی كه نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی دارند نسبت به مصرف داروی ایبوپروفن یا بروفن هشدار میدهند.

نتایج این مطالعه در مجله European Heart Journal منتشر شده است.

99

آیا هسته سیب سمی است

4727

سیب یكی از دوست داشتنی ترین میوه های جهان است. درون سیب دانه های قهوه ای رنگی است كه معمولا كسی آنها را نمیخورد چون تلخ هستند ولی گاهی اوقات ممكن است بصورت تصادفی خورده شوند یا كسی حوصله تف كردن آنها را نداشته باشد. بعضی عقیده دارند این دانه ها سمی هستند و بعضی دیگر آنها را با قصد میخورند. واقعیت چیست. آیا این دانه ها واقعا سمی و كشنده هستند.

دانه سیب حاوی ماده ای به نام آمیگدالین است. این ماده در بادام و هسته هلو و زردالو و گیلاس هم هست. آمیگدالین در واقع قسمتی از سیستم دفاعی دانه است تا حیوانات آنها را نشكنند تا بدینوسیله گیاه بتواند با انتشار دانه سالم، خود را تكثیر كند. تا وقتی آمیگدالین درون هسته است بی ضرر است ولی وقتی از آن خارج میشود به سیانید هیدروژن تبدیل میشود كه بشدت كشنده است. ولی خوردن چقدر سیانور كشنده است.

مقادیر كم سیانید موجب سردرد، تهوع، استفراغ، درد شكم، گیجی و ضعف عضلانی میشود و برای یك فرد 80 كیلویی خوردن 286-41 میلیگرم سیانید كشنده است. با محاسبه میزان آمیگدالین موجود در هر دانه سیب كه البته بسته به نوع آن متغیر است میتوان گفت كه خوردن 6800-243 عدد دانه سیب میتواند یك فرد 80 كیلویی را بكشد. هر سیب 20-0 دانه دارد. البته اگر دانه ها موقع جویدن شكسته نشوند احتمالا به همان صورت سالم دفع شده و آمیگدالین آنها آزاد نمیشود.

بطور كلی میتوان گفت خوردن چند دانه سیب هیچ مشكلی ایجاد نمیكند ولی خوردن بیش از یكصد گرم دانه خرد شده سیب میتواند بالقوه كشنده باشد.

100

استفاده از موسیقی در كاهش درد بعد از جراحی

4604 بسیاری از بیماران بعد از جراحی های ستون فقرات درد و اضطراب ناشی از آن را آزار دهنده میدانند ولی یك مطالعه جدید نشان داده كه استفاده از موسیقی میتواند این دردها را بطور قابل توجهی كم كند. در یك تحقیق جدید محققان بیمارستان Mount Sinai در نیویورك برای 30 بیمار با سن 55- 40 سال كه تحت عمل جراحی فیوژن ستون مهره قرار گرفته بودند در فاصله 72 ساعت از عمل جراحی سی دقیقه موسیقی گذاشتند.

گروه دیگر از بیماران تحت درمان های رایج كاهش درد بعد از جراحی قرار گرفتند. بررسی نشان داد كه موسیقی بیماران را آرامتر كرده و تنش و اضطراب آنها را كاهش داده است و میزان كاهش درد در بیمارانی كه از موسیقی استفاده كرده بودند بیش از دیگر بیماران بود.

محققان میگویند حس درد ما به ازای خارجی ندارد و بسته به افراد مختلف متفاوت است و احساس آن تا حد زیادی به شرایط روحی فرد مرتبط است و با كمك موسیقی مناسب كه برای هر فردی متفاوت است میتوان درد بعد از جراحی را تا حدود زیادی كاهش داد.

نتایح تحقیق ذكر شده در مجله The American Journal of Orthopedics منتشر شده است.

101

تأثیر یبوست بر بیماری‌های كلیه چیست

4439 یبوست یكی از مشكلات شایع دستگاه گوارشی است. این مشكل گرچه بندرت جدی است ولی محققین دریافته‌اند كه می‌تواند نشانه‌ای از اختلال در عملكرد صحیح كلیه باشد. مطالعات قبلی نشان داده است كه یبوست شدید می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهد.

محققان دانشگاه تنسی در امریكا بامطالعه بیش از سه و نیم میلیون نفر متوجه شدند در افرادی كه یبوست دارند احتمال بروز بیماری‌های مزمن كلیه 13 درصد افزایش پیدا می‌كند و این افراد 9 درصد بیش از دیگر مردم احتمال دارد كه به نارسایی كلیوی دچار شوند. متأسفانه نارسایی كلیوی تا به مراحل پیشرفته نرسد ممكن است هیچ علامتی نداشته باشد.

همین مطالعه نشان داد كه هرچه یبوست شدیدتر باشد ریسك بروز بیماری‌های كلیوی هم افزایش پیدا می‌كند. دیگر عواملی كه ریسك بروز نارسایی كلیوی را افزایش می‌دهند بالا بودن فشارخون، دیابت، چاقی و بالا بودن كلسترول است. مهم‌ترین راه پیشگیری از یبوست مصرف غذاهایی مانند میوه و سبزی‌ها است كه محتوای فیبر بالایی دارند.

نتایج این مطالعه در مجله Journal of the American Society of Nephrology منتشرشده است.

102

اولتراسوند وایرلس پرتابل برای سونوگرافی ریه

4432 شركتی به نام Clarius Mobile Health نوعی دستگاه مولد امواج ماوراء صوتی یا اولتراسوند ابداع كرده كه می‌تواند با همراه شدن با یك دستگاه تلفن همراه یك ست تشخیصی سونوگرافی را فراهم كند. دستگاه‌های سونوگرافی از دو قسمت عمده درست‌شده‌اند. وسیله‌ای به نام پروب Probe كه وظیفه آن تولید امواج فراصوتی است. این امواج بعد از ورود به بدن و انعكاس یافتن از آن مجدداً به‌توسط پروب دریافت شده و اطلاعات به‌دست‌آمده به‌توسط قسمت دوم یعنی كامپیوتر و مانیتور دستگاه به‌صورت تصویر نمایش داده می‌شود. پزشك از روی تصویر می‌تواند اطلاعات مهمی را راجعه به بدن به دست آورد.

اینك شركت یادشده نوعی پروب را تولید كرده كه نیازی به قسمت دیگر ندارد بلكه می‌تواند با ایجاد یك ارتباط وایرلس با یك تلفن همراه از سیستم پردازش و مانیتور آن برای خلق تصویر استفاده كند.

بررسی‌های قبلی نشان داده است كه می‌توان از سونوگرافی برای تشخیص بسیاری از بیماری‌های ریه استفاده كرد و قدرت تشخیص سونوگرافی در این قسمت از بدن می‌تواند از رادیوگرافی و حتی سی‌تی‌اسكن هم بهتر باشد. اینك محققان می‌تواند با كمك این دستگاه هر وقت بخواهند بر بالین بیمار خود از ریه وی سونوگرافی به عمل‌آورند. در این وضعیت عملاً دستگاه سونوگرافی جای گوشی پزشكی را گرفته است ولی نسبت به آن می‌تواند اطلاعات به‌مراتب ذی‌قیمت‌تری را در اختیار پزشك معالج قرار دهد.

103

چگونگی تأثیر افزودنی‌های غذایی بر شیوع سرطان روده

4431 در میان سرطان‌هایی كه هم زنان و هم مردان را گرفتار می‌كند سرطان‌های كولوركتال یعنی آن‌هایی كه قسمت‌های پایینی روده را گرفتار می‌كنند شیوع بالایی دارند. در مطالعه‌ای جدید كه نتایج آن در مجله Cancer Research منتشرشده است محققان نشان داده‌اند كه یك افزودنی پرمصرف غذایی چگونه می‌تواند نقش مهمی در تولید سرطان در این قسمت بدن ایفا كند. شیوع این سرطان قسمت‌های پایینی دستگاه گوارش در دهه‌های اخیر مرتباً در حال افزایش است.

مطالعات اخیر نشان داده است كه تغییر در نوع باكتری‌هایی كه به‌طور طبیعی در روده انسان‌ها زندگی می‌كنند نقش مهمی در تغییر شیوع سرطان‌های كولوركتال بازی می‌كنند و این موجب تقویت این فكر در محققین دانشگاه جورجیا شد كه شاید وجود بعضی مواد افزودنی غذایی است كه موجب این تغییر در باكتری‌ها می‌شود.

شایان‌ذكر است كه در روده هركدام از ما بیش از یك‌صد تریلیون باكتری و ویروس و قارچ زندگی می‌كند كه نقش مهمی در كنترل كاركرد بدن و سلامتی ما ایفا می‌كنند. به این جمعیت میكروبی، میكروبیوم میگویند. نوع این میكروب‌ها در هر فردی با دیگری متفاوت بوده و نقش مهمی در تنظیم سیستم دفاع ایمنی ما ایفا می‌كنند.

بررسی محققان نشان داده است كه حتی میزان اندكی از دو نوع ماده امولسیفایر به نام‌های كربوكسی متیل سلولز و پلی سوربات 80 در غذای موش‌ها می‌تواند موجب التهاب در سلول‌های دستگاه گوارش آن‌ها و چاقی شود. امولسیفایر ها موادی مانند شوینده‌ها هستند كه به‌عنوان افزودنی‌ها به بسیاری از مواد غذایی امروزی اضافه می‌شوند تا موجب مخلوط شدن آب و روغن شوند. این مخلوط یكدست آب و روغن مانند آنچه در انواع سس‌ها دیده می‌شود نوعی قوام یكدست و یكنواخت را برای غذاهای فراوری‌شده فراهم میاورد.

محققان میگویند وجود این امولسیفایر ها در مواد غذایی موجب آن‌چنان تغییری در نوع میكروب‌های درون دستگاه گوارش می‌شوند كه نتیجه آن افزایش التهاب در سلول‌های جدار روده و افزایش احتمال بروز سرطان است. این مواد همچنین تعادل بین تكثیر و مرگ سلولی را تغییر می‌دهد و این فرآیند هم می‌تواند احتمال بروز سرطان را افزایش دهد.

104

تأثیر پروبیوتیك ها بر تقویت حافظه مبتلایان به آلزایمر

4428 محققین در یك مطالعه جدید نشان داده‌اند كه مصرف مداوم پروبیوتیك ها می‌تواند حافظه و توانایی تفكر را در افراد مبتلابه آلزایمر افزایش دهد. پروبیوتیك ها مواد غذایی هستند كه در آن‌ها تعداد زیادی از باكتری و مخمرهای مفید وجود دارد. این‌ها معمولاً محصولات لبنی مانند شیر و ماست هستند كه به طریقه خاصی تهیه می‌شوند تا محتوای باكتریایی آن‌ها افزایش یابد.

مطالعه بر روی 52 زن و مرد مبتلا به آلزایمر انجام شد كه به آن‌ها روزانه 200 میلی‌لیتر شیر داده شد. نیمی از آن‌ها شیر حاوی باكتری‌هایی مانند لاكتوباسیل و بیفیدوباكتریوم استفاده كردند. قبل و بعد از 12 هفته قوای شعوری افراد به‌توسط معیارهای پزشكی خاصی بررسی شد. درنهایت مشخص شد كه مصرف روزانه پروبیوتیك ها به مدت سه ماه می‌تواند توان كاركردی مغز را افزایش دهد. همچنین مشخص شد در گروهی كه شیر حاوی پروبیوتیك ها را مصرف كرده بودند میزان تری گلیسیرید و كلسترول بد خون و مقاومت به انسولین هم كمتر از گروه دیگر بوده است.

نتایج این مطالعه در نشریه Frontiers in Aging Neuroscience منتشرشده است.

مطالعات قبلی نشان داده است كه پروبیوتیك ها می‌توانند جمعیت باكتریایی روده را به‌طوری تغییر دهند تا موجب بهبود عملكرد سیستم ایمنی بدن شود.

105

یكی از علل از حال رفتن در افراد مسن تشكیل لخته است

4350 یك مطالعه جدید نشان داده است یكی از علل از حال رفتن، غش كردن و زمین خوردن در افراد مسن تشكیل لخته در ریه آن‌ها است. این مطالعه به‌توسط محققین ایتالیایی صورت گرفته و در آن نشان داده‌شده كه در بین 560 فردی كه برای اولین بار به علت از حال رفتن ناگهانی در بیمارستان بررسی‌شده‌اند علت در یك‌ششم موارد آمبولی ریوی یعنی تشكیل لخته در ریه است.

در غالب موارد منشأ این لخته‌ها در ساق پا است. در این محل لخته تشكیل‌شده و سپس از طریق وریدها به قلب و سپس به ریه می‌رسند. اگر لخته رسیده به ریه به‌اندازه كافی بزرگ باشد می‌تواند مسیر جریان خون را مسدود كند. چون كل جریان خون بدن باید برای اكسیژن‌گیری از ریه عبور كند انسداد جریان خون اولین تأثیر خود را به‌صورت كاهش موقتی خون واردشده به مغز نشان می‌دهد كه نتیجه آن از دست رفتن موقت هوشیاری و از حال رفتن است.

دیگر علائم آمبولی ریوی درد سینه و سرفه و یا تنگی نفس است. نتایج مطالعه ذكرشده در شماره اكتبر 2016 مجله New England Journal of Medicine منتشرشده است.

علل دیگر از حال رفتن مشكلاتی مانند تشنج، كاهش فشارخون و یا اختلالات ریتم قلب است.

106

سیگار موجب تأثیر دائمی بر دی ان ای می‌شود

4407 یك مطالعه جدید نشان می‌دهد كه چگونه سیگار می‌تواند اثر ماندگار خود بر دی ان ای انسان را با تغییر بیش از 7 هزار ژن برجای بگذارد. بااین‌حال بررسی بیش از 16 هزار فرد سیگاری در 16 مطالعه قبلی هم نشان می‌دهد كه اگر مصرف سیگار قطع شود در 5 سال بعدازآن بیشتر ژن‌ها می‌توانند خود را بازسازی كنند ولی بعضی تغییرات حتی 30 سال بعد از قطع سیگار هم برجای می‌مانند.

مطالعات قبلی نشان داده است كه سیگار بزرگ‌ترین علت قابل‌پیشگیری مرگ انسان است كه سالانه جان 6 میلیون انسان را در سراسر جهان می‌گیرد و موجب بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی و مغزی می‌شود.

محققان میگویند بامطالعه تغییرات ژن‌های افراد می‌توان سابقه سیگاری بودن آن‌ها را كشف كرد. نتایج این تحقیق در شماره سپتامبر 2016 مجله Circulation: Cardiovascular Genetics منتشرشده است.

107

دیدن داخل عروق با یك دوربین بسیار كوچك

4402 در دهه‌های اخیر اندازه دستگاه‌های الكترونیكی دائماً در حال كوچك‌تر شدن است. در سال‌های اخیر دوربین‌های بسیار كوچكی درست‌شده كه به‌راحتی درون دستگاه تلفن همراه شما جای گرفته است. اكنون محققان توانسته‌اند یك دوربین فیلم‌برداری را آن‌چنان كوچك كنند كه به‌اندازه یك‌دانه كوچك نمك شود. آن را بر روی یك كاتتر گذاشته و درون رگ‌های كوچك بدن می‌فرستند. به این طریق پزشك می‌توان به‌راحتی درون رگ را تماشا كند.

درون رگ‌های بدن ما ممكن است به‌توسط پلاك‌های حاوی كلسترول بسته‌شده و بیماری تصلب شرایین را ایجاد كند. این پلاك‌ها می‌توانند رگ خونی قلب یا مغز را بسته و موجب بروز سكته قلبی یا مغزی شوند.

اخیراً وسیله‌ای به نام Pantheris Lumivascular atherectomy system device ابداع‌شده كه درواقع نوعی كاتتر است كه از طریق رگ رانی به درون سیستم عروقی رفته و می‌توان آن را به درون عروق كرونر قلب هدایت كرد. با دوربین نصب‌شده بر روی این كاتتر می‌توان پلاك داخل رگ كه آن را مسدود كرده را دید و همان‌جا پلاك را به‌توسط سیستم تراش نصب‌شده بر روی آن خارج كرده و انسداد رگ را برطرف نمود.

108

چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

4401 بی‌خوابی در زنان دو برابر مردان است. بی‌خوابی معضل بزرگی است كه طبق آمارها در تقریباً ده درصد كل جامعه وجود دارد. افراد بدخواب شب‌ها دیر به خواب می‌روند و در طول خواب مكرراً بیدار می‌گردند. صبح‌ها زود از خواب بیدار می‌شوند و در طول روز هم خواب‌آلودند و كسل هستند. خواب بد ارتباط مستقیمی با بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، چاقی، افسردگی و دیگر بیماری‌های روحی و روانی دارد. مركز پیشگیری و كنترل بیماری‌ها در ایالات‌متحده می‌گوید خواب خوب نشانه‌ای از سلامتی است.

مطالعات قبلی نشان داده است كه سیكل قاعدگی زنان تأثیر مستقیمی در خواب آن‌ها دارد. حالا محققان كانادایی با بررسی 15 مرد و 11 زن متوجه شدند كه ساعت درونی مغز زنان طوری برنامه‌ریزی‌شده تا آن‌ها زودتر بخوابند و زودتر هم از خواب بلند شوند گویی ساعت بدنی آن‌ها به‌وقت تابستانی میزان شده و یك ساعت نسبت به ساعت مردان جابجا است. محققان میگویند همین جابجایی موجب بروز اختلالات خواب در زنان می‌شود. همچنین مشاهده شد كه زنان در طول شب كمی از مردان خواب‌آلودترند و نسبت به مردان كمتر كار در شیفت‌های شبانه را تحمل می‌كنند.

نتایج این تحقیق در مجله PNAS منتشرشده است.

109

تأثیر ویتامین دی بر آسم چیست

4399 یك مطالعه جدید نشان داده است كه مصرف مكمل‌های حاوی ویتامین دی می‌تواند احتمال بروز حملات شدید آسم را كاهش دهد. آسم بیماری تنفسی است كه هم در بالغین و هم در بچه‌ها دیده می‌شود. آسم موجب بروز علائمی مانند تنگی نفس، خس‌خس، سرفه و درد قفسه سینه می‌شود و علت آن افزایش حساسیت و آلرژی به موادی مانند گرده گیاهان، غبار یا دود است كه از راه هوا وارد مجاری تنفسی می‌شوند.

درمانی برای آسم وجود ندارد ولی با كمك داروهایی می‌تواند علائم آن را تا حدودی مدیریت كرد. مطالعات قبلی نشان داده است كه كمبود ویتامین دی در مبتلایان به آسم می‌تواند احتمال بروز حملات تنگی نفس را افزایش دهد. حالا محققین یافته‌اند كه اضافه كردن ویتامین دی به رژیم غذایی این افراد می‌تواند احتمال حملات شدید آسم آن را كم كند.

در این مطالعه محققان نتایج 9 مطالعه قبلی را كه بر روی 435 فرد بالغ و 658 كودك مبتلابه آسم انجام‌شده موردبررسی قراردادند و نشان دادند كه مصرف ویتامین دی می‌تواند احتمال مراجعه مبتلایان به آسم به مراكز اورژانس به علت حملات تنگی نفس را 6-3 درصد كاهش می‌دهد.

مصرف كورتون قسمتی از رژیم‌درمانی غالب مبتلایان به آسم است. این مطالعه همچنین نشان داد كه مصرف ویتامین دی نیاز به كورتون در این افراد را هم كم می‌كند.

110

تأثیر هورمون اكسی توسین بر اعتقادات روحی چیست

4395 بررسی‌های قبلی نشان داده است هورمون اكسی توسین كه به آن هورمون عشق هم میگویند تأثیر مهمی در ارتباطات اجتماعی افراد بازی می‌كند. اینك مطالعه‌ای جدید تأثیر این هورمون بر اعتقادات افراد را موردبررسی قرار داده است.

محققان دانشگاه دوك نشان داده‌اند كه وقتی به مردان هورمون اكسی توسین را از راه اسپری بینی بدهند احساسات معنوی و روحی آن‌ها افزایش پیدا می‌كند. همچنین وقتی به كسانی كه مدیتیشن می‌كنند این هورمون داده شد احساسات مثبت بیشتری در آن‌ها به وجود آمد. نتایج این مطالعه در مجله Social Cognitive and Affective Neuroscience منتشرشده است.

اكسی توسین نوعی هورمون و پیام رسان شیمیایی است كه در قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس تولید می‌شود و نقش مهمی در فرآیند تولد بچه و شیر دادن به بچه ایفا می‌كند. این هورمون موجب تقویت ارتباطات عاطفی بین مادر و فرزند شده و مطالعات جدید نشان‌دهنده نقش مهم این هورمون در ارتباطات اجتماعی بین افراد و احساساتی مانند همدلی و همدردی، اعتماد و لذت جنسی است. به همین علت به آن هورمون عشق هم میگویند. حالا مطالعات محققین تأثیر این هورمون در افزایش حس معنویت spirituality را نشان داده است.

در این مطالعه محققین به تعدادی از 83 مرد میان‌سال به‌طور تصادفی هورمون اكسی توسین را به‌صورت اسپری بینی و به عده‌ای دیگر فقط اسپری بینی بدون هیچ ماده مؤثری را دادند. یك هفته بعد پرسشنامه‌ای به افراد دادند كه اعتقادات معنوی و روحی آنان را موردبررسی قرارداد. همچنین همه آن‌ها در تمرینات مدیتیشن شركت داده شدند و از آن‌ها در مرود حسشان در حین تمرین سؤال شد.

در آن‌ها كه اكسی توسین دریافت كرده بودند صرف‌نظر از اینكه افراد مذهبی بوده‌اند یا خیر این فكر به وجود آمد كه اعتقادات معنوی نقش مهمی در زندگی دارد و اینكه زندگی معنی و هدفی دارد. همچنین در حین تمرینات مدیتیشن احساسات مثبت بیشتری در آن‌ها به وجود آمد. بررسی ژنتیكی شركت‌كنندگان در آزمایش نشان داد كه ارتباط بین اكسی توسین و ازایش حس معنویت در مردانی كه ژن CD38 را داشتند بیشتر بود. این ژن تولید اكسی توسین در هیپوتالاموس را مدیریت می‌كند.

111

تأثیر محل تجمع چربی در بدن بر ریسك بروز بیماری‌های قلبی

4390 یك مطالعه جدید نشان داده محلی كه چربی در بدن جمع می‌شود مهم است و تجمع چربی در بعضی نقاط بدن ریسك بروز بیماری‌های قلبی را نسبت به وقتی چربی در جای دیگری جمع می‌شود بیشتر می‌كند. خطرناك‌ترین محل تجمع چربی در ناحیه شكم است و جمع شدن چربی در این ناحیه خطر به‌مراتب بیشتری برای قلب دارد تا چربی كه در نواحی دیگر بدن مانند ران یا باسن یا زیرپوست جمع می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Journal of the American College of Cardiology منتشرشده است.

مطالعات قبلی نشان داده است كه مهم‌ترین علت بروز بیماری‌های قلبی عروقی وجود فشارخون، كلسترول بالا، چاقی، مصرف سیگار، وجود دیابت و عدم فعالیت بدنی است. در این مطالعه محققان با بررسی بیش از هزار فرد باسن متوسط 45 سال با كمك سی‌تی‌اسكن میزان و تراكم چربی در شكم این افراد و اندازه رسوب كلسیم در عروق كرونری قلب و رگ آئورت آن‌ها را اندازه‌گیری كردند. افراد به مدت شش سال پیگیری شدند.

بررسی نشان داد كه گرچه تجمع چربی در هر نقطه از بدن افراد ریسك بروز مشكلات قلبی عروقی در آن‌ها را بالا می‌برد ولی چربی درو شكم بیشترین تأثیر را در بروز این بیماری‌ها بجای می‌گذارد. همچنین در این افراد احتمال افزایش قند و چربی بیش از كسانی است كه در آن‌ها چربی در دیگر مناطق بدن مانند ران، باسن یا زیرپوست جمع می‌شود.

112

آموزش مغز برای كاهش استرس

4385 تاكنون راه‌های زیادی پیشنهادشده تا افراد بتوانند با كمك آن‌ها یاد بگیرند تا استرس خود را كم كنند ولی این تكنیك ها برای همه مردم كار نمی‌كند. حالا وسیله جدیدی ابداع‌شده تا مغز بتواند خودش را بهتر تنظیم كند تا بهتر با استرس و شرایط روحی بد كنار بیاید.

محققانی كه نتایج تحقیق خود را در مجله Biological Psychiatry منتشر كرده‌اند نشان دادند كه چگونه یك روش تصویربرداری می‌تواند با بازخوردی دقیق از فعالیت الكتریكی آمیگدال به تنظیم و كنترل ترس و استرس كمك كند. آمیگدال قسمتی از مغز است كه این احساسات را كنترل می‌كند.

آمیگدال در عمق مغز قرارگرفته و مانیتور كردن فعالیت آن بسیار مشكل است. تاكنون از نوعی از ام آر آی به نام fMRI برای بررسی این قسمت از مغز استفاده می‌شده است ولی این روشی گران‌قیمت است كه همه‌جا در دسترس نیست ولی محققان روشی جدید را پیشنهاد می‌كنند كه در آن با كمك ثبت فعالیت الكتریكی مغز یعنی الكتروانسفالوگرافی می‌تواند فعالیت آمیگدال را مانیتور كرد.

در این روش فعالیت الكتریكی مغز از راه الكترودهایی بر روی پوست سر تبت می‌شود. از طریق آن فعالیت آمیگدال مشخص‌شده و تغییرات الكتریكی آن تبدیل به صوتی می‌شود كه فرد آن را می‌شنود. به‌تدریج فرد با گوش دادن به تغییرات صدا یاد می‌گیرد تا چگونه فعالیت قسمت آمیگدال مغز خود را تنظیم كند و بدین‌وسیله می‌تواند تا احساساتی مانند ترس و به دنبال آن استرس را كنترل كند.

113

آیا آی سی یو بیمارستان‌ها واقعاً ارزش هزینه مصرفی را دارد

4365 یك مطالعه جدید نشان داده كه بعضی بیمارانی كه در آی سی یو بیمارستان‌ها بستری می‌شوند متحمل هزینه‌های زیادی شده و درمان‌های پیچیده‌ای برای آن‌ها انجام می‌شود ولی نتیجه خاصی از آن نمی‌گیرند. این وضعیت بخصوص برای بیماران دیابتی مبتلا به كتواسیدوز، لخته خون در ریه، نارسایی قلبی و خونریزی گوارشی صادق است. محققین میگویند بسیاری از این بیماران در بخش‌های آی سی یو بستری می‌شوند درحالی‌كه ممكن است بتوان آن‌ها را در یك بخش معمولی هم بستری و تحت درمان قرار داد.

محققان UCLA میگویند نتایج بررسی آن‌ها نشان داده است كه چگونه استفاده نامناسب از بخش‌های آی سی یو می‌تواند برای بیمار و سیستم درمانی مضر باشد. نتایج این بررسی در شماره ماه اوت مجله JAMA Internal Medicine منتشرشده است.

محققان میگویند در بعضی بیمارستان‌ها بیماران فقط در بخش‌های آی سی یو بستری می‌شوند چون مدیریت بیمارستان می‌خواهد تخت‌های آی سی یو پر باشند و یا چون نمی‌خواهد استرس زیادی را بر روی پرستاران بخش‌های معمولی وارد كند. گاهی هم علت تنها آموزش دانشجویانی است كه دوران كارآموزی خود را در آن بیمارستان می‌گذرانند.

در بررسی ذكرشده محققان حدود 157 هزار بیمار بستری‌شده در 94 بیمارستان در ایالات مریلند و واشنگتن در سال‌های 2012-2010 را موردمطالعه قراردادند. در این بررسی میزان بستری شدن بیماران در بخش‌های آی سی یو، میزان مرگ‌ومیر بیماران و مخارج بیماران موردمطالعه قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد كه در بیمارستان‌های كوچك میزان بستری شدن بیماران مبتلا به كتواسیدوز دیابتی، آمبولی ریوی، نارسایی قلبی و خونریزی فوقانی گوارشی بیشتر از بیمارستان‌های بزرگ است. در بیمارستان‌های آموزشی هم همین‌طور.

همچنین مشخص شد بستری شدن این بیماران در آی سی یو تأثیر چندانی در كاهش مرگ‌ومیر بیماران نداشته درحالی‌كه هزینه‌ها را بشدت افزایش داده است.

برای حل این معضل در بعضی بیمارستان‌ها بخش‌هایی به نام ایجادشده كه چیزی حد واسط آی سی یو و بخش‌های معمولی هستند. این بخش‌ها پرستاران بیشتری داشته و از تكنولوژی‌های بهتری برای مراقبت از بیماران استفاده می‌كنند ولی هزینه نگهداری بیماران در آن‌ها مانند آی سی یو ها خیلی بالا نیست.

114

ارتباط بین روده، مغز و سیستم ایمنی بسیار محكم است

4357 در سال‌های اخیر مطالعات زیادی ارتباطات مهم بین روده و مغز را مشخص كرده‌اند. حالا یك بررسی جدید نشان داده است كه این ارتباط می‌تواند نقش مهمی در سیستم دفاع ایمنی بدن هم داشته باشد. مطالعات قبلی نشان داده است كه مغز و روده به‌توسط شبكه قوی از سلول‌های عصبی باهم مرتبط هستند. به‌طور مثال همین شبكه عصبی است كه موجب بورز احساس‌های سیری و گرسنگی در شما می‌شود. مطالعات جدید نشان داده است كه این ارتباط نقش مهمی در بروز بعضی بیماری‌ها مانند پاركینسون، اوتیسم، آلزایمر، افسردگی و اضطراب دارد.

تا سال‌های اخیر تفكر غالب این بود كه سیستم ایمنی و عصبی دو دستگاه مجزا از هم هستند ولی اكنون تحقیقات به این سمت در جریان است كه آیا می‌توان از داروهای مؤثر بر مولكول‌هایی كه مسئول انتقال پیام‌های عصبی هستند (مانند دوپامین) در درمان التهاب استفاده كرد. به‌بیان‌دیگر آیا این داروها می‌توانند سیستم ایمنی را هم تحت تأثیر قرار دهند.

محققان دانشگاه دوك بررسی خود را بر روی نوعی كرم نماتود به نام Caenorhabditis elegans كه دارای تنها 302 سلول عصبی است انجام دادند. در نظر داشته باشید كه سلول‌های عصبی مگس حدود 25 هزار و سلول‌های عصبی انسان 100 میلیارد است.

محققان دارویی به نام كلرپرومازین كه در درمان اسكیزوفرنی استفاده می‌شود و تأثیر آن از طریق ممانعت از اثر دوپامین است را در كرم‌ها مورداستفاده قراردادند. همان‌طور كه گفتیم دوپامین مولكولی است كه مسئول انتقال پیام بین سلول‌های عصبی است. وقتی محققان كرم‌ها را در معرض این دارو قراردادند مقاومت آن‌ها در مقابل میكروب پسودومونا كاهش پیدا كرد. آن‌ها میگویند انتقال سیگنال‌های عصبی به‌توسط دوپامین می‌تواند موجب تغییر پاسخ التهابی بدن به محرك‌های خارجی شود.

115

چاقی برای مردان كشنده‌تر است یا زنان

4339 یك تحقیق جدید نشان داده است كه چاقی برای مردان سه برابر كشنده‌تر از زنان است. این تحقیق بر روی حدود چهار میلیون نفر زن و مرد در تمام جهان صورت گرفته و نشان داده است كه احتمال فوت قبل از 70 سالگی برای مردان با وزن طبیعی 19 درصد و برای زنان با وزن طبیعی 11 درصد است. همین احتمال در افراد چاق برای مردان به 30 درصد و برای زنان به 15 درصد افزایش پیدا می‌كند. به دیگر سخن می‌توان گفت چاقی می‌تواند موجب افزایش احتمال فوت در مردها به میزان 11 درصد و در زن‌ها به میزان 4 درصد شود.

نتایج این تحقیق در شماره جولای 2016 مجله The Lancet منتشرشده است.

محققان میگویند بعد از سیگار چاقی دومین علت مرگ زودرس است. اگر مرد هستید تنها با كاهش ده درصد از وزن خود می‌توانید احتمال فوت قبل از 70 سالگی را 20 درصد كم كنید.

بررسی‌های قبلی نشان داده است كه مردان بیش از زنان در معرض دیابت و كبد چرب هستند كه هر دو این مشكلات می‌تواند با چاقی بیشتر شود. سازمان بهداشت جهانی تخمین میزند كه حدود بیست درصد مردم دنیا اضافه‌وزن دارند و بیش از 600 میلیون نفر فرد چاق در جهان زندگی می‌كنند. میدانیم كه چاقی می‌تواند ریسك ابتلا به بیماری‌های قلبی، سكته مغزی، دیابت و سرطان را افزایش دهد.

116

نوعی چشم مصنوعی كه بر روی عینك سوار می‌شود

4338 اخیراً شركتی فرانسوی به نام Pixium Vision اجازه تولید نوعی سیستم بینایی مصنوعی را یافته كه با آن IRIS II bionic vision system می‌گوید. مورداستفاده این سیستم در افرادی است كه بینایی خود را به علت تخریب شبكیه چشم خود از دست داده اند.

این وسیله از نوعی دوربین خاص بر روی عینك استفاده می‌كند كه پس از دریافت تصاویر و تبدیل آن‌ها به امواج الكتریكی اطلاعات حاصله را به مجموعه ای از 150 الكترود ظریف منتقل می‌كند. این مجموعه به‌توسط یك عمل جراحی در كنار عصب چشم كار گذاشته می‌شود.

تحریك عصب بینایی شخص نابینا موجب تشكیل تصویر رد قشر مغز وی شده و بدین‌وسیله او می‌تواند ببیند.

117

تأثیر گوشت قرمز بر كلیه

4333 در یك مطالعه بزرگ محققین سنگاپوری نشان داده‌اند كه مصرف گوشت قرمز می‌تواند احتمال بروز نارسایی كلیه را افزایش دهد و تغییر رژیم غذایی و استفاده از دیگر منابع پروتئینی بجای گوشت قرمز می‌تواند این احتمال را كاهش دهد. این مطالعه بر روی بیش از 63 هزار تن و به مدت 15 سال انجام‌شده است.

این مطالعه نشان داده است كه میزان آسیب گوشت قرمز به كلیه بسته به میزان استفاده از آن متغیر است و هرچه گوشت بیشتری مصرف شود شدت آسیب بیشتر می‌شود. نتایج نشان داده است در افرادی كه بیشترین میزان گوشت قرمز را مصرف می‌كنند احتمال بروز نارسایی كلیه 40 درصد افزایش پیدا می‌كند.

نتایج این مطالعه در شماره جولای 2016 مجله Journal of the American Society of Nephrology منتشرشده است.

محققان میگویند اهمیت این یافته بیشتر از همه كمك به تغییر در رژیم غذایی افراد مبتلا به نارسایی كلیه است چه مصرف گوشت قرمز در این افراد می‌تواند شدت نارسایی را افزایش دهد. آن‌ها به این دسته از افراد توصیه می‌كنند برای تأمین پروتئین موردنیاز خود از منابع گیاهی استفاده كنند. بااین‌حال اگر تمایل آن‌ها به مصرف گوشت است می‌توانند بجای گوشت قرمز از ماهی و مرغ استفاده كنند.

مطالعات قبلی نشان داده است كه مصرف گوشت‌هایی كه در درجه حرارت‌های بالا طبخ می‌شوند می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان كلیه را بیشتر كند.

118

چگونه باكتری‌های انار خوار شما را جوان نگه می‌دارند

4331 در تحقیقات بر روی مواد ضد پیری محققان متوجه شده‌اند گه چگونه در سیر تكامل جانداران، باكتری‌ها، گیاهان و جانوران توانسته‌اند به كمك یكدیگر بیایند. آن‌ها نشان داده‌اند كه مولكولی خاص از دسته ellagitannins در دانه‌های انار وجود دارد كه تحت تأثیر باكتری‌های درون روده به ماده‌ای به نام urolithin A تبدیل می‌شود و این ماده می‌تواند سلول‌های عضلانی را در مقابل پیری محافظت كند.

نتایج این مطالعه محققین سویسی در مجله Nature Medicine منتشرشده نشان می‌دهد كه با پیر شدن سازوكارهای سلول‌های بدن ما برای به دست آوردن انرژی كند می‌شود. این سازوكار كه میتوفاژی mitophagy نامیده می‌شود میتوكندری های خراب‌شده را دوباره احیا می‌كند. میتوكندری ها كارخانه‌های تولید انرژی درون سلول‌ها هستند. وقتی سلول نتواند میتوكندری های خراب‌شده را بازیافت و احیا كند به‌تدریج كار آیی خود را ازدست‌داده و ضعیف‌تر می‌شود.

حالا محققین به این نكته پی برده‌اند كه یورولیتین urolithin A می‌تواند روند میتوفاژی در سلول را حفظ و تقویت كند.

محققان آزمایشان خود را بر روی نوعی كرم به نام Caenorhabditis elegans انجام داده‌اند كه به علت شباهت‌های زیادی كه سلول‌های آن با انسان دارد در مطالعات بیولوژی از آن استفاده می‌شود. عمر این كرم تنها 10-8 روز است. وقتی محققین این كرم را در معرض یورولیتین قراردادند عمر آن 45 درصد افزایش پیدا كرد. بررسی‌های دیگر نشان داد كه یورولیتین می‌تواند استقامت موش‌های پیر را در دویدن به مدت طولانی 42 درصد افزایش بدهد.

اكنون مطالعات انسانی بر روی تأثیر یورولیتین بر انسان آغازشده است ولی ماده‌ای كه باكتری‌های روده ما به‌طور طبیعی می‌توانند آن را به یورولیتین تبدیل كنند فقط در انار وجود دارد.

119

دستگاهی برای انجام سریع جراحی كریكوتیروتومی

4326 گاهی اوقات در آسیب‌های شدید ناحیه گردن و حنجره راه هوایی بسته‌شده و اگر به‌صورت خیلی سریع مسیر هوایی جایگزینی برای بیمار ایجاد نشود خفگی و به دنبال آن مرگ اتفاق میفتد. یكی از راه‌های ایجاد مسیر هوایی جایگزین انجام جراحی كریكوتیروتومی است. در این جراحی كه معمولاً به‌توسط پزشك و در محل حادثه یا در اورژانس مراكز درمانی انجام می‌شود پوست جلوی گردن در نزدیكی غده تیروئید و استخوان كریكوئید شكافته شده تا هوا بتواند از جلوی گردن به درون نای و ریه راه پیدا كند.

این جراحی نیاز به مهارت دارد و انجام آن می‌تواند وقت‌گیر باشد درحالی‌كه در موارد حاد ثانیه‌ها هم اهمیت دارند. به همین خاطر تعدادی از دانشجویان دانشگاه جانز هاپكینر وسیله‌ای ساخته‌اند تا به كمك آن بتوان این جراحی را با سرعت و سهولت بیشتری انجام داد.

این وسیله كه CricSpike نامیده می‌شود بر روی گردن بیمار گذاشته‌شده و با كمك آن می‌توان مسیر پوست تا مسیر هوایی را به‌راحتی باز كرد و لوله تنفسی را از طریق سوراخ ایجادشده به درون نای فرستاد.

120

ارتباط خستگی مزمن با باكتری‌های روده

4324 یك مطالعه جدید نشان داده است كه بیماری موسوم به خستگی مزمن می‌تواند با نوعی باكتری‌هایی كه در روده انسان زندگی می‌كنند ارتباط داشته باشد. محققان دانشگاه كورنل میگویند انواع مختلفی از باكتری‌ها به‌طور طبیعی در روده ما زندگی می‌كنند كه فعالیت آن‌ها نقش مهمی نه‌تنها در فعالیت سیستم گوارشی ما بلكه در بسیاری از عملكردهای دیگر دستگاه‌های بدن دارند. به این جمعیت باكتریایی میكروبیوم Microbiome میگویند.

بررسی آن‌ها نشان داده كه در افراد مبتلابه خستگی مزمن تنوع این باكتری‌ها كمتر از افراد عادی است. همچنین مشخص‌شده كه باكتری‌های روده این افراد بیشتر از انواعی هستند كه موجب بروز التهاب می‌شوند و جمعیت باكتری‌هایی كه التهاب بافتی را كاهش می‌دهند در روده این افراد كمتر از طبیعی است.

محققان میگویند این یافته نشان می‌دهد كه بسیاری از موارد خستگی مزمن منشأ روحی و روانی نداشته و علت آن به تغییر در جمعیت و نوع باكتری‌های روده شخص برمی‌گردد. حدود یك درصد مردم به بیماری خستگی مزمن مبتلا هستند. این بیماری موجب بروز علائمی مانند خستگی شدید كه با استراحت خوب نمی‌شود، احساس ضعف، درد مفاصل و عضلات، سردرد و مشكلات گوارشی می‌گردد.

محققان با بررسی مدفوع تعدادی از افراد مبتلابه خستگی مزمن متوجه تغییر در تنوع و نوع باكتری‌های روده در این اشخاص شده‌اند. آن‌ها همچنین با بررسی خون این افراد متوجه بالا بودن مواد شیمیایی شده‌اند كه نشان‌دهنده وجود التهاب است. محققان عقیده دارند این التهاب می‌تواند به علت نشت و نفوذ باكتری‌های از درون روده به جریان خون افراد و به دنبال آن بروز واكنش دفاعی و التهابی بدن ایجادشده باشد.

بررسی‌های قبلی نشان داده است كه نوع باكتری‌های روده می‌تواند در احتمال بروز بعضی از مشكلات روحی مانند اضطراب، افسردگی و اوتیسم نقش داشته باشد.

نتایج مطالعه ذكرشده در مجله Microbiome منتشرشده است.

121

مشكلات بارداری در مادران پسرها بیشتر است

4322 محققان میگویند وقتی مادر به یك جنین پسر باردار است احتمال اینكه مشكلات جدی ناشی از بارداری برای او به وجود آید بیش از وقتی است كه به یك جنین دختر باردار باشد. این یافته محققان استرالیایی در دانشگاه آدلاید بعد از مطالعه بیش از نیم میلیون تولد در آن كشور به‌دست‌آمده است.

این مطالعه نشان داده است كه وقتی مادر به یك جنین مذكر حامله است احتمال زایمان زودرس بیشتر است. همچنین در این مادران احتمال بروز دیابت 4 درصد و احتمال افزایش فشارخون 7 درصد بیشتر از وقتی است كه جنین مؤنث باشد. محققان میگویند این تفاوت در جنسیت جنین می‌تواند باواسطه متفاوت بودن جفت در این دو جنس موجب تغییرات ذكرشده بشود. جفت درواقع قسمتی از جنین است و خصوصیات ژنتیكی او را دارد.

محققان میگویند این یافته‌ها باید هشدار بیشتری باشد برای مادران باردار تا تحت نظر پزشك در دوران حاملگی از تغذیه مناسب و فعالیت بدنی متعادلی تبعیت كنند تا احتمال بروز مشكلات برای آن‌ها به حداقل برسد.

نتایج این مطالعه در شماره جولای 2016 مجله PLOS ONE منتشرشده است.

122

استفاده از فراصوت در درمان لرزش اندام

4320 محققان اجازه استفاده از دستگاه جدیدی برای درمان لرزش اندام را به دست آورده‌اند. این دستگاه كه ExAblate Neuro device نامیده می‌شود می‌تواند امواج اولتراسوند یا فراصوت را در منطقه كوچكی از بافت مغز بتاباند و به آن قسمت را با استفاده از انرژی فراصوت از بین ببرد. تمركز انرژی اولتراسوند با كمك و هدایت یك دستگاه ام آر آی امكان‌پذیر می‌شود. از این سیستم برای درمان نوعی بیماری عصبی استفاده می‌شد كه به آن لرزش اساسی essential tremo میگویند.

لرزش اساسی شایع‌ترین نوع لرزش دست در انسان است و بیشتر در سنین بالای 40 سال دیده می‌شود. از وسیله فوق‌الذكر در افرادی استفاده می‌شود كه به درمان طبی پاسخ مناسبی نداده‌اند. استفاده از این روش نیازمند بیهوش كردن بیمار نیست.

در بررسی 76 نفر مبتلابه لرزش اندام با این وسیله حدود 50 درصد بهبود در علائم بیماران مشاهده‌شده است.

123

پانكراس مصنوعی چیست

4319 مبتلایان به دیابت نوع یك باید مرتباً و چند بار در طول روز میزان قند خون خود را اندازه‌گیری كرده و بر مبنای آن اندازه مناسبی از انسولین را به خود تزریق كنند ولی این كار بسیار خسته‌كننده و دردآور است و نیاز به‌دقت بالای هم دارد. نتیجه اینكه محققان از مدت‌ها قبل به دنبال خودكار كردن این روند هستند كه نتیجه آن به وجود آمدن پانكراس مصنوعی است.

غده پانكراس یا لوزالمعده در شكم و نزدیكی معده و روده است و گرچه كار اصلی آن تولید آنزیم‌های لازم برای هضم غذاهای خورده شده است ولی یكی از كارهای فرعی آن تولدی هورمون انسولین است. این هورمون نقش اساسی در متابولیسم قند در بدن را ایفا می‌كند. با در نظر گرفتن اینكه قند غذای اصلی سلول‌های بدن است می‌تواند اهمیت انسولین را بیشتر متوجه شد.

در مبتلایان به دیابت نوع یك به علت عدم تولید كافی هورمون انسولین در بدن، قند موجود در بدن توان ورود به سلول‌ها برای مصرف شدن را ازدست‌داده كه یكی از نتایج آن بالا رفتن قند خون است.

پانكراس مصنوعی نوعی سیستم الكترونیكی است كه بر روی پوست قرار می‌گیرد. از طریق سوزن باریكی كه دارد در هرروز به هر تناوبی كه لازم است قند خون را اندازه‌گیری می‌كند و سپس با دستور به یك پمپ انسولین میزان لازم از آن را به بدن تزریق می‌كند. این كار به‌صورت كاملاً خودكار و بدون دخالت بیمار انجام می‌شود. نتایج آن دقت بسیار بالاتر سیستم در كنترل قند خون و عدم نیاز به سوراخ كردن مكرر نوك انگشت برای به دست آوردن خون موردنیاز آزمایش و همچنین خودكار بودن آن است.

البته روش‌های دیگری مانند پیوند غده پانكراس و یا پیوند سلول‌های لانگرهانس هم برای كنترل دیابت نوع یك بكار می‌رود ولی با در نظر گرفتن سختی و پرهزینه بودن و عوارض متعدد این كار مانند احتمال پس زدن پیوند به نظر می‌رسد استفاده از پانكراس مصنوعی روش كارآمدتری در كنترل دیابت باشد.

انواع متفاوتی از این وسیله در سال‌های اخیر در حال آزمایش است و انواع تجاری آن به‌زودی در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

124

ارتباط بین ضربات سر و پاركینسون چیست

4318 یك مطالعه جدید نشان داده است كه بین ضربات شدید وارده به سر كه موجب از دست رفتن هوشیاری می‌شود و بیماری پاركینسون ارتباط وجود دارد. محققان دانشگاه واشنگتن در سیاتل میگویند ضربات شدید سر می‌توانند منجر به بیماری پاركینسون شوند.

پاركینسون نوعی بیماری مزمن و پیشرونده حركتی است كه سیستم عصبی مركزی را درگیر می‌كند. علت آن ناشناخته است و درمان قاطعی برای آن وجود ندارد. بااین‌حال روش‌های دارویی و جراحی وجود دارد كه می‌توان با كمك آن‌ها علائم بیماری را كم كرد.

محققان در بررسی خود بیش از 7 هزار فرد با سن بالای 80 سال را موردمطالعه قراردادند. تعداد 865 نفر از این افراد سابقه ضربه شدید به سر و از دست رفتن هوشیاری را در سال‌های قبل عمر خود داشتند كه در 142 مورد این اختلال هوشیاری بیش از یك ساعت طول كشیده بود. در جمعیت موردمطالعه 117 نفر به بیماری پاركینسون مبتلا بودند. مطالعه موردنظر ارتباط معناداری را بین ضربه شدید وارد به سر و از دست رفتن هوشیاری بیش از یك ساعت و بیماری پاركینسون را نشان داد.

نتایج این مطالعه در شماره جولای 2016 مجله JAMA Neurology منتشرشده است.

محققان به مردم پیشنهاد می‌كنند با رعایت موارد احتیاطی مانند استفاده از كلاه‌های ایمنی یا استفاده از كمربند ایمنی احتمال ضربه شدید به سر را كاهش دهند.