نوبت دهی

مقالات تکنولوژی پزشکی 4

125

تشخیص سرطان مری با دید كامپیوتری

4317 محققان دانشگاه تكنولوژی آیدهوون در هلند نوعی دید هوشمند كامپیوتری را توسعه داده‌اند كه می‌تواند مراحل ابتدایی سرطان را از روی ظاهر آن تشخیص بدهد.

یكی از راه‌های تشخیص سرطان‌های دستگاه گوارش انجام آندوسكوپی و دیدن تغییراتی است كه در سطح مخاط آن ایجاد می‌شود. در مراحل ابتدایی سرطان تغییرات ایجادشده در ظاهر مخاط ممكن است آن‌قدر كم باشد كه تشخیص آن با چشم‌ پزشك بسیار مشكل است.

حالا یك دید هوشمند كامپیوتری می‌تواند تغییرات بسیار اندك در رنگ و شكل بافت را كه چشم و مغز انسان نمی‌تواند تشخیص بدهد را بیابد. نتایج تحقیقات بر روی این مدل بینایی مصنوعی در مجله Endoscopy منتشرشده است.

اخیراً استفاده از دید هوشمند كامپیوتری در بسیاری از زمینه‌ها به‌سرعت درحال‌توسعه است.

126

بیشتر آب بنوش تا لاغرتر بمانی

4315 یك مطالعه جدید نشان داده است به‌سادگی آب خوردن می‌توان لاغر شد. این مطالعه نشان داده است در آن‌هایی كه بدنشان آب كمتری دارد توده چربی بیشتر می‌شود. محققان دانشگاه میشیگان میگویند آن‌ها كه در طول روز آب كمتری می‌خورند 50 درصد بیش از دیگران چاق می‌شوند.

این مطالعه بر روی بیش از 9 هزار فرد با سن 64-18 سال انجام‌شده و میزان مصرف آب این افراد بر اساس میزان ادرار آن‌ها سنجیده شد. مطالعه نشان داده است كه در آن‌ها كه آب كمتری می‌خورند وزن بیشتری دارند. نتایج این مطالعه در شماره جولای 2016 مجله Annals of Family Medicine منتشرشده است.

محققان میگویند مصرف آب بیشتر می‌تواند معده را پركرده و میل به غذا را كمتر كند. همچنین كسانی كه آب بیشتری مصرف می‌كنند معمولاً غذاهای سالم‌تری می‌خورند. برای اینكه بفهمید آیا به‌اندازه كافی آب مصرف می‌كنید یا نه به ادرار خود نگاه كنید. اگر رنگ آن روشن است مصرف آب شما خوب است. اگر ادرار شما زرد تیره است مصرف آب شما كم است.

نیاز بدن انسان به آب حدوداً روزی 3 لیتر آب است كه این آب باید از طریق مواد غذایی و نوشیدنی‌ها تأمین شود. همچنین مشخص‌شده است كه افراد چاق باید آب بیشتری مصرف كنند.

127

حتی استخرهای تمیز هم می‌توانند خطراتی داشته باشند

4310 در یك روز گرم تابستان ممكن است هیچ‌چیز بهتر از پریدن درون یك استخر نباشد ولی تحقیقات جدید بر این نكته تأكید مجدد دارد كه قبل از رفتن به داخل استخر حتماً دوش بگیرید و به كودكانتان یاد بدهید درون استخر ادرار نكنند.

بررسی‌های محققان دانشگاه كارولینای جنوبی نشان داده است موادی كه برای ضدعفونی استخرها مورداستفاده قرار می‌گیرند وقتی با عرق بدن، ادرار و یا موادی كه مردم به پوستشان می‌زنند تركیب می‌شود می‌تواند منجر به تولید بیش از یك‌صد نوع ماده شیمیایی شود كه برای سلامت ما خطرناك است.

بعضی از این مواد می‌توانند موجب آسیب ژنتیكی به سلول‌ها شوند به‌طوری‌كه نشان داده‌شده است در كسانی كه مدت‌های زیادی در اطراف استخر هستند احتمال بروز مشكلات تنفسی و سرطان مثانه بیشتر می‌شود.

یكی از رایج‌ترین موادی كه برای ضدعفونی كردن آب استخر استفاده می‌شود كلرین است. شما فكر می‌كنید بویی كه در استخر استشمام می‌كنید بوی كلرین است ولی قسمت اعظم این بو به علت ماده‌ای به نام تری كلرامین است كه ناشی از تركیب ادرار و كلرامین است. این ماده از آب به هوای اطراف استخر رفته و استنشاق آن می‌تواند موجب بروز تحریك سیستم تنفسی شود. این تحریك می‌تواند احتمال بروز سرماخوردگی و آسم گردد.

محققان میگویند آب استخرها دو برابر و آب جكوزی‌ها چهار برابر آب عاری از مواد شیمیایی سرطان‌زا است. گرمای آب جكوزی می‌تواند واكنش‌های شیمیایی را تسریع كرده و سرعت تولید مواد مضر را افزایش دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Journal Environmental Science & Technology منتشرشده است.

محققان میگویند این اطلاعات به معنای عدم استفاده از استخر نیست ولی در هر كاری باید جانب احتیاط و تعادل را رعایت كرد. آن‌ها عقیده دارند استفاده از استخرهای روباز و یا استخرهایی كه سیستم تهویه هوای آن‌ها خوب است می‌تواند خطرات را كمتر كند. آن‌ها همچنین توصیه می‌كنند برای ضدعفونی كردن آب استخر بجای كلرین از ازون استفاده شود.

توصیه به دوش گرفتن قبل از استخر می‌تواند موجب كاهش ورود عرق سطح پوست به استخر شود. آموزش بچه‌ها برای ادرار نكردن در استخر هم اهمیت زیادی دارد. محققین همچنین توصیه می‌كنند كودكانی را كه اسهال دارند به استخر نبریم.

128

چراغ سبز به درمان جدید میگرن

4309 در یك مطالعه جدید محققان افراد مبتلا به میگرن را در برابر نورهای با رنگ متفاوت قرار داده و متوجه شدند نور آبی احتمال بروز میگرن را بیشتر كرده درحالی‌كه نور سبز می‌تواند اثری محافظتی در برابر شروع آن داشته باشد و حتی در تعدادی از افراد نور سبز توانسته است شدت درد میگرن را تا 20 درصد كاهش دهد.

محققان میگویند سردرد میگرنی در 15 درصد كل مردم جهان وجود دارد و یكی از علائم شایع آن فتوفوبی یا حساسیت به نور است. همچنین بیش از 80 درصد از حملات میگرنی همراه با حساسیت به نور است و به همین خاطر افراد در حین سردرد میگرنی به دنبال جایی تاریك برای استراحت می‌گردند.

قسمتی در مركز مغز به نام تالاموس وجود دارد كه به‌صورت نوعی رله واسط بین چشم و كورتكس بینایی است و این قسمت از مغز در مبتلایان به میگرن می‌تواند حساسیت به نور را تشدید كند.

نتایج مطالعه ذكرشده در شماره ماه می 2016 مجله Brain منتشرشده است.

129

مصرف چای و قهوه داغ سرطان‌زا است

4306 طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی مصرف نوشیدنی‌های خیلی داغ می‌تواند احتمال بروز سرطان مری را افزایش دهد. این گزارش بر پایه یك بررسی جامع محققان كالیفرنیا جنوبی صورت گرفته كه نتایج آن در مجله The Lancet Oncology منتشرشده است.

بررسی فوق‌الذكر نتیجه مطالعه بیش از هزار تحقیقی است كه تاكنون در مورد تأثیر نوشیدنی‌های داغ بر بدن انسان صورت گرفته است. این بررسی نشان داده است كه مصرف چای یا قهوه با درجه حرارت بیش از 65 درجه سانتی گراد می‌تواند موجب افزایش احتمال بروز سرطان مری شود. مصرف نوشیدنی بسیار داغ در كشورهایی مانند آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه رایج است.

در كشور ما هم مصرف چای داغ در بعضی مناطق بیشتر است. به‌طور مثال در استان گلستان این فرهنگ وجود دارد و در این ناحیه هم سرطان مری بیش از دیگر مناطق دیده می‌شود.

محققان میگویند نوشیدنی‌های خیلی داغ می‌تواند به سلول‌های پوشاننده جدار مری آسیب رساند و زمینه را برای بروز سرطان در این ناحیه هموار كند.

130

مصرف غذای چرب در دوران حاملگی تأثیرش را بر فرزندان تا سه نسل ادامه می‌دهد

4304 مطالعات قبلی نشان داده است كه مصرف غذاهای پرچرب و شیرین توسط مادر در دوران بارداری می‌تواند موجب بروز مشكلاتی ازجمله سقط خودبه‌خودی در مادر، مشكلات مادرزادی و افزایش احتمال بروز چاقی و دیابت و بیماری‌های قلبی در نوزاد می‌شود. حالا یك مطالعه جدید نشان داده است كه این ریسك فقط مختص نوزاد مادر نیست بلكه تا سه نسل بعد از مادر ادامه میابد. این تحقیق به‌توسط محققین دانشگاه واشنگتن در سنت لویس انجام و نتایج آن در مجله Cell Reports منتشرشده است.

این تحقیق در مقیاس حیوانی و بر روی تعدادی موش انجام‌شده و به آن‌ها مواد غذایی پرچرب همانند آن چیزی كه در فست فود ها وجود دارد داده شد. به فرزندان این موش‌ها غذای استاندار با محتوای چربی متعادل داده شد. بااین‌حال و باوجود مصرف غذای سالم در این فرزندان، مشكلات متابولیكی در فرزندان این موش‌ها تا سه نسل مشاهده شد.

میتوكندری هایی كه در سیتوپلاسم سلول‌ها وجود دارند و وظیفه آن‌ها تولید انرژی برای مصرف سلول است ژن‌های مخصوص به خود را دارند و این ژن‌ها تنها از مادران و نه پدران به فرزندان منتقل می‌شوند. این مطالعه برای اولین بار نشان داد كه اختلال در كاركرد میتوكندری ها ناشی از مصرف غذای پرچرب می‌تواند از طریق كدهای ژنتیكی موجود در سلول تخمك مادر تا سه نسل به فرزندان او منتقل شود. این انتقال تنها از طریق فرزندان دختری منتقل می‌شود.

131

راه رفتن مبتلایان به سكته مغزی بعد از پیوند سلول‌های بنیادی

4301 یك تحقیق جدید نشان داده است كه در افرادی كه به علت سكته مغزی توانایی‌های حركتی خود را ازدست‌داده‌اند می‌توان با تزریق سلول‌های بنیادی به مغز این توانایی‌ها را بازگرداند به حدی كه بعضی افراد می‌توانند توان راه رفتن خود را مجدداً به دست آورند. این نتیجه تحقیقی انجام‌شده در دانشگاه استنفورد است كه نتایج آن در مجله Stroke منتشرشده است.

بعد از سكته مغزی برحسب اینكه چه قسمتی از بافت مغز صدمه‌دیده است قسمتی از توانایی‌های فرد از دست می‌رود. در بعضی افراد ضعف درحركت دادن دست یا پا ایجاد می‌شود و در بعضی دیگر توان حرف زدن یا راه رفتن مختل می‌گردد. سكته مغزی شایع‌ترین علت معلولیت در انسان است و از هر سه فردی كه دچار سكته مغزی می‌شوند دو نفر آن‌ها معلول می‌شود.

محققین تعدادی از افراد با سن متوسط 61 سال كه در 6 ماه تا سه سال اخیر دچار سكته مغزی شده‌اند را موردمطالعه قرار داند. همه این افراد معلولیت‌های حركتی ناشی از سكته داشتند. بعضی از آنا نمی‌توانستند به‌راحتی دست خود را حركت دهند و بعضی دیگر نمی‌توانستند راه بروند. برای این افراد پیوند سلول‌های بنیادی صورت گرفت. سوراخی در جمجمه آن‌ها ایجاد شد و سلول‌های بنیادی از نوع SB623 cells به محل آسیب‌دیده مغز تزریق گردید. این‌ها سلول‌هایی هستند كه از مغز استخوان گرفته‌شده و به طریقی تغییریافته‌اند كه فعالیت عصبی داشته باشند.

بعد از گذشت حدود یك ماه از تزریق علائم بهبودی مشخص شد. توانایی حركتی بیماران بهتر شده بود و بعضی از آن‌ها كه در ویلچر بودند توانستند راه بروند.

بررسی بر روی تكامل و بهبود این روش درمانی و توسعه استفاده از آن در دیگر مشكلات مغزی انسان ادامه دارد

132

استفاده از هولوگرام برای آموزش آناتومی

4300 اخیراً كلینیك كلیولند با همكاری دانشگاه Case Western Reserve توانسته‌اند با كمك تكنولوژی هولولنز مایكروسافت سیستمی را طراحی كنند كه می‌توان از آن برای آموزش آناتومی به‌صورت تصاویر سه‌بعدی به دانشجویان پزشكی بهره برد.

هولولنز نوعی عینك است كه با نگاه كردن از ورای آن می‌توان تصاویر ساخته‌شده به‌توسط كامپیوتر را در میدان دید واقعی شخص قرارداد و به‌این‌ترتیب مجاز را با واقعیت پیوند داد. این روش را واقعیت تقویت‌شده یا augmented reality میگویند.

با كمك این سیستم می‌توان ساختمان موردمطالعه را به‌صورت مجازی در جلوی چشم مشاهده كرد و با حركت در اطراف آن می‌توان جسم را از زوایای گوناگون مشاهده كرد. این سیستم فرامین خود را از طریق حركات دست و دستوران صوتی كاربر دریافت می‌كند.

با كمك این سیستم می‌توان از دانشجویان امتحان هم گرفت. محققان میگویند سیستم موردنظر می‌تواند تا حدود زیادی آموزش آناتومی به دانشجویان پزشكی را تسهیل كرده و نیاز به تشریح عملی جسد كه كاری زمان‌بر و پرهزینه است را كم می‌كند.

133

سونوگرافی سر برای تشخیص آسیب مغزی

4298 محققان دانشگاه ابردین با همكاری وزارت دفاع بریتانیا درحال‌توسعه نرم‌افزار جدیدی هستند كه به كمك آن می‌توان در میدان جنگ یك تصویر سه‌بعدی از مغز سربازان صدمه‌دیده را تهیه و آن را فوراً به مركز درمانی مخابره كرد تا بتوان آسیب‌های وارده به مغز را در كوتاه‌ترین زمان تشخیص داد. از این وسیله می‌توان همچنین در آمبولانس‌ها برای تشخیص سریع خونریزی‌های مغزی استفاده كرد.

امروزه برای تشخیص خونریزی‌های مغزی از سی‌تی‌اسكن و ام آر ای استفاده می‌شود ولی این ابزارهای تنها در مراكز درمانی بزرگ در دسترس هستند. وسیله جدید از امواج اولتراسوند برای دیدن داخل جمجمه استفاده می‌كند. برای این كار از مولدهای خاص سونوگرافی استفاده می‌شود و آن‌ها را در مكان‌هایی از جمجمه كه قطر استخوانی كمتری دارند قرار می‌دهند. در هر ثانیه حدود 40 تصویر از مغز تهیه‌شده و با جمع‌بندی دو هزار تصویر تهیه‌شده می‌توان یك تصویر سه‌بعدی از مغز را تهیه كرد.

استفاده از این وسیله نیاز به آموزش سطح بالایی ندارد و می‌توان كار با آن را به هركسی یاد داد. وسیله به كاربر نشان می‌دهد كه از كدام قسمت مغز تصویر تهیه نكرده است. وقتی تصاویر كامل از مغز تهیه شد نرم‌افزار خاص آن تصاویر را به یك تصویر سه‌بعدی تبدیل كرده و آن را به پزشك متخصص مخابره می‌كند.

محققان امیدوارند با كمك این وسیله بتوانند هر چه سریع‌تر خونریزی‌های مغزی را در مكان‌های دور از دسترس پزشك تشخیص بدهند.

134

دستگاهی برای اندازه‌گیری میزان انعقاد خون در منزل

4290 اخیراً كمپانی Roche در اروپا شروع به ارائه دستگاه خود به نام CoaguChek INRange wireless coagulation كرده كه می‌توان با كمك آن آزمایش‌های PT و INR را به راحتی هرچه تمام تر انجام داد.

بسیاری از بیماران نیاز به مصرف داروهایی دارند تا خونشان رقیق شود. مصرف بعضی از این داروها نیازمند آزمایش مكرر خون است تا پزشك مطمئن شود دارو به‌اندازه كافی مصرف‌شده است. نه آن‌قدر زیاد كه موجب خونریزی شود و نه آن‌قدر كم كه موجب بروز بیماری گردد.

تست‌هایی كه بدین منظور انجام می‌شود تا تست‌های انعقادی میگویند و برای انجام آن‌ها معمولاً نیاز است تا بیمار به آزمایشگاه مراجعه كرده و نمونه‌ای از خون وی تهیه‌شده و آزمایش بر روی نمونه انجام گردد.

همان‌طور كه سالها است می‌توانیم قند خون را در منزل به كمك دستگاه‌های كوچكی اندازه كیری كنیم حالا به كمك این دستگاه جدید می‌توانیم در كمتر از یك دقیقه تست‌های انعقادی PT و INR را در منزل و بدون نیاز به رفتن به آزمایشگاه اندازه‌گیری كرده و به علت وایرلس بودن دستگاه می‌توانیم اطلاعات به‌دست‌آمده را مستقیماً به پزشك خود ارسال كنیم.

135

اختراع نوعی دستگاه دیالیز قابل‌حمل

4282 برای كسانی كه نارسایی شدید كلیه دارند زندگی بسیار سخت است. این افراد نیاز دارند تا هفته‌ای یكی دومرتبه به بیمارستان رفته و هر بار چند ساعت به دستگاه دیالیز متصل شوند تا این دستگاه بتواند مواد اضافه خون آن‌ها را از آن جدا كند. كاری كه كلیه‌های ما به‌طور خودكار انجام می‌دهد و ما حتی متوجه آن نمی‌شویم.

حالا محققین دانشگاه واشنگتن توانسته‌اند نوعی دستگاه دیالیز قابل‌حمل بسازند كه با كمك یك كمربند به بیمار متصل می‌شود. در بررسی كه بر روی هفت بیمار با كمك این وسیله انجام شود محققین توانستند نشان دهند كه بیماران می‌توانند بدون محدودیت تقریباً هر غذایی را مصرف كنند و دستگاه دیالیز توانست میزان اضافه اوره و كراتینین و فسفر و سدیم را از بدن بیماران خارج كند.

نتایج مطالعه بر روی این كلیه مصنوعی در مجله JCI Insight منتشرشده است.

136

یك سیب‌زمینی قرمز با مواد مغذی‌تر

4274 محققان دانشگاه كلرادو اخیراً نوعی سیب‌زمینی قرمزرنگ تولید كرده‌اند كه مواد آنتی‌اكسیدان موجود در آن از سیب‌زمینی‌های سفید یا زرد بیشتر است. میزان آنتی‌اكسیدان موجود در این سیب‌زمینی به‌اندازه بلوبری یا انار است. محققان میگویند وجود مواد آنتی‌اكسیدان در غذای ما می‌تواند به میزان زیادی از آسیب دی ان ای سلول‌ها در برابر رادیكال‌های آزاد جلوگیری كند.

همچنین ذكرشده است كه این نوع از سیب‌زمینی می‌تواند منبع خوبی برای ویتامین سی، اسیدفولیك، مواد معدنی، پتاسیم، آهن، روی و تركیبات فنولیك باشد. این مواد می‌توانند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی و آترواسكلروز ایفا كنند.

نكته مهم دیگر میزان كم آكریلامید acrylamide در این سیب‌زمینی‌های قرمز است. آكریلامید نوعی ماده سرطان‌زا است كه در حین سرخ شدن یا كباب شدن سیب‌زمینی در آن ایجاد می‌شود.

137

اندازه‌گیری قدرت تنفس با موبایل

4243 مبتلایان به بیماری‌های ریوی مانند آسم یا نارسایی‌های ریوی باید مرتباً ظرفیت تنفسی خود را اندازه‌گیری كنند. این اندازه‌گیری با كمك وسیله‌ای به نام اسپیرومتر انجام می‌شود. بیمار در اسپیرومتر می‌دمد و دستگاه شدت هوای بازدمی و میزان و سرعت و دیگر پارامترهای آن را اندازه‌گیری می‌كند. این دستگاه‌ها معمولاً گران‌قیمت بوده و از آن‌ها در بیمارستان‌ها و كلینیك‌ها استفاده می‌شود. این امر مانع استفاده ساده و ارزان بیماران از این وسیله مفید می‌گردد.

اینك محققین دانشگاه واشنگتن اپلیكیشن موبایلی ابداع كرده‌اند كه با كمك آن و از روی صدای بازدم می‌توان پارامترهای تنفسی را اندازه‌گیری كرد. یك دمنده پلاستیكی كوچك مانند سوت در جلوی دهان بیمار قرارگرفته و بیمار در آن می‌دمد و موبایل از روی صدای آن اندازه‌گیری‌های خود را انجام می‌دهد.

محققان پا را از این هم فراتر نهاده‌اند. آن‌ها فرض می‌كنند كه بسیاری از بیماران استطاعت داشتن یك موبایل هوشمند را نداشته و از موبایل‌های قدیمی استفاده می‌كنند. برای این دسته آر افراد یك شماره تلفن مشخص‌شده است. فرد شماره را گرفته و در سوت مخصوص می‌دمد. صدای آن به‌توسط موبایل به مركز ارسال‌شده و اندازه‌گیری‌های صورت می‌گیرد. پس از مدت كوتاهی نتایج به‌صورت پیام كوتاه به فرد ارسال می‌شود. نام این سیستم SpiroCall است.

138

تزریق انسولین را فراموش كنید. پچ پوستی حاوی سلول‌های بتای پانكراس

4217 محققین دانشگاه كارولینای شمالی درحال‌توسعه سیستمی هستند كه می‌تواند آینده درمان دیابت را دگرگون كند. در حال حاضر كنترل دیابت با استفاده از تزریق روزانه انسولین و یا استفاده از پمپ‌های انسولین است و درحالی‌كه تحقیقات بر روی پیوند سلول‌های بتای پانكراس در حال انجام است ولی هنوز به نتیجه نرسیده است. سلول‌های بتای پانكراس مسئول تولید هورمون انسولین در بدن هستند.

روش محققان دانشگاه كالیفرنیا نوعی پچ یا برچسب پوستی است كه حاوی تعداد زیادی سوزن ریز در یك‌طرف آن است. در طرف دیگر برچسب سلول‌های بتای پانكراس قرار می‌گیرند كه هورمون انسولین را تولید می‌كنند. به‌این‌ترتیب سلول‌ها در بیرون از بدن نگهداری شده تا از تهاجم سیستم دفاع ایمنی بدن در امان باقی‌مانده و از بین نروند.

استفاده از این وسیله در مقیاس آزمایشگاهی بر روی حیوانات موفقیت‌آمیز بوده است. نتایج این مطالعه در مجله Advanced Materials منتشرشده است.

139

روبات‌هایی به‌اندازه باكتری كه با كمك تاژك‌های آن‌ها راه می‌روند

در سال‌های اخیر شاخه جدیدی از علم روباتیك در حال گسترش است كه هدف آن تولید ربات‌های میكروسكوپی است. از مهم‌ترین كاربردهای این ربات‌ها رساندن داروها به سلول‌های هدف و یا انجام اعمال جراحی در حد میكروسكوپی درون بدن و یا دیدن سلول‌های درون بدن است.

محققین دانشگاه دركسل از روش خاص و نوینی برای هدایت نانو روبات‌های خود استفاده می‌كنند. میدان‌های الكتریكی به این روبات‌ها كمك می‌كند تا متوجه شوند در سر راهشان با چه موانعی روبرو هستند و از چه مسیرهایی باید عبور كنند. حركت این نانو روبات‌ها با كمك باكتری متصل به آن صورت می‌گیرد. این باكتری از نوع S. marcescens بوده و می‌تواند با كمك فلاژل های خود حركت كند.

140

چگونه یك كودك مضطرب را حمایت كنیم

4209 محققان میگویند والدین می‌توانند با رفتار مناسب خود تا حد زیادی موجب آرامش و اطمینان خاطر در فرزند مضطرب خود شوند. در همین زمینه انجمن اضطراب و افسردگی امریكا به والدین توصیه می‌كند

 • به احساسات فرزند خود احترام گذاشته و آن را درك كنید. سعی در نفی آن نكنید و به كودك خود نگویید كه نباید آن احساسات را داشته باشد. وقتی علائم اضطراب را در فرزند خود می‌بینید آرامش خود را حفظ كنید
 • همیشه از كاركرد و نتایج كارهای كودك خود قدردانی كنید و آنها را مهم و باارزش نشان دهید. اگر كودك شما اشتباهی كرده است او را سرزنش یا تنبیه نكنید. اشتباه لازمه پیشرفت است.
 • وقتی با وضعیت اضطراب آوری مواجه می‌شوید انتظارات خود را پایین بیاورید.
 • از قبل خود را برای وضعیت‌های سخت و مشكل آماده كرده و انتظار آن را داشته باشید مثلاً سرویس ایاب‌وذهاب كودك شما صبح برای بردن او به مدرسه نیامده و شما باید او را به مدرسه ببرید و درنتیجه آن دیرتر در سر كار خود حاضر می‌شوید كاری نكنید یا حرفی نزنید یا طوری رفتار نكنید كه موجب اضطراب در فرزند خود شوید. حوادث غیرمترقبه جزئی دائمی در زندگی همه ما هستند. نمی‌توانیم از بروز آن‌ها جلوگیری كنیم بلكه باید با آرامش آن‌ها را مدیریت كنیم. آرامش ما موجب زدوده شدن اضطراب در فرزندمان می‌شود

141

چگونه جلوی خسته شدن چشم خود را بگیریم

4206 آیا میدانید خیره شدن به صفحه مانیتور كامپیوتر و یا موبایل به مدت زیاد می‌تواند موجب خستگی و یا حتی درد در چشمان شما شود. محققان برای كاهش این خستگی به شما پیشنهاد می‌كنند

 • نور صفحه مانیتور را به حداقل برسانید
 • صفحه مانیتور را در زاویه‌ای قرار دهید كه نتوانید منابع نوری محیط را در آن ببینید. بازتابش نور خارج بر روی صفحه مانیتور موجب خستگی چشم می‌شود. اگر روز است پرده‌های پنجره را بكشید و اگر شب است نور چراغ‌ها را كم كنید
 • حتی الامكان از نور فلورسنت در نزدیكی مانیتور استفاده نكنید
 • سالانه به توسط چشم پزشك ویزیت شوید
 • صفحه مانیتور را در حدود طول یك بازو از چشمان خود دور نگه دارید
 • اگر هم باید صفحه مانیتور را ببینید و هم از روی یك صفحه كاغذ مطالبی را بخوانید سعی كنید فاصله این دو از چشمان شما به یك اندازه باشد
 • اندازه فونت‌های مانیتور را برای چشمان خود طوری تنظیم كنید كه آنهار ا به راحتی ببینید
 • درجه تفكیك یا رزولوشن مانیتور خود را در حداكثر نگهداری كنید
 • نور مانیتور را كمی به سمت قرمز متمایل كنید. نور آبی چشم را خسته می‌كند
 • بیش از معمول پلك بزنید
 • از قانون 20-20-20 تبعیت كنید یعنی هر 20 دقیقه به شیئی كه در فاصله 20 فوتی شما است 2 ثانیه نگاه كنید
 • اگر عینك می‌زنید از نوعی آنتی رفلكس آن استفاده كنید

142

سونوگرافی با تلفن همراه

4193 تصویربرداری سونوگرافی در سال‌های اخیر به‌سرعت در حال تحول است و به ابزاری تبدیل‌شده كه دیگر تنها در دست متخصصین رادیولوژی نیست بلكه به‌مثابه چشم سوم همه پزشكان می‌تواند در دسترس همه آن‌ها بوده تا بتوانند به‌راحتی از تغییرات درون بدن اطلاع پیدا كنند.

اخیراً شركتی به نام Clarius Mobile Health در ونكوور كانادا نوعی ترانسدیوسر transducer سونوگرافی را ابداع كرده كه می‌تواند اطلاعاتش را به‌صورت وایرلس به دستگاه تلفن شما چه اندروید و چه آیفون منتقل كند. ترانسدیوسر وسیله‌ای است كه امواج فراصوت را تولید و آن را به درون بدن هدایت می‌كند. امواج پس از برخور‌د به ارگان‌های درونی بدن بازتاب یافته و این بازتاب مجدداً به‌توسط ترانسدیوسر دریافت می‌شود. حالا اطلاعات به‌دست‌آمده از طریق وایرلس به دستگاه تلفن همراه كاربر ارسال‌شده و آنجا به‌صورت تصویر بر روی مانیتور تلفن نمایش داده می‌شود.

143

اندازه‌گیری مداوم قند خون با یك برچسب پوستی

4191 اخیراً شركتی به نام Nemaura Medical در انگلستان سیستمی به نام sugarBEAT را ارائه داده كه می‌تواند قند خون را به‌طور دائم اندازه‌گیری كند. این سیستم شامل یك برچسب یا پچ پوستی یك‌بارمصرف است كه روزی یك عدد از آن‌ها به پوست بازو چسبانده می‌شود.

بر روی این برچسب نوعی حس‌گر چسبیده می‌شود و یك تلفن همراه هوشمند یا یك ساعت هوشمند از طریق وایرلس به این حس‌گر متصل و لینك می‌شود. برچسب بدون هیچ دردی به پوست بازو یا ساق یا شكم متصل می‌شود. قند خون هر پنج دقیقه یك‌بار به‌توسط این سیستم اندازه‌گیری می‌شود.

اطلاعات موبایل یا ساعت هوشمند را می‌توان به‌صورت وایرلس به پزشك یا بیمارستان مخابره كرد تا هرلحظه كه نیاز بود اقدام لازم صورت گیرد.

144

تأثیر داروهای آنتی اسید معده بر اختلال حافظه چیست

4190 یك مطالعه جدید نشان داده است كه بعضی از داروهای ضد اسید معده می‌توانند احتمال بروز دمانس یا زوال عقل در افراد مسن را افزایش دهند. این دسته دارویی كه به آنها مهار كننده‌های پمپ پروتون هم میگویند شامل امپرازول، پنتاپرازول بوده و با كاهش میزان اسید معده جزو پركاربردترین داروها در درمان سوزش سر دل هستند.

مطالعات قبلی نشان داده است كه داروهای ضد اسیدی مانند سایمتیدین، رانیتیدین و فاموتیدین هم كه به آنها داروهای مهار كننده گیرنده‌های H2 میگویند هم می‌تواند ریسك بروز دمانس در افراد مسن را بالا ببرد. دمانس نوعی بیماری زوال عقل است كه معمولاً در سنین بالا رخ داده و موجب اختلال حافظه و كاهش توانایی در تعقل و استنتاج منطقی می‌شود.

محققان آلمانی با بررسی مطالعات قبلی كه بر روی بیش از 74 هزار فرد مسن صورت گرفته دریافته‌اند كه مصرف مداوم این داروها در افراد بالای 75 سال می‌تواند احتمال بروز دمانس را تا 44 درصد افزایش دهد. نتایج این تحقیق در شماره ماه فوریه 2016 مجله JAMA Neurology منتشرشده است.

مطالعات قبلی تأثیر داروهای ضد اسید مهاركننده پروتون در افزایش 50-20 درصدی در ریسك بروز نارسایی مزمن كلیه را نشان داده است.

145

كنترل باروری در مردان با دریچه ای بروی اسپرم

4184

یك نجار آلمانی اولین كسی است كه دستگاه ابداعی خود برای باروری كنترل شده را بر روی خودش امتحان كرده است. وازكتومی یك روش كنترل موالید در مردان است كه با بستن لوله های انتقال اسپرم مردان را عقیم و نابارور میكند ولی این روش متاسفانه در غالب موارد غیر قابل بازگشت است یعنی اگر كسی بعدا از این كار پشیمان شود به سختی میتوان باروری را به او بازگرداند.

آقای Clemens Bimek آلمانی از این وضعیت ناراحت بوده و در در سال 2006 نوعی دریچه ساخت كه بر روی مجرای انتقال اسپرم كارگذاشته میشد تا هر وقت بخواهد دریچه را بسته خود را نابارور كرده و هر وقت بخواهد آن را باز كند. او دستگاه ابداعی خود را برای اولی بار بر روی خودش امتحان كرده و به جمع كسانی وارد شد كه یك آزمایش را بعد از ابداع كردن اول بر روی خود آزمایش میكنند.

دكتر Barry Marshall هم اولین كسی بود كه میكروب هلیكوباكتر را به بدن خود وارد كرد تا ثابت كند عامل زخم معده است و دكتر Werner Forssmann هم اول بار كاتتر زدن به قلب را بر روی خود امتحان كرد.

در دستگاه جدید مسیر لوله ای كه مایع حاوی اسپرم را از بیضه به دستگاه تناسلی مردانه منتقل میكند با یك عمل جراحی كوچك قطع شده و یك دریچه با كلیدی مخصوص در مسیر آن قرا داده میشود. كلید در زیر پوست در كنار بیضه قرار داده میشود و فرد میتواند آن را باز و بسته كند.

146

چگونه میتوان به نوزادی كه با سزارین بدنیا آمده باكتری های مفید مادر را منتقل كرد

4181

گرچه همه محققان به برتری زایمان طبیعی نسبت به سزارین اذعان دارند با این حال گاهی اوقات به دلایل طبی و به جهت حفظ سلامت مادر زا نوزاد لازم است تا زایمان از راه غیر طبیعی یعنی از راه جراحی سزارین انجام شود. از طرف دیگر تحقیقات قبلی نشان داده است كه در حین زایمان طبیعی عبور نوزاد از كانال زایمانی یعنی از طریق واژن میتواند سرتاسر پوست او را با باكتری های مادر آغشته كند و این برای نوزاد بسیار لازم و مفید است.

حالا دسته ای از محققین دانشگاه نیویورك نشان داده اند كه میتوان نوزادان حاصل از زایمان سزارین را هم از این نعمت محروم نكرد. راه حل آنها بسیار ساده است. قدری از ترشحات مجرای تناسلی مادر را گرفته و پوست نوزاد را با آن آغشته میكنند. نتایج این تحقیق در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

سازمان بهداشت جهانی میگوید نباید بیش از 15-10 درصد از زایمان ها سزارین باشد ولی امروزه در امریكا این عدد حدود 32 درصد است. گرچه انجام سزارین میتواند در بسیاری اوقات جان مادر یا نوزاد او را نجات دهد ولی تحقیقات نشان داده كه نوزادان حاصل از سزارین در ریسك بیشتری برای ابتلا به بعضی مشكلات مانند چاقی یا آسم یا بیماری های خود ایمنی قرار دارند. بعضی محققین میگویند این ممكن است به خاطر تفاوت در باكتری هایی باید كه بطور طبیعی در بدن نوزادان باید وجود داشته باشد. نوع این باكتری ها در نوزادان حاصل از زایمان طبیعی با سزارین متفاوت است.

محققان در تعدادی از زایمان های سزارین ترشحان واژن مادران را یك ساعت قبل از زایمان گرفتند و دو دقیقه بعد از سزارین دهان و صورت و بدن نوزاد را با آن آغشته كردند. بررسی نشان داد كه در این نوزادان نوع باكتری های بدن خیلی شبیه به نوزادانی است كه با زایمان طبیعی به دنیا آمده اند.

بخصوص نوع خاصی از باكتری ها به نام لاكتوباسیل ها و باكتروئیدها كه به تكوین سیستم ایمنی نوزاد كمك میكنند در این نوزادان با مقادیر بسیار بیشتری وجود داشت.

147

تشخیص نوع باكتری های زخم در چند ثانیه

 4174

بطور معمول اگر دكترها بخواهند بفهند آیا زخم آلوده به میكروب است یا خیر باید 24 ساعت برای جواب آن صبر كنند. آنها نمونه ای از ترشحات زخم را تهیه كرده و بر روی محیط كشت قرار میدهند و نگاه میكنند كه آیا بعد از 24 ساعت میكروبی در روی محیط كشت رشد میكند یا خیر. متاسفانه در همین زمان كوتاه اوضاع بیمار میتواند بدتر شود. حالا محققین دانشگاه جرج واشنگتن روش جدیدی را یافته اند كه به كمك آن میتوان وجود عفونت در زخم را در كمتر از یك دقیقه متوجه شد.

روش جدید استفاده از یك سنسور یا حسگر الكتروشیمیایی ارزان است. این سنسور میتواند مولكول شیمیایی خاصی به نام پیوسیانین pyocyanin را كه به توسط میكروب ها ترشح میشود كشف و شناسایی كنند. نتایج این تحقیق در مجله Wound Repair منتشر شده است.

148

تاثیر وزن پسران در زمان شروع بلوغ

4172

یك مطالعه جدید نشان داده كه وزن زیاد در پسربچه ها میتواند بسته به اینكه اضافه وزن چه اندازه است زمان بلوغ آنها را جلو یا عقب بیندازد. مطالعه بر روی حدود 3900 پسر با سن 16-6 سال نشان داد در آنهاییكه اضافه وزن دارند بلوغ جنسی زودتر اتفاق میفتد. با این حال اگر اضافه وزن خیلی زیاد باشد بلوغ دیرتر ایجاد میشود. نتایج این مطالعه در شماره ژانویه 2016 مجله Pediatrics منتشر شده است.

محققان میگویند علت این تغییرات تاثیر هورمون زنانه استروژن در بدن این پسران است. سلول های چربی آنزیمی به نام آروماتاز تولید میكنند كه هورمون های جنسی دیگر را به استروژن یعنی هورمون زنانه تبدیل میكنند. وقتی وزن شما زیاد باشد چربی هم بیشتر است و در نتیجه بدن شما استروژن بیشتری دارد. مطالعات قبلی نشان داده است دختران با وزن زیاد زودتر از دیگر همسالان خود به بلوغ جنسی میرسند.

محققان میگیوند این تغییر در زمان بلوغ به علت افزایش وزن زیاد نبوده و حداكثر در محدوده یك سال است.

149

تزریق سلول های لوزالمعده راهی جدید برای درمان دیابت

4171

محققان دانشگاه هاروارد توانسته اند با یك تزریق سلول های سازنده انسولین غده لوزالمعده به موش دیابت نوع یك آن را حداقل به مدت شش ماه درمان كنند. آنها ابتدا سلول های بنیادی انسان را گرفته و آن را تبدیل به سلول های سازنده انسولین میكنند. این سلول ها پس از تزریق به فرد شروع به ترشح انسولین كرده و دیابت را تحت كنترل درمیاورند.

با این حال این سلول ها بعد از مدت كوتاهی از تزریق به توسط سلول های دفاع ایمنی بدن فرد مورد حمله قرار گرفته و از بین میروند. برای كنترل این وضعیت محققین MIT این سلول ها را درون كپسول های بسیار كوچكی قرار میدهند تا از دید سیستم ایمنی بدن محو بوده و مورد حمله قرار نگیرند.

علت مهم دیابت نوع یك حمله سیستم ایمنی بدن به سلول های سازنده انسولین در غده پانكراس است. حتی بعد از اینكه این سلول ها به توسط سیستم ایمنی بدن از بین رفتند خاطره آنها در یاد این سیستم باقی مانده و هر بار كه این سلول ها مجدد به بدن فرد وارد شوند از بین میروند. پوشاندن این سلول ها با یك لایه میتواند آنها را از تهاجم سیستم ایمنی دور نگه دارد. آنها این لایه را از ماده ای به نام triazole-thiomorpholine dioxide كه از جلبك قهوه ای استخراج كرده اند میسازند.

نتایج این تحقیق در شماره ژانویه 2016 مجله Nature Medicine منتشر شده است. محققان میگویند این آزمایش برای زنده ماندن سلول ها به مدت شش ماه سازمان دهی شده ولی میتوان آن را برای چند سال هم طولانی كرد. این بررسی ها فعلا بر روی حیوانات انجام میشود و محققین امیدوارند در چند سال آینده آزمایشات انسانی را هم شروع كنند.

150

چطور مكزیك توانست مصرف نوشابه را كم كند

4152

مصرف نوشابه های گازدار یكی از معضلات بهداشتی غالب كشورها است ولی مكزیك توانسته است در محدود كردن آن موفق باشد. این كار با بستن مالیات به این نوشابه ها صورت گرفته و این قدمی بزرگ در راه مبارزه با چاقی است.

این كشور از ژانویه سال 2014 مالیاتی ده درصدی را بر روی نوشابه های گازدار و نوشابه های شیرین بست. یك سال بعد میزان فروش این نوشابه ها 12 درصد كاهش و میزان فروش آب معدنی چهار درصد افزایش پیدا كرد. جزئیات این موفقیت در مجله BMJ به تفصیل توضیح داده شده است.

در بررسی های به عمل آمده بر روی 6200 خانوار در 53 شهر بزرگ مكزیك مشخص شد كه در سال 2014 مصرف هر شخص به طور متوسط سالی 4.2 لیتر نوشابه گازدار بوده است. این كشور آمار بالایی از چاقی و دیابت دارد. بعد از مالیات همانطور كه گفته شد مصرف، بیش از ده درصد كاهش پیدا كرد. محققان میگویند گرچه استفاده از مالیات بر این فراورده ها روشی موثر در كاهش مصرف ان است ولی دولت ها باید از راه های دیگر مانند آموزش مردم و یا مقرراتی برای كاهش مواد مضر در این نوشابه ها هم استفاده كند.

شكر بالای موجود در نوشابه ها میتواند موجب افزایش چاقی و بروز دیابت و بیماری های قلبی عروقی و پوسیدگی دندان شود.

151

تاثیر افسردگی والدین بر كارآیی تحصیلی فرزندان

4150

یك مطالعه جدید نشان داده كه افسردگی والدین میتواند بر روی موفقیت های تحصیلی فرزندان آنها تاثیر مخربی داشته باشد. این مطالعه نشان میدهد كه كارآیی تحصیلی محصلین در سال آخر دبیرستان تحت تاثیر مستقیم وضعیت روحی والدین است و در آنهایی كه والدین افسرده دارند افت تحصیلی آشكار است.

محققان میگویند افسردگی والدین میتواند موجب بروز استرس در فرزندان شود و این استرس كارآیی تحصیلی آنها را كم میكند. افسردگی یك بیماری فردی نیست بلكه اجتماعی است و میتواند وابستگان شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر والدین افسرده نمیتوانند مراقبت های لازم را از فرزندشان انجام دهند. این هم در مورد نیازهای جسمی و هم روحی صادق است.

نتایج این تحقیق كه بر روی بیش از یك میلیون از كودكان سوئدی صورت گرفته در شماره فوریه 2016 مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است. این تحقیق نشان داده كه افسردگی مادر تاثیری بیش از پسران در دخترانشان دارد.

152

درمان فشار خون تنها با یك فنر مخصوص

4143

اخیرا نوعی فنر داخل عروقی به نام MobiusHD implant به توسط شركت Vascular Dynamics ابداع شده كه میتوان آن را بصورت بسته درون شریان كاروتید در گردن كار گذاشت و با كمك آن فشار خون را در كسانی كه پاسخ درمانی مناسبی به دارو نمیدهند كنترل كرد.

سینوس كاروتید قسمتی از شریان كاروتید در گردن است كه نوعی بارورسپتور baroreceptors یا حسگر فشار دارد. سلول های عصبی موجود در آن فشار خون را حس كرده و لطلاعات بدست آمده را به مغز میفرستند. مغز هم با كنترل ضربان قلب و با تغییر در قطر عروق بدن میتوان فشار خون را كنترل كند.

حالا استنت یا فنر ابداعی میتواند فشار كنترل شده ای را به سینوس كاروتید وارد كند. با كار گذاشتن این استنت درون شریان كاروتید میتوان فشار كنترل شده ای را در فاز دیاستول به نحوی به بارورسپتورهای سینوس كاروتید وارد كرد تا مغز با استفاده از اطلاعات بدست آمده فشار خون را در حدود پایین تری تنظیم كند.

153

كاكائو چه كمكی به كلیه میكند

4133 یك تحقیق جدید كه نتایج آن اخیرا در مجله Clinical Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده نشان داده است كه مصرف كاكائو میتواند با بهبود كاركرد عروق كلیه به بیماران مبتلا به نارسایی كلیه كمك كند. افرادی كه كلیه شان خوب كار نمیكند بیشتر به بیماری های قلبی مبتلا میشوند.

قلب و كلیه دو عضو هستند كه كاركرد آنها بسیار به هم مرتبط است. خوب كار نكردن قلب میتواند موجب كاهش كارآیی كلیه شده و آسیب به كلیه هم میتواند موجب تغییرات هورمون هایی شود كه فشار خون را تنظیم میكنند و این پرفشاری خون به قلب صدمه میزند.

طرز زندگی خوب و تغذیه مناسب و رزشی كافی میتواند با كمك به قلب كلیه را هم سالم و سلامت نگهداری كند. مطالعات قبل نشان داده است كه مصرف كاكائو میتواند به علت فلاوانول های flavanols آن در افراد سالم منجر به بهبود عملكرد عروق خونی شود. فلاوانول ها در چای و شراب قرمز هم وجود دارند.

محققین دانشگاه تافت مشخص كرده اند كه روزی 200 میلیگرم فلاوانول كاكائو میتواند قدرت انعطاف پذیری و در نهایت كاركرد عروق خونی را بهبود داده و جریان خون را بهتر كند. این میران فلاوانول در دو نیم گرم كاكائو و یا در ده گرم شكلات تیره (از نوعی كه فلاوانول بالا دارند) وجود دارد.

اینك محققین آلمانی با بررسی 587 بیمار كه به علت نارسایی كلیوی تحت درمان با دیالیر بودن مشاهده كردن كه مصرف 30 روز كاكائم با فلاوانول بالا موجب بهبود كاركرد عروق كلیوی و كاهش فشار خون دیاستولیك در آنها میشود.

مطالعات قبل نشان داده است كه فلاوانول كاكائو میتواند به افزایش حافظه هم كمك كند.

154

درمان سرطان مغز با امواج الكترومغناطیسی

4131 محققان میگویند میتوان از امواج الكترومغناطیسی با شدت پایین برای درمان بعضی از انواع سرطان های مغز استفاده كرد. یك بررسی جدید كه به توسط محققان سویسی انجام شده نشان داده شده است كه درمان نوعی سرطان مغز به نام گلیوبلاستوم و احتمال عود آن بعد از شیمی درمان را میتوان با كاربرد نوعی از امواج الكترومغناطیسی بهبود بخشید.

محققان دانشگاه زوریخ میگویند در این روش یك كلاه مخصوص مانند كاه های شنا بر روی سر بیمار قرار گرفته و الكترودهایی كه در سطح داخلی این كلاه بر روی پوست سر بیمار قرار میگیرند میتوانند میدان های الكترومغناطیسی خاصی با شدت پایین را در بافت مغز منتشر سازند.

محققان میگویند این میدان های الكترومغناطیسی میتواند در توانایی تقسیم سلول های سرطانی تاثیر گذاشته و موجب كاهش سرعت رشد آن و حتی كوچك شدن آن شوند. این نوع درمان فعلا در مورد نوع خاصی از سرطان مغز به نام گلیوبلاستوم صورت میگیرد كه از جمله خطرناك ترین سرطان های مغز بوده و میتواند بیمار را در عرض یكی دو سال از پای درآورد.

بررسی بر روی 700 بیمار مبتلا به گلیوبلاستوم صورت گرفت و امواج ذكر شده به مدت 18 ساعت در روز به مغز بیماران تابانده شد. در افرادی كه از این روش همراه با شیمی درمانی و رادیوتراپی استفاده كردند طول عمر افزایش پیدا كرده بود. نتایج این تحقیق در شماره دسامبر 2015 مجله Journal of the American Medical Association منتشر شده است.

155

خطرات پیرسینگ دهان چیست

4128 ممكن است فكر كنید پیرسینگ Piercing زبان جالب بوده یا كار با حالی است ولی باید بدانید این كار میتواند با خطرات بالقوه ای هم همراه باشد. انجمن دندانپزشكی امریكا خطرات احتمالی پیرسینگ زبان را بصورت زیر اعلام كرده است

 • تورم زبان كه میتواند تنفس را با اشكال مواجه كند
 • شكستن دندان بدنبال گاز گزفتن پیرسینگ
 • عفونت و درد در محل پیرسینگ
 • واكنش آلرژیك و حساسیتی به مواد تشكیل دهنده پیرسینگ
 • آسیب عصبی
 • آبریزش بیش از حد از دهان

156

چرا باید نوزاد خود را مانند كانگورو ها به خود بچسبانیم

 4126محققان میگویند برای نوزادانی كه بلافاصله بعد از تولد نیازی به مزاقبت های اورژانسی ندارند تما س مستقیم پوستی با پوست سینه مادر بهترین كار است. از قبل میدانستیم كه با این كار میتوان بهتر تنفس و درجه حرارت بدن نوزاد را كنترل كرد و اینك متوجه شده ایم كه این كار میتواند احتمال مرگ و میر بعد از تولد در نوزادان با وزن كم را كاهش دهد. نتایج این تحقیق كه به توسط محققین دانشگاه هاروارد انجام شده در مجله Pediatrics منتشر شده است.

محققان میگویند سالانه حدود 4 میلیون نوزاد در ماه اول زندگی خود فوت میشوند بخصوص نوزادانی كه نارس بوده یا وزن موقع تولد آنها پایین است. آنها از قبل میدانستند كه تماس پوستی نوزاد با مادر میتواند موجب شود نوزاد مدت بیشتری از شیر مادر كه بهترین غذا برای اوست بهره مند شود.

پزشكان نوزادان نارس یا با وزن كم كه بعد از تولد با مشكلات طبی بدنیا میایند را معمولا مدتی در دستگاهی به نام انكوباتور قرار میدهند كه گرما و رطوبت كافی دارد ولی این وسیله در بسیاری از كشورهای در حال توسعه در دسترس نیست. پزشكان توصیه میكنند روش جایگرین آن در این مناطق باید مراقبت كانگورویی یا kangaroo mother care باشد. در این روش مانند نوزاد كانگورو كه بعد از تولد در كیسه ای در جلوی شكم مادر باقی میماند نوزاد انسان هم به پوست مادر میچسبد. این موجب میشود تا نوزاد از گرمای بدن مادر سود جسته و حرارت بدن وی هم تنظیم شود.

اینك محققین با بررسی 124 مطالعه قبلی كه در سال های 2014-2000 صورت گرفته نشان داده اند نوزادانی كه با وزن كمتر از دو كیلوگرم متولد میشوند و با روش كانگرویی مراقبت میشوند احتمال مرگ و میر آنها 36 درصد كمتر و احتمال عفونت در آنها هم 47 درصد كمتر میشود. همین بررسی نشان داده است كه در این نوزادان اكسیژن خون در مقادیر بالاتر قرار داشته و اندازه دور سر نوراد كه نشانه ای از رشد مناسب او است بیشتر میشود.

مطالعات قبلی نشان داده است كه تماس پوستی بین نوزاد و مادر بلافاصله بعد از تولد میتواند از استرس مادر بعد از زایمان هم كم كند. بررسی نشان داده است نوزادانی كه بالافاصله بعد از تولد سینه به سینه با پوست مادر در تماس بوده اند استرس كمتر و ضربان قلب منظم تر داشته و كمتر گریه میكنند.

157

تاثیر زونا در سكته قلبی و مغزی

4122 یك تحقیق جدید كه نتایج آن اخیرا در مجله منتشر شده نشان داده است كه ابتلا به بیماری زونا میتواند احتمال سكته های مغزی و قلبی را افزایش دهد. زونا نوعی بیماری ویروسی است كه به علت ویروس آبله مرغان ایجاد میشود. این ویروس میتواند مدت ها در بدن بصورت خاموش باقی بماند و در بزرگسالی مجددا فعال شده و موجب بروز جوش های آبدار در پوست بدن شود كه معمولا همراه با درد شدیدی است.

این بیماری بیشتر در افراد با سن بالای 60 سال اتفاق میفتد. آنهایی كه در كودكی و سنین زیر یكسالگی به آبله مرغان مبتلا شده اند. ویروس از بچگی تا بزرگسالی در بدن مانده و به دلایلی كه علت آن بر ما پوشیده است مجددا فعال شده و ایجاد زونا میكند.

اینك محققین با بررسی بیش از 42 هزار فرد با سن بالای 65 سال متوجه شدند كه احتمال بروز سكته مغزی در هفته اول بعد از ابتلا به زونا 2.4 برابر و احتمال بروز سكته قلبی 1.7 برابر افزایش پیدا میكند. این احتمال در 6 ماه بعد از زونا بتدریج كم میشود.

158

ارتباط ویتامین D و خوب كار كردن شكم چیست؟

4110 یك مطالعه جدید كه نتایج آن در مجله منتشر شده نشان میدهد كه در بیشتر كسانی كه روده تحریك پذیر دارند سطح ویتامین D پایین است.

سندروم روده تحریك پذیر Irritable bowel syndrome نوعی بیماری كاركردی و مزمن دستگاه گوارش است كه حدود 23-9 درصد از مردم در تمام جهان به آن مبتلا هستند. نوع غذای مصرفی و استرس در ایجاد آن دخالت دارند و موجب علائمی مانند اسهال، یبوست، دل درد و نفخ شكم میشود.

حالا محققان دانشگاه شفیلد در یك مطالعه متوجه شده اند كه در بیش از 82 درصد كسانی كه به سندروم روده تحریك پذیر مبتلا هستند كمبود ویتامین D دارند. آنها میگویند مصرف مقادیر كافی از ویتامین D میتواند به طرز محسوسی به بهبود علائم این بیماری كمك كند.

مطالعات قبلی نشان داده است كه كمبود ویتامین D در فشار خون و بیماری های قلبی و كلیوی و دستگاه حركتی و سیستم دفاع ایمنی بدن انسان موثر است.

159

ارتباط مسواك زدن و سرطان سینه چیست

4109 مطالعه جدید كه نتایج آن اخیرا در مجله Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention منتشر شده نشان داده است در زنانی كه بیماری های دندان و لثه دارند احتمال بروز سرطان سینه بیشتر است. این آمار بخصوص در زنان سیگاری باز هم بیشتر میشود.

بیماری های بافت اطراف دندان یا Periodontal disease موجب التهاب لثه شده و میتوانند در نهایت موجب درگیر شدن استخوان اطراف دندان و لقی و از دست دادن دندان گردند. مطالعات قبل ارتباط بین بیماری های لثه یا پری اودنتال با بیماری های قلبی، سكته مغزی، دیابت و سرطان های دهان، مری، سر و گردن، پانكراس و ریه را نشان داده است و دانشمندان علت عمده این ارتباط را التهاب بوجود آمده میدانند.

عللی كه میتوانند احتمال بیماری های لثه را افزایش دهند، داشتن زمینه ژنتیكی، تغییرات هورمونی در دختران و زنان، مصرف سیگار، دیابت، شیمی درمانی و خشكی دهان است. مسواك زدن و نخ كشیدن دندان ها میتواند بطرز محسوسی احتمال عفونت و التهاب لثه را كم كند.

حالا محققان دانشگاه بوفالو با بررسی بیش از 73 هزار زن در سنین بعد از یائسگی و به مدت هفت سال متوجه شدند كه وجود التهاب لثه میتواند احتمال بروز سرطان سینه در این زنان را 14 درصد افزایش دهد. حال اگر این زنان سیگار هم بكشند احتمال سرطان سینه در آنها 32 درصد افزایش میابد. محققان متوجه شده اند باكتری هایی كه در دهان افراد سیگاری وجود دارد با باكتری های دیگر افراد متفاوت است. آنها میگونید این باكتری ها میتوانند به جریان خون راه یافته و احتمال بروز سرطان سینه را افزایش دهند.

160

به پوست نوزاد خود روغن زیتون نزنید. چرا؟

4107 محققان دانشگاه منچستر میگویند مالیدن روغن زیتون یا آفتابگردان به پوست نوزادان سالم بیش از نفع موجب صدمه به آنها میشود. این كار مانع تكامل سد پوستی سالم در آنها شده كه در نهایت احتمال آلرژی و عفونت های پوستی در ایشان را بیشتر میكند. نتایج این تحقیق در مجله Acta Dermato-Venereologica منتشر شده است.

بعضی خانم ها بطور سنتی به مادران جوان توصیه میكنند كه اگر پوست نوزادشان خشك است به آن روغن زیتون بزنند ولی محققان میگونید این كار موجب افزایش بروز اگزما در بچه میشود. در حدود 70 سال قبل تنها 15-5 درصد كودكان اگزما داشتند ولی اینك این آمار به حدود 30 درصد رسیده است.

در تحقیق جدید محققان 115 نوزاد را گرفته و به پوست تعدادی از آنها روغن زیتون زدند. به عده ای دیگر روغن آفتابگردان زده و عده دیگر را بدون روغن كاری نگه داشتند. این كار دو بار در روز و به مدت یك ماه انجام شد. تنها چند قطره روغن بر روی پوست. محققان متوجه شدند در نوزادانی كه به پوستشان روغن زده بودند رشد و تكامل لایه چربی محافظ پوست به تاخیر افتاده است. آنها میگویند همین امر میتواند منجر به افزایش بروز آلرژی و اگزما و بدنبال آن عفونت های پوستی شود.

161

تشخیص مراحل ابتدایی سرطان مغز با كمك نوعی سلول مهندسی شده

 4105حدود سی درصد از سرطان های مغز به علت رشد غیر قابل كنترل نوعی از سلول های مغزی است كه در واقع سلول عصبی نیستند و نقش آنها در مغز بیشتر حفاظت از سلول های عصبی است. به این تومورها گلیوم میگویند و مدت زمان زنده ماندن فرد بعد از تشخیص این نوع از سرطان معمولا در حدود 14 ماه است. متاسفانه تشخیص این سرطان مهاجم بسیار مشكل است و ام آر آی نمیتواند آن را به خوبی ببیند.

علت عمده این ناتوانی اینست كه موادی كه به بیمار تزریق میشود تا به دورن بافت سرطانی نفوذ كرده و موجب نمایان شدن آنها در ام آر آی شوند نمیتوانند از سد ویژه ای كه در اطراف مغز قرار دارد عبور كرده و خود را به بافت مغز برسانند. به این سد، سد خونی مغزی یا blood-brain barrier میگویند. تنها موقعی كه تومور به اندازه كافی بزرگ شود این سد شكسته شده و ماده تزریق شده میتواند به درون بافت تومور نفوذ كند. متاسفانه این زمان دیگر برای درمان گلیوم بسیار دیر شده است.

اینك محققین میتوانند از نوعی سلول چربی مهندسی شده استفاده كنند تا بتوان با نفوذ در این سد آن را برای ام آر آی قابل دید و تشخیص كنند. در این سلول ها نوعی ماده حاجب ام آر آی به نام Magnevist قرار داده اند و بر روی سطح آن پروتئینی است كه میتواند خود را به سطح سلول های گلیوم بچسباند. این سلول ها میتوانند از سد خونی مغزی عبور كرده و خود را به سلول های تومور گلیوم متصل كنند. به این ترتیب میتواند گلیوم را در مراحل ابتدایی تشخیص داد.

نتایج این تحقیق در مجله Neuro-Oncology منتشر شده است.

162

چگونه غذاهای سالم میتوانند موجب بیشتر خوردن شوند

4104

آیا قصد دارید از این به بعد غذاهای سالم بیشتری بخورید. اگر اینطور است كمی مراقب باشید. یك تحقیق جدید نشان داده است غذاهایی كه سالم بنظر میرسند میتوانند موجب تحریك شما به بیشتر خوردن شده و در نهایت وزن شما را بیشتر كنند. محققین دانشگاه تگزاس آستین میگویند تحقیقات آنها نشان داده است كه به نظر غالب مردم غذاهای سالم نمیتوانند به اندازه كافی ما را سیر كند پس سعی میكنیم مقادیر بیشتری از آنها را بخوریم.

در این تحقیق به 40 فرد تعدادی غذا داده شد كه نوشته های روی بسته بندی آنها حاوی مطالبی بود كه نشان میداد ماده غذایی مورد نظر زیاد برای سلامتی مفید نیست. به تعدادی دیگر غذا هایی دادند كه طوری نمایش داده میشد كه ظاهر سالمی داشتند. پس از خوردن غذا ها از شركت كنندگاه در آزمایش خواسته شد تا سطح گرسنگی خود را ابراز كنند.

مطالعه نشان داد كه در آنهایی كه غذا سالم تر را مصرف كرده بودند احساس گرسنگی بعد از خوردن آن بیشتر از كسانی بود كه غذای كمتر سالم را مصرف كرده بودند. همچنین مشخص شد آنهایی كه از غذای سالم تر خورده بودند مقادیر بیشتری از آن را سفارش دادند.

محققان میگویند در مصرف غذاهای سالم باید این نكته بسیار مهم را در نظر داشت كه غذا در هر صورت غذا است. درست است كه روغن زیتون بهتر از روغن آفتابگردان است ولی هر دو آنها چاق میكنند و دلیلی ندارد كه فكر كنیم اگر برای كاهش وزن خود بجای غذا سالاد میخوریم آن را پر از روغن زیتون كنیم چون سالم است. همه غذاها چه سالم و چه كمتر سالم انرژی دارند و چاق میكنند و این چاقی است كه مهمترین عامل خطرزا برای سلامتی ما است.

163

فنیكس نوعی حلقه مغناطیسی برای درمان بی اختیاری دفع

4102

اخیرا شركتی به نام Torax Medical اجازه ارائه وسیله ای جدید به نام FENIX continence restoration system را بدست آورده است كه میتواند در درمان بی اختیاری مدفوع بكار برده شود. این وسیله مشابه وسیله دیگری به نام LINX gastroesophageal reflux management متعلق به همبن شركت است. وسیله LINX مانند حلقه است كه به دور مری و در محل اتصالش به معده گذاشته میشود. این حلقه با كمك نیروی مغناطیسی باز و بسته میشود و میتواند مانع در بازگشت اسید معده به مری در بیماران مبتلا به رفلاكس شود.

رفلاكس بیماری است كه به علت اختلال در كاركرد دریچه بین مری و معده ایجاد میشود. در رفلاكس، این دریچه شل شده و اسید معده به مری باز میگردد و موجب سوزش سردل میشود.

دستگاه FENIX هم مانند حلقه به دور دریچه ای كه در انتهای مقعد واقع است قرار گرفته و با انقباض خود موجب بسته شدن مقعد در بیمارانی میشود كه مبتلا به بی اختیاری دفع هستند. این وسیله به توسط یك عمل جراحی سبك كار گذاشته میشود.

164

حیوان خانگی میتواند استرس را در كودكان كاهش دهد

4098

یك تحقیق جدید نشان داده است كه داشتن یك حیوان دست آموز میتواند میزان اضطراب در كودك شما را كاهش دهد. مشكلات روحی و چاقی دو دغدغه مهم سلامت كودكان است كه نیاز است با دخالت فعال در روند آنها اختلالات حال و آینده جسمی ایشان را كاهش دهیم.

قبلا مشخص شده كه داشتن حیوان خانگی میتواند در سلامت بزرگسالان موثر باشد. در بریتانیا و استرالیا داشتن یك سگ خانگی موجب افزایش فعالیت بدنی در بچه های 12-5 ساله و كم شدن چاقی در بچه های 6-5 ساله به علت راه رفتن بیشتری و بازی كردن بیشتر با حیوان شده است.

مشخص شده كه حیوانات خانگی میتوانند دستورات انسان را دنبال كنند و این میتواند به تكامل احساسات صاحب آن كمك كند. صاحب حیوان خانگی با آن حرف میزند و این میتواند میزان اضطراب در وی را كاهش دهد. یك بچه 8-7 ساله با یك حیوان دست آموز خیلی راحت تر از انساین های دیگر است و حیوان میتواند موجب راحتی و اعتماد به نفس بیشتر در او شود.

بهتر شدن وضعیت روحی و رفتاری در دورن كودكی میتواند همین وضعیت ها در دوران بزرگسالی را هم بهتر كند.

محققان مركز پزشكی باست در نیویورك در یك مطالعه جدید بر روی 643 كودك با سن 10-4 سال و در مدت 18 ماه نشان داد كه در آنها كه حیوان دست آموز در خانه داشتند میزان اضطراب كمتر از كسانی بود كه در خانه حیوان نداشتند.

محققان میگویند یك حیوان خانگی در منزل میتواند سطح كورتیزول خون را از راه آزاد شدن هورمون اكسی توسین كاهش داده كه نتیجه آن كاهش پاسخ فیزیولوژیك بدن به استرس است.

165

یك دستگاه اولتراسوند كه با موبایل كار میكند

4096

فیلیپس اخیرا نوعی دستگاه سونوگرافی پرتابل به نام Lumify روانه بازار كرده كه میتواند به تلفن همراه یا تبلت متصل شده و تصاویر را بر روی آن نشان دهد. این دستگاه در واقع تنها یك ترانسدیوسر یا مولد امواج فراصوت است.

این ترانسدیوسر از راه یك پورت یو اس بی به دستگاه تلفن همراه یا تبلت شما متصل میشود. یك اپلیكشین بر روی تبلت یا تلفن شما نصب شده و با ترانسدیوسر ارتباط برقرار میكند.

اطلاعات دریافتی از طریق ترانسدیوسر بر روی صفحه مانیتور تلفن همراه یا تبلت نمایش داده میشود. از طریق اپلیكیشن نصب شده بر روی تلفن همراه میتواند اطلاعات تهیه شده را با دیگر همكاران به اشتراك گذاشت. ترانسدیوسر ها در دو نوع با فركانس های متفاوت ارائه میشوند.

با كمك این وسیله پزشك میتواند به راحتی در همه جا سونوگرافی را انجام دهد.

166

عینكی با اولتراسوند و مادون قرمز برای كمك به تزریقات وریدی

4092

اخیرا شركت Evena Medical نوعی عینك مجهز امواج اولتراسوند و نور مادون قرمز ارانه كرده كه میتواند به پزشك و پرستار كمك كند تا راحت تر ورید زیر پوستی را پیدا كرده و تزریقات را انجام دهد.

یكی از راه های تزریق درون وریدهای زیر پوستی است و از این وریدها میتوان خون لازم برای انجام بسیاری آزمایشات را هم تهیه كرد. برای این كار باید یك سوزن از راه پوست به درون فضای ورید وارد شود. این كار گرچه نیاز به تبحر دارد ولی گاهی انجام ان برای باتجربه ترین پزشكان و پرستاران نیز مشكل میشود. عینك مورد نظر برای كمك به این كار است.

این عینك هم امواج اولتراسوند و هم امواج مادون قرمز را به پوست میتاباند. امواج اولتراسوند برای پیدا كردن وریدهای سطحی زیر پوست و امواج مادون قرمز برای آشكار كردن وریدهای عمقی تر بكار میروند. موج یا نور بازگشته از پوست بیمار به توسط سنسورهای عینك دریافت شده و بصورت تصویر بر روی مانیتور آن دیده میشوند.

استفاده كننده در همان حال كه پوست بیمار را میبیند تصویر رگ های آن را نیز از ورای مانیتور عینك مشاهده میكند. به این ترتیب پیدا كردن ورید یا شریان مورد نظر راحت تر شده و میتوان با سهولت بیشتری سوزن را در مسیر مناسب به درون آن هدایت كرد.

167

تاثیر مضر چاقی جوانان بر قلب آنها حتی پس از كاهش وزن

4086

یك مطالعه جدید نشان داده است كه حتی اگر زنان جوان چاق وزن خود را كم كنند تاثیرات مضری كه وزن بالا بر قلب آنها برجای گذاشته میتواند تا چند دهه باقی بماند. مرگ ناگهانی به علل قلبی یكی از این عوارضی است كه به علت چاقی ایجاد میشود و احتمال آن تا سالها بعد از كاهش ورن میتواند همچنان ادامه یابد. این نتیجه تحقیقی است كه در دانشگاه هاروارد صورت گرفته و در شماره ماه نوامبر 2015 مجله JACC: Clinical Electrophysiology منتشر شده است.

در این تحقیق كه به بررسی وضعیت سلامتی بیش از 72 هزار زن در سال های 2012-1980 پرداخته قد و وزن ایشان در سن 18 سالگی و سپس وضعیت قلبی عروقی در 32 سال بعد بررسی شده است. در این مدت 445 مرگ ناگهانی به علل قلبی و 1300 فوت به علت بیماری های قلبی و حدود 2300 سكته قلبی در گروه فوق الذكر ایجاد شد.

بررسی نشان داد كه ریسك مرگ ناگهانی به علل قلبی در سال های میانسالی در آنهایی كه در جوانی و سن 18 سالگی وزن بالا داشته اند دو برابر آنهایی بوده كه وزنشان در محدوده طبیعی قرار داشته است صرفنظر از اینكه آنها وزن بالای خود را حفظ كرده یا آن را پایین آورده اند. این وضعیت برای زنانی كه در جوانی وزن طبیعی داشته و در سنین میانسالی چاق شده بودند هم صادق بوده و ریسك مرگ ناگهانی به علل قلبی برای آنان نیز دو برابر شده بود.

محققان میگویند بهترین راه جلوگیری از چاقی و افزایش وزن در همان ابتدای نوجوانی است.

168

كاهش احتمال دیابت مادر با شیر دادن به نوزاد

4077

فواید شیر مادر هم برای نوزاد و هم برای مادر بسیار زیاداست و تاكنون در مورد آن بسیار صحبت شده است ولی محققی به تازگی اثر دیگری از شیردادن مادر را كشف كرده اند. مادرانی كه در دوران بارداری دچار دیابت میشوند احتمال زیادی دارد كه این دیابت در سال های بعد از زایمان هم باقی بماند ولی اگر به نوزاد حداقل به مدت دو ماه شیر خودشان را بدهند این احتمال به نصف تقلیل پیدا میكند.

نتایج مطالعه ای كه منجر به این یافته شده در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

دیابت دوران بارداری یا Gestational diabetes وقتی است كه در حول و حوش هفته 24 بارداری قند خون مادر بالا رفته و به حد دیابت میرسد. این وضعیت در حدود 9-5 درصد بارداری ها وجود دارد. در زنانی كه سن بالای 35 سال دارند و یا وزن بالا دراند یا در آنها سابقه فامیلی دیابت وجود دارند خطر این بیماری بیشتر میشود. در زنانی كه دچار دیابت بارداری میشوند احتمال بروز دیابت نوع دو بعد از زایمان 7 برابر میشود بطوریكه 12 درصد این زنان در دو سال بعد از زایمان دچار دیابت نوع دو میشوند.

انجمن متخصصین كودكان امریكا به همه مادران پیشنهاد میكند تا بعد از زایمان حداقل به مدت شش ماه نوزاد را با شیر خودشان تغذیه كنند و بهتر است این مدت به یكسال دیگر هم افزایش پیدا كند. مطالعه ذكر شده نشان داده است كه هر چه دوران شیردهی مادر بعد از زایمان بیشتر شود احتمال بروز دیابت نوع دو در سال های بعد در او كمتر میگردد.

169

شمارش گلبول های سفید بدون آزمایش و تنها از طریق پوست

4053

تیمی بین المللی به نام Team Leuko توانسته است وسیله ای را ابداع كند كه بیماران به كمك آن میتوانند بدون گرفتن حتی یك قطره خون و تنها از راه پوست تعداد گلبول های سفید خود را شمارش كنند. شمارش تعداد گلبول های سفید خون یكی از آزمایش های رایج است و در بیمارانی كه به علت ابتلا به سرطان تحت شیمی درمانی هستند باید بطور دوره ای انجام شود.

داروهای مصرف شده در شیمی درمانی بطور بالقوه میتواند با تاثیر بر روی مغز استخوان میزان تولید گلبول های سفید در آنجا را كاهش داده و این كاهش میتواند سیستم دفاع ایمنی بیمار را ضعیف كرده وی را در معرض بیماری های عفونی قرار دهد. به همین علت بیمارانی كه شیمی درمانی میشوند هر چند وقت یكبار باید آزمایش شمارش گلبول های سفید بدهند. این آزمایش معمولا در آزمایشگاه ها و با گرفتن خون از بیمار انجام میشود. وقتی این كار بطور مداوم تكرار شود خسته كننده و دردآور است.

روش كار دستگاه جدید تاباندن نور به پوست بیمار و سپس مشاهده مویرگ های زیر پوستی به كمك یك لنز مینیاتوری و یك دوربین با درجه تفكیك بسیار بالا است. این دوربین میتواند گلبول های سفید را از ورای مویرگ ها ببیند و تصویربرداری كند. تصاویر سپس به توسط دستگاه تحلیل شده و تعداد گلبول های سفید درون خون مشخص میشود.

170

تشخیص نوع عفونت ادراری با یك حسگر جدید DNA

4029

یكی از شایعترین بیماری هایی كه از آنتی بیوتیك ها برای درمان آن استفاده میشود عفونت های ادراری است. عفونت های اداری گرچه معمولا خفیف هستند ولی میتوانند به كلیه سرایت كرده و بسیار خطرناك شوند.

در این موارد فهمیدن نوع میكروبی كه موجب عفونت شده و دانستن اینكه میكروب مسئول به چه آنتی بیوتیكی حساس است میتواند بسیار حیاتی باشد. روش های موجود برای شناسایی باكتری های مسئول عفونت و بررسی حسایست آنها به آنتی بیوتیك ها نیازمند حداقل دو روز زمان است.

حالا با یك روش جدید میتوان این زمان را به 12 ساعت تقلیل داد. این روش از وسیله ای به نام Nanopore MinION استفاده میكند كه یك یابنده توالی دی ان ای پرتابل است. با كمك این وسیله میتوان توالی دی ان ای انواع باكتری های موجود در ادرار را بررسی كرده و در نتیجه فهمید كه چه باكتری هایی در آن وجود دارند و حساسیت باكتری ها به آنتی بیوتیك ها را هم میتوان بررسی كرد.

171

یك دستگاه نوار قلبی وایرلس كوچك

4017

شركت BIOTRONIK اخیرا نوعی دستكاه نوار قلبی به نام BioMonitor 2 implantable continuous wireless cardiac monitor را در اروپا ارائه داده كه میتواند تمامی تغییرات در نوار قلبی بیمار را بصورت دائم ثبت كرده و آن را بصورت وایرلس به اطلاع پزشك برساند.

این دستگاه را میتواند در عرض چند دقیقه در زیر پوست بیمار جاسازی كرد. بلافاصله بعد از آن دستگاه شروع به ثبت نوار قلبی بیمار كرده و میتواند 60 دقیقه از نوار را هم درون خود ضبط كند.

سپس میتواند تمامی این اطلاعات را از طریق وایرلس به متخصص قلب بیمار ارسال كند. به این ترتیب پزشك بیمارانی كه مشكلات خطیر قلبی دارند میتوانند همیشه از وضع بیمار خود اطلاع داشته باشند.

172

یك جناغ و دنده مصنوعی كه به بیمار متصل شد

4012

برای اولین بار یك بیمار در اسپانیا كه به علت سرطان استخوان جناغ و تعدادی از دنده های خود را از دست داده بود توانست از یك جناغ و دنده مصنوعی استفاده كند. این جناغ و دنده های مصنوعی با استفاده از تكنیك چاپ سه بعدی در شركت استرالیایی Anatomics تولید شده است.

در این روش مهندسان شركت با كمك جراحان و با استفاده از اطلاعات بدست آمده از تصاویر سی تی اسكن بیمار شكل جناغ و دنده ها را مشخص كرده و سپس آن را از تیتانیوم ساختند. جراحان این جناغ و دنده های مصنوعی را در بدن بیمار 54 ساله كار گذاشتند و بیمار بعد از دو هفته از بیمارستان مرخص شد.