نوبت دهی

مقالات تکنولوژی پزشکی 5

173

آیا ضربان قلب میتواند استعداد به جرم را در مردان پیش بینی كند

4002

یك مطالعه جدید نشان داده است كه در مردانی كه ضربان قلب موقع استراحت آنان پایین است احتمال ارتكاب به رفتارهای خشونت بار و مجرمانه هم افزایش دارد. این نتیجه حاصل بررسی و مطالعه رفتارهای مجرمانه و خشن در بیش از 700 هزار مرد سوئدی است كه میزان ضربان قلب در حال استراحت آنان در سن 18 سالگی ثبت و ضبط شده است. نتایج این مطالعه در شماره سپتامبر سال 2015 مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.

محققان فكر میكنند این دسته از مردان بطور طبیعی كمتر میترسند و استرس كمتری دارند و همین امر میتواند موجب شود تا راحت تر به كارهایی دست بزنند كه دیگران از ارتكاب به آنها وحشت دارند. تعداد ضربان قلب انسان در حال استراحت بطور طبیعی بین 60 تا 100 در دقیقه است.

در این مطالعه سابقه تمامی رفتارهای مجرمانه در سوئد در سال های 2009-1973 استخراج شد. این شامل قتل، ضرب و شتم، آدم ربایی، دزدی، تجاوز و هم چنین جرم های غیر خشونت بار مانند خرید و فروش مواد و یا تخلفات رانندگی هم میشد. در این مدت 40 هزار مرد به علت ارتكاب به جنایات خشن دستگیر شده بودند. با در دست داشتن میزان ضربان قلب این افراد كه در سن 18 سالگی بررسی شده بود محققین متوجه شدند كه در آنهایی كه این ضربان كمترین میزان خود را داشته است درصد ارتكاب به جرم 40 درصد بیشتر از آنهایی بوده كه بیشترین ضربان ثبت شده را دارا بودند. احتمال ارتكاب به جرائم غیر خشونت بار هم در این افراد بیست درصد بالاتر بوده است.

174

اندازه گیری قند خون با یك كلیپس روی گوش

3992

محققین شركت Integrity Applications نوعی جدیدی از دستگاه اندازه گیری قند خون به نام GlucoTrack را ابداع و روانه بازار كرده اند. در این دستكاه نوعی كلیپس یا گیره مانند دستگاه های پالس اكسیمتر به لاله گوش متصل میشود. این گیره میتواند بدون سوراخ كردن گوش یا نیاز به گرفتن خون از آن با كمك یه تكنولوژی مختلف میزان قند خون را اندازه گیری كرده و اطلاعات را به یك دستگاه تلفن همراه منتقل كند.

روش متداولی كه امروزه بیماران برای اندازه گیری قند خون خود در منزل از آن استفاده میكنند متكی بر نمونه گیری خون از پوست و سپس اندازه گیری قند آن است. این روش دردناك و برای بیمار آزار دهنده است. در روش جدید میتوان بدون درد و بصورت ممتد تنها با اتصال یك گیره به گوش میزان قند خون را اندازه گیری كرد. این دستگاه در اروپا تائید شده و در امریكا در حال بررسی است.

175

آیا مادر باردار میتواند عكس رادیولوژی بگیرد

3967

تاكنون اصل بر این بود كه برای مادر باردار نمیتوان به هیچ وجه از رادیوگرافی استفاده كرد ولی محققان در یك بررسی جدید نشان داده اند كه در یك زن باردار كه دچار آسیب هایی در اندام شده و برای تشخیص آنها نیاز به رادیوگرافی دارد اگر این كار به درستی انجام شود اشكالی ایجاد نخواهد شد. نتایج این بررسی در مجله Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons منتشر شده است.

مطالعات نشان داده است كه موقع بارداری حدود 8-5 درصد زنان دچار آسیب هایی در اندام مانند شكستگی و یا پارگی های عضلات میشوند. برای تشخیص بسیاری از این آسیب ها پزشك ارتوپد نیاز به استفاده از رادیوگرافی دارد. در این موارد اگر جنین به خوبی از اشعه دور نگه داشته شود میتوان رادیوگرافی ها را انجام داده و میزان اشعه دریافتی زیر حد مجاز خواهد بود.

بعضی اقدامات تشخیصی تصویربرداری اشعه یونیزان ایجاد نكرده و مشكلی برای جنین ایجاد نمیكنند. سونوگرافی و ام آر آی از این دسته اند. از طرف دیگر سی تی اسكن و بخصوص سی تی اسكن لگن میتواند میزان بالایی از اشعه یونیزان را به جنین برساند كه میتواند خطرساز باشد. با این حال تاثیر رادیوگرافی ساده بسته به عوامل متعددی متغییر است. مثلا اینكه محل عكسبرداری چقدر از جنین دور باشد یا آیا شكم مادر به اندازه كافی با پرده های سربی محافظت شده باشد و یا اندازه بدن مادر بر روی میزان اشعه دریافتی توسط جنین موثر خواهد بود.

محققان میگویند معمولا یك تصویر رادیوگرافی از اندام مادر مشكلی برای جنین ایجاد نخواهد كرد و از طرف دیگر آسیب پذیری جنین نسبت به اشعه رادیوگرافی بسته به سن او متفاوت خواهد بود.

176

موثرترین راه پیشگیری از پیری مغز چیست

3962

دانشمندان پیامی برای آنها كه نمیخواهند در سنین بالا دچار كاهش حافظه شوند دارند. لطفا تكان بخورید!

محققان از مدت ها قبل میدانستند كه ورزش میتواند پیری مغز را به عقب بیندازد ولی بررسی های جدید اطلاعات بیشتری را به این دانش افزوده است و این آن است كه گرچه ورزش میتواند جلوی كاهش حافظه در سنین بالا را بگیرد ولی وقتی این اتفاق افتاد و توانایی حافظه كاهش پیدا كرد باز هم میتواند موثر باشد. این كمك به حافظه نه تنها در افراد مبتلا به الزایمر تایید شده است بلكه در كسانی كه به علت سكته های خفیف و مكرر مغزی دچار ضعف حافظه شده اند هم كمك كننده است.

محققان میگویند ورزش میتواند سطح پروتئین های سمی خون را كاهش داده و همچنین میتواند میزان جریان خون مغز را بیشتر كند. بررسی ها نشان داده است كه چهار ماه ورزش مداوم میتواند علائمی مانند اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به الزایمر را كاهش دهد و شش ماه ورزش میتواند حافظه و توان فكری را در افراد مبتلا به زوال عقل یا دمانس عروقی را بهتر كند. نكته مهم اینست كه تا كنون هیچ دارویی شناخته نشده كه بتواند در این تاثیر با ورزش رقابت كند.

گرچه تاثیر ورزش در ممانعت از پیر شدن مغز خبر بسیار خوشحال كننده ای است ولی خبر مشكل اینست كه باید میزان این ورزش كافی باشد. حداقل سه ساعت ورزش شدید در هر هفته كه بیش از 150 دقیقه در هفته ای است كه متخصصین قلب پیشنهاد میكنند. ظاهرا مغز سالم ورزش بیشتری را طلب میكند تا قلب سالم.

منظور ار ورزش شدید ورزشی است كه شما را به نفس نفس زدن و عرق ریختن میكند و در آن تعداد نبض شما باید به 80-70 درصد میزانی كه متناسب سن شما است برسد.

177

درمان جدید ورید های واریسی

3446

یك سیستم جدید درمان دائمی وریدهای واریسی پا كه در آن با استفاده از چسب مخصوصی سیاهرگ واریسی شده مسدود میشود به توسط FDA مورد تائید قرار گرفت.

بسیاری افراد مبتلا به واریس مشكلی ندارند در حالیكه بعضی از آنان دچار درد، بروز لخته خون در ورید و یا زخم های پوستی میشوند.

واریس نوعی بیماری سیاهرگ ها یا وریدهای ساق پا است كه در آن به علت اختلال در دریچه های لانه كبوتری وریدی، خون سیاهرگی نمیتواند به سمت بالا و به طرف قلب برود و در نتیجه در ورید ساق باقی مانده و موجب اتساع ورید و عوارض ثانویه به آن میشود.

در سیستم جدید كه به آن VenaSeal میگویند ابتدا یك كاتتر باریك از طریق پوست به درون ورید واریسی شده فرستاده میشود و سپس از طریق آن چسب مخصوصی به درون ورید تزریق میشود. در حین انجام این روش از سونوگرافی برای پایش دقیق محل تزریق چسب استفاده میشود.

از این روش میتوان بصورت سرپایی و در كلینیك ها برای درمان واریس استفاده كرد.

178

تاثیر سیگار بر بیماران مبتلا به سرطان پروستات

3357

یك تحقیق جدید نشان داده است كه احتمال انتشار سرطان پروستات در همه بدن و احتمال فوت در اثر این بیماری در كسانی كه سیگار میكشند دو برابر میشود. البته این در مورد كسانی است كه بعد از تشخیص وجود سرطان پروستات در آنها همچنان به سیگار كشیدن ادامه میدهند و شامل مصرف كنندگان قبلی سیگار كه اكنون استفاده از آن را كنار گذاشته اند نمیشود.

با این حال همین مطالعه نشان میدهد كه چه در كسانی كه هنوز سیگار میكشند و یا آنها كه قبلا سیگار میكشیده اند و الان ترك كرده اند احتمال بروز عوارض ناشی از پرتو درمانی سرطان پروستات مانند خونریزی از دستگاه گوارش و یا تمایل به زود ادرار كردن بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

این مطالعه بر روی 2400 فرد مبتلا به سرطان پروستات در سال های 2005-1988 صورت گرفته است. نیمی از این افراد قبلا سیگاری بوده اند. بررسی نشان داد كه احتمال زنده ماندن فرد مبتلا به سرطان پروستات بعد از تشخیص آن و عدم عود آن در این مدت در كسانی كه هرگز سیگار نكشیده اند حدود 66 درصد است در حالیكه این میزان در سیگاری ها 52 درصد بوده است. در این میان وضعیت كسانی كه قبلا سیگاری بوده اند ولی آن را ترك كرده اند بهتر از مصرف كنندگان فعلی آن بوده است.

محققان میگویند سیگار احتمالا موجب كاهش سطح اكسیژن در سلول های سرطانی میشود و این میتواند حساسیت آنها به رادیوتراپی را كم كند.

179

سرنخ هایی از وال 200 ساله برای كمك به طول عمر بشر

3281

دانشمندان از یك نهنگ كه دویست سال سن دارد و هیچ گونه علائمی از بیماری های مربوط به پیری را نشان نمیدهد كمك میگیرند تا راز عمر طولانی وی را بفهمند و از این راه به انسان كمك كنند تا بیشتر عمر كند. برای اولین بار محققان بریتانیایی نقشه ژنتیكی یك نهنگ بزرگ به نام نهنگ قطبی bowhead whale را بدست آورده اند و از این طریق توانسته اند تفاوت های ژنتیكی عمده این نهنگ را با دیگر پستانداران بدست آورند.

این مطالعه تمركز خود را بر روی ژن هایی گذاشته كه به مسن شدن، تقسیم سلولی، سرطان و ترمیم DNA مربوط میشوند. به عقیده محققان این ژن ها ارتباط مستقیمی با طول عمر نهنگ دارند. نتیجه این تحقیق در مجله Cell Reports چاپ شده است.

تعداد سلول های بدن یك نهنگ بزرگ بیش از هزار برابر سلول های انسان است و با وجود این همه سلول باز آنها به سرطان مقاوم هستند. این نشان میدهد كه بدن این وال ها به طور طبیعی دارای یك مكانیسم دفاعی خوب در برابر سلول های سرطانی است كه بسیار كاراتر از دیگر پستانداران است.

محققان اینك درصددند تا بعضی از ژن های این نهنگ را كه فكر میكنند در طول عمر او تاثیر دارند به بدن موش وارد كنند تا بفهمند كدامیك از آنها در ایجاد طول عمر بیشتر و مقاوت در مقابل سرطان موثر هستند. بررسی ژنوم این نهنگ ها همچنین دانشمندان را قادر میسازد تا مكانیسم توانایی این موجودات در پایین آوردن متابولیسم و وسوخت و ساز بدن خود را متوجه شوند.

180

آیا غذای پرچرب و كم هیدروكربن برای تشنج خوب است

3021

 

یك مطالعه جدید نشان داده است كه در درمان تشنج های مقاوم به درمان مصرف غذاهای پرچربی و كم كربوهیدرات میتواند به كنترل علائم بیماری كمك كند. در این مطالعه كه با بررسی پنج مطالعه قبلی صورت گرفته است محققین تاثیر تغذیه برمبنای چربی بالا را بر بیماری صرع بررسی كردند.

این نوع تغذیه كه به آن رژیم كتوژنیك ketogenic diet میگویند به معنی استفاده 5-4 برابر از چربی نسبت به كربوهیدرات و پروتئین در رژیم غذایی است. محققین دریافتند كه در 32 درصد بیماران مبتلا به صرع كه از این رژیم غذایی استفاده میكنند احتمال تشنج 50 درصد كاهش پیدا میكند و این درصد كاهش در 9 درصد بیماران استفاده كننده از این رژیم 90 درصد بوده است. نتایج این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده است.

نتایج مثبت این نوع تغذیه بسیار سریع و بعد از چند روز تا چند هفته از شروع رژیم غذایی ظاهر شده و تا زمانی كه رژیم رعایت میشود ادامه میابد. محققان میگویند اكثر بیمارانی كه از این رژیم استفاده كرده اند بجای افزایش وزن كاهش وزن پیدا كرده اند.

محققان میگویند مصرف زیاد غذاهای چرب و استفاده كمتر از غذاهای پركربوهیدرات میتواند به بیمارانی كه به علت صرع تحت درمان هستند ولی تشنج آنها به خوبی كنترل نشده است میتواند كمك كننده باشد. غذاهای حاوی غلات مانند ناد و برنج و غذاهای شیرین كه حاوی قند هستند جزو مواد پركربوهیدرات محسوب میشوند.

181

به كودكان خود نكات ایمنی عابر پیاده را بیاموزید

2999

 

كودكان قربانیان بسیاری از حوادث مربوط به ترافیك هستند. برای كمك به ایمنی رفت و آمد كودكانمان به مدرسه یا به خانه یك دوست یا همسایه باید نكات ایمنی را كه هر عابر پیاده باید رعایت كند را به دقت به آنها یاد بدهیم. مهمترین این نكات عبارتند از

 • به آنها یاد بدهیم كه فقط در انتهای خیابان ها و در یا مكان هایی كه خط كش عابر پیاده دارد از عرض خیابان عبور كنند
 • موقع قدم زدن كار با هر وسیله الكترونیك مانند تلفن همراه را كنار بگذارند
 • هنگام عبور از عرض خیابان هر دو طرف آن را به دقت نگاه كرده و تحت نظر بگیرند
 • هیچگاه اجازه ندهید كودك با سن زیر 10 سال به تنهایی و بدون همراهی یك فرد بزرگسال از عرض خیابان عبور كند
 • به آنها یاد بدهید تا در هنگام عبور از عرض خیابان با راننده اتومبیل ها تماس چشمی داشته باشند
 • طوری از عرض خیابان عبور كنند كه راننده هایی كه در حال دور زدن یا عقب رفتن هستند بتوانند آنها را ببینند
 • بعد از پیاده شدن از سرویس مدرسه اگر مجبور به عبور از عرض خیابان هستند از جلوی سرویس عبور كنند نه از پشت آن

182

بعد از سوراخ كردن گوش چه كنیم

2991

 

اگر نرمه گوش خود را سوراخ كرده اید بعد از آن باید نكاتی را رعایت كنید تا احتمال بروز عفونت در آن را به حداقل برسانید. پوستی كه سوراخ شده در واقع یك پوست زخمی است كه مستعد عفونت است.

 • اجازه بدهید كسی گوش شما را سوراخ كند كه در كار خود تبحر كافی دارد
 • بعد از سوراخ كردن گوش از حلقه هایی كه حساسیت و آلرژی كمی ایجاد میكنند استفاده كنید
 • گوش خود را تمیز نگه داری كنید
 • قبل از لمس كردن گوشی كه تازه سوراخ شده است دستان خود را خوب با آب و صابون بشویید
 • روزی دو مرتبه با یك گوش پا كن كه سر آن را در الكل زده اید پوست اطراف محل سوراخ را تمیز كنید
 • حلقه اولیه را باید شب و روز تا 6 هفته در گوش خود نگه دارید. اگر آنرا در آورید ممكن است سوراخ گوش شما دوباره بسته شود. روزی چند مرتبه حلقه را در سوراخ گوش كمی بچرخانید تا سوراخ باز بماند
 • اگر محل سوراخ شده قرمز، متورم، سفت شد یا ترشح پیدا كرد به یك متخصص پوست مراجعه كنید

183

استفاده از جستجوگر موشك ضد تانك برای تشخیص زودهنگام مالاریا

2805 10

 

جاولین نوعی موشك ضد تانك است كه میتواند با استفاده از سنسورهای مادون قرمز خود هدف را یافته و مورد اصابت قرار دهد. اینك با استفاده از همین سنسورها محققین راهی را یافته اند تا به توسط آن بتوانند وجود انگل مالاریا را حتی در یك عدد گلبول قرمز تشخیص دهند.

این روش با استفاده از سنسورهای مادون قرمز و استفاده همزمان از یك میكروسكوپ مادون قرمز و یك منبع نوری طراحی شده است. محققان استرالیایی در دانشگاه ملبورن با استفاده از این روش توانسته اند با دنبال كردن اثر نوری یك چربی خاص در درون گلبول قرمز كه در مراحل بسیار ابتدایی ابتلا به مالاریا ایجاد میشود وجود انگل درون حتی یك گلبول قرمز خون را مشخص كنند.

تشخیص مالاریا با استفاده از این روش در كمتر از چهار دقیقه صورت گرفته و نیازی به حضور یك متخصص ندارد با این حال به علت گرانقیمت بودن منبع نوری و سنسور های لازم، این روش هنوز در دسترس همه قرار نگرفته است.

184

روش جدید میتواند مالاریا را در چند ثانیه تشخیص دهد

2551 9

مالاریا همچنان یك قاتل خطرناك انسان ها در بسیاری نقاط دنیا است و تلاش های زیادی انجام میشود تا با آن مقابله گردد. انگل این بیماری درون گلبول های قرمز خون رشد كرده و آن را از بین میبرد. با وجود پیشرفت های زیادی كه در این مبارزه شده همچنان تشخیص مالاریا نیاز به بدست آوردن حداقل یك قطره خون از بیمار و داشتن یك تكنیسین ماهر برای كشف انگل مالاریا در این قطره خون دارد.

حالا یك تیم تحقیقاتی از دانشگاه رایس روشی كاملا متفاوت را برای تشخیص این بیماری مهلك ارائه داده است.

انگل مالاریا درون گلبول های قرمز رشد میكند و ماده اصلی آن یعنی هموگلوبین را تجزیه میكند. حاصل این تجزیه ماده ای به نام هموزوئین hemozoin است و روش جدید دقیقا بر پایه همین روند است.

روش جدید براساس تابش یك پرتو فروسرخ لیزر از روی پوست بیمار است. این تابش موجب تولید حباب های ریزی در مقیاس نانو در اطراف كریستال های هموزوئین میشود. حباب ها به فوریت میتركند و تركیدن آنها صدایی تولید میكند كه به توسط دستگاه شنیده میشود.

در آزمایشی كه به توسط این روش انجام شده است محققان توانسته اند یك انگل مالاریا در یك گلبول قرمز را در بین میلیون ها گلبول سالم پیدا كنند.