نوبت دهی

اخبار ارتوپدی 5

142

چگونه زمان مصرف کلسیم و ویتامین دی بر میزان تاثیر ورزش بر استخوان تاثیر میگذارد

2250 5

بر طبق مطالعات جدید مصرف کلسیم و ویتامین دی قبل از ورزش بر میزان تاثیر ورزش بر استخوان تاثیر میگذارد. این مطلب در نود و پنجمین گردهمایی سالانه انجمن غدد داخلی که در سانفرانسیسکو برگزار شد مطرح گردید.

مطالعات قبلی نشان داده است که یک ساعت دوچرخه سواری شدید میتواند میزان موارد معدنی استخوان را بشدت کاهش دهد. محققان عقیده دارند این کاهش به علت از دست دادن کلسیم در حین ورزش است. در حین ورزش کلسیم خون افت میکند و بدنبال آن با ترشح هورمون پاراتیروئید کلسیم از استخوان ها برداشت شده و به خون واریز میشود. در حین ورزش شدید کلسیم زیادی همراه با عرق کردن از بدن دفع میشود. البته هنوز نمیدانیم این کاهش کلسیم خون چه تاثیری بر روی تراکم استخوان های بدن خواهند داشت.

البته این کاهش سطح کلسیم خون در حین ورزش اتفاق میفتد چه کلسیم قبل و یا بعد از انجام ورزش مصرف شود. با این حال اگر کلسیم قبل از ورزش مصرف شود این کاهش کمتر خواهد بود.

در مطالعه ای که در بین ۵۲ مرد با سنین بین ۴۵-۱۸ سال انجم شده است به افراد یک گرم کلسیم و ۱۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی ۳۰ دقیقه قبل از ورزش یا یک ساعت بعد از ورزش داده اند سپس افراد یک مسیر ۳۵ کیلومتری را رکاب زدند. مشاهده شد که سطح کلسیم خون در هر دو گروه بعد از ورزش افت پیدا کرد ولی این افت در کسانی که کلسیم و ویتامین دی را بعد از ورزش مصرف کرده بودند بیشتر بوده است.

این مطالعه نشان میدهد که ورزشکارانی که ورزش های سخت و طولانی و با مداومت بالا انجام میدهند و زیاد عرق میکنند جدای از مصرف زیاد آب باید به مصرف کلسیم و ویتامین دی خود اهمیت دهند. مصرف این مواد قبل از شروع ورزش مفید خواهد بود.

143

مصرف زیاد نمک میتواند بر روی استخوان ها تاثیر گذار باشد

2250 4

یک مطالعه جدید که در نود و پنجمین گردهمایی سالانه انجمن غدد درون زیر در سانفرانسیسکو ارائه شد نشان میدهد که صرفنظر از اینکه تراکم استخوان چه باشد، مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی میتواند احتمال شکستگی استخوان های بدن را در زنان در سنین یائسگی افزایش دهد.

این مطالعه که در ژاپن صورت گرفته است نشان میدهد که مصرف زیاد نمک میتواند احتمال شکستگی اندام ها را در زنان مسن به میزان چهار برابر افزایش دهد. مصرف زیاد نمک میتواند استخوان ها را ترد و شکننده کند و این نشان میدهد که میزان مصرف این ماده باید تحت کنترل شدیدتری درآید. مطالعات قبلی نشان داده بود که افزایش مصرف سدیم موجب افزایش بازجذب کلسیم از استخوان ها شده که نتیجه آن کاهش دانسیته استخوان های بدن است.

در این پژوهش که بر روی ۲۱۳ زن با متوسط سن ۶۳ سال صورت گرفته تراکم استخوان با استفاده از دانسیتومتری اندازه گیری شده است. میزان دریافتی سدیم در گروه کنترل ۵.۲ میلیگرم و در گروهی که میزان بالاتری نمک مصرف کرده بودند ۷.۵ میلیگرم در روز بوده است. در گروه با میزان مصرف بالاتر میزان شکستگی اندام ها ۴.۱ برابر گروه اول بوده است.

میزان دریافتی روزانه سدیم در ژاپنی ها ۴ میلیگرم در روز است. پزشکان توصیه میکنند هر فرد بالغ روزانه ۲.۳ میلیگرم سدیم مصرف کند که حدودا معادل یک قاشق چایخوری نمک طعام است. توصیه میشود افراد بالای ۵۰ سال حداکثر روزی ۱.۵ میلیگرم سدیم مصرف کند.

این مطالعه نشان میدهد که مصرف نمک جدا از مشکلاتی که میتواند برای فشار خون ایجاد کند بر روی سلامت استخوان ها هم موثر است و لازم است تا تدابیر جدی تری به عمل آید تا سرانه مصرف نمک در بین مردم کاهش یابد. یکی از راه های موثر تغییر ذائقه مردم است تا علاقه انها به شوری کمتر شود. این تغییر ذائقه و بدنبال آن تغییر رفتار در دوران کودکی به راحتی انجام شدنی است.

پسندیده است که خانواده ها بیشتر غذاهای خانگی مصرف کنند چون میزان نمک در غذاهای آماده و یا طبخ شدن در مکان های عمومی معمولا بالا است. در صورتی که والدین در غذایی که در خانه تهیه میکنند نمک کمتری استفاده کنند ذائقه فرزندان آنها از همان بچگی به شوری عادت نمیکند و مصرف غذای کم نمک برای آنها بصورت یک عادت درمیاید.

144

قدرت استخوان ها در نوجوانان مبتلا به فلج مغزی را میتوان با درمان جدیدی به نام لرزش تمام بدن افزایش داد

در یک تحقیق که در نیوزلاند انجام شده نشان داده شده است که درمان جدیدی به نام لرزش تمام بدن whole body vibration therapy میتواند قدرت و سختی استخوان ها را در نوجوانان مبتلا به فلج مغزی بهبود دهد. این نتایج در نود و پنجمین گردهمایی انجمن غدد درون ریز در سانفرانسیسکو اعلام شد.

فلج مغزی بیماری است که به علت آسیب های حین تولد در مغز نوزاد بوجود میاید. این بیماری موجب تغییراتی در قدرت عضلات و حرکات آنها میگردد. این تغییرات با تاثیر در راه رفتن و دیگر فعالیت های حرکتی موجب میشود کیفیت زندگی این افراد مبتلا به شدت افت پیدا کند. با کاهش میزان حرکت بدن، سختی استخوان ها در این افراد نیز کاهش پیدا میکند. گرچه درمان هایی برای افزایش قدرت عضلات و سختی استخوان ها در افراد مبتلا به فلج مغزی وجود دارد یک روش جدید که امیدهایی را زنده کرده روشی به نام درمان به توسط لرزش تمام بدن whole body vibration therapy, or WBVT است. 2250 2

در این روش فرد در دستگاهی می ایستد که بدن را حرکت میدهد. این دستگاه لگن را شبیه در جهاتی که بطور طبیعی در حین راه رفتن میچرخد حرکت میدهد ولی با تکرار سریعتر. مطالعات قبلی نشان داده که این دستگاه میتواند سلامت عضلات و استخوان ها را در زنان یائسه بهبود بخشد.

محققین برای اینکه ببینند آیا این دستگاه میتواند بر روی عضلات و استخوان های افراد مبتلا به فلج مغزی هم تاثیرگذار باشد مطالعه خود را بر روی ۱۳ نوجوان مبتلا به فلج مغزی انجام دادند. آنها این درمان را به مدت ۲۰ هفته و روزی ۲۰ دقیقه برای بیماران خود بکار بردند. بیماران شامل ۸ دختر و ۵ پسر با سن متوسط ۱۷ سال بودند. آنها سپس تراکم استخوان و توده عضلانی این افراد را قبل و بعد از استفاده از آن اندازه گیری کردند و به این نتیجه رسیدند که استفاده از این روش میتواند توده عضلات اندام تحتانی و تراکم استخوان های ستون مهره و ران را افزایش دهد. افرادی که از این روش استفاده کرده بودند توانستند در زمان شش دقیقه مسافت بیشتری را طی کنند. این مسافت بعد از استفاده از روش لرزش تمام بدن حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

 

محققانی که این مطالعه را انجام داده اند میگویند استفاده از لرزش تمام بدن میتواند با حفظ و بهبود سلامت عضلات و استخوان ها در افراد در حال رشد توانایی های حرکتی آنها و قدرت استخوان های این افراد را در بزرگسالی بهبود دهد. آنها فکر میکنند این روش جدید میتواند به عنوان پایه درمان در بچه هایی که ناتوانی های حرکتی دارند جای خود را باز کند.
145
دیابت احتمال شكستگی در افراد مسن را بیشتر میكند

4797

محققان با كمك اسكن های خاص استخوانی در بیش از یك هزار فرد مسن دریافتند در آنهایی كه دیابت نوع دو دارند استخوان ها ضعیف و شكننده میشوند و این تغییر در استحكام استخوان ها را نمیتوان با كمك روش های استاندارد سنجش تراكم استخوان كشف كرد.

این كاهش تراكم استخوان در افراد مسن مبتلا به دیابت میتواند ریسك شكستگی در آنها را افزایش دهد. شكستگی های لگن یكی از پرعارضه ترین خطراتی است كه احتمال بروز آن در افراد مبتلا به استئوپروز و پوكی استخوان بیشتر میشود. این شكستگی ها نه تنها مخارج زیادی را به فرد و خانواده او و سیستم بهداشتی كشور وارد میكنند بلكه احتمال معلولیت و حتی خطر مرگ بعد از آن هم زیاد است.

محققان میگویند در افراد مسن مبتلا به دیابت حتی در آنان كه در آزمایش های سنجش تراكم استخوان رایج استحكام استخوان طبیعی گزارش میشود خطر شكستگی لگن 50-40 درصد بیش از دیگر افراد است.

نتایج این مطالعه در شماره ماه سپتامبر 2017 مجله Journal of Bone and Mineral Research منتشر شده است.

146

درمان آسیب شانه با سلول های بنیادی

 

4619 آسیب های روتاتور كاف یا كلاهك چرخاننده از جمله مشكلات شایع شانه هستند. روتاتور كاف نام دسته ای از عضلات است كه در اطراف مفصل شانه قرار گرفته و آن را پایدار میكنند. تاندون این عضلات در محل چسبیدن به استخوان در سنین میانسالی به راحتی ضعیف شده و مستعد آسیب های ورزشی میشوند. حتی با یك حركت ساده اندام فوقانی، ممكن است این تاندون ها كشیده شده یا حتی پاره شوند. درمان پارگی تاندون روتاتور كاف در بسیاری مواقع جراحی است ولی حتی بعد از جراحی هم آسیب مجدد شایع است.

اینك محققین دانشگاه كانكتیكات روشی را برای بازسازی مجدد تاندون این عضلات یافته اند كه از یك توری پلیمری استفاده میكند كه روی آن سلول های بنیادی كاشته شده است. در این روش محققین بعد از ترمیم محل پارگی تاندون، روی محل ترمیم را با یك توری پلیمری حاوی سلول های بنیادی پوشاندند. بررسی نشان داده است كه محل ترمیم با این روش در مقایسه با روش های قبل بسیار قویتر و محكم تر بهبود میابد و ساختار بافتی محل پیوند به تاندون سالم شبیه تر است. این موجب میشود تا احتمال پارگی مجدد كاهش یابد.

محققان امیدوارند در آینده نزدیك از این روش در تقویت بازسازی های رباط های صلیبی در زانو هم استفاده كنند. نتایج مطالعه بر روی این روش درمانی در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

147

تاثیر رژیم غذایی ضد التهابی در پیشگیری از شكستگی

 

4539 با بالا رفتن سن تراكم استخوان ها بتدریج كم میشود و این اتفاق بخصوص در زنان بعد از سن یائسگی میفتد كه آنها را مستعد به شكستگی میكند. این شكستگی ها بیشتر در ستون مهره، لگن و مچ دست ایجاد میشود و شكستگی لگن بدترین آنها است. با این حال كارهایی هست كه میتوان انجام داد تا این روند كند شود.

یك مطالعه جدید به توسط محققین دانشگاه اوهایو نشان داده كه مصرف غذاهایی كه مواد ضد التهابی زیادی دارند میتواند سرعت از دست رفتن استخوان در زنان را كاهش دهد. نتایج این تحقیق در مجله Journal of Bone and Mineral Density منتشر شده است.

محققین با بررسی مدارك پزشكی تعدادی از زنان در سن یائسگی و نوع تغذیه آنها متوجه شدند در آنهایی كه غذاهای با محتوای بیشتری از مواد ضد التهابی مصرف میكردند تراكم استخوان بیشتر بود. مواد ضد التهابی بیشتر در میوه، سبزیجات، ماهی، غلات كامل و دانه های روغنی مانند بادام و گردو وجود دارد. محققین میگویند بیشترین تاثیر مواد ضد التهابی موجود در غذاها بر تراكم استخوان در زنان مسن دیده میشود.

148

راه رفتن مجدد بیماران فلج با کمک یک تحریک کننده نخاع

یک مطالعه جدید که اخیرا به توسط محققان دانشگاه لویزویل انجام شده نشان دهنده پیشرفت عظیمی است که در زمینه کمک به بیماران قطع نخاعی بوجود آمده است. اساس این روش تحریک الکتریکی نخاع است تا بدین وسیله بتوان عضلات فلج شده را مجددا به حرکت وادار کرد.

این روش در سال 2011 برای اولین بار بکار برده شد و کارایی خود را نشان داد. از آن زمان تاکنون پیشرفت های زیادی در جهت کاراتر کردن این تکنیک صورت گرفته است. در آخرین پیشرفت هایی که در این روش ایجاد شده یک الکترود را به توسط عمل جراحی در فضای اپیدورال اطراف نخاع کارگذاری میکنند. محل کارگذاری این الکترودها دقیقا در جاهایی است که اعصاب کنترل کننده لگن و زانو و مچ پا از نخاع خارج میشوند.

سپس بیمار تحت آموزش های خاص حرکتی قرار میگیرد تا نخاع بتواند مجددا به یاد بیاورد چه دستوراتی به عضلات پا بفرستد تا فرد بتواند بایستد و راه برود. در این روش مغز خود بیمار میتواند سلول های عصبی نخاع را تحریک کرده و آن سلول ها هم میتوانند با کمک الکترود های نصب شده در نخاع رشته های عصبی مروبط به عضلات اندام تحتانی را تحریک کنند.

محققان هر چه بیشتر د ر حال تکمیل کردن این روش هستند و تقریبا مطمئنند این تکنیک در آینده ای نزدیک تبدیل به روش استاندارد درمان بیماران قطع نخاعی خواهد شد.

نتایج تحقیق بر روی این روش در مجله The New England Journal of Medicine منتشر شده است.

149

چطور میتوان با طلا آسیب عضله را ترمیم کرد

محققان به تازگی دریافته اند که میتوان با کمک اتصال نانوذرات طلا با مواد ضد التهاب میتوان به کاهش التهاب ایجاد شده بعد از ضربه در عضلات کمک کرد. این کار میتواند به بازترمیم عضلات آسیب دیده کمک کند.

عضلات بعد از آسیب هایی که به آنها وارد میشود وارد فاز التیام و بهبود میشوند ولی تا وقتی التهاب بوجود آمده بعد از آسیب فروکش نکند روند التیام و ترمیم شروع نمیشود. حالا محققین راهی جدید یافته اند تا با کمک آن بتوان این التهاب را سریعتر کاهش داد تا روند بازترمیم زودتر شروع شود.

دانشمندان از مدتها قبل میدانستند که تزریق یک ماده ضد التهابی به نام اینترلوکین چهار interleukin 4 بعد از آسیب به عضله میتواند موجب بازترمیم سریعتر آن شود ولی مشکل، از بین رفتن سریع این ماده در بدن است که استفاده از آن را نیازمند تزریقات مکرر میکند که آن هم مشکلاتی دارد. حالا محققان راه حلی طلایی برای این مشکل یافته اند.

محققان دانشگاه هاروارد با اتصال نانوذرات طلا با اینترلوکین چهار توانسته اند این ماده را بصورت هدفمند به عضلات رسانده و با این کار روند بازترمیم آن بعد از آسیب را سریعتر کنند. در همین حال محققان دیگر در حال کار بر روی این روش برای بازترمیم عضلات در نوعی بیماری عضلانی به نام دیستروفی عضلانی دوشن هستند.

نتایج مطالعه بر روی این روش در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

150

پیشگیری از درد گردن در استفاده از موبایل

4969 تلفن همراه جهانگیر شده است. به هر طرف كه نگاه میكنید آدم هایی را میبینید كه به ردیف نشسته یا ایستاده اند و سرشان را به سوی این آئینه سیاه به پایین خم كرده اند و گویی چیزی نمانده كه به آن سجده كنند. اینجا نمیخواهیم در باره همه مشكلاتی كه استفاده ناصحیح از این وسیله قدرتمند ایجاد میكند سخن بگوئیم. تنها اشاره ای كوتاه میكنیم به تاثیر موبایل در ایجاد درد گردن. محققان نامی هم بر این درد گذاشته اند. به آن text neck میگویند. آیا شما هم زیاد تكست میزنید.

خم كردن سر به جلو و پایین موجب میشود فشار وزن سر بر روی عضلات گردن چند برابر شود. در حالت طبیعی گردن وزن سر كه حدود 5 كیلوگرم است را تحمل میكند ولی وقتی سر خود را به جلو و پایین خم میكنیم فشار وارد به گردن به 30 كیلوگرم افزایش پیدا میكند و این فشار میتواند موجب درد گردن و سردرد شود.

محققین برای كاهش درد گردن و دیگر مشكلات در موقع كار كردن با دستگاه تلفن همراه به شما پیشنهاد میكنند

  • تلفن را تنها كمی پایینتر از سطح چشم های خود بگیرید و نه خیلی پایین. این موجب میشود فشار كمتری به گردن شما وارد شود
  • هر چند دقیقه یكبار به گردنتان استراحت بدهید. سرتان را به جهات دیگر حركت دهید
  • با بزرگ كردن اندازه فونت و تغییر در روشنایی و رنگ صفحه نمایش میتوانید فشار وارده به چشم خود را هم كم كنید كه این عامل هم میتواند بر روی سردرد ناشی از استفاده از تلفن همراه تاثیر داشته باشد
  • مرتبا طرز نگه داشن تلفن در دست خود را هم عوض كنید و موقع تایپ كردن همیشه با شست تایپ نكنید. گاهی هم با سبابه تایپ كنید. تایپ مداوم با شست میتواند موجب درد آن شود
  • میتوانید موقع حرف زدن با تلفن از یك هندزفری استفاده كنید تا هم دست های شما آرامش بگیرند و هم از تاثیر امواج ساطع شده از تلفن بر مغز خود كم كنید

151

آیا كفی های پرهزینه ارزش استفاده را دارند

4960 یكی از راه های كنترل درد های پاشنه پا استفاده از كفی های مخصوص در داخل كفش است. چند سالی است كه انواع خاصی از این كفی های با تبلیغاتی كه ذكر میكند كفی با دستگاه های كامپیوتری و به اندازه كف پای فرد است درست میشود و با هزینه زیاد در دسترس عموم قرار میگیرد. اینك یك مطالعه جدید میگوید هزینه كردن برای این كفی ها احتمالا به هدر دادن پول است.

این مطالعه میگوید استفاده از این كفی ها برای كنترل درد فاسئیت پلانتار تفاوت چندانی با كفی های معمولی و یا درمان های ساده دیگر ندارد. فاسئیت پلانتار علت عمده درد پاشنه است و به علت التهاب باند های فیبری ایجاد میشود كه از پاشنه پا به سمت پنجه كشیده شده اند. این بیماری در كسانی كه زیاد راه میروند یا زیاد میدوند و یا كسانی كه از كفش های نامناسب استفاده میكنند بیشتر دیده میشود.

درد پاشنه ناشی از فاسئیت پلانتار معمولا در عرض شش ماه و با درمان های ساده ای مانند نرمش های كششی خوب میشوند. یكی دیگر از درمان هایی كه پزشكان در مورد این بیماری بكار میبرند استفاده از كفی هایی است كه در داخل كفش قرار گرفته و موجب میشوند فشار وزن بصورت متعادل در تمام كف پا پخش شود.

محققین هلندی در مطالعه انجام شده به این نتیجه رسیده اند كه استفاده از كفی های گرانقیمت جدید هیچ مزیتی به درمان های طبی رایج ندارد و همچنان بهترین درمان این بیماری انجام نرمش های كششی مخصوص و استفاده از اسپلینت های شبانه است. نتایج این مطالعه در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.

152

اینطور وزن كم كردن به درد زانوی شما نمیخورد

4867 كم كردن وزن با رژیم غذایی میتواند جلوی پیشرفت خرابی زانو كه همراه با وزن بالا باشد را بگیرد ولی اگر بخواهید این كاهش وزن را فقط از طریق ورزش كردن انجام بدهید این كار ممكن است مشكل زانوی شما را بدتر كند.

وزن بالا یك عامل تشدید كننده استئوارتریت یا ارتروز زانو است. بیماری كه در آن غضروف زانو از بین رفته و پس از آن دچار سائیدگی میشود. از قبل میدانستیم كه كم كردن وزن میتواند سرعت پیشرفت این بیماری را كم كند ولی نمیدانستیم روش كم كردن وزن هم در نتیجه كار تفاوت ایجاد میكند. حالا میدانیم.

محققان دانشگاه كالیفرنیا 760 فرد بالغ با وزن زیاد كه دچار سائیدگی خفیف تا متوسط زانو بودند را مورد بررسی قرار دادند. بعضی ها گروه كنترل ماندند و هیچ كاری نكردند. بعضی ها با ورزش وزن كم كردند. بعضی ها با رژیم غذایی وزن كم كردند و بعضی دیگر هم با رژیم و هم با ورزش.

بعد از گذشت هشت هفته خرابی غضروف در افرادی كه وزن كم كرده بودن كمتر از آنهایی بود كه وزنشان ثابت مانده بود ولی این فقط در مورد گروهی بود كه وزنشان را با رژیم غذایی یا همراهی رژیم و ورزش كم كرده بودند و در آنهایی كه فقط با ورزش وزن كم كرده بودند خرابی غضروف تغییری نكرده بود.

محققان تاكید دارند بهترین راه برای كم كردن تاثیر وزن زیاد بر روی سائیدگی زانو استفاده از رژیم غذایی است.

153

تاثیر مهم یوگا بر كمردرد چیست

4689 درمان كمردرد گاهی بسیار مشكل میشود. محققان میگویند شاید در این موارد بتوان از یوگا به عنوان یك روش درمانی استفاده كرد. كمردرد بیماری شایعی است بطوریكه بیش از 80 درصد افراد حداقل یكبار در طول عمر خود كمردرد میگیرند. كمردرد در غالب اوقات حاد و كوتاه مدت است ولی میتواند مزمن و طولانی شود. درمان كمر درد حاد معمولا مصرف دارو و فیزیوتراپی و درمان كمردرد طولانی و مزمن معمولا تقویت عضلات شكم و كمر و انجام نرمش های كششی است. در صورتی كه این درمان ها موثر نباشند ممكن است نیاز به استفاده از عمل جراحی لازم شود.

متاسفانه درمان های ذكر شده همیشه موفقیت آمیز نبوده و 80-25 درصد افرادی كه برای كمردرد مزمن درمان میشود مجددا كمردرد میگیرند. به همین خاطر است كه این بیماران در خیلی از موارد به درمان های دیگری مانند طب سوزنی یا یوگا پناه میبرند. حالا محققین میگویند تاثیر یوگا در كاهش كمردرد های مزمن انكار ناپذیر است.

محققین با مطالعه ای بر روی 320 داوطلب در طول یك سال نشان دادند كه یوگا نه میتواند به اندازه فیزیوتراپی در كاهش كمردرد موثر بوده و نیاز افراد را به داروهای مسكن كم كند بلكه از لحاظ اقتصادی هم برای افراد مقرون به صرفه تر است. تخمین زده میشود كه كمردرد سالی حدود 50 میلیارد دلار هزینه به اقتصاد ایالات متحده تحمیل میكند.

نتیج این تحقیق در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

154

دستگاهی جدید برای كاهش درد زانو

4651 اخیرا یك كمپانی به نام Myoscience كه مقر آن در كالیفرنیا است اجازه اداره دارو و غذای امریكا را برای تولید و استفاده از دستگاهی به نام iovera cryoneurolysis system یافته است. این دستگاه میتواند درد زانو ناشی از ساییدگی مفصلی را از بین ببرد. این دستگاه میتواند اكسید ازت N2O مایع و تحت فشار را در نقطه ای خاص تبدیل به گاز كرده و از این راه تولید سرمای موضعی كند.

این نقطه كه معمولا قسمتی از یك عصب است میتواند با دقت بسیاری انتخاب شود. با سرد كردن عصب میتوان تاثیر آنی آن یعنی از بین رفتن فوری درد را مشاهده كرد. این روش میتواند بدون آسیب زدن به بافت های اطراف عصب و بافت های مفصلی درد زانو را از بین ببرد.

سرمای موضعی اعمال شده به توسط این دستگاه بر روی عصب میتواند قسمت كوچكی از آن را از بین برده و در نتیجه انتقال حس درد از زانو به مغز را متوقف كند و این به معنای از بین رفتن درد است. البته قسمت آسیب دیده عصب بعد از چند ماه مجددا ترمیم میشود. پس این روش آسیب دائمی از خود به جای نمیگذارد. محققان میگویند تاثیر ضد دردی این روش تا سه ماه باقی میماند.

155

كولونوسكوپی با كمك یك كپسول مغناطیسی

4647 كولونوسكوپی همچنان كارا ترین ابزار در دست متخصصان داخلی برای تشخیص بیماری های روده بزرگ است. در این روش پزشك لوله ای را از راه مقعد به درون روده یزگ بیمار فرستاده و درون آن را نگاه میكند. مسلما این روش برای بیماران ناراحت كننده است و خیلی از بیماران آن را به همین دلیل قبول نمیكنند. حالا محققین روشی جایگزین آن ارائه داده اند كه دیدن درون روده بزرگ را با راحتی بهتری هم برای پزشك و هم برای بیمار انجام میدهد.

محققان دانشگاه لیدز یك كپسول به طول 18 میلیمتر ساخته اند كه در آن دوربینی قرار داشته كه از درون روده بزرگ فیلم گرفته و آن را بصورت وایرلس به بیرون از بدن منتقل میكند. تا اینجا البته چیز جدیدی نبود ولی ابتكار جدید بكار رفته اینست كه پزشك میتواند به كمك یك مغناطیس بر روی شكم بیمار محل كپسول و زاویه دید دوربین آن را عوض كرده و آن را در جهات مختلف بچرخاند و هر قسمتی از روده را كه نیاز بود ببیند.

این كپسول همچنین میتواند از مخاط روده بزرگ نموونه برداری كند. نتایج مطالعه بر روی این روش در Digestive Disease Week 2017 ارائه شده است.

156

آیا دویدن برای زانوی شما بد است

4507 خیلی‌ها معتقدند دویدن برای زانو بد است و می‌تواند به‌تدریج موجب ساییدگی در آن شود ولی یك مطالعه جدید نشان داده است كه دویدن برعكس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را كاهش دهد. محققان میگویند این تفكر كه دویدن مسافت‌های طولانی برای زانو مضر است یك افسانه است.

آن‌ها با بررسی مایع مفصلی تعدادی زن و مرد سالم با سن 35-18 سال مواد شیمیایی التهابی را قبل و بعد از سی دقیقه دویدن در زانوی آن‌ها موردبررسی قراردادند. نتیجه آن‌ها این بود كه در افراد جوان و سالم دویدن می‌تواند محیطی ضدالتهابی را در مفصل زانو به وجود آورد كه در درازمدت به نفع مفصل است.

محققان میگویند دویدن می‌تواند ایجاد و بروز ساییدگی مفصل را به تعویق بیندازد. همچنین دویدن می‌تواند یكی از بهترین راه‌های پیشگیری از پوكی استخوان باشد.

نتایج این تحقیق در مجله European Journal of Applied Physiology منتشرشده است.

157

استفاده از بینی برای درمان زانو

4460 در تازه‌ترین روش‌های درمان آسیب‌های زانو محققین از غضروف بینی سلول‌هایی را به دست آوردند كه بعد از رشد و تكثیر، آن‌ها را به‌زانوی آسیب‌دیده فرد پیوند می‌زنند. محققان سویسی در این روش خود كه جزئیات آن را در مجله منتشر كرده‌اند ذكر می‌كنند كه بیماران دو سال بعدازاین روش درمانی غضروفی كارا در زانو دارند كه موجب كاركرد روان و بدون درد زانو می‌شود.

در این روش محققان افرادی با سن 55-18 سال را كه دچار آسیب غضروف زانو بودند انتخاب كردند. از تیغه بینی آن‌ها سلول‌های غضروفی را گرفتند و به مدت دو هفته در محیط كشت تكثیر كردند. بعد این سلول‌ها را در داربستی از جنس كلاژن پخش كرده و به مدت دو هفته دیگر رشد دادند. نتیجه این كارها یك غضروف به قطر دو میلی‌متر و مساحت حدود 40-30 میلی‌متر مربع بود. سپس این غضروف به‌زانوی بیمار پیوند زده شد.

بعد از دو سال بررسی به‌توسط سی‌تی‌اسكن نشان داد كه غضروف پیوند خورده به‌خوبی در زانوی بیمار كار می‌كند.

158

استفاده از پیچ‌های سرامیكی در جراحی ارتوپدی

4429 به‌طور معمولاً در اعمال جراحی بر روی استخوان مانند درمان جراحی شكستگی‌ها از پیچ‌های فلزی از جنس استیل یا تیتانیوم استفاده می‌شود. یكی از عیوب استفاده از این وسایل فلزی این است كه در بعضی موارد پزشك جراح باید آن‌ها را بعد از چند سال از بدن بیمار خارج كند. محققان تاكنون مواد بسیاری را برای جایگزینی با فلز در اعمال جراحی ارتوپدی پیشنهاد كرده‌اند ولی هركدام از آن‌ها مشكلاتی دارند.

در جدیدترین بررسی‌ها محققان دانشگاه برمن در آلمان از نوعی سرامیك از جنس فسفات كلسیم استفاده كرده‌اند. پیچ‌هایی كه از این ماده درست می‌شوند محكم هستند و درعین‌حال بسیاری از خواص مكانیكی آن‌ها شبیه به استخوان است. بعد از كارگذاری این پیچ‌ها و بعد از گذشت مدتی آنها محكم به استخوان اطراف خود متصل شده و با آن‌یكی می‌شوند. چون قسمت اعظم استخوان هم از املاح كلسیم ساخته‌شده است ساختار كلسیمی پیچ‌ها شبیه به استخوان است و یكی شدن پیچ‌ها بااستخوان نیاز به خارج كردن بعدی آن‌ها را مرتفع می‌كند.

159

كنترل نقرس با تغذیه مخصوص افراد با فشارخون بالا

4362 نقرس بیماری دردناكی است كه معمولاً خود را به‌صورت حملات عودكننده درد و تورم در ناحیه شست پا نشان می‌دهد. اینكه چرا بیماری دوره‌های خاموشی و فعالیت دارد هنوز به‌درستی شناخته‌شده نیست ولی بك مطالعه جدید نشان داده است كه رژیم‌های غذایی كه برای كاهش فشارخون استفاده می‌شوند می‌تواند به كاهش حملات نقرسی كمك كند.

علت بیماری نقرس افزایش اسید اوریك خون و تجمع این ماده در بافت‌های بدن و بخصوص مفاصل است. شایع‌ترین مفصل درگیر شده در بدن مفصل شست پا است و درد و تورم این مفصل ناشی از نقرس معمولاً چند روز به طول مینجامد. مطالعات قبلی نشان داده است كه فشارخون بالا و دیابت و مصرف بالای پروتئین می‌تواند موجب افزایش احتمال حملات نقرسی شود.

حدود چهار درصد از مردن به نقرس مبتلا هستند و شیوع این بیماری در 20 سال گذشته یك درصد افزایش پیداكرده است.

مطالعه جدید بر روی نوعی رژیم غذایی برای كاهش فشارخون به نام DASH یا Dietary Approaches to Stop Hypertension انجام‌شده است. این رژیم غذایی سدیم و چربی اشباعی و شكر و گوشت قرمز پایین و غلات كامل و میوه و سبزی‌ها بالا را توصیه می‌كند. این رژیم غذایی به مدت سه ماه به یك گروه 400 نفری داده شد. در پایان مطالعه میزان اسید اوریك افراد 35 صدم میلی‌گرم كاهش پیدا كرد و در آن‌هایی كه در ابتدای مطالعه اسید اوریك بالا داشتند كاهش اسید اوریك چهار برابر این میزان بود. این تأثیر تقریباً در حد اثر داروهایی است كه برای كاهش اسید اوریك استفاده می‌شوند.

نتایج این تحقیق در مجله Arthritis and Rheumatology منتشرشده است.

160

افزایش احتمال شكستگی در افراد چاق

4359 یك مطالعه جدید نشان داده افراد چاقی كه نیاز به جراحی‌های كاهش وزن پیدا می‌كنند چه قبل و چه بعد از جراحی در معرض بیشتر شكستگی استخوان هستند. این مطالعه در مجله BMJ منتشرشده است. محققان میگویند در هر بیمار چاق پزشك باید بررسی‌های لازم برای اندازه‌گیری تراكم استخوان را انجام دهد.

این مطالعه كه بر روی بیش از 38 هزار فرد چاق و 126 هزار فرد معمولی در كانادا صورت گرفت نشان داد كه در افرادی كه به علت چاقی تحت عمل جراحی قرارگرفته‌اند احتمال شكستگی 10 درصد بوده درحالی‌كه این میزان در افراد معمولی 6 درصد گزارش‌شده است. چهار سال بعد از جراحی كاهش وزن احتمال شكستگی استخوان در گروه موردمطالعه به 4 درصد رسیده درحالی‌كه این میزان در افراد معمولی 2 درصد برآورد شد.

محققان میگویند این احتمال بالای شكستگی می‌تواند به علت وزن بالای شخص و بالا بودن میزان شیوع دیابت در افراد چاق باشد. بعد از جراحی‌های كاهش وزن هم به علت احتمال بالای كمبود ویتامین، شیوع شكستگی در این افراد همچنان بالای حد نرمال جامعه است.

161

آیا پارگی منیسك زانو همیشه نیاز به جراحی دارد

4344 پارگی منیسك آسیبی نسبتاً شایع در زانو است كه بسیاری افراد را در مقطعی از عمر دچار مشكل می‌كند. حالا تعدادی از محققین با بررسی خود نشان داده‌اند كه بسیاری از آسیب‌های منیسك را می‌توان بدون نیاز به عمل جراحی و تنها با تكیه بر انجام تعدادی نرمش طبی درمان كرد.

بر اساس تحقیق یك تیم اروپایی هرساله بالغ‌بر دو میلیون نفر در سراسر جهان تحت عمل جراحی آرتروسكوپی زانو قرار می‌گیرند ولی هنوز مشخص نیست انجام این جراحی تا چه اندازه می‌تواند در بهبود آسیب‌های منیسك مؤثر باشد. حالا گروهی از محققین نروژی 140 بیمار با سن حدود 50 سال كه در زانوی خود پارگی منیسك داشتند ولی علائمی از آرتروز زانو در آن‌ها وجود نداشت را مورد بررسی قرار دادند.

آن‌ها نیمی از بیماران را تحت عمل جراحی آرتروسكوپی قراردادند و در نیمی دیگر نرمش‌های طبی را به بیماران پیشنهاد كردند. بعد از گذشت دو سال شدت درد زانو و عملكرد حركتی و ورزشی در هر دودسته یكی بود.

محققان میگویند بسیاری از پارگی‌های خفیف تا متوسط منیسك كه براثر یك ضربه شدید و مشخص به زانو ایجاد نشده است نیازی به عمل جراحی نداشته و علائم بیمار با انجام نرمش‌های طبی بهبود میابد.

نتایج مطالعه ذكرشده در شماره جولای 2016 مجله BMJ منتشرشده است.

162

تأثیر طب سوزنی بر سندروم تونل مچ‌دستی

4312 یك مطالعه جدید نشان داده كه می‌توان از نوعی از طب سوزنی در درمان سندروم تونل مچ‌دستی استفاده كرد. نشانگان تونل مچ‌دستی یا سندروم كانال كارپ نوعی اختلال عصب مدیان در مچ دست است. در این بیماری عصب مدیان در مسیر عبورش از مچ دست تحت ‌فشار قرار گرفته و این می‌تواند موجب بروز علائمی مانند درد مچ دست و انگشتان دست و بی‌حسی یا احساس گزگز در انگشتان دست شود.

این مطالعه از نوع خاصی از طب سوزنی استفاده‌شده كه electroacupuncture نامیده می‌شود و در آن از سوزن‌هایی استفاده می‌شود كه جریان الكتریكی را از خود عبور می‌دهند.

درمان‌های رایج سندروم كانال كارپ استفاده از آتل یا اسپلینت مچ دست برای ممانعت از خم شدن آن، تزریق كورتیكوستروئید در كانال مچ‌دستی و یا در موارد شدید و مقاوم به درمان استفاده از عمل جراحی است.

در مطالعه ذكرشده محققان در 181 بیمار مبتلابه سندروم كانال كارپ خفیف یا با شدت متوسط از طب سوزنی همراه با جریان الكتریكی استفاده كردند. در هر بیمار به‌طور متوسط 13 جلسه از این روش درمانی استفاده شد و نتایج نشان‌دهنده كاهش علائم بیماری بود.

محققان میگویند استفاده از طب سوزنی همراه با جریان الكتریكی روشی كم‌خطر و مؤثر در درمان سندروم كانال كارپ است. نتایج این مطالعه در شماره ماه ژوئن 2016 مجله Canadian Medical Association Journal منتشرشده است.

163

كاهش لرزش دست با یك ژیروسكوپ

4286 اگر سعی كنید جهت یك ژیروسكوپ یا حتی یك مته برقی در حال كار را كه در دستتان گرفته‌اید تغییر دهید متوجه می‌شوید كه چگونه در مقابل این كار شما مقاومت می‌كنند. این ایده ای شده برای محققان شركت spinoff تا دستكشی برای افراد با لرزش دست بر همین اساس طراحی كنند.

این وسیله فعلاً در مراحل تحقیق و توسعه است. در پشت دستكشی به دست بیمار می‌كنند یك ژیروسكوپ الكترونیك وجود دارد كه در مقابل لرزش‌های ناخواسته دست او مقاومت كرده و اجازه آن را نمی‌دهد. این وسیله درواقع مانند یك كمك‌فنر كار می‌كند كه جلوی حركات اضافی را گرفته و اجازه می‌دهد تا دست بیمار حركات نرم و یكنواختی داشته باشد.

در بررسی‌های انجام‌شده این دستكش توانسته است تا 80 درصد لرزش‌های ناخواسته دست را حذف كند. محققان میگویند از این دستكش می‌توان در كنترل لرزش بسیاری از بیماران مبتلابه پاركینسون استفاده كرد.

164

استراحت بیشتر بین ست‌های بدنسازی موجب رشد بیشتر عضلات می‌شود

4236 برخلاف عقیده رایج یك مطالعه جدید نشان داده است مردانی كه بین چهار ست بدنسازی زمان بیشتری استراحت می‌كنند بدنشان عضلات بیشتری می‌سازد. محققان دانشگاه بیرمنگام در انگلستان نتایج این تحقیق را در مجله Experimental Physiology منتشر كرده‌اند.

رایج‌ترین ورزش برای افزایش حجم عضلات بدن بلند كردن وزنه است. برای بدست آوردن بهترین نتایج در تقویت عضلات با ورزش توصیه می‌شود تا این كار در ست‌هایی انجام گیرد. مثلاً می‌توان 12-8 حركت را در 3-2 ست تكرار كرد. همچنین این رویه مورد قبول قرار گرفته كه باید بین ست‌ها استراحت كرد تا به عضلات فرصت آماده شدن برای ادامه ورزش داده شود ولی غالب ورزشكارن فكر می‌كنند هرچه فاصله این ست‌ها كمتر باشد عضلات قویتر شده و رشد بیشتری پیدا می‌كنند.

برای بررسی این رویه محققین 16 مرد را انتخاب كردند تا حركت اسكات و پرس پا را در چهار ست انجام بدهند و بین این چهار ست یك یا پنج دقیقه استراحت كنند. سپس نمونه برداری‌هایی از عضلات آنها بلافاصله بعد از اتمام ورزش و در ساعت‌های 4 و 24 و 28 بعد از ورزش انجام دادند. در بررسی این نمونه‌ها سنتز و تولید پروتئین میوفیبریلار بررسی شد. این فرایندی است كه در آن پروتئین‌های صدمه دیده در عضلات مجدداً سر هم شده و عضلات ساخته می‌شوند.

مشخص شد كه در مردانی كه استراحت پنج دقیقه‌ای بین ست‌هایشان داشته‌اند تولید این پروتئین‌ها دو برابر بیشتر بوده است. محققان میگویند اگر انتظار حداكثر رشد عضلات در بدنسازی را دارید باید بین ست‌ها زمان حداقل 3-2 دقیقه را استراحت كنید.

165

حركت كاملاً ارادی دست مردی فلج كه قطع نخاع شده است

4231 محققان دانشگاه اوهایو توانسته‌اند دست مردی كه دچار قطع نخاع شده است را بااراده او به حركت درآورند. ایان بوكهارت به دنبال شیرجه در یك استخر كم‌عمق و متعاقب آن شكستگی گردن دچار قطع نخاع گردنی شده و نمی‌تواند دست‌ها یا پاهای خود را حركت دهد. حالا محققان توانسته‌اند الكترودهایی را در قشر حركتی مغز او كارگذاری كنند.

این‌ها به بیرون از جمجمه او سیم‌كشی شده‌اند. موقعی كه ‌ایان فكر می‌كند دستش را حركت دهد امواج الكتریكی در قشر مغز او ایجاد می‌شوند.

این امواج به‌توسط الكترودها جمع‌آوری‌شده به كامپیوتر ارسال‌شده و تحلیل می‌شوند. سپس دستورات حركتی به الكترودهای دیگری كه بر روی پوست ساعد او كارگذاری شده‌اند ارسال می‌شوند تا با تحریك عضلات ساعد بتوانند دست او را حركت دهند. ایان با كمك این وسیله نه‌تنها می‌تواند تنها با كمك اراده و فكر خود دستش را حركت دهد بلكه می‌تواند یك دست روبات را هم به حركت وادار كرده تا به‌دلخواه او عمل كند.

166

حس كردن به كمك یك انگشت مصنوعی در كسی كه دست ندارد

4208 محققان دانشكده پلی‌تكنیك لوزان در سویس توانستند حس لمس را به دست نداشته یك فرد برگردانند. آن‌ها ابتدا یك دست مصنوعی درست كردند كه در نوك انگشتان آن حسگرهای لمس وجود داشت. این دست را به حركت درآوردند تا نوك انگشتان آن سطوح مختلفی را لمس كند.

امواج الكتریكی تولیدشده به‌توسط این حسگر پس از تحلیل و تغییر به الكترودهایی ارسال شد. این الكترودها در عصب حسی محل قطع دست فردی كه سال‌ها قبل دست خود را از ساعد ازدست‌داده بود از قبل كارگذاری شده بود.

امواج الكتریكی به‌این‌ترتیب عصب حسی فرد را تحریك می‌كردند. این فرد كه اصلاً دستی نداشت ذكر می‌كرد كه كاملاً حس می‌كند انگشت دستی كه ندارد در حال لمس اجسام نرم یا زبر یا سفت یا نرم است.

این آزمایش نشان داد كه می‌توان سیستم‌های حسگر الكترونیكی را به سیستم‌های زنده متصل كرده و اطلاعات را بین آن‌ها منتقل نمود.

167

استفاده از بوتاكس برای كنترل درد زانو

4188 یك مطالعه جدید نشان داده است كه می‌توان از تزریق بوتاكس برای كاهش بعضی از موارد درد زانو استفاده كرد. نوعی از درد زانو به علت مشكلی به نام lateral patellofemoral overload syndrome ایجاد می‌شود. این مشكل در یك‌هشتم كسانی كه به‌طور مداوم ورزش می‌كنند و بخصوص در دونده‌ها و دوچرخه‌سوارها دیده می‌شود. در این موارد به علت عدم تعادل و هماهنگی در انقباض عضلات جلوی ران، كشكك به یك سمت منحرف‌شده و موجب بروز علائم بیماری نرمش كشكك یا كندرومالاسی كشكك می‌شود. از مهم‌ترین علائم كندرومالاسی كشكك درد جلوی زانو است.

درمان این مشكل معمولاً با استفاده از درمان فیزیكی و در موارد مقاوم، عمل جراحی است ولی محققان كالج سلطنتی لندن با آزمایش بر روی 45 فرد كه همین مشكل را داشتند توانستند با تزریق بوتاكس در عضلات سطح خارجی ران و برگرداندن بالانس عضلانی در اطراف استخوان كشكك درد آن‌ها را از بین ببرند.

محققین میگویند این یافته بزرگی است چراكه می‌تواند بسیاری از موارد درد جلوی زانو در ورزشكاران را بدون نیاز به عمل جراحی درمان كند.

168

گچ گیری دست با پرینتر سه بعدی

4186

هر كس كه یكبار هم دستش را گچ گرفته باشد میداند اینكه گچ چه اندازه فیت دست باشد تا چه حد مهم است. حالا افكار به این سمت میرود كه با استفاده از تكنولوژی جدید پرینتر سه بعدی میتوان گچ مناسبی برای دست تهیه كرد به طوری كه دقیقا قالب و انداز آن باشد.

بر همین اساس یك دانش آموز هلندی به نام Pieter Smakman از تعدای پرینتر لیزری ارزان قیمت و 32 دوربین كوچك و یك كامپیوتر ارزان از نوع Raspberry Pi توانسته است سیستمی بسازد كه میتواند شكل دقیق دست هر فرد را بصورت سه بعدی اسكن كند. با كمك این اسكن سه بعدی میتوان یك پرینتر سه بعدی را تنظیم كرده به طوری كه یك قالب گچی البته از جنس پلاستیك برای دست درست كند. با كمك این قالب میتوان به راحتی دست را گچ گیری كرد به طوری كه دقیقا هم سایز و فیت دست باشد.

169

استفاده از گرمای عمقی یك كمربند برای درمان درد

 4151

دیاترمی روشی قدیمی برای كنترل بسیاری از درد های اندام است. دراین روش از امواج الكترومغناطیسی با فركانس بالا استفاده میشود. تابش این امواج به بدن گرمایی در بافت های عمقی بدن ایجاد میكند كه این گرما به نوبه خو موجب كاهش درد میشود. گرمای ایجاد شده همچنین میتواند به افزایش سرعت بهبود و ترمیم در بافت ها كمك كند.

این روش تاكنون در بخش های فیریوتراپی مورد استفاده قرار میگرفته است ولی اخیرا شركتی به نام ReGear Life Sciences وسیله ای به نام Vivy را ابداع كرده كه به همه كس اجازه میدهد خودشان در منزل دیاترمی كنند.

این وسیله به شكل كمربندی در اطراف اندام قرار گرفته و فرد استفاده كننده میتواند با كمك اپلیكیشنی كه بر روی تلفن همراهش نصب مبكند میزان و مدت امواج الكترومغناطیسی ساطع شده به اندام را كنترل كند.

170

آسیب های شایع شانه معمولا بدون جراحی خوب میشوند

4041

یكی از این آسیب ها دررفتگی مفصل آكرومیوكلاویكولر است. این مفصل بین انتهای استخوان ترقوه و استخوان كتف و جایی است كه آنها با هم مفصل میشوند. این مفصل درست در بالای شانه قرار دارد. بسیاری از جراحان دررفتگی این مفصل كه بدنبال ضربات وارده به شانه ایجاد میشود را تحت عمل جراحی قرار میدهند.

بعضی دیگر هم آن را بدون جراحی درمان میكنند. حال مطالعه ای جدید نشان داده است كه گرچه شكل ظاهری شانه بعد از جراحی این دررفتگی بهتر از كسانی میشود كه شانه را عمل نكرده اند ولی كارایی شانه در گروهی كه جراحی نكرده اند بهتر حفظ شده و احتمال بروز عوارض احتمالی در آنها كمتر است.

در مطالعه ای جدید محققان 83 دررفتكی متوسط تا شدید مفصل آكرومیوكلاویكولر در شانه را مورد بررسی قرار دادند. تعدادی از آنها جراحی شده بودند و درمان تعدادی دیگر با روش های غیر جراحی و بخصوص بانداژ شانه انجام شده بود. همه بیماران به مدت دو سال پیگیری شدند.

نتایج این مطالعه كه در شماره ماه اكتبر 2015 مجله Journal of Orthopaedic Trauma منتشر شده است نشان داد كه در آنهایی كه جراحی نشده بودند حركات شانه بعد از گذشت شش هفته و سه ماه از ضربه بهتر از گروه جراحی شده بود ولی بعد از گذشت شش ماه تفاوت عمده ای در دو گروه وجود نداشت. حدود 75 درصد گروه جراحی نشده سه ماه بعد از آسیب به كار خود بازگشتند ولی این عدد در گروه جراحی شده 43 درصد بود.

عوارضی مانند لق شدن پلاك و عفونت بعد از جراحی هم در گروه جراحی شده بوجود آمد. با این حال گروه جراحی شده بیشتر از گروه جراحی نشده از ظاهر شانه خود راضی بودند.

محققان میگویند دررفتگی های مفصل آكرومیوكلاویكولار در شانه حتی در انواع شدید اگر جراحی نشود زودتر به كار برمیگردند و عوارض كمتری را تجربه مبكنند ولی ظاهر شانه در گروه جراحی شده بهتر حفظ میشود.

171

تاثیر چای سیاه بر كاهش شكستگی در زنان مسن

4037

یك مطالعه جدید نشان داده است كه مصرف چند فنجان چای معمولی در روز میتواند احتمال بروز شكستگی های استخوان در زنان مسن را كاهش دهد.

محققان استرالیایی با مطالعه هزار زن مسن كه روزانه حداقل سه فنجان چای مینوشیده اند متوجه شدند كه احتمال بروز شكستگی بدنبال پوكی استخوان شدید در آنها 34 درصد كمتر و احتمال بروز شكستگی لگن 42 درصد كمتر از زنانی است كه بندرت چای مینوشند. سن افراد شركت كننده در این مطالعه حدود 75 سال بوده است.

محققان میگویند چای محتوی موادی به نام فلاوونوئید flavonoids است كه با خاصیت آنتی اكسیدانی خود میتواند بر روی ساختار استخوانی تاثیر گذاشته و آنها را قویتر كند. قویتر شدن استخوان ها و كاهش میزان پوكی استخوان بالقوه میتواند موجب كاهش احتمال بروز شكستگی ها در سنین بالا شود.

172

ارتباط بین كلسترول بالا و مشكلات تاندونی

4033

یك مطالعه جدید نشان داده است كه كلسترول بالا میتواند احتمال بروز مشكلات تاندونی در شما را افزایش دهد. تاندون ها طناب های بافتی محكمی هستند كه عضلات را به استخوان ها متصل میكنند. محققان میگویند كلسترولی كه در سلول های ایمنی بدن تجمع پیدا میكند میتواند موجب بروز نوعی التهاب خفیف مزمن شود كه آن هم منجر به اختلالات تاندونی و درد میگردد.

محققان كانادایی با بررسی 17 مطالعه قبلی بر روی 2600 بیمار به این نتیجه رسیدند كه در افرادی كه كلسترول بالا دارند ساختار تاندون های بدن مشكل دارد. در این افراد میزان تری گلیسرید بالا و كلسترول بد بالا و كلسترول خوب پایین است. مشاهدات نشان داده است كه در افراد با كلسترول بالا احتمال بروز آسیب های تاندونی هم افرایش میابد، درد های عضلانی اسكلتی بیشتر شده و تاندون های آنها هم كلفت تر میشود.

نتایج این بررسی در شماره ماه اكتبر 2015 مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.

173

استفاده از بافت های حیوانی در جراحی زانو

4004

اخیرا شركتی به نام Aperion Biologics توانسته است قدم های بزرگی در راه استفاده از بافت های حیوانی در جراحی های رباط صلیبی قدامی زانو بردارد.

به بافت های پیوندی از حیوانان زنوگرافت xenograft میگویند ولی استفاده از آنها تا كنون محدود بوده است چون سیستم دفاع ایمنی بدن به آسانی آنها را به عنوان عامل خارجی شناسایی كرده و پس میزند. به همین خاطر جراحان معمولا لیگامان را از یك قسمت از بدن بیمار برداشته و به جای رباط صلیبی پاره شده پیوند میزنند ولی این كار هم مشكلات و مخاطرات مربوط به خود را دارد.

اینك محققان در روشی جدید به نام Z-Process توانسته اند به كمك آنزیمی به نام α-galactosyl epitope آنتی ژن های حیوانی را از روی بافت بردارند. پس از آن مولكول هایی به بافت اضافه میشود كه به انتهای زنجیره های كربوهیدراتی آن چسبیده و آنها را از دید سیستم ایمنی بدن انسان پنهان میكنند.این لیگامان ها ها كه به آنها Z-lig میگویند در اروپا قابل دسترس بیماران است.

174

زمین خوردن كمتر با مصرف ویتامین دی

3991

یك مطالعه جدید نشان داده است كه در افراد مسن و ناتوان مصرف ویتامین Dمیتواند موجب شود تا ایشان كمتر زمین بخورند. مطالعات قبلی نشان داده است كه ویتامین D نقش مهمی در حفظ قدرت عضلانی دارد. گرچه این ویتامین میتواند در پوست بدن انسان وقتی در معرض نور آفتاب است ساخته شود ولی مهمترین راه رساندن آن به بدن افراد مسن مصرف مواد غذایی حاوی آن یا مصرف مكمل های دارویی حاوی ویتامین D است.

زمین خوردن در افراد مسن از علل مهم بروز شكستگی ها لگن است و این شكستگی میتواند در بسیاری موارد موجب خانه نشین شدن فرد تا آخر عمرش شود پس پیشگیری از آن از جمله مهمترین راه های ارتقاء سلامت افراد مسن است. این افراد معمولا درخانه زندگی میكنند، كمتر بیرون رفته و تغذیه مناسبی هم ندارند. زیاد هم در معرض تابش نور خورشید نیستند. بنابراین در بسیاری از آنها كمبود ویتامین D شدیدی وجود دارد.

در مطالعه ای كه محققین انجام دادند به تعدادی از افراد مسن ماهی 100 هزار واحد ویتامین D داده و به تعدادی دیگر ویتامین D ندادند. در ابتدای مطالعه آزمایش ها نشان داد كه در بیش از نیمی از افراد، ویتامین D كافی در بدن وجود نداشت و در پایان مطالعه سطح ویتامین D همه آنهاییكه این مكمل را دریافت كرده بودند به میزان طبیعی رسید.

مطالعه نشان داد كه در افرادی كه توانسته بودند با مصرف كافی ویتامین D سطح این ماده را در بدن خود به اندازه طبیعی برسانند زمین خوردن نصف آنهایی بود كه هنوز ویتامین D كمی در بدن داشتند. نتایج این مطالعه در شماره ماه اوت 2015مجله Journal of the American Geriatrics Society منتشر شده است.

175

پیوند منیسك برای بیماران جوان

3974

محققین در یك مطالعه نشان داده اند كه غالب بیماران با سن كمتر از 50 سال كه منیسك زانوی آنها آسیب شدیدی دیده است بعد از پیوند منیسك میتوانند كاركرد خوبی از زانوی خود و بدون احساس درد انتظار داشته باشند. با این حال بسیاری از این بیماران بعد از گذشت ده سال از جراحی اولیه نیاز به جراحی مجدد خواهند داشت. نتایج این تحقیق در شماره آگوست 2015 مجله Journal of Bone and Joint Surgery منتشر شده است.

منیسك بافتی شبیه به غضروف و لیگامان است كه درون مفصل زانو و در بین دو استخوان ران و ساق قرار گرفته و نقش عمده آن جذب كردن ضربات شدیدی است كه در حین فعالیت بدنی به زانو وارد میشود. منیسك در حین انجام بعضی از ورزش ها و یا فعالیت های بدنی ممكن است دچار صدمه شود و پارگی یكی از صدمات شایع آن است. درمان غالب پارگی های منیسك خارج كردن قسمت پاره شده است ولی بعد از خارج كردن منیسك زانو ممكن است دچار ناپایداری و درد مزمنی شود كه یكی از راه های درمان آن پیوند منیسك است.

در مطالعه ای كه اخیرا انجام شده محققان 38 بیمار را كه بدنبال پارگی منیسك برای آنها عمل جراحی پیوند انجام شده بود بررسی كرده و متوجه شدند كه این پیوند ها در غالب موارد به مدت ده سال به خوبی كار میكنند. بعد از گذشت حدود 15 سال 40 درصد پیوند ها در وضعیت مناسبی بودند.

این عمل جراحی میتواند پایداری خوبی را در اختیار مفصل زانو قرار دهد و از دردهای مزمن بعد از خروج منیسك جلوگیری كند ولی نوعی جراحی موقتی است و بعد از 15-10 سال نیاز به انجام جراحی مجدد وجود دارد.

176

آیا مالیات بر قند و شكر میتواند با چاقی مبارزه كند

3951

اخیرا انجمن پزشكی بریتانیا British Medical Association پیشنهاد كرده است كه بیست درصد مالیات بر قند و شكر گذاشته شود و عواید حاصل از آن صرف دادن یارانه برای كاهش قیمت میوه و سبزیجات شود. محققان میگویند با این كار میتوان میزان مصرف قند و شكر را كاهش داد. بدین ترتیب با افزایش قیمت و بدنبال آن با كاهش مصرف غذاهای حاوی قند و شكر مانند نوشابه ها و تنقلات میتوان تا حدود زیادی سطح سلامت مردم بخصوص سطح كم درآمد را بهتر كرد.

از طرف دیگر با افزایش قیمت قند و شكر تولید كنندگان سعی میكنند تا میزان آنها را در مواد غذایی تولیدی كاهش دهند. از سال 2011 در فنلاند چنین مالیاتی بر شكر و موادی كه در آنها از شكر استفاده میشود مانند شیرینی ها بسته شده است.

محققان میگویند مصرف زیاد شكر موجب بروز چاقی و افرایش احتمال بیماری های قلبی عروقی و دیابت و فشار خون میشود و دولت ها موظفند تا با اهرم هایی كه در اختیار دارند میزان مصرف آن را در كنار كاهش مصرف نمك و چربی كم كنند.

متاسفانه در بسیاری كشورها سال ها است كه روند برعكسی جریان داشته و هر ساله یارانه گزافی مصرف میشود تا قیمت شكر و روغن در حد پایینی باقی بماند. این سیاست موجب میشود تا با افزایش مصرف این مواد عادات غذایی مردم به سمت نامناسبی گرایش پیدا كرده و سلامت آنها در معرض خطر جدی قرار گیرد.

177

پیشگیری از درد زانو در مبتلایان به دیابت

3921

علت درد زانو در افراد مسن غالبا ابتلا به آرتروز و ساییدگی زانو است و این درد ها موجب میشوند تا بیمار مرتبا جهت درمان و كاهش درد خود به پزشك مراجعه كند. اخیرا محققین دانشگاه Delaware در یك مطالعه نشان داده اند كه در مبتلایان به دیابت نوع دو كه اضافه وزن دارند یك برنامه بازپروری شامل ورزش منظم و غذای سالم میتواند موجب پیشگیری از بروز درد زانو و حتی كاهش یا مرتفع شدن آن شود. نتایج این تحقیق در شماره ماه ژوئیه 2015 مجله Arthritis Care and Research منتشر شده است.

این مطالعه بر روی 2889 فرد دیابتی چاق انجام شد كه در ابتدا درد زانو نداشتند. تعدادی از افراد تحت رژیم غذایی با محدودیت دریافت كالری قرار گرفتند و همزمان ورزش های هوازی بخصوص راه پیمایی تند را انجام دادند. مشاهدات نشان داد كه احتمال بروز درد زانو بعد از یكسال در این افراد در مقایسه با گروه كنترل حدود 15 درصد كاهش داشت.

زانو درد بخصوص در سنین بالا از مهمترین علل مراجعه مردم به كلینیك های ارتوپدی است و پیشگیری از بروز ساییدگی مفصل زانو كه از مهمترین علل بروز درد زانو در سنین بالا است میتواند نیاز به بسیاری درمان های پرهزینه را مرتفع كند.

178

آیا آرتروسكوپی زانو كمكی به افراد مسن میكند

3814

یك بررسی جدید نشان داده است كه انجام آرتروسكوپی زانو برای درمان درد زانو در افراد میانسال و مسن تنها میتواند اثر موقتی داشته باشد. محققان با بررسی 18 مطالعه قبلی به این نتیجه رسیدند كه آرتروسكوپی زانو نمیتواند ردمان مناسبی برای دردهای آرتریتی یا پارگی منیسك در افراد مسن باشد.

دكتر Ewa Roos استاد علوم ورزشی و بیومكانیك در دانشگاه دانمارك میگوید بسیاری از مشكلات زانو در افراد مسن بدون انجام آرتروسكوپی هم قابل درمان هستند. محققان عقیده دارند آرتروسكوپی نمیتواند بر روی دردهای زانو كه در سنین بالا بدنبال آرتروز ایجاد میشود تاثیر دراز مدتی داشته باشد. تنها در مواردی كه بدنبال ساییدگی مفصلی قطعه ای استخوان به درون مفصل افتاده و مانع از حركات آزاد آن میشود میتوان با كمك آرتروسكوپی این قطعه را از داخل زانو خارج كرده و به بیمار كمك كرد.

آرتروسكوپی روشی است كه در آن با ایجاد شكاف های كوچكی بر روی زانو دوربین های خاص و ابزارهای جراحی را به درون زانو فرستاده و بافت های آسیب دیده را ترمیم یا خارج میكنند. طبق آمار هر ساله حدود 700 هزار آرتروسكوپی زانو در افراد میانسال و مسن كه دچار درد زانو هستند در ایالات متحده انجام میشود.

مطالعات نشان داده است كه در افراد مسن مبتلا به آرتروز زانو انجام آرتروسكوپی تنها میتواند تا حدودی درد زانو را بطور موقت و تا حدود شش ماه كاهش دهد و تغییر عمده ای هم در كاركرد زانو ایجاد نمیكند. محققان میگویند بهترین راه كنترل دردهای زانو انجام نرمش های طبی است. در بیست سال قبل حداقل 50 مطالعه گوناگون نشان داده است كه انجام نرمش های طبی میتواند تا حدود زیادی زانو درد را درمان یا حداقل كم كند و تاثیر نرمش در كاهش درد زانو چند برابر بیشتر از داروهای ضد درد است.

179

ارتباط خواب و روحیه با شدت درد آرتروز زانو

3763

یك مطالعه جدید نشان داده است كه در مبتلایان به استئوآرتریت یا ساییدگی زانو وقتی میزان خواب كم میشود تحمل به درد زانو كم شده و شدت درد احساس شده افزایش میابد. همین مطالعه كه نتایج آن در مجله Arthritis Care & Research منتشر شده است نشان میدهد كه در بیمارانی كه فكرشان با افكار منفی و دردناك پر شده است هم شدت احساس درد زانو افزایش میابد.

محققان میگویند حدود یك سوم افراد در سنین بالا به ساییدگی مفصل زانو مبتلا میشوند. این مطالعه كه در دانشگاه جان هاپكینز و بر روی 208 انجام شده است ارتباط وضعیت خواب این افراد را با شدت احساس درد و در این مورد درد زانو بررسی نموده و مشخص كرده است كه بیخوابی میتواند فرد را به درد حساس كرده به طوری كه با وجود شدت ثابتی از آسیب مفصلی شدت احساس درد در آنهاییكه بیخوابی دارند بیشتر است. آنها امیدوارند از این اطلاعات در درمان مبتلایان به دردهای مزمن و بخصوص زانو درد استفاده كنند.

180

حتی كمی پركاری تیروئید احتمال شكستگی را افزایش میدهد

3731

یك بررسی جدید نشان داده است كه حتی در كسانی كه غده تیروئید آنها كمی پركار است احتمال شكستگی استخوان ها در ناحیه لگن و ستون مهره افزایش پیدا میكند. مطالعات قبلی نشان داده بود كه در كسانی كه پركاری واضح غده تیروئید دارند احتمال بروز شكستگی بالا است ولی در بسیاری از افراد میزان پركاری تیروئید كم است و علائم بالینی واضحی از خود نشان نمیدهد. حالا محققان سویسی با بررسی 13 مطالعه قبلی كه جمعا بیش از 70 هزار بیمار را شامل بوده است نشان داده اند كه حتی در این افراد هم ریسك شكستكی بالا میرود.

آنها میگویند هورمون تیروئید بر روی متابولیسم استخوان اثرات مهمی دارد و زیاد بودن این هورمون در بدن میتواند با افزایش جذب كلسیم از روی استخوان ها موجب ضعیف شدن و افزایش احتمال بروز شكستگی در آنها شود. نتایج این بررسی در شماره ماه می 2015 مجله Journal of the American Medical Association منتشر شده است.

این بررسی ارتباطی بین كم كاری تیروئید و افزایش احتمال شكستگی استخوان ها را نشان نداده است ولی مشخص كرده كه صرف نظر از سن یا جنس افراد حتی اندكی پركاری غده تیروئید و افزایش هورمون آن در خون و حتی بدون اینكه علائم بالینی خاصی را ایجاد كند میتواند استخوان ها را ضعیف تر كرده و احتمال شكستگی آنها را بیشتر كند.

181

نیاز به جراحی مجدد در پارگی رباط صلیبی

3725

یك مطالعه جدید نشان داده است كه بسیاری از ورزشكاران جوان كه به علت پارگی رباط صلیبی قدامی تحت عمل جراحی قرار میگیرند بعد از مدتی نیاز به عمل جراحی دومی هم پیدا خواهند كرد. پارگی رباط صلیبی یا متقاطع قدامی یكی از آسیب های شایع مفصل زانو در افراد جوان زیر 21 سال است.

این مطالعه بر روی حدود 24 هزار فرد مبتلا به پارگی رباط صلیبی زانو انجام شده و نشان داد كه 8 درصد افرادی كه یكبار جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی را انجام داده اند نیاز پیدا میكنند تا این جراحی را یكبار دیگر تكرار كنند. از طرف دیگر حدود 14 درصد آنها نیاز به جراحی زانوی مقابل پیدا خواهند كرد. متوسط زمان بین دو جراحی معمولا یك و نیم سال است. محققان میگویند احتمال نیاز به جراحی دوم در جوانترها و مردان بیشتر است.

در سال های اخیر به علت همه گیر شدن ورزش های با تحرك بالا شیوع آسیب های زانو و بخصوص پارگی رباط صلیبی قدامی در حال افزایش است.

182

ارتباط افسردگی و بروز بیماری پاركینسون

3716

یك مطالعه بزرگ نشان داده است در كسانی كه سابقه افسردگی وجود دارد احتمال بروز بیماری پاركینسون بیشتر است. این مطالعه كه در سوئد انجام شده نشان داده است كه در مبتلایان به افسردگی احتمال بروز بیماری پاركینسون سه برابر
میشود. نتایج آن در شماره ماه می 2015 مجله Neurology منتشر شده است.

این مطالعه بر روی بیش از نیم میلیون سوئدی با سن بالای 50 سال انجام شده كه حدود 140 هزار نفر آنها سابقه افسردگی داشته اند و محققان این افراد را به طور متوسط هفت سال پیگیری كرده اند.

بررسی نشان داد كه بروز بیماری پاركینسون در افراد مورد مطالعه كه افسرده نبودند چهار دهم درصد بود در حالیكه این آمار در افراد افسرده به حدود 1.1 درصد افزایش پیدا میكرد.
این مطالعه نشان داد كه در آنهاییكه به علت افسردگی شدید در بیمارستان بستری شده اند احتمال بروز بیماری پاركینسون باز هم بیشتر افزایش میابد. این احتمال در افراد بستری شده بیش از سه برابر آنهایی است كه افسردگیشان بصورت سرپایی درمان شده است.

183

پیشگیری از آسیب های شانه چگونه است

3638

شانه متحرك ترین مفصل بدن است ولی همین مزیت آن را در معرض آسیب های مخصوص به خود هم قرار میدهد. بافت نرم اطراف شانه به راحتی آسیب دیده و موجب ناپایداری آن میشود. عضلات، تاندون ها و رباط های اطراف شانه میتوانند به راحتی در حین ورزش و یا انجام كارهای روزمره آسیب ببینند و گاهی اوقات درمان این آسیب ها نیاز به ماه ها درمان دارد.

محققان میگویند بهترین راه برای پیشگیری از آسیب های مفصل شانه انجام نرمش های خاص این مفصل است. دو دسته نرمش میتواند به این مقصود كمك كند.

  • نرمش های تقویتی كه میتوان آنها را با استفاده از وزنه و یا كش های مخصوص انجام داد. تقویت عضلات اطراف شانه میتواند پایداری این مفصل را افزایش داده و آن را از در مقابل آسیب ها مقاوم تر كند
  • نرمش های كششی دسته دوم نرمش های شانه هستند كه هدف از انچام آنها افزایش خاصیت انعطاف پذیری عضلات، تاندون ها و رباط های اطراف مفصل است. با افزایش خاصیت الاستیكی و كششی بافت نرم اطراف شانه، مفصل میتواند دامنه حركتی بسیار بیشتری را انجام داده بدون اینكه دچار آسیب شود

184

آیا استامینوفن برای كمردرد خوب است

3576

یك مطالعه جدید نشان داده است كه مصزف استامینوفن یا تایلنول بر كاهش علائم كمردرد تاثیر زیادی نداشته و درد ناشی از دیگر التهابات مفصلی را در حد اندكی كاهش میدهد. این مطالعه كه بر روی 13 بررسی قبلی بر روی تاثیر استامینوفن انجام شده است ممكن است توصیه های جاری مبنی بر استفاده از استامینوفن در كمردرد را زیر سوال ببرد.

این بررسی نشان داد كه استفاده از استامینوفن در بیماران مبتلا به كمردرد نتوانسته است درد آنان را به طور موثری كاهش دهد واین كاهش درد در مبتلایان به آرتروز و ساییدگی مفاصل زانو و لگن اندك بوده است. محققان میگویند كمردرد یك بیماری خاص نیست كه درمانی یگانه داشته باشد. كمر درد علل بسیار متفاوتی دارد كه هر كدام از آنها درمان جداگانه ای دارد و استفاده از استامینوفن به عنوان دارویی كه میتواند هر كمردردی را خوب كند درست نیست.

روش درست مواجه شدن با كمردرد استفاده از استامینوفن نیست بلكه باید ابتدا علت آن مشخص شده و سپس نوع درمان متناسب با آن در پیش گرفته شود. علت غالب كمردرد ها عدم تعادل بیومكانیك در عضلات و مهره های ستون فقرات است و درمان اكثر این دردها تغییر روش زندگی و بخصوص انجام نرمش های خاص برای تقویت عضلات تنه است.

185

شكستگی بالای بازو بندرت نیاز به جراحی دارد

3538

محققان انگلیسی میگویند وقتی بالای استخوان بازو میشكند عمل جراحی آن در غالب موارد بهتر از درمان غیر جراحی نیست. این مطالعه از آن جهت مهم است كه در سال های اخیر شاهد این واقعیت هستیم كه تمایل به عمل جراحی این شكستكی ها در بین جراحان ارتوپدی رو به افزایش است. شكستگی های بالای بازو حدود 6-5 درصد كل شكستگی ها را تشكیل میدهند و در سال 2000 بیش از 706 هزار شكستگی بالای بازو در جهان اتفاق افتاده است.

بیشتر این شكستگی ها در افراد مسن اتفاق میفتد و نیمی از آنها بدون جابجایی هستند. مطالعه جدید بر روی 231 فرد با سن بالای 66 سال كه بدنبال ضربه دچار شكستگی بالای استخوان بازو شده اند انجام شده است. در تعدادی از این افراد شكستكی تحت عمل جراحی قرار گرفته و تعدادی دیگر را با روش های غیر جراحی درمان كرده اند كه معمول ترین آنها آویزان كردن دست به شانه با نوعی آویز مخصوص است.

مطالعه نشان داد كه بعد از گذشت شش ماه، یكسال و دو سال از درمان تغییر خاصی در نتیجه درمان این دو گروه از نظر احساس درد و یا كارآیی اندام فوقانی وجود نداشت. در همین حال ده نفر از افرادی كه تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند دچار عوارض داخلی مانند مشكلات قلبی و ریوی و گوارشی شدند.

محققان نتیجه گرفتند كه با در نظر گرفتن یكسان بودن نتایج درمان و اینكه عوارض احتمالی میتواند مشكلات جدی را برای بیمار ایجاد كند میتوان اكثریت شكستگی های بالای استخوان بازو در افراد مسن را بدون عمل جراحی درمان كرد مگر اینكه به علل خاصی پزشك ارتوپد تشخیص دهد كه درمان جراحی برای بیماری با شرایط خاص بهتر است.

186

آیا باید برای هر كمردردی از كمر عكس گرفت

3531

خیلی از مردم و حتی پزشكان فكر میكنند هر كمردردی نیاز به عكس برداری دارد. متاسفانه در سال های اخیر برای هر كمردردی ام آر آی تهیه میشود. این كار مسلما غلط و بیهوده و موجب هدر رفتن وقت و سرمایه است. تنها درصد كمی از كمردرد ها نیاز به تصویر برداری دارند. با این حال افراد مسن قدری متفاوتند. در افراد مسنی كه به تازگی دچار یك حمله كمردرد شده اند توصیه میشود از سی تی اسكن و ام ار آی استفاده شود. با این حال یك مطالعه اخیر نشان داده كه این تصور هم میتواند اشتباه باشد.

دكتر Jeffrey Jarvik استاد رادیولوژی دانشگاه واشنگتن میگوید بررسی ها نشان داده كه نتیجه درمان افراد مسنی كه در شش هفته اول بعد از كمردرد از كمرشان عكس میگیرند بهتر از آنهایی نیست كه اصلا عكسبرداری نكرده اند. این گفته نتیجه بررسی است كه در مجله Journal of the American Medical Association منتشر شده است.

محققان 5200 فرد با سن بالای 65 سال را كه در سال های 2013-2011 به علت كمردرد به پزشك مراجعه كرده بودند مورد بررسی قرار دادند. تقریبا 1500 نفر از این افراد در شش هفته آغاز كمر درد تحت بررسی های تصویربرداری قرار گرفته بودند. بررسی نشان داد كه در آنهایی كه تصویربرداری كرده بودند نتیجه درمان و سیر بهبودی تفاوتی با گروهی دیگر كه از آنها عكسی گرفته نشده بود نداشتند بجر اینكه تقریبا 1400 دلار برای تصویربرداری آنها هزینه شده بود.

187

افزایش احتمال شكستگی با افزایش یا كاهش وزن

3372

یك مطالعه جدید نشان داده است كه در زنان مسن هم افزایش و هم كاهش وزن میتواند موجب افزایش احتمال شكستگی استخوان ها شود. این مطالعه برپایه اطلاعات بدست آمده از 120 هزار زن كه در سیستم بهداشتی ایالات متحده شاغل بوده اند بدست آمده است. سن این زنان بین 79-50 سال بوده و وضعیت سلامتی آنها به مدت 11 سال پیگیری شده است.

این مطالعه نشان داده است كه كاهش وزن بیش از پنج درصد در این این گروه میتواند موجب افزایش 65 درصدی در احتمال شكستگی استخوان ها شود و افزایش وزن بیش از پنج درصد هم با افزایشی به میزان 18-10 درصد در استخوان های بدن بود.

همین مطالعه نشان داد كه كاهش وزنی كه بدون قصد فرد به این كار بوده است موجب افزایش احتمال شكستگی لگن و ستون مهره شده در حالیكه وقتی این كاهش وزن با قصد و اراده فرد انجام شده است احتمال شكستگی اندام تحتانی بیشتر و احتمال شكستگی در ناحیه لگن كمتر شده است.

188

استفاده از قند برای كاهش احتمال آرتروز

3369

محققان دانشگاه ادینبورگ متوجه شده اند میتوان احتمال بروز آرتروز و ساییدگی مفصل را در دهها هزار نفری كه هر روز تحت اعمال جراحی ارتوپدی قرار میگیرند با یك روش ساده كاهش دهند. با استفاده از قند

یكی از مشكلاتی كه در بسیاری از اعمال جراحی ارتوپدی بخصوص اعمال جراحی آرتروسكوپی در ناحیه مفاصل ایجاد میشود آسیب غضروف مفصلی در حین جراحی است. در حین جراحی، مفصل مكررا به توسط محلول حاوی نمك شسته میشود تا ذرات ریز بافتی كه در حین جراحی ایجاد میشوند از زخم خارج گردند. حالا در یك مطالعه انجام شده در دانشگاه ادینبورگ انگلستان محققان متوجه شده اند كه شستشوی مفصل با محلول حاوی قند میتواند جلوی بسیاری از آسیب های احتمالی به غضروف را بگیرد و حتی روند ترمیم آن را بهتر كند. آنها میگویند این بسیار جالب و تعجب برانگیز است كه چگونه میتوان با این عمل ساده و ارزان تا این اندازه به غضروف مفصل عمل شده كمك كرد.

نتایج این مطالعه در مجله Osteoarthritis and Cartilage منتشر شده است.

189

ابزاری جدید برای تصمیم گیری اعمال جراحی ارتوپدی

3361

یكی از سوالاتی كه هر جراح ارتوپد باید قبل یا حین جراحی كه نیاز به پروتز یا ایمپلنت دارد به آن پاسخ دهد اینست كه اندازه پروتز یا ایمپلنتی كه باید بكار رود چیست. در صورتیكه پاسخ این سوال قبل از شروع جراحی داده شود درمان بسیار ساده تر و موثرتر انجام خواهد شد.

به همین خاطر قبل از جراحی پزشك جراح تصویر پروتز یا ایمپلنتی را كه قصد استفاده از آن را دارد بر روی تصویر رادیوگرافی ساده بیمار قرار میدهد تا متوجه شود از چه سایز و اندازه ای از وسیله باید استفاده كند.

اینك یك شركت تازه تاسیس پرتغالی به نام PeekMed پاسخی جدید به این سوال قدیمی داده است. روش آنها استفاده از اطلاعات بدست آمده از سی تی اسكن بیمار است. با استفاده از این اطلاعات یك بازسازی سه بعدی از استخوان های بیمار بر صفحه مانیتور كامپیوتر نقش میبندد. سپس تصویری سه بعدی از پروتز یا ایمپلنتی كه جراح قصد استفاده از آن را دارد بر روی تصویر استخوان انداخته میشود و بدین ترتیب پزشك میتواند بهترین شكل و سایز پروتز یا ایمپلنت را برای بیمارش انتخاب كند.

این شركت در حال توسعه نرم افزار خود برای استفاده آن در تلفن های همراه است.

190

درمان سریع دررفتگی شانه میتواند از مشكلات آینده پیشگیری كند

3197

یك مطالعه جدید نشان داده است كه درمان سریع دررفتگی مفصل شانه میتواند احتمال بروز آسیب های استخوان، عضله و عصب را كم كرده و احتمال دررفتگی مجدد در همان مفصل را كاهش دهد. یكی از این درمان ها تصویربرداری و اسكن دقیق مفصل شانه قبل و بعد از جااندازی است. این بررسی ها میتوانند شكستگی های احتمالی و آسیب های دیگر استخوانی و عضلانی ایجاد شده موقع دررفتگی شانه را مشخص كنند.

مفصل شانه در بین مفاصل بدن بیشترین دامنه حركتی را دارد و بیش از دیگر مفاصل بدن در میرود. این دررفتگی ها معمولا در سنین 20-10 سالگی ایجاد میشوند. در حدود 40 درصد از كسانی كه دچار دررفتگی مفصل شانه میشوند همراه با دررفتگی، آسیب عضلانی یا رباط هم دارند و در یك سوم از آنها عضلات روتاتور كاف در اطراف شانه آنها هم آسیب دیده است.

محققان میگویند بعد از جااندازی دررفتگی شانه كه معمولا بصورت بسته و بدون نیاز به عمل جراحی انجام میشود رباط های آسیب دیده به تدریج بهبود میابند ولی بیمار به علت احتمال بروز خشكی مفصل باید مدتی تحت درمان های فیزیوتراپی قرار گیرد تا با انجام حركات و نرمش های خاص از بروز خشكی مفصل جلوگیری شود. افراد مسن كه بعد از دررفتگی شانه دچار ضعف ماندگار در این مفصل میشوند باید از لحاظ احتمال بروز پارگی عضلات روتاتور كاف در اطراف مفصل شانه بررسی شوند.

191

بهبود بیماری اسكولیوز با انجام روزانه یوگا

3074

 

تحقیقات جدید نشان میدهند انجام یوگا به مدت 90 ثانیه و حداقل برای 3 روزدر هفته می تواند در كمتر از 3 ماه انحنای ستون فقرات را در بیماران مبتلا به اسكولیوز كاهش دهد.

دكتر Loren Fishman و همكارانش، از دانشكده پزشكی دانشگاه كلمبیا در نیویورك، یافته های خود در این زمینه را درمجله Global Advances in Health and Medicine منتشر كرده اند.

حدود 6 میلیون نفر در ایالات متحده به اسكولیوز مبتلا هستند. این بیماری نوعی انحراف جانبی ستون فقرات است و گرچه می تواند در هر سنی وجود داشته باشد ولی معمولا در سنین 15-10 سالگی شروع می شود.

درمان اسكولیوز شدید كه به معنای انحراف بیش از 45 درجه در ستون مهره است معمولا عمل جراحی است و درمان های غیرجراحی برای بیمارانی توصیه می شود كه انحنای ستوان فقرات آنها كمتر از این میزان باشد،یكی از متداول ترین درمان های غیرجراحی اسكولیوز استفاده از كمربندهای طبی است كه باید به مدت حداقل 23 ساعت در روز پوشیده شوند تا ستون فقرات بیماران را در حین رشد، راست نگه دارد.

دكترفیشمن و همكارانش با هدف مشخص نمودن اثر نوعی نرمش یوگا به نام side plank ، تحقیقاتی را برروی 25 بیمار 14 تا 85 ساله مبتلا به اسكولیوز ایدیوپاتیك انجام دادند.

این نرمش بصورت دراز كشیدن بر روی یك طرف بدن با زانوهای كشیده و سپس بلند كردن تنه با كمك آرنج و ساعد است و هدف از انجام آن تقویت عضلات ستون مهره در طرف ضعیف است. این عضلات ضعیف در طرف محدب ستون فقرات قرار دارند و می توان با تقویت آنها انحنای ستون مهره را اصلاح كرد.

شركت كنندگان به طور میانگین، به مدت یك و نیم دقیقه در روز، شش روز در هفته و حدود هفت ماه این نرمش را انجام دادند. در انتهای مطالعه محققان دریافتند كه انحنای ستون فقرات تا 32 درصد در بیماران بهبود یافته است. در این میان نوجوانان بیش از بالغین علائم بهبودی را نشان دادند بطوریكه اصلاح انحراف در آنها حدود 50 درصد و در بالغین حدود 38 درصد بود.

تحقیقات بسیاری مزایای یوگا را در درمان دیگر مشكلات نشان داده اند. بطور مثال یوگا می تواند خطر ابتلا به اضطراب وافسردگی را در مادران باردار كاهش دهد و می تواند در كاهش فشار خون هم موثر باشد.