نوبت دهی

اخبار ارتوپدی 6

192

دویدن موجب افزایش احتمال ساییدگی زانو نمی شود

3072

 

یك مطالعه جدید نشان داده است كه دویدن منظم نه تنها احتمال بروز آرتروز و ساییدگی در مفصل زانو را افزایش نمی دهد بلكه می تواند به پیشگیری از آن كمك كند. در این مطالعه محققین از 2600 نفر راجع به انواع فعالیت های بدنی كه انجام می دهند یا قبلا انجام می داده اند سوال كردند. سن متوسط این افراد 64 سال بود و از آنها سوال شد كه در سنین 18-12 سالگی، 34-19 سالگی، 49-35 سالگی و بعد از 50 سالگی چه فعالیت های بدنی داشته اند. حدود 29 درصد این افراد پاسخ دادند كه در یكی از این محدوده های زمانی علاقه به دویدن داشته و آن را انجام می داده اند.

بررسی نشان داد كه در كسانی كه قبلا می دویده اند صرفنظر از اینكه این كار را در چه سنی انجام داده اند دردهای زانو كمتر از افرادی بوده كه عادت به دویدن نداشته اند. مطالعه همچنین نشان داد كه در این افراد علائم و نشانه های ساییدگی و آتروز زانو كمتر است.

 

محققین می گویند این مطالعه نشان می دهد كه دویدن منظم می تواند موجب نوعی محافظت از زانو در برابر بروز ساییدگی در آن می شود. گرچه در كسانی كه مشكلاتی در مفصل زانو دارند دویدن ممكن است آسیب هایی را به آن وارد كند ولی در كسانی كه زانوی سالمی دارند دلیلی وجود ندارد كه فكر كنیم دویدن، در هر سنی كه باشد، ممكن است برای زانو مشكلی ایجاد كند.

193

راه رفتن میتواند كارآیی بیماران مبتلا به آرتروز زانو را بهتر كند

2744

 

یك مطالعه جدید نشان داده است كه راه رفتن میتواند منجر به بهبودی كارآیی حركتی در بیماران مبتلا به آرتروز زانو شود. این مطالعه كه نتایج آن در مجله Arthritis Care & Research منتشر شده است نشان میدهد كه راه رفتن به میزان 6 هزار قدم یا بیشتر در روز میتواند كاركرد حركتی این بیماران را بهتر كند. بطور مثال این بیماران با این میزان از فعالیت میتوانند بهتر از پله بالا و پایین رفته و یا بهتر از صندلی بلند شوند.

تعداد زیادی از بالغین مبتلا به ساییدگی و آرتروز مفصل زانو هستند و این بیماری مهمترین علت محدودیت در كارآیی سیستم حركتی بدن انسان در سنین بالا است. مبتلایان به آرتروز مفصل زانو در راه رفتن و استفاده از پله دچار مشكل هستند و بسیاری از آنها برای حركت نیاز به كمك دارند.

در مطالعه ذكر شده محققین تعداد 1788 بیمار را كه مبتلا به آرتروز زانو بودند و یا در ریسك ابتلا به آن قرار داشتند مورد مطالعه قرار دادند. آنها میزان راه رفتن روزانه بیماران را ثبت كرده و دو سال بعد، میزان محدودیت هایی كه در فعالیت های بدنی آنها وجود داشت مورد بررسی قرار گرفت.

مطالعه نشان داد كه هر 1000 قدم بیشتر راه رفتن در روز میتواند موجب 18-16 درصد افزایش در كارایی حركتی افراد شود. مطالعه همچنین نشان داد كه راه رفتن به میزان كمتر یا بیشتر از 6 هزار قدم در روز را میتوان به عنوان یك معیار برای پیش بینی وضعیت حركتی بیمار در نظر گرفت.

این محققان میگویند راه رفتن یك فعالیت بدون خرج است كه میتوان با كمك آن كاركرد حركتی را در افراد مبتلا به آرتروز زانو و یا در افراد مستعد به آن بهتر كرد. آنها به همه افراد توصیه میكنند تا حداقل روزی 3 هزار قدم راه بروند و بتدریج این میزان را تا 6 هزار قدن افزایش دهند.

194

برای داشتن عضلات سالم باید همه وعده های غذا حاوی پروتئین كافی باشند

2683 1

صبحانه بسیاری از امریكایی ها حاوی پروتئین اندكی است یا اصلا پروتئین ندارد. نهار هم معمولا پروتئین كمی دارد و میزان این ماده در شام بسیار زیاد است. جدای از محل زندگی، بسیاری افراد دیگر هم به همین روش غذا میخورند. تفكر غالب اینست كه تا موقعی كه میزان نیاز روزانه بدون به پروتئین یعنی روزی 60 گرم به بدن ما وارد میشود فرقی ندارد كه آن را در كدام وعده غذایی میخوریم ولی بر اساس تحقیقی كه در دانشگاه تگزاس انجام شده مشخص شده است كه این فرضیه صحت ندارد.

این تحقیق نشان میدهد كه صبحانه ای كه بیشتر، از غلات و دیگر كربوهیدرات ها تشكیل شده و نهاری كه شامل یك ساندویچ یا سالاد باشد و در عوض استفاده فراوان از غذاهای حاوی گوشت در شام نمیتواند زمینه مناسبی را برای داشتن عضلات سالم و قوی فراهم كند.

این مطالعه كه نتایج آن در نشریه Journal of Nutrition درج شده است نشان میدهد كه توزیع نامناسب مصرف پروتئین در طول روز نمیتواند محیط مناسبی را برای رشد و حفظ سلامتی عضلات فراهم كند.

محققان دو گروه از افراد را مورد مطالعه قرار دادند. آنهایی كه میزان مصرف پروتئین در وعده های غذایی بصوزت متعادل توزیع شده بود و آنهایی كه صبحانه و نهار كم پروتئین و در عوض شام پر پروتئینی را مصرف میكردند. بررسی نشان داد كه در افرادی كه مصزف پروتئین توزیع مناسبی داشت تولید پروتئین در عضلات 25 درصد بهتر از گروه دیگر بود.

مشكلات مربوط به سن مانند پوكی استخوان و یا ضعف عضلانی یك شبه بوجود نمیایند بلكه در طول سالیان و به علت روش زندگی نامناسب ایجاد میشوند. این مطالعه نشان میدهد كه عادت به استفاده از پروتئین بیشتر در صبحانه مانند مصرف تخم مرغ، شیر، ماست و یا گردو و بادام میتواند در حفظ سلامتی عضلات به ما كمك كند.

195

آیا ماساژ تاثیری بر روی میزان جریان خون و درد عضلات دارد

2637 3

  بر اساس مطالعه ای كه در دانشگاه ایلینویز صورت گرفته بعد از ورزش، ماساژ میتواند میزان جریان خون عضلات را افزایش داده و از درد آنها كم كند.

نتایج این تحقیقات كه در مجله Archives of Physical Medicine and Rehabilitation منتشر شده نشان میدهد كه تاثیر ماساژ بر روی كاركرد عروق خونی در كسانی كه ورزش نكرده اند هم مثبت است.

این محققان میگویند گرچه قبلا هم این ادعا شده بود كه ماساژ میتواند جریان خون عضلات را افزایش داده و از درد آنها كم كند ولی تاكنون مطالعه كنترل شده ای در این زمینه وجود نداشته است. در این مطالعه از تعدادی از افراد كه كار نشسته داشته اند خواسته شده كه با ماشین های ورزشی حركات استانداردی را با پا انجام دهند. سپس نیمی از آنها را بعد از ورزش ماساژ سوئدی دادند. میزان درد احساس شده در عضلات را با معیاری از 10-1 اندازه گیری كردند.

در هر دو گروه بعد از ورزش احساس درد در ساق ها وجود داشت. در گروهی كه بعد از ورزش از ماساژ استفاده شده بود درد بعد از 90 دقیقه از بین رفته در حالیكه در گروه دیگر تا 72 ساعت باقی ماند.

میزان جریان خون ساق در هر دو گروه هم بررسی شد. در گروهی كه بعد از ورزش از ماساژ استفاده نكرده بودند جریان خون اندام بعد از 90 دقیقه از اتمام ورزش كاهش پیدا كرده بود و این كاهش تا 72 ساعت ادامه یافت در حالیكه در گروه دیگر میزان جریان خون افزایش پیدا كرده بود.

تاثیر ماساژ البته منوط به این است كه این كار به دست فرد آموزش دیده و ماهر در این كار انجام شود.

196

آیا میتوان با گوجه سبز عضلاتی بزرگتر و قویتر داشت

2617 1

یك گروه تحقیقاتی در دانشگاه آیوا دریافته است كه ماده ای در گوجه سبز به نام tomatidine وجود دارد كه میتواند موجب ساخته شدن عضلات و جلوگیری از تحلیل رفتن آنها شود.

ضعیف شدن و تحلیل رفتن عضلات با بالا رفتن سن ایجاد میشود. بسیاری بیماری های دیگر مانند سرطان ها یا نارسایی قلبی و آسیب های ارتوپدی هم میتوانند موجب بروز این وضعیت شوند. ضعیف شدن عضلات موجب خستگی و كاهش میزان فعالیت های بدنی شده و كیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار میدهد و موجب افزایش احتمال زمین خوردن و بروز شكستگی میگردد.

برسی ها نشان داده كه اضافه كردن tomatidine به محیط كشت سلول های عضلانی موجب تسریع در رشد آنها میشود. اضافه كردن این ماده به رژیم غذایی موش های سالم موجب بزرگتر و قویتر شدن عضلات آنها میشود. موشهایی كه با این ماده تغذیه شده اند عضلات قوی تری داشته و میتوانند مدت بیشتری فعالیت كنند. نكته جالب اینست كه با اینكه عضلات آنها بزرگتر و قویتر میشود وزن آنها تغییری نمیكند و این نشانه كم شدن چربی بدن آنها و جایگزینی آن با عضله بیشتر است.

محققین اینك در تلاشند تا مشخص كنند داشتن عضلات بزرگتر و قویتر در انسان به چه میزان از tomatidine نیاز دارد و اینكه این میزان از این ماده با مصرف چه مقدار گوجه سبز میتواند به بدن انسان برسد.

197

آیا لرزش میتواند بهبودی زخم را سریعتر كند

2596 9

 

محققانی از دانشگاه ایلینویز در شیكاگو به این سوال چنین پاسخ میدهند: زخم ها در صورتیكه در معرض لرزشی با توان كم باشند میتوانند زودتر بهبود یابند. این پاسخ میتواند برای بیماران مبتلا به زخم های دیابتی امیدبخش باشد چه این زخم ها بسیار به كندی خوب میشوند.

قبلا تحقیقاتی در زمینه تاثیر لرزش و ویبراسیون در تحریك استخوان سازی و در پیشگیری از پوكی استخوان صورت گرفته بود. اینك محققان در یك تحقیق حیوانی بر روی موش ها دریافته اند كه لرزش به مدت روزانه سی دقیقه میتواند موجب تولید عروق جدید و همچنین افزایش فعالیت پروتئین هایی میشود كه موجب رشد بافت میشوند. این روند میتواند بهبودی زخم های مزمن را تسریع كند.

ما میدانیم در زخم های مزمن ناشی از دیابت تولید عروق خونی جدید بسیار كند است. همچنین در این بافت ها نسوج بهبود دهنده زخم ها كه به آن بافت گرانولاسیون میگویند تشكیل نمیشود. محققان میگویند استفاده از لرزش بافت میتواند روشی مفید در تحریك این نوع زخم ها برای بهبودی باشد.
 
198
 
شكستگی های مچ دست و عوارض آن در بچه های چاق بیشتر است
 

2544 3

 

بر اساس یك تحقیق كه نتایج آن در 2014 Annual Meeting of the American Academy of Orthopaedic Surgeons ارائه شد احتمال شكستگی های مچ دست در بچه های چاق بیشتر از بچه های با وزن طبیعی است و اتفاقا مشكلات جوش خوردن این شكستگی ها هم در بچه های با وزن بالا بیشتر است.

نتایج این تحقیق بر اساس مطالعه 157 بیمار كه در سال های 2012-2011 برای درمان شكستگی مچ دست خود به یك مركز درمانی شهری مراجعه كرده بودند استوار شده است. همه بیماران در ابتدا به توسط جااندازی بسته و گچ گیری تحت درمان قرار گرفتند. متغیرهایی مانند سن بیمار، وزن، قد، تعداد ویزیت های مورد نیاز، نیاز بعدی به انجام عمل جراحی و زوایای استخوان شكسته شده بعد از جوش خوردن ثبت و بررسی شد.

در افراد مطالعه شده 42 درصد وزن بالا داشتند و 29 درصد چاقی مفرط داشتند. 27 بیمار به علت جابجا شدن مجدد شكستگی نیاز به عمل جراحی پیدا كردند. در بچه هایی كه جاق نبودند 12 درصد نیاز به جراحی پیدا كردند در حالیكه این عدد برای بچه های چاق 28 درصد بود. در بچه های چاق ویزیت های پزشكی بیشتر و رادیوگرافی بیشتری از محل شكستگی بعد از جااندازی اولیه آن مورد نیاز بوده است. همچنین در بچه های چاق احتمال اینكه جااندازی اولیه شكستگی در همان سعی اول موفقیت آمیز باشد كمتر از بچه های با وزن طبیعی بوده است.

نتایج مطالعه نشان داد كه در بچه های چاق باید مراقبت های بعد از جااندازی شكستگی مچ دست بیشتر باد و احتمال اینكه در این افراد جااندازی بسته شكستگی موفقیت آمیز نباشد و آنها نیاز به عمل جراحی داشته باشند زیاد است.
 
199
 
در افراد مسن داشتن عضله بیشتر میتواند طول عمر را بیشتر كند

2544 2

 

محققین یافته اند كه در افراد مسن هرچه توده عضلانی بیشتر باشد طول عمر هم بیشتر خواهد شد. نتایج این تحقیق كه در UCLA انجام شده در American Journal of Medicine چاپ شد است.

این محققین نتایج یك بررسی را كه توسط National Health and Nutrition Examination Survey در سال های 1994-1988 جمع آوری شده بود ملاك مطالعه خود قرار دادند. آنها تمركز خود را بر روی 3659 نفر از مردان بالای 55 سال و زنان بالای 65 سال كه در آن بررسی شركت كرده بودند گذاشتند. سپس مشخص كردند كه چه تعدادی از این افراد در سال 2004 به علل طبیعی فوت كرده اند.

بررسی میزان عضلانی بودن فرد را با عبور جریان الكتریكی از بدن فرد متوجه میشوند. هرچه بدن فرد عضله بیشتری در مقایسه با چربی داشته باشد مقاومت الكتریكی آن كمتر است چون عضله آب بیشتری نسبت به چربی دارد.

آنها متوجه شدند كه مرگ و میر كلی (به هر علتی) در كسانی كه توده عضلات بیشتری داشتند كمتر از كسانی بوده كه چربی بیشتر یا عضلات كمتر داشته اند. این محققین پیشنهاد كرده اند كه همانند BMI یا Body Mass Index كه میزان كل توده بدن را ملاك قرار میدهد باید معیار Muscle Mass Index كه میزان توده عضلانی وی را اندازه گیری میكند یكی از معیارهای بررسی سلامت باشد.
 
200
 
سیگار چه تاثیری بر روی شكستگی دارد
 

2528 4

 

تحقیقات جدید در دانشگاه لینكلن در انگلستان نشان داده است كه سلول های ترمیم كننده استخوان در افراد غیر سیگاری عملكرد بهتر و سریعتری نسبت به افراد سیگاری دارند و همین امر موجب میشود تا در افراد غیر سیگاری شكستگی ها سریعتر جوش بخورند.

در این تحقیقات 50 بیمار كه دچار شكستگی استخوان درشت نی در ساق شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. مقداری از خون نزدیك به محل شكستگی در این بیماران جمع آوری شده و این نمونه ها را از نظر میزان سلول های بنیادی و مواد شیمیایی دخیل در ترمیم و جوش خوردن استخوان مورد بررسی قرار دادند.

این بررسی ها نشان داد كه در افراد غیر سیگاری سلول های ترمیم دهنده استخوان كه از سلول های بنیادی بوجود میایند كیفیت بهتری نسبت به افراد سیگاری دارند. این سلول ها در افراد غیر سیگاری نسبت به سیگاری ها فعال ترند و سریعتر تقسیم میشوند و این به معنای سریعتر شدن سرعت جوش خوردن در افراد غیر سیگاری است.

تحقیقات همچنین نشان داد كه تاثیر مولكول های شیمیایی كه در بدن وجود داشته و موجب تحریك سلول های استخوان ساز میشوند به وسیله مواد سمی موجود در دود سیگار كاهش میابد. این محققان در نظر دارند تا در تحقیقات آینده نشان دهند كه چگونه میتوان تاثیر منفی سیگار بر این سلول ها را متوقف كرد.
 
201
 
با ام آر آی جدید میتوان تصاویر واضحی را حتی با وجود فلز مشاهده كرد

2528 1

 

در درمان جراحی شكستگی های لگن در ناحیه گردن استخوان ران معمولا از پیچ استفاده میشود. این شكستگی ها میتوانند عوارض زیادی داشته باشند كه یكی از آنها نكروز یا سیاه شدن سر استخوان ران است.

تشخیص این عارضه معمولا با استفاده از ام آر آی داده میشود ولی یكی از محدودیت های این روش تصویربرداری وجود ابزارهای فلزی در بدن است. وجود پیچ های فلزی در استخوان موجب میشود تصاویر بدست آمده در ام آر آی كاملا تغییر شكل داده و معمولا نمیتوان از آن برای تشخیص استفاده مناسبی كرد.

اكنون محققین در Hospital for Special Surgery نیویورك با كمك GE Healthcare توانسته اند نسل جدیدی از دستگاه های ام آر آی را بكار گیرند كه حتی با وجود پیچ های فلزی در استخوان میتواند تصاویر شفاف و واضحی از آن بگیرد تا پزشك بتواند تغییرات بوجود آمده در آن منجمله نكروز سر استخوان ران را تشخیص دهد.

نوع جدید ام ار آی “multi-acquisition variable-resonance image combination,” or MAVRIC MRI نام دارد كه با استفاده از یك تكنیك اكوی چرخش سریع میتواند اعوجاجی را كه در اثر جسم فلزی نزدیك استخوان در تصویر بوجود آمده به حداقل برساند.

این یك پیشرفت بزرگ در زمینه تصویربرداری ام ار ای است كه میتواند هرچه بیشتر به تشخیص مشكلات استخوانی كمك كند.
 
 
202
چگونه از نخ خیاطی و سیم ماهی گیری عضله ساخته میشود
 

2498 4—————————

یك تیم بین المللی به رهبری دانشگاه تگزاس كشف كرد كه میتوان از سیم های معمولی ماهیگری و نخ های خیاطی عضله مصنوعی ساخت. این عضلات میتوانند قدرتی صدها برابر عضله طبیعی انسان ایجاد كنند. هر كیلوگرم از این عضلات میتواند 7.1 اسب بخار نیرو تولید كند. این تقریبا همان نیرویی است كه موتورهای جت قدرت تولید آن را دارند.

در مقاله ای كه در مجله Science منشر شده است محقان نشان میدهند كه چگونه میتوان عضلات مصنوعی قوی را از پلیمرهایی كه سیم های ماهیگیری و نخ های خیاطی از آنها ساخته میشوند درست كرد. آنها برای استفاده از این پلیمرها آنها را مانند فنر بصورت سیم پیچ درمیاورند.

در این تحقیق محققانی از استرالیا، كره جنوبی، كانادا، تركیه و چین شركت داشته اند.

عضلاتی كه از این پلیمرها ساخته میشوند را گرم میكنند تا منقبض شوند. این گرما را میتوان به توسط الكتریسیته، تابش نور و یا با واكنش های شیمیایی ایجاد كرد. گرما موجب میشود تا پیچش فیبرهای تشكیل دهنده ین عضلات مصنوعی بیشتر شده و در نتیجه طول آنها كوتاهتر شود و این به معنی انقباض عضله است. برخلاف عضلات طبیعی كه در هنگام انقباض تنها 20 درصد از طولشان كم میشود انقباض این عضلات مصنوعی میتواند طول آنها را به 50 درصد كاهش دهد. این عضلات میتوانند میلیونها بار منقبض و سپس آزاد شوند.

سرپرست تیم تحقیق كننده كه مدیر NanoTech Institute است میگوید این عضلات كاربردهای فراوانی خواهند داشت. در زمان حال یكی از نقاط محدود كننده پیشرفت روبات ها و اندام های مصنوعی سیستم حركتی آنها است. وزن زیاد و اندازه بزرگ و قدرت كم  موتورهای بكار رفته كاربرد آنها را بشدت دچار اشكال كرده است. وی همچنین میگوید پیچاندن یك دسته پلیمری كه قطر نهایی آنها تنها 10 برابر كلفتی یك تار موی انسان است میتواند یك وزنه 8 كیلویی را بلند كند. موازی كردن صدها عدد از این دسته ها میتواند یك وزنه 800 كیلویی را به راحتی بلند كند.

از طرف دیگر فعالیت دسته های پلیمری با قطر كمتر از یك تار موی انسان میتواند پوست صورت یك روبات را كاملا شبیه به پوست صورت انسان حركت داده و احساسات را در چهره او مانند یك انسان طبیعی بازسازی كند و یا میتوان از این عضلات ظریف در جراحی های میكروسكوپی كه به توسط روبات ها انجام میشوند استفاده كرد.

محققان از پلیمرهای ذكر شده پارچه هایی ساخته اند كه طول رشته های آنها با تغییر درجه حرارت محیط تغییر كرده و در نتیجه منافذ این پارچه ها در حرارت های متفاوت محیط تغییر میكند و این موجب تغییر خصوصیات پارچه میشود.

در زیر یك فیلم كوتاه از یك رشته پلیمری دیده میشود كه با اعمال حرارت دور خود پیچیده و كوتاه میشود.

 

 

 

203

آیا مصرف داروهای ضد فشار خون در افراد مسن ریسك زمین خوردن را افزایش میدهد

2498 3

 

مصرف داروهای ضد فشار خون در افراد مسن میتواند احتمال آسیب های جدی بدنبال زمین خوردن مانند شكستگی های لگن و یا ضربات سر را افزایش دهد. این احتمال بخصوص در آن دسته از بیمارانی كه قبلا بدنبال زمین خوردن آسیب دیده اند بیشتر است.

بیشتر افراد با سن بالاتر از 70 سالگی فشار خون بالا دارند و برای كاهش احتمال سكته قلبی و مغزی باید فشار خون این افراد را كاهش داد.

محققان ارتباط بین مصرف داروهای ضد فشار خون و صدمات بدنی ناشی از زمین خوردن در 4961 بیمار با سن بالاتر از 70 سال كه مبتلا به فشار خون بالا بودند را بررسی كردند. از این تعداد، 14 درصد اصلا داروی ضد فشار خونی دریافت نمیكردند. در حدود 55 درصد از بیماران داروهای ضد فشار خون دریافت میكرده اند و در 31 درصد از بیماران میزان مصرف این داروها بالا بوده است.

در مدت سه سال مطالعه بر روی این بیماران، 446 بیمار یعنی حدود 9 درصد آنها دچار صدمات جدی بدنی ناشی از زمین خوردن شدند. احتمال صدمات ناشی از زمین خوردن در بیمارانی كه از داروهای ضد فشار خون استفاده میكرده اند بیش از آنهایی بوده كه دارویی نمیگرفته اند. این احتمال برای كسانی كه قبلا آسیب های ناشی از زمین خوردن را حداقل یكبار تجربه كرده اند باز هم بیشتر بوده است.

گرچه نمیتوان جلوی مصرف داروهای ضد فشار خون در بیماران نیازمند را گرفت با این حال باید به آنها و كسانی كه از ایشان نگهداری میكنند هشدار داد كه احتمال زمین خوردن آنها بیشتر است و باید تمامی اقدامات لازم در محیط منزل و زندگی را به عمل آورد تا بتوان این احتمال را در حد قابل قبولی كاهش داد.

204

ارتباط بد خوابیدن و فیبرومیالژی چیست

2498 2

 

مطالعات جدیدی در انگلستان نشان داده است كه در بالغین بالای 50 سال بد خوابیدن ( منظور از بد خوابیدن اینست كه وقتی از خواب بیدار میشویم احساس خستگی میكنیم) ارتباط كاملا محكمی با احساس درد منتشر در بدن دارد كه یكی از علائم فیبرومیالژی است.

در این مطالعات همچنین مشخص شد كه اضطراب، اختلالات حافظه و اختلال در سلامت جسمی هم میتواند با بروز درد منتشر در بدن افراد بزرگسال ارتباط داشته باشد. این مطالعات در دانشگاه Keele انگلستان انجام شده و نتایج آن در مجله Arthritis & Rheumatology منتشر شده است.

شیوع درد های اندام با افزایش سن بیشتر میشود بطوریكه بعد از سن 65 سال 80 درصد افراد هر روز درد را احساس میكنند. احساس درد در همه بدن یكی از علائم مشخصه فیبرومیالژی است. در این بیماری احساس خستگی همراه با درد مزمن و منتشر در نقاط مختلف بدن وجود دارد. این بیماری به دلایلی كه هنوز بر ما شناخته شده نیست در زنان میانسال بیشتر از مردان دیده میشود.

بررسی یاد شده بر روی 4300 فرد با سن بالای 50 سال كه در شروع مطالعه دردی در بدن نداشتند و 2700 نفر كه از درد گاهگاهی در بدن شكایت داشتند انجام گردید. افراد مورد مطالعه پرسشنامه ای را پاسخ دادند كه اطلاعاتی راجع به درد، سطح سلامت جسمی و روانی، سبك زندگی و رفتارهای شخص، بیماری های احتمالی و وضعیت اجتماعی و نژادی آنها را جمع آوری میكرد.

سپس افراد مطالعه پس از سه سال مجددا از نظر بروز دردهای منتشر و پراكنده در بدن بررسی شدند. محققان سعی كردند با بررسی و تحلیل اطلاعات متوجه شوند كه چه عاملی با شروع درد های منتشر در بدن ارتباط دارد. 19 درصد از افراد مورد مطالعه پس از 3 سال دردهای منتشری در بدن داشتند. محققان دریافتند كه اضطراب، كیفیت زندگی، اختلالات خلقی و خواب بد با بروز درد منتشر در بدن ارتباط دارند ولی در این بین محكم ترین ارتباط و تاثیرگذارترین عامل، كیفیت بد خوابیدن بود.

محققان میگویند با اینكه این ارتباط مشخص شده است ولی نمیتوانند تعیین كنند كدامیك از دو عامل “بد خوابیدن و بروز درد های منتشر و پراكنده در بدن”  علت و كدامیك معلول است. در یك مطالعه نشان داده شده است كه وقتی داوطلبان سالمی را در زمان خواب عمیق از خواب بیدار میكردند در تعدادی از آنها علائم فیبرومیالژی تظاهر پیدا میكند.

این محققان اضافه میكنند كه مجموعه درد، اختلالات خواب و اضطراب میتوانند یك دور باطل را ایجاد كرده و به این ترتیب خودشان را تشدید كنند. آنها میگویند ورزش های آئروبیك میتوانند تا حدود زیادی موجب كاهش درد و احساس خستگی شده و همچنین كیفیت خواب را بهتر كنند.
 
205
شدت و عوارض شكستگی های آرنج در بچه های چاق بیشتر است
 

2487 7

چاقی در بچه ها بتدریج تبدیل به یك اپیدمی شده است و هر ساله شیوع چاقی در آنها بیشتر میشود. بچه های چاق در معرض تهدیدات بیشتری در مورد سلامتی خود هستند و سیستم حركتی هم از این تهدیدات به نصیب نیست.

براساس مطالعاتی كه نتایج آن در مجله Journal of Bone and Joint Surgery به چاپ رسیده است در بچه های چاقی كه دچار شكستگی سوپراكندیلر آرنج (شكستگی كه در استخوان بازو و درست بالای مقصل آرنج ایجاد میشود) میگردند احتمال خرد شدگی و شكستگی های شدیدتر و پیچیده تر بیشتر از بچه های با وزن طبیعی است. همچنین عوارض احتمالی بعد از جراحی این شكستگی در این بچه ها بیشتر از همسالان آنها با وزن طبیعی میباشد.

در این مطالعه كه در دانشگاه میشیگان انجام شده است 350 بیمار با سن 11-2 سال كه به علت شكستگی سوپراكندیلر بازو در ناحیه آرنج تحت عمل جراحی قرار گرفته اند بررسی شدند. از این تعداد بیمار 41 نفر لاغر، 182 نفر با وزن طبیعی و 63 نفر وزن بالا داشته و 68 نفر چاق محسوب میشدند. 149 نفر از بیماران شكستگی نوع دوم (شكستگی ناكامل) داشتند كه 11 نفر آنها چاق بودند و 205 نفر ار بیماارن شكستگی نوع سوم داشتند كه 57 نفر آنها چاق بودند.

شكستگی های نوع سوم ( شكستگی های با جابجایی كامل)، شكستگی های چند تكه ای، شكستگی های باز و شكستگی در چند نقطه بازو جزو شكستگی های شدید محسوب شدند. بررسی نشان داد كه در بچه های چاق درصد شكستگی های شدید بیشتر بوده است.

مطالعات قبلی نشان داده است كه در بچه های چاق شكستگی استخوان ران هم شدیدتر و با عوارض بعد از جراحی بیشتری همراه است.

206

تحقیقات جدید فهم ما از آسیب های تاندونی از بهتر كرده است

2487 3

تحقیقاتی جدید در دانشگاه لندن Queen Mary University of London مشخص كرده است كه یك مكانیسم خاص در كاركرد موثر تاندون ها تاثیر گذار است كه توضیح میدهد چگونه افراد مسن مستعد به آسیب های تاندونی میشوند.

تاندون هایی مانند آشیل عضلاتی قوی را به استخوان متصل میكنند و در حین راه رفتن و حركت كردن مرتبا تحت كشش قرار میگیرند و وقتی كشش بسیار شدیدی به آنها وارد میشود ممكن است پاره شوند.

این را میدانیم كه با بالا رفتن سن، این تاندون و تاندون های مشابه ضعیف شده و احتمال پارگی در آنها بیشتر میشود ولی چیزی كه تا حال نمیدانستیم این است كه چرا و به چه علت سن به این اندازه در توانایی تاندون در مقاومت در مقابل كشش موثر است.

آسیب های تاندونی در اسب ها هم مانند انسان شایع است و یك تیم تحقیقاتی از تاندون اسب هایی كه فوت كرده اند استفاده كرده تا متوجه شوند مكانیسم و فرایند كاركرد آنها چیست.

این را از قبل میدانیم كه تاندون ها از دسته ا و رشته های كوچكتری به نام فاسیكل تشكیل شده اند. با كنار هم قرار گرفتن این فاسیكل ها مانند یك كابل، تاندون درست میشود. محققین یافته اند كه این فاسیكل ها مانند فنر یا مارپیچ هستند. این ساختار فنر مانند و مارپیچی در فاسیكل ها موجب میشود تا آنها بتوانند بهتر كش بیایند و دوباره به طول اولیه خود برگردند. به نظر میرسد كه حفظ این ساختار فنر مانند در كسب توانایی كشسانی تاندون حیاتی است.

كشش های مكرر و افزایش سن میتواند موجب شود تا این فاسیكل ها بتدریج از حالت فنر مانند خود خارج شوند، صاف تر و كشیده تر شده و در نتیجه آن توان جذب نیروهای كششی را از دست بدهند. این وضعیت موجب میشود كه با افزایش سن تاندون ها دیگر خاصیت قبل خود را نداشته باشند و نتوانند كشش های قوی را تحمل كنند و در نتیجه احتمال پارگی آنها بیشتر شود.

207

برای درمان هرنی و فتق دیسك بین مهره ای روش های جراحی بهتر است یا روش های غیر جراحی

2487 5

برای بیماران مبتلا به هرنی یا فتق دیسك بین مهره ای در مهره های پایین كمری درمان جراحی بهتر از درمان های غیر جراحی میتواند موجب كنترل درد و بهبود كاركردهای روزانه فرد شود. این نتیجه یك بررسی هشت ساله است كه در مجله “ستون مهره” Spine به چاپ رسیده است.

این مطالعه در 13 مركز تخصصی كه بر روی بیماری های ستون مهره فعالیت دارند و بر روی 1244 بیمار صورت گرفته است. از این تعداد بیمار عمل جراحی در 500 بیمار كه بطور تصادفی انتخاب شده بودند صورت گرفت. جراحی انجام شده برای این بیماران عمل دیسككتومی بود. در بقیه بیماران، درمان با استفاده از روش های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، دارو و انجام نرمش های خاص انجام شد.

دو گروه از بیماران مورد مطالعه از نظر درد و میزان ناتوانی و همچنین توانایی انجام فعالیت های روزانه مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی ها نشان داد كه نتایج درمانی در گروه جراحی شده در هر سه مورد بهتر از گروهی بود كه از درمان های غیر جراحی استفاده كرده بودند.

محققان شدت درد بیماران را از یك تا صد در نظر گرفتند و متوجه شدند در گروهی كه تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند شدت درد 11 درجه كمتر از گروه دیگر بوده است. بررسی میزان بهبود در توانایی انجام فعالیت های روزانه و كاهش میزان ناتوانی هم تغییرات مشابهی را در دو گروه نشان میداد.

مطالعات قبلی بر روی بیماران مبتلا به هرنی دیسك بین مهره ای كمری نشان داده است كه عمل جراحی موجب بهبودی سریعتر علائم بیمار نسبت به روش غیر جراحی میشود. این مطالعه نشان داد كه در كسانی كه هرنی دیسك مهره های كمری آنها تایید شده است عمل جراحی نتایج بهتری داشته است و حداكثر منافعی كه بیمار از جراحی بدست میاورد در ماه ششم بعد از جراحی بوده و این منفع تا 8 سال بعد از آن ادامه یافته است.

محققان میگویند با وجود بدست آوردن این نتایج همچنان بسیاری از بیماران آنها كه روش های درمانی غیر جراحی را انتخاب كرده بودند بهبودی قابل ملاحظه ای در علائمشان داشته اند.

208

اولین دست مصنوعی كه حس میكند بكار برده شد

2487 1

یك مرد 36 ساله از دانمارك اولین كسی است كه میتواند با دست مصنوعی خود لمس كند. این دست مصنوعی كه به اعصاب دست این فرد متصل شده است به وی این امكان را میدهد تا نه تنها اشیاء را بلند كرده بلكه آنها را لمس كند.

سیستم حسی این دست مصنوعی در سویس و ایتالیا ساخته شده است. نتایج عملكرد یك نمونه اولیه این دست مصنوعی كه قبلا ازمایش شده بود در مجله Science Translational Medicine به چاپ رسیده است.

برای اینكه این دست مصنوعی بتواند حس كند اطلاعات مربوط به میزان كششی كه به تاندون های انگشتان این دست مصنوعی وارده شده به توسط سنسورهایی به اطلاعات الكتریكی تبدیل میشود.

سپس این اطلاعات به توسط یك كامپیوتر به نحوی تغییر میابد كه بتواند به توسط عصب های حسی بدن فرد گرفته شود. اطلاعات به چهار الكترود كه به توسط عمل جراحی به عصب های دست بیمار متصل شده بودند منتقل شده و موجب تحریك آن اعصاب میشوند. پس از آن اطلاعات به مغز ارسال شده و بصورت حس لامسه تفسیر میشوند.

بیمار 9 سال قبل در یك مراسم آتش بازی دست خود را از دست داده بود و عمل جراحی در ژانویه 2014 در بیمارستانی در رم انجام شد. الكترودهای دست مصنوعی كه اطلاعات حسی را منتقل میكنند به اعصاب مدیان و اولنار دست چپ بیمار متصل شدند.

این دست مصنوعی با قابلیت حس این كمك را به بیمار میكند كه بتواند میزان فشاری را كه به توسط انگشتان دست مصنوعی به اجسام وارد میكند تنظیم و كنترل كند. بیمار میگوید با كمك این دست مصنوعی میتواند حس كند كه جسمی را كه گرفته نرم یا سخت است و یا گرد یا گوشه دار است.

به علت محدودیت هایی كه در آزمایشات اولیه بالینی وجود دارد الكترود ها بعد از یك ماه از ست بیمار خارج شدند ولی محققین میگویند آنها اطمینان دارند كه الكترود ها میتوانند بدون اینكه آسیبی به اعصاب برسانند برای چندین سال بصورت فعال متصل به اعصاب در بدن باقی مانده و كار كنند.

209

آیا میتوان داوها را با استفاده از ذرات نانو به بدن وارد كرد

2426

 

ذرات بسیار كوچك كه به آنها نانوپارتیكل nanoparticles میگویند یكی از راه هایی است كه میتوان داروها را به بدن رساند و بیماری هایی مانند سرطان و دیابت را درمان كرد ولی تاكنون این ذرات فقط به توسط تزریق به بدن وارد میشده اند چون عبور آنها از دیواره روده مشكل است.

اخیرا مطالعه ای در (Brigham and Women’s Hospital (BWH و با همكاری (Massachusetts Institute of Technology (MIT صورت گرفته كه در آن از نوع جدیدی از ذرات نانو استفاده شده كه میتوانند از طریق دستگاه گوارش جذب شوند. از این روش میتوان در آینده برای تجویز داروها با نانوپارتیكل بصورت خوراكی استفاده كرد. در این روش محققین مولكول های انتی بادی خاصی را به ذرات نانو متصل میكنند بطوریكه این آنتی بادی ها به گیرنده های خاصی كه بر سطح سلول های پوششی جدار داخلی روده قرار دارند میچسبند. بعد از این اتصال و چسبیدن است كه این ذرات میتوانند از این سلول های عبور كرده و خود را به جریان خون برسانند.

این محققان میگویند بر سطح بعضی سلول های بدن انسان گیرنده هایی وجود دارد كه كه وظیفه آنها انتقال پروتئین ها و عبور آنها از سدهای طبیعی است كه در بدن وجود دارند. بطور مثال سلول های پوششی جدار داخلی روده سدی هستند كه مانع عبور پروتئین ها میشوند. این سدها در جفت و در اطراف مغز هم وجود دارند ولی سلول هایی كه اطراف این بافت ها را گرفته اند میتوانند با استفاده از گیرنده های خاص بعضی پروتئین ها را از خود عبور دهند.

بطور مثال آنتی بادی هایی كه در شیر مادر وجود دارند بعد از ورود به روده كودك شیرخوار میتوانند از طریق این گیرنده ها از جدار روده عبور كرده و خود را به جریان خون كودك برسانند و بدین طریق است كه مادر میتواند با انتقال آنتی بادی یا پادتن های بدن خود به كودك وی را در مقابل بیماری های واگیردار مصون كند.

محققان در مطالعه خود انسولین را به ذرات نانو متصل كرده و آن ذرات را به پادتن های خاصی چسبانده اند. بدین طریق آنها توانسته اند انسولین را از طریق خوراكی به موش ها بخورانند و این انسولین میتواند از طریق اتصال به گیرنده های سلول های روده از آنها عبور كرده و خود را به جریان خون برساند. میزان جذب انسولین در این موش ها به حدی بوده كه توانسته است قند خون آنها را كاهش دهد.

این موفقیت بسیار بزرگی است چون میتوان با استفاده از آنها بسیاری از داروها را كه تا زمان حال فقط توانسته ایم از راه تزریق به بدن وارد كنیم بصورت خوراكی مصرف كرده و به بیمار بدهیم. با استفاده از این روش میتوان بسیاری داروها مانند انسولین و دیگر هورمون ها و داروهای ضد سرطان و داروهای ضد روماتیسم مفصلی را از طریق خوراكی به بیمار داد.

210

آیا راه رفتن میتواند احتمال ابتلا به سرطان سینه نزد زنان را كاهش دهد

2402 1

 

یك مطالعه جدید كه در مجله اپیدمیولوژی، زیست نشانه ها و پیشگیری از سرطان the journal Cancer Epidemiology, Biomarkers, and Prevention به چاپ رسیده است نشان میدهد كه در زنانی كه در دوران یائسگی هستند راه رفتن زیاد میتواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را كاهش دهد. این مطالعه تائید كننده دیگر مطالعاتی است كه همگی آنها نشان میدهند كه ورزش منظم میتواند ریسك ابتلا به سرطان سینه در زنان را كم كند.

این نتایج با بررسی بیش از 70 هزار زن كه در سنین یائسگی بودند صورت گرفت و نشان داد كه راه پیمایی صرفنظر از اینكه فرد چاق بوده یا افزایش وزن دارد یا ندارد بر روی احتمال ابتلا به سرطان سینه تاثیر میگذارد. این تاثیر همچنین مستقل از این است كه فرد از داروهای هورمونی برای كاهش علائم یائسگی استفاده میكند یا خیر.

مطالعه نشان داد كه در زنانیكه بیش از هفت ساعت در هفته راه پیمایی میكنند نسبت به آنهایی كه تنها سه ساعت در هفته راه میروند احتمال بروز سرطان سینه 14 درصد كاهش میابد. این احتمال در كسانی كه بجز راه پیمایی فعالیت ورزشی شدید داشتند 25 درصد كاهش را نشان میدهد.

انجمن سرطان آمریكا به همه بالغین توصیه میكند تا برای كاهش احتمال بسیاری از سرطان ها هر هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا 75 دقیقه فعالیت بدنی شدید داشته باشند. بهتر است این فعالیت بدنی در طول هفته پخش باشد تا در یك روز خاص انجام گیرد. منظور از فعالیت بدنی متوسط كارهایی مانند تند راه رفتن است و فعالیت شدید كارهایی است مانند دویدن، شنا كردن سریع و یا رقص آئروبیك.

در مطالعه انجام شده بیش از 60 درصد زنان گفته اند كه روزانه تا حدودی راه پیمایی دارند. اگر بتوان میزان این راه پیمایی را افزایش داده و به حد قابل قبولی رساند میتواند اثر ضد سرطانی خوبی از آن انتظار داشت. در سال 2012 مقاله ای در مجله لانست منتشر شد كه نشان میداد بی تحركی میتواند به همان اندازه سیگار كشیدن موجب مرگ و میر شود. بی تحركی مسئول ده درصد از مرگ ها است كه از طریق ابتلا به چهار بیماری (بیماری های عروقی قلبی، دیابت نوع دو، سرطان روده بزرگ و سرطان سینه) حادث میشود.
 
211
 
آیا مصرف استامینوفن میتواند توانایی ورزش در هوای گرم را افزایش دهد
 

2402 2

 

تاثیر استامینوفن بر روی ورزش در هوای گرم مسئله ای است كه در مقاله مجله فیزیولوژی تجربی Experimental Physiology مورد بررسی قرار گرفته است. تیم تحقیقاتی كه بر روی این مسئله كار كرده قبلا نشان داده بود كه میتوان با استفاده از استامینوفن توانایی انجام ورزش های استقامتی را افزایش داد. این تاثیر استامینوفن ناشی از اثرات ضد درد آن است. استامینوفن میتواند با كاهش دردی كه در حین ورزش های استقامتی احساس میشود توانایی فرد را در ادامه آن ورزش افزایش دهد.

مطالعه جدید به توانایی دیگر استامینوفن نظر دارد و آن كاهش دمای بدن است. این مطالعه نشان میدهد كه در هوای گرم كه بدن به سختی میتواند ورزش های طولانی و استقامتی را انجام دهد مصرف استامینوفن با كاهش دمای بدن توان و تحمل آن را در ادامه ورزش افزایش میدهد.

برای انجام این مطالعه كه در دانشگاه كنت University of Kent’s School of Sport and Exercise Sciences صورت گرفته است دو گروه از مردان سالم انتخاب شدند. همه این افراد با شدت مشخصی در هوای گرم تا آنجا كه توانستند روی دوچرخه ثابت ركاب زدند. به یگ گروه از آنها قبل از شروع ورزش یك دوز استامینوفن داده شده و به گروه دیگر دارونما (ماده ای كه از لحاظ شكل ظاهری مانند دارو است ولی هیچ ماده موثری ندارد) داده شد. در حین ورزش حرارت مركزی و سطحی بدن همه شركت كنندگان در مطالعه اندازه گیری و ثبت شد.

نتایج مطالعه نشان داد كه افرادی كه قبل از شروع ورزش استامینوفن مصرف كرده بودند توانستند مدت بیشتری در هوای گرم فعالیت ورزشی سخت و مداوم داشته باشند. به نظر میرسد این توانایی استامینوفن از طریق كاهش درجه حرارت بدن اعمال میشود.

212

آیا بیخوابی را میتوان با ورزش درمان كرد

2399 1

 

میتوان با انجام ورزش مرتب روزانه بیخوابی را درمان كرد. خود بیخوابی البته میتواند موجب شود تا میزان ورزش روزانه توسط فرد كم شود. اكنون محققین مردم را تشویق میكنند تا بیشتر ورزش كنند تا بهتر بخوابند البته باید در این كار مداومت داشته و انتظار تاثیر سریع نداشته باشند. حداكثر تاثیر ورزش منظم بر روی بیخوابی ممكن است حدود چهار ماه طول بكشد.

مطالعات زیادی تاكنون انجام شده كه نشان میدهند ورزش میتواند به طرز محسوسی كیفیت خواب را بهتر كند ولی عمده این مطالعات بر روی افراد سالم صورت گرفته است. در مطالعه ای كه نتایج آن در مجله طب بالینی خواب Journal of Clinical Sleep Medicine به چاپ رسیده است بررسی بر روی افرادی انجام شده كه دچار بیخوابی هستند. این مطالعه نشان میدهد كه ورزش آئروبیك روزانه میتواند خواب را بهتر كند ولی برای این تاثیر نیاز به زمان دارد. اگر امروز 45 دقیقه بر روی تردمیل راه برویم به این معنا نیست كه همین امشب خواب خوبی خواهیم داشت.

هم بیخوابی بر روی كیفیت و كمیت ورزش تاثیر دارد و هم ورزش بر روی بیخوابی. خواب بد موجب میشود تا درك ما از ورزش دچار اختلال شده و در حین ورزش زودتر احساس خستگی كنیم. پس این خطر وجد دارد كه فرد در یك دور باطل گرفتار شود. خواب كم میتواند موجب ورزش كم شود و ورزش كم موجب خواب كمتر خواهد شد.

تاثیر ورزش بر كیفیت و كیت خواب در افراد مسن بسیار با اهمیت است چون در این سنین كمتر میتوان از دارو برای كنترل خواب استفاده كرد. دارو در این سنین میتواند بر روی حافظه تاثیر بد داشته و همچنین موجب افزایش احتمال زمین خوردن فرد میشود. در افرادی كه كم خوابی دارند سطح فعالیت مغز بالا است و زمان كافی لازم است تا ورزش بتواند این سطح فعالیت را به تعادل رسانده و كم خوابی را درمان كند.

بنابراین توصیه میشود تا بخصوص در افراد مسن برای كنترل بیخوابی از ورزش منظم روزانه استفاده شود و به آن چند ماه زمان داده شود تا بتواند هم كیفیت و هم كمیت خواب را به وضعیت تعادل برساند. همچنین توصیه میشود اطاق خواب ساكت و خالی از وسایلی باشد كه توجه را به خود جلب میكند. به طور مثال وجود تلفن همراه میتواند موجب اختلال در خواب شود.
 
213
 
راه رفتن میتواند ریسك ابتلا به دیابت را 40 درصد كاهش دهد
 

2399 2

 

نتایج یك مطالعه كه در انگلستان انجام شده است نشان میدهد كه در كسانی كه مسافت بین خانه و محل كار را با پای پیاده طی میكنند احتمال بروز دیایت (بیماری قند) 40 درصد كمتر از كسانی است كه از وسایل نقلیه استفاده میكنند. نتایج این مطالعه كه بر اساس مطالعه بر روی 20 هزار نفر بوده در مقاله ای در مجله طب پیشگیری American Journal of Preventive Medicine منتشر شده است.

بیماری های قلبی عروقی بزرگترین قاتل انسان ها است. مهمترین عواملی كه بروز آنها را تسهیل میكند چاق بودن، فشار خون بالا و دیابت است. محققین میگویند مردم میتوانند ریسك بیماری های قلبی عروقی را با استفاده كمتر از اتومبیل كاهش دهند. مطالعه نشان داده است كه كسانی كه پای پیاده به محل كار میروند و كسانی كه با دوچرخه و یا حتی وسایل نقلیه عمومی به محل كار میروند كمتر از كسانی كه این مسیر را با ماشین تردد میكنند چاق هستند.

این مطالعه نشان داد 19 درصد كسانی كه مسیر خانه تا محل كار را با ماشین طی میكنند چاق هستند ولی این چاقی در كسانی كه این مسیر را با پای پیاده طی میكندد 15 درصد و در كسانی كه از دوچرخه استفاده میكنند 13 درصد بوده است. احتمال فشار خون هم در كسانی كه پای پیاده رفت و آمد میكنند 17 درصد كمتر از استفاده كنندگان از اتومبیل بوده است.

استفاده از دوچرخه ریسك ابتلا به دیابت را نسبت به استفاده كنندگان از اتومبیل به نصف تقلیل میدهد.

مطالعات همچنین نشان داده است كه كمتر نشستن مانند بیشتر ورزش كردن است. ورزش صبحگاهی و راه رفتن از خانه تا محل كار برای سلامتی خیلی خوب است ولی هیچ وقت نمیتوانند جبران ساعتها نشستن جلوی تلویزیون یا پشت كامپیوتر را بكنند. مطالعه ای كه در دانشگاه كانزاس انجام شده نشان میدهد كه نشستن برای مدت طولانی میتواند ریسك ایتلا به دیابت و بیماری های قلبی را افزایش دهد.

پس پیام اینست كه بیشتر حركت كنید و كمتر بنشینید. بعد از ترك سیگار انجام منظم فعالیت های ورزشی بهترین كاری است كه میتوانید برای حفظ سلامتی خود انجام دهید.

214

دختران نوجوانی كه پای پیاده به مدرسه میروند توانایی یادگیری بیشتری دارند

2399 3

 

در دختران نوجوانی كه هر روز با پای پیاده از خانه تا مدرسه میروند توانایی یادگیری دروس بیش از آنهایی است كه با اتومبیل یا اتوبوس به مدرسه میروند. همچنین در آنهایی كه طی فاصله پیاده بین خانه و مدرسه بیش از 15 دقیقه به طول میانجامد تاثیر راه پیمایی بیش از كسانی است كه خانه آنها نزدیك مدرسه است.

این نتیجه مطالعه ای است كه اخیرا در مجله طب كودكان و نوجوانان Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine منتشر شده است. مطالعه در چند دانشگاه اسپانیا بر روی 1700 پسر و دختر با سنین بین 18-13 سال كه در چهار شهر مختلف اسپانیا زندگی میكردند انجام شده است. آنها در این مطالعه روش جابجایی نوجوانان بین خانه و مدرسه، توانایی های یادگیری دروس در مدرسه، میزان چاقی در آنها و اینكه آنها درگیر فعالیت های بدنی دیگر هستند یا خیر را مورد بررسی قرار داده اند. نوع مدرسه و وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانواده نوجوانان هم از موارد بررسی شده در این مطالعه بوده است.

نوجوانان مورد مطالعه با روش های متفاوتی مانند پای پیاده، دوچرخه، اتومبیل، اتوبوس، مترو، موتورسیكلت و دیگر راه ها از خانه به مدرسه میرفته اند. توانایی یادگیری افراد مورد مطالعه با بررسی آنها از طریق آزمون های استانداردی بررسی شد. در این آزمون ها توانایی های زبانی، ریاضیات و روش تعقل افراد بررسی شد.

نوجوانی سنی است كه در آن مغز حداكثر توانایی در تغییر خود در جهت افزایش كاركرد را دارا میباشد. با این حال در همین سنین است كه میزان فعالیت بدنی در افراد كاهش میابد. این كاهش بخصوص در دختران محسوس تر است. مطالعه نشان داد كه نوجوانانی كه پای پیاده بین خانه و مدرسه تردد میكرده اند در بقیه طول روز فعال تر باقی مانده اند و بیشتر در فعالیت های بدنی و ورزشی شركت میكرده اند. این افزایش در میزان فعالیت بدنی نه تنها بر روی سلامت كلی تاثیر گذار بوده است بلكه مطالعه این نكته را هم روشن كرد كه حتی همین حداقل فعالیت بدنی مانند راه پیمایی روزانه میتواند بر روی كاركرد بهتر مغز نوجوان تاثیر مثبت داشته باشد. بخصوص در دختران كه در این سنین فعالیت بدنی زیادی ندارند.

215

انجام زیاد ام آر آی ممكن است موجب انجام بی رویه عمل جراحی كمر شود

2397 2

 

براساس مطالعه ای كه در دانشكده پزشكی استانفورد انجام شده در مناطقی كه تراكم دستگاه های ام آر آی زیاد بوده و از این وسیله زیاد استفاده میشود احتمال اینكه كمردرد افراد منجر به انجام عمل جراحی شود بیشتر میگردد. این ممكن است خبر خوبی نباشد چون مطالعات قبلی نشان داده است كه انجام اعمال جراحی بیشتر بخاطر كمردرد لزوما به معنای بدست آوردن نتایج بهتر نخواهد بود. مطلب نگران كننده این است كه ممكن است بسیاری از این بیماران نیازی به عمل جراحی نداشته باشند.

مطالعه انجام شده نشان داد كه در مناطقی كه دستگاه های ام آر آی بیشتری وجود دارد بیماران مبتلا به كمردرد بیشتر تحت مطالعه با این دستگاه ها قرار میگیرند و هرچه بیماران بیشتر ام آر آی كمر انجام میدهند احتمال اینكه برای درمان كمردرد به آنها پیشنهاد عمل جراحی شود بیشتر خواهد بود.

كمردرد یكی از مهمترین علل مراجعه مردم به پزشك ها است و یك بررسی كه در سال 2002 صورت گرفته نشان داده است كه در یك دوره سه ماهه بیش از 26 درصد مردم كمردرد داشته اند. علت بیش از 80 درصد این كمردرد ها رگ به رگ شدن كمر، خرابی دیسك بین مهره ای و یا ناپایداری ستون مهره است. ام آر آی داخل بدن را بصورت دقیقی نشانن میدهد و میتواند در بسیاری از موارد علت كمردرد را نشان دهد با این حال میتواند بسیاری از تغییر شكل های دیگری را هم كه ربطی به كمردرد ندارند نشان دهد و دیدن این تغییر شكل ها ممكن است پزشك را به سمت عمل جراحی سوق دهد كه در نهایت تاثیری بر روی كمردرد نخواهد داشت.

در این مطالعه محققان مدارك پزشكی بیماران بیمه ای را كه در بین سال های 1998 تا 2005 به علت كمردرد تحت مراقبت پزشكی قرار گرفته اند مورد بررسی قرار دادند. سپس اطلاعات بیماران با میزان تراكم ماشین های ام آر آی در مناطق مختلف در كنار هم قرار گرفت. بررسی نشان داد كه در مناطقی كه دستگاه های ام آر آی كمتری داشته است به میزان 5 درصد كمتر از این دستگاه استفاده شده و میزان اعمال جراحی 9 درصد كمتر بوده است.

دو سوم مواردی كه ام آر آی به علت دسترسی بیشتر به این دستكاه انجام شده در سه هفته اول شروع علائم كمردرد انجام شده است و این به آن معنا است كه در صورتی كه حداقل یك ماه بعد از شروع كمردرد صبر شود و پس از آن ام آر آی انجام گردد بسیاری از كمردرد ها در این مدت خودبخود خوب شده و نیازی به ام آر آی نخواهند داشت.

در سال های اخیر تعداد دستگاه های ام آر آی افزایش یافته و به همان نسبت هم میزان استفاده از آنها بیشتر شده است. بیشتر شدن استفاده از ام ار آی در بسیاری اوقات به معنای بیشتر شده میزان انجام اعمال جراحی كمر است و این افزایش مخارج درمانی سیستم های بهداشتی را افزایش میدهد.

دستگاه های ام آر آی بسیار گرانقیمت هستند و تهیه آنها موجب فشار بر اقتصاد درمانی كشورها میشود. استفاده بیشتر از این دستگاه ها در بسیاری اوقات موجب افزایش بی رویه انجام اعمال جراحی میشود كه نیازی به آنها نبوده است. این نگرانی وجود دارد كه پیشرفت تكنولوژی همانطور كه كیفیت زندگی مردم را بهتر میكند میتواند موجب هدر رفتن بیشتر منابع انسانی و اقتصادی هم بشود.

216

چطور در زمستان پیش رو با استفاده از ویتامین دی با كمردرد مبارزه كنیم

2397 1

 

تعجبی ندارد كه مردم در زمستان ها بیشتر كمردرد میگیرند. در زمستان میزان ویتامین دی بدن آنها كم میشود. ویتامین دی معمولا به توسط پوست بدن انسان ساخته میشود. وقتی كه پوست در معرض تابش نور آفتاب قرار میگیرد این ویتامین بوجود میاید. در زمستان نور آفتاب كمتر میشود و مردم بیشتر پوست خود را با لباس میپوشانند و به علت سرما كمتر در فضای باز و زیر نور آفتاب قرار میگیرند پس طبیعی است كه میزان ویتامین دی بدن آنها هم كم شود.

تقریبا همه افراد در طول زندگی خود كمردرد را تجربه میكنند. در بسیاری از این افراد كمردرد به علت ضربه ایجاد نشده است یا در بررسی هایی كه انجام میشود علت خاصی مانند هرنی دیسك یا بیماری های استخوانی برای كمردرد پیدا نمیشود. بسیاری از این افراد كمبود ویتامین دی دارند و وقتی به میزان كافی از این ویتامین به آنها داده میشود كمردرد آنها یا كلا از بین رفته و یا تا میزان زیادی كمتر میشود. ویتامین دی هم در تراكم اسنخوان های ستون مهره و هم در عملكرد صحیح عضلات اطراف آن تاثیر میگذارد و ما میدانیم كه هر دو این عوامل در بروز كمردرد نقش دارند. شكستگی های ریز در جسم مهره سالمندان كه به علت پوكی استخوان ایجاد میشود میتواند موجب كمردرد مزمنی در آنها شود. بسیاری از ضعف های استخوانی را میتوان با ویتامین دی پیشگیری كرد. همچنین میدانیم كه ضعف عضلات شكم و عضلات اطراف ستون مهره نقش مهمی در بروز كمردرد دارد و ویتامین دی میتواند عملكرد این عضلات را تا حدودی بهتر كند.

در یك بررسی كه بر روی 360 بیمار صورت گرفت همه آنها كمیود ویتامین دی داشتند و بعد از دریافت این ویتامین به مدت سه ماه، كمردرد در حدود 95 درصد آنها بهبود پیدا كرد. امروزه بسیاری از محققین اعتقاد دارند میزان 400 واحد ویتامین دی در روز كافی نیست و بدن ما به روزی حداقل 1000 واحد از این ویتامین نیاز دارد و حتی نیاز بیماران مبتلا به كمردرد را روزانه 2000 واحد میدانند. مصرف ویتامین دی بسیار ساده است و افراد میتوانند با كمك پزشك خود آن را با استفاده از مكمل های دارویی و بصورت خوراكی به بدن خود برسانند.

گرچه نمیتوان ویتامین دی را درمانی برای همه كمردرد ها دانست با این حال در افرادی كه از این مشكل رنج میبرند حل كمبود ویتامین دی بخصوص در زمستان میتواند تا حدود زیادی به آنها كمك كند.

217

یوگا میتواند دردهای مزمن كمر را از بین ببرد

2383

محققانی كه بر روی كمردرد مطالعه میكنند به این نتیجه رسیده اند كه كسانی كه یوگا میكنند بهتر میتوانند بر درد و دیگر علائم ناشی از مشكلات كمر غلبه كنند. نتیجه این مطالعه سه ساله كه در مجله ستون مهره Spine منتشر شده است نشان میدهد كه در مقایسه با كسانی كه برای درمان كمردرد خود از درمان های استاندارد استفاده میكنند در كسانی كه یوگا میكنند خلق و خو بهتر شده، كمردرد كمتر شده و كارآیی كلی بدن میشود.

در این مطالعه تعداد 90 نفر كه دچار ناتوانی های خفیف تا متوسط در اثر كمردرد مزمن بودند انتخاب شده و بطور تصادفی به تعدادی از آنها حركات یوگا آموزش داده شد و انجام گردید و در تعدادی دیگر از درمان های استاندارد كمردرد استفاده شد. در گروهی كه حركات یوگ را انجام میدادند این حركات دو بار در هفته و هر بار به مدت 90 دقیقه و به مدت 24 هفته آموزش داده شده و انجام گردید. شركت كنندگان در مطالعه بمدت شش ماه بعد از پایان دوره های یوگا و یا درمان های استاندارد پیگیری شدند.

مطالعه نشان داد كه

  • در پایان هفته 24 شدت درد و ناتوانی های حركتی در گروهی كه یوگا كار كرده بودند به طرز محسوسی كمتر از گروه دیگر بود
  • در هفته 12 تعداد بیشتری از بیماران در گروه یوگا اظهار بهبودی میكردند
  • در گروهی كه یوگا میكردند نشانه های افسردگی بطرز محسوسی كاهش پیدا كرد
  • در گروه استفاده كننرده از یوگا در پایان ماه ششم شدت درد، ناتوانی های جسمی و میزان افسردگی بسیار بیش از گروه دیگر كاهش نشان میداد
  • در گروهی كه از یوگا برای درمان كمردرد خود استفاده میكردند تمایل به كاهش میزان مصرف داروی ضد درد بیش از گروه دیگر بود
در این مطالعه از نوع خاصی از یوگا به نام Iyengar Yoga استفاده شد. در این نوع از یوگا كه هر كسی با هر درجه ای از توانایی جسمی و ذهنی میتواند انجام دهد تاكید بر روی تنفس درست و درست نشستن و درست ایستادن است.
 
218
 
تاثیر كفش پاشنه بلند بر روی زانو چیست
 

2379 1

بر اساس مطالعه ای كه در مجله تكنولوژی و مهندسی بیومدیكال Journal of Biomedical Engineering and Technology به چاپ رسیده است استفاده طولانی مدت از كفش های پاشنه بلند میتواند در سال های بعدی عمر موجب بروز مشكلاتی در زانو شود.

در حدود 90 درصد از استفاده كنندگان از كفش های پاشنه بلند از مشكلاتی مانند درد پا، احساس خستگی در پا، بیحسی انگشتان پا و یا برجسته شدن كنار انگشتان پا ناراحت هستند. با این حال به نظر نمیرسد خانمها به این زودی دست از سر كفش های پاشنه بلند بردارند. پوشیدن كفش های پاشنه بلند موجب كوتاه شدن طول گامها، باریك نشان دادن ساق ها و قد بلندتر میشود و به همین خاطر طرفداران بسیاری دارد.

در مطالعه ای كه در دانشگاه علوم ورزشی در چین صورت گرفته است تعدادی از خانمهای با سن بین 25-21 سال را كه با كفش های با پاشنه های متفاوت راه میروند و میدوند مورد بررسی قرار گرفته و حركات مفاصل ران و مچ پای آنها مورد مطالعه قرار گرفته است. در این بررسی كفش های با پاشنه های 15 و 45 و 70 میلیمتری مورد نظر قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد كه وقتی افراد از كفش های با پاشنه بلندتر استفاده میكنند حركات جانبی مفاصل زانو و حركات مفاصل ران به سمت جلو و عقب افزایش محسوسی پیدا میكند.

این حركات میتوانند موجب وارد آمدن فشارهای بیش از حد به مفاصل زانو شود. آنها همچنین مشاهده كردند كه در استفاده كنندگان از كفش های با پاشنه بلندتر انحراف مفاصل مچ پا به سمت داخل بیشتر میشود كه میتواند موجب افزایش احتمال پیچ خوردن مچ شود.

نگران كننده ترین قسمت این مطالعه فشار بیش از حد به مفاصل زانو و افزایش احتمال بروز آرتروز زانو در استفاده كنندگان از كفش های پاشنه بلند است كه علت آن حركات بیش از معمول زانو به طرفین و افزایش نیروهای وارده به زانو است.

219

ورزشکاران المپیک بیش از مردم عادی عمر میکنند

2370 4

بر اساس مطالعه جدیدی که در British Medical Journal به چاپ رسیده است مدال آوران المپیک بیش از مردم عادی عمر میکنند. محققان طول عمر این افراد را در کشورهای مختلف، ملیت های گوناگون و ورزش های متفاوتی بررسی کرده و سوای این تفاوت ها چیزی که در همه آنها مشترک بوده برتری آنها از لحاظ طول مدت زندگی نسبت به مردم عادی است و این به علت رعایت اصول فعالیت های بدنی است.

در یک مطالعه بیش از ۱۵ هزار ورزشکار در بین سال های ۲۰۱۰ -۱۸۹۶ مورد مطالعه قرار گرفتند. طول عمر آنها جدای از سن، جنس و ملیتشان بطور متوسط ۲.۸ سال بیش از افراد معمولی با همان خصوصیات بوده است. در این خصلت تفاوتی بین مدال آوران طلا، نقره با برنز وجود نداشته است. با این حال این برتری در ورزشکارانی که ورزش های استقامتی و یا متنوع انجام میداده اند اندکی بیش از آنهایی بوده که تنها ورزش های قدرتی را انجام میداده اند.

در مطالعه دیگر که طول عمر بیش از ۹ هزار ورزشکار المپیک را در ۴۳ ورزش مختلف بین سال های ۱۹۳۶-۱۸۹۶ بررسی کرده است باز هم این نتیجه حاصل شده که طول عمر ورزشکاران المپیکی بیشتر از مردم عادی است با این حال در ورزش هایی که ضربه در آن نقش مهمی دارد مانند بوکس، هاکی روی یخ و راگبی احتمال مرگ و میر ۱۱ درصد نسبت به دیگر ورزش های افزایش نشان میداد.

مطالعات قبل نشان داده است که انجام دادن حداقل هفته ای ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط میتواند طول عمر را افزایش دهد. به نظر میرسد که همه دست اندرکاران، بخصوص رسانه های عمومی و دولت ها باید تلاش بیشتری انجام دهند تا مردم بتوانند ساعت های بیشتری را به ورزش اختصاص دهند.

ناتوانی ما در انجام ورزش یک مشکل اجتماعی است که متاسفانه از طرف بسیاری از مراکز برنامه ریزی جدی گرفته نمیشود. گرچه مطالعات نشان میدهد که ورزشکار المپیک بودن طول عمر را حتی به میزانی اندک افزایش میدهد بسط این یافته به این نتیجه منجر میشود که ورزش منظم میتواند مزایای زیادی چه از نظر سلامتی و چه از نظر طول عمر برای همه ما در پی داشته باشد. همه ما باید بتوانم چنان رفتار کنیم که مدال سلامتی را به گردن خود داشته باشیم.

220

راه رفتن احتمال سکته مغزی در زنان را کاهش میدهد

2370 7

مطالعه جدیدی نشان داده است که راه رفتن به مدت حداقل سه ساعت در هفته میتواند احتمال بروز سکته مغزی در زنان را کم کند. این یافته که در مجله سکته Stroke به چاپ رسیده است تایید دیگری است بر این نکته که ورزش مداوم و منظم چگونه میتواند بر سلامتی ما تاثیر گذار باشد.

مطالعه بر پایه سوالاتی است که از ۳۳ هزار زن و مرد با سن بین ۶۹-۲۹ سالگی شده و از آنها سوال شده که بین سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۲ به چه اندازه ورزش کرده اند. سپس این افراد تا سال ۲۰۰۶ پیگیری شده اند تا مشخص شود چه تعدادی از آنها دچار سکته مغزی شده اند. مطالعه نشان داد که احتمال بروز سکته در زنانی که حداقل هفته ای ۳ ساعت راه پیمایی داشته اند کمتر از کسانی بوده است که این میزان ورزش را از خود دریغ کرده اند.

در مدتی که مطالعه صورت گرفته بود کلا ۴۴۲ نفر دچار سکته مغزی شده بودند و تحلیل داده ها نشان داد که در زنانی که بیش از ۳ ساعت در هفته راه پیمایی داشته اند احتمال سکته به میزان ۴۳ درصد کاهش پیدا کرده است. با این حال این ازتباط در مردان نشان داده نشد. محققان علت را در این میدانند که مردانی که در این مطالعه تحت بررسی قرار گرفته بودند از لحاظ سلامت بدنی در وضعیت مطلوب تری بوده اند.

پیام این مطالعه مشخص است و آن اینست که شرکت در فعالیت های ورزشی متوسط ولی بصورت منظم تاثیر مثبتی بر سلامت ما به جا میگذارد. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی میکند که احتمال سکته مغزی در کل جهان در حال افزایش است و پیشنهاد میکند تا هر فرد در هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی متوسط داشته باشد تا احتمال این واقعه کاهش یابد.

مطالعات قبلی نشان داده است که در مردانی که فعالیت های ورزشی متوسط و شدید انجام میدهند احتمال سکته مغزی کاهش میابد و این نکته هم مشخص شده است که در کسانی که قبل از سکته ورزش میکرده اند دوران بازپروری کوتاه تر بوده و این افراد خیلی سریعتر به کار و زندگی خود بازمیگردند.

221

چه ورزش هایی فشار کمتری بر روی زانو وارد میکنند

2370 3

هم ورزش های سخت و مشکل و هم ورزش های ملایم میتوانند بر روی غضروف مفصل زانو فشار وارد کرده و آن را به سمت خرابی پیش ببرند. این نتیجه مطالعه ای است که نتایج آن در گردهمایی سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی annual meeting of the Radiological Society of North America ارائه شده است.

تا سن ۸۵ سالگی تقریبا نیمی از مردم دچار آرتروز یا ساییدگی زانو میشوند. اساسا بروز ساییدگی در مفصل که با خراب شدن غضروف آن شروع میشود یک روند طبیعی است که با افزایش سن حادث میشود. همانگونه که طبیعی است که لاستیک های اتومبیل با هر بار چرخش بیشتر ساییده شوند با هر حرکتی در زانو غضروف آن ساییده میشود. بطور طبیعی این غضروف طوری برنامه ریزی شده تا در بیشتر افراد تا آخر عمر ایشان بتواند کارکرد نسبتا مطلوبی داشته باشد. با این حال در دهه های اخیر و با بیشتر شدن سن افراد احتمال اینکه آنها زودتر از پایان یافتن عمرشان دچار آرتروز زانو شوند بیشتر شده است.

قبلا محققانی از دانشگاه کالیفرنیا دریافته بودند که فعالیت های بدنی میتواند منجر به خراب شدن غضروف شود. اکنون همان محققان در یک بررسی جدید غضروف مفاصل زانوی ۲۰۵ نفر از افراد میانسال با سن ۶۰-۴۵ سال را در یک محدوده زمانی چهار ساله به توسط ام آر آی مطالعه کردند. از افراد شرکت کننده در مطالعه در مورد میزان فعالیت های بدنی آنها سوالاتی شد که ثبت گردید.

آنها دریافتند که در کسانی که ورزش های شدیدتری مانند دویدن و یا تنیس را انجام میدهند روند خراب شدن غضروف مفصل زانو سریعتر از کسانی است که ورزش های سبک تری مانند راه رفتن و شنا را انجام میدهند.

این یافته به این معنا نیست که انجام ورزش های سخت و شدید بد است بلکه این ایده را به میان میاورد که در کسانی که احتمال بیشتری برای آرتروز و ساییدگی زانو دارند (مانند افراد چاق و یا کسانی که سابقه ضربه و یا عمل جراحی بر روی زانو را دارند) بهتر است ورزش های سبک تری انجام شود تا فشار کمتری به مفصل زانو وارد گردد.

222

ارتباط بین گرد و غبار با بروز بیماری روماتیسم چیست

 

    2370 8

بر اساس مطالعه ای که در مجله طب نانو Nanomedicine منتشر شده است ارتباط مشخصی بین قرار گرفتن در معرض ذرات ریز و بروز بیماری روماتیسم مفصلی و دیگر بیماری های نقص سیستم ایمنی وجود دارد.

از قبل مشخص بوده است که استنشاق دود و ذرات ریز کربن که از اگزوز اتومبیل ها خارج میشوند و ذرات ریز گرد و غبار یا به اصطلاح ریزگردها میتوانند در دراز مدت موجب بروز التهاب در ریه شوند ولی اکنون ارتباط این مواد با بروز بیماری های روماتیسمی مشخص میشود.

در تحقیقی که صورت گرفته است محققین مواد بسیار ریزی را که به آنها نانومتریال nanomaterials یا نانوپارتیکل nanoparticles میگویند را در مجاورت سلول های فاگوسیت یا بیگانه خوارphagocyte راه های هوایی ریه انسان قرار دادند. اینها سلول هایی هستند که در مجاری ریز هوایی ریه قرار داشته و مسئولیت آنها مقابله با اجسام خارجی ریزی است که از طریق تنفس به درون ریه وارد میشوند. مواد نانو یا نانومتریال هایی که در این تحقیق از آنها استفاده شده است ذرات ریز کربن و اکسید سیلیکون با اندازه حدود ۴۰۰-۲۰ نانومتر (هر میلیون نانومتر یک میلیمتر است)

محققین دیگری تاثیر این ذرات ریز را بر روی ریه موش ها بررسی کردند. نتایج هر دو مطالعه نشان داد که ذرات ریز معلق در هوا موجب پاسخ مشابهی هم در سلول های انسان و هم سلول های موش میشود و آن تبدیل امیو اسید آرژینین به سیترولین است که نتیجه آن بروز بیماری های خود ایمنی است.

پروتئین های بدن وقتی حاوی سیترولین میشوند نمیتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند و به همین علت به توسط سلول های ایمنی بدن نابود میگردند. این روند موجب حمله سلول های دفاعی بدن به بافت های خودی و در نتیجه بروز بیماری های خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی میشود.

به نظر میرسد با ممانعت از روند ایجاد سیترولین در سلول های بدن میتوان از پیدایش روماتیسم مفصلی و دیگر بیماری های خود ایمنی پیشگیری کرده و یا آنها را درمان نمود.
 
223
 
متخصصین ارتوپدی نقش مهمی در تشخیص آسیب های مغزی ناشی از ضربه دارند
 

2363 6

در ایالات متحده هر ساله حدود ۱.۴ میلیون نفر دچار آسیب های مغزی ناشی از ضربه میشوند. با درنظر گرفتن اینکه جمعیت ایران حدود یک چهارم این مقدار است ولی میزان تصادفات رانندگی بیشتر است میتوان یک تخمین آماری در مورد شیوع این آسیب در ایران هم بدست آورد.

آسیب های مغزی ناشی از ضربه میتوانند بدنبال برخورد شدید جمجمه به یک جسم ایجاد شود که موجب برخورد مغز به درون جمجمه و درنتیجه اسیب گردد. این آسیب میتواند بصورت خونریزی مغزی و یا خراب شدن بافت مغزی باشد. این آسیب ها میتوانند بدنبال شکسته شدن جمجمه و یا حتی اصابت گلوله به آن و در نتیجه آسیب باف مغزی بوجود آیند.

حدود سه چهارم آسیب های مغزی بدنبال ضربه آسیب های خفیف هستند که موجب تغییرات مختصری در کارکرد مغز میشوند و علائمی مانند گیجی، کاهش سطح هوشیاری و یا تغییراتی مختصری در رفتار را موجب میشوند.

براساس مطالعه جدیدی که در مجله انجمن ارتوپدی امریکا (Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons (JAAOS منتشر شده است شایعترین علت آسیب های مغزی تصادفات وسایل نقلیه و همچنین سقوط از ارتفاع است. این علل مهمترین عوامل ایجاد کننده آسیب های استخوانی هم هستند. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که متخصص ارتوپدی که بیمار با آسیب های اندام را مداوا میکنند متوجه شود بیمارش دچار آسیب مغزی هم هست.

تقریبا ۸۰ درصد بیمارانی که دچار آسیب های مغزی ناشی از ضربه شده اند را میتوان بصورت سرپایی مداوا کرد با این حال تشخیص این آسیب ها در بسیاری موارد مشکل است و ممکن است تا زمانی که بیمار به سر کار خود برنگشته علائم ضایعه ایجاد شده مشخص نشود. در این موارد حتی ممکن است بررسی های اولیه مانند سی تی اسکن مغز هم طبیعی باشند.

بیمارانی که بدنبال ضربه دچار آسیب های متعدد در بدن خود میشوند اگر دچار آسیب مغزی هم گردند احتمال بروز مشکلات بعدی مانند افسردگی، اضطراب و یا موج گرفتگی در آنها بیشتر است. احتمال بروز اختلالات خلقی و رفتاری در یکسال اول بعد از حادثه در بیماران با آسیب های اندام تحتانی در صورتی که دچار آسیب مغزی هم شوند سه برابر میشود. احتمال بروز آسیب های مغزی ناشی از ضربه در مردان بیش از زنان است و این احتمال در پسربچه های با سن کمتر از ۴ سال زیاد است.

آسیب های مغزی بعد از ضربه ممکن است با تاخیر ظاهر شوند. علائمی مانند سردرد، احساس خستگی، گیجی، اضطراب، اختلال در یادگیری و اختلال در حافظه میتواند در محدوده زمانی یک ماه بعد از ضربه ایجاد شوند و وجود آنها باید بیمار و پزشک را بشدت به آسیب مغزی ظنین کند.

متخصصین ارتوپدی در این میانه نقش مهمی دارند. آنها به این علت که در چند ماه اول بعد از آسیب بطور مکرر بیمار را میبینند احتمال بیشتری دارد که متوجه علائم آسیب مغزی بشوند و علاوه بر آن میدانند که بیمار را برای بررسی بیشتر چگونه به متخصص مربوطه ارجاع دهند.
 
224
 
گامی به جلو برای خلق اندام مصنوعی که لمس میکند
 

2363 8

توانایی نگهداشتن و حرکت دادن اشیاء وقتی بهتر و دقیقتر انجام میشود که بازخوردهای مناسب حسی از دست به مغز برگردد. این چیزی است که اندام های مصنوعی فعلا فاقد آن هستند. اما تحقیقات جدید در دانشگاه شیکاگو در حال باز کردن راهی برای ایجاد اندام های مصنوعی است که لمس میکنند. این توانایی میتواند بطرز محسوسی کارآیی مفصل مصنوعی را بالا ببرد نه فقط به این علت که اندام میتواند لمس کند بلکه به علت ایجاد یک مسیر بازخورد حسی بین مغز و دست.

مغز برای اینکه بتواند بهتر دست را حرکت دهد باید در هر لحظه بداند که تک تک قسمت های آن در چه موقعیتی قرار دارند. این اطلاعات بطور طبیعی از راه گیرنده های حسی که در مفاصل وجود دارند دریافت شده و به مغز میروند. در آنجا اطلاعات یکپارچه شده و تفسیر میگردند و بدین ترتیب مغز بطور دائم حرکت دست را نظاره میکند تا چنانچه اندام های حرکتی، آن را در جهت مناسب هدایت نمیکنند بلافاصله آنرا تصحیح کند. این روند نظاره و کنترل دائمی است که انجام یک حرکت مناسب در اندام را تضمین میکند.

محققان بر روی میمون ها آزمایشات متعددی را انجام دادند و علی الخصوص الگوی های حرکتی اعصاب را وقتی حیوان سعی در حرکت دادن اشیاء میکند مورد بررسی قرار دادند. آنها سعی کردند تا این الگو ها را بصورت مصنوعی ایجاد کنند. آنها بررسی میکنند که چگونه مغز اطلاعات حسی را از اندام دریافت کرده، آنها را تحلیل نموده و با استفاده از آنها سعی میکند تا حرکت دست را بهتر انجام دهد. آنها اکنون میتوانند با تحریک الکتریکی قسمت های مشخصی از مغز همان احساسی را ایجاد کنند که در موقع حرکت اندام ایجاد میشود.

این مطالعات قسمتی از مطالعات وسیعتری است که در سیستم نظامی صورت میگیرد تا بتوسط آن بتوان اندام های مصنوعی و روبوتیک کاراتری را ایجاد کرد. نتایج این مطالعات در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.

محققان میگویند با استفاده از نتایج این تحقیقات توانسته اند دستورالعمل هایی را ایجاد کنند که میتوان از آنها در حرکت اندام های روبوتیک استفاده کرد. این دستورالعمل ها میتوانند بازخوردهای حسی را از طریق راه های طبیعی به مغز انتقال دهند. بدین ترتیب اندام روبوتیک میتواند حرکات محوله را بهتر انجام دهد.

225

آیا آسیب منیسک نیاز به جراحی دارد

2363 1

بسیاری از افراد میانسال و مسن به علت آسیب منیسک دچار دردهای شدیدی در ناحیه زانو هستند. منیسک یک ساختمان مهم در زانو است که در بسیاری اوقات بدنبال ضربه به زانوهایی که دچار آرتروز هستند دچار آسیب میشود. در ایالات متحده هر سال حدود نیم میلیون عمل جراحی آتروسکوپی بر روی زانو انجام میشود تا آسیب های آن مداوا شود. با این حال اطلاعات بالینی زیادی در دسترس پزشکان نیست تا بر اساس آن تصمیم بگیرند که آیا در بیماری که بدنبال ضربه دچار آسیب منیسک شده است نیاز به عمل جراحی وجود دارد و یا میتوان آن را با فیزیوتراپی درمان کرد.

اکنون مطالعه جدیدی که در (Brigham and Women’s Hospital (BWH صورت گرفته پیشنهاد میکند که فیزیوتراپی میتواند به همان اندازه عمل جراحی در کنترل آسیب های منیسک موثر واقع شود. نتایج این مطالعات در مجله New England Journal of Medicine چاپ شده است.

این مطالعه نشان داد که در بیماران با آسیب منیسک هم عمل جراحی و هم فیزیوتراپی میتواند نتایج خوبی را بدست دهد و بیمارانی که نمیخواهند تحت عمل جراحی قرار گیرند میتوانند با استفاده از فیزیوتراپی به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند. البته این را باید دانست که نمیتوان همه آسیب های منیسک را با فیزیوتراپی درمان کرد. در این مطالعه حدود یک سوم بیمارانی که بدنبال آسیب منیسک به توسط فیزیوتراپی تحت درمان قرار گرفتند در نهایت نیاز به عمل جراحی پیدا کردند.

این مطالعه بر روی ۳۵۱ بیمار با سن بالای ۴۵ سال که دچار آرتروز زانو همراه با آسیب منیسک بودند و بخاطر درد زانو به پزشک مراجعه کرده بودند صورت گرفت. به منظور درمان تعدادی از بیماران از عمل جراحی استفاده شد و تعدادی دیگر با استفاده از فیزیوتراپی مداوا شدند. بیماران پس از گذشت ۶ ماه و یکسال با استفاده از تست های استاندارد تحت بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا کارکرد زانوی آنها در چه حد بهبود یافته است.

نتایج مطالعه نشان داد که در هر دو گروه بهبودی بعد از درمان خوب و یکسان بوده است. البته محققان این مطالعه ذکر کرده اند که یک سوم از بیمارانی که در ابتدا با فیزیوتراپی درمان شدند تصمیم گرفته اند تا نوع درمان خود را تغییر داده و از عمل جراحی استفاده کنند. دو سوم باقیمانده درمان با فیزیوتراپی را ادامه داده و نتایج درمانی در این گروه هم مانند گروه جراحی شده خوب بود.

محققانی که این مطالعه را انجام داده اند امیدوارند این یافته ها بتواند به پزشکان و بیماران آنها که دچار درد زانو، آسیب منیسک و آرتروز زانو هستند کمک کند تا بتوانند در مورد نتایج احتمالی عمل جراحی و فیزیوتراپی بحث کرده و به یک تصمیم آگاهانه و مشترک برای درمان مناسب برسند.